Vívó Eb: Mohamed a hatszoros olimpiai bajnokot legyőzve érmes

MTI MTIMTI MTI
2015.06.08. 17:15
Mohamed Aida a hatszoros olimpiai bajnok Valentina Vezzali legyőzésével bejutott a legjobb négy közé női tőrben, ezzel már biztosan érmes a montreux-i vívó Európa-bajnokságon. A hétfői versenynapon Varga Gabriella kikapott a negyeddöntőben.

A csoportkörben Mohamed és Knapek négy győzelemmel és egy vereséggel, Varga három sikerrel és két vereséggel zárt, míg a negyedik magyar, Jeszenszky Szilvia két siker mellett háromszor veszített, s ez még utóbbi számára is elég volt ahhoz, hogy a 32-es táblára kerüljön.

A viadal honlapja szerint ott Knapek és Jeszenszky egymás ellen lépett pástra, és szoros asszót produkáltak, melynek végén két tussal Knapek győzött. A meccs hajrájában, Knapek 13:11-es vezetésnél Jeszenszky megsérült, ám tíz perc ápolás után folytatta a meccset, s 14:11-ről még feljött 14-13-ra, végül azonban kikapott.

Eközben Varga Gabriella nagyon rosszul kezdett a német Franziska Schmitz ellen, riválisa már 6:1-re is vezetett ellene, ám innen gyönyörűen talpra állt, s végül simán, 15:11-re győzött.

Knapekék után következett Mohamed, aki az ukrán Olga Lelejko ellen kiválóan vívott, igaz, a meccs közepén volt egy kisebb megingása, 10:3-ról 10:8-ra felengedte riválisát, ezt követően azonban már csak ő talált és fölényesen győzött.

Varga bravúros győzelemmel került a negyeddöntőbe, miután a tavaly egyéniben világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes olasz Martina Batinit búcsúztatta, Mohamed pedig a Knapek Edina elleni magyar-magyar meccset nyerte meg simán a 16 között.

A nemzetközi szövetség közvetítése alapján a BHSE-t erősítő Varga Gabriella végig szoros asszót vívott Batinivel, aki ellen a második három perc elejéig vezetett, aztán az olasz utolérte őt, s innentől felváltva estek a találatok. Az utolsó periódust a magyar kezdte egy tus előnyből, de Batini gyorsan fordított, s 12:11-re, majd 13:12-re is vezetett. A végjátékot azonban a kétszeres Eb-győztes Varga bírta jobban idegekkel, sorban adott három találatot, ami negyeddöntőbe jutást ért a számára.

A Mohamed–Knapek találkozó lényegesen kevesebb izgalmat tartogatott, miután Mohamed Aida az elejétől uralta a meccset, már 10:2-re is ellépett a nagyon pontatlanul vívó honfitársától, aki képtelen volt közelebb kerülni hozzá, s végül 15:8-as vereséggel búcsúzott az Eb egyéni versenyétől.

A már biztos érmet jelentő négy közé jutásért Mohamed a szakág legendájával, a hatszoros olimpiai és 15-szörös világbajnok olasz Valentina Vezzalival csapott össze, míg Varga az orosz Larissza Korobejnyikova ellen lépett pástra.

A nemzetközi szövetség honlapjának közvetítése alapján óvatos vívás jellemezte a szakág két nagy „öregének”, a 39 éves Mohamednek és a 41 esztendős, 15-szörös világbajnok Vezzalinak az asszóját, legalábbis az első két szakaszban. A felek három perc után 2:2-es, hat percet követően pedig 4:4-es állásnál vonultak el pihenni.

Az utolsó periódusban aztán minden a magyar tábor legszebb álmainak megfelelően zajlott a páston: az első percben Mohamed szép találatokkal 7:4-re meglépett, innen pedig Vezzali már kényszerhelyzetben volt, mennie kellett előre, ám a magyar tőröző az esetek többségében remek tempóban szúrt bele támadásaiba, s fokozatosan növelte előnyét. Kevesebb mint egy perccel a vége előtt már öt találat volt a két vívó közti különbség, s ugyan Vezzali mindent megpróbált, a végig higgadt Mohamed magabiztosan menetelt a győzelem felé, s végül 15:11-re diadalmaskodott.

Egy másik páston egy teljesen más tempójú asszót vívott Varga az orosz Larissza Korobejnyikovával. A nagyon aktív orosz meg is lepte magyar riválisát, aki sokáig nem volt képes ellenállni, s pillanatok alatt 8:3-as hátrányba került. Varga Gabriella ezt követően jobban felvette a ritmust, s többször fel tudott zárkózni két tusra, annál közelebb azonban egyszer sem, 9:11 után pedig már nem talált és
ezzel a hetedik helyen végzett.

Varga vereségéért a vb ezüst- és bronzérmes Mohamed vehet revánsot az esti elődöntőben, mivel éppen Korobejnyikovával vív a fináléért.

Mohamed Aida–Olga Lelejko (ukrán) 15:8
Varga Gabriella–Franziska Schmitz (német) 15:11Mohamed és Knapek négy győzelemmel és egy vereséggel, Varga három sikerrel és két vereséggel zárt, míg a negyedik magyar, Jeszenszky Szilvia két siker mellett háromszor veszített, s ez még utóbbi számára is elég volt ahhoz, hogy a 32-es táblára kerüljön.