Sportágak a süllyesztő szélén: szerdán dönt a NOB

MTI MTIMTI MTI
Vágólapra másolva!
2013.05.28. 17:25
null
A birkózásról is döntenek szerdán (Fotó: Action Images)
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) végrehajtó bizottsága szerdán dönt arról, hogy a nyolc sportág közül, amely kéri az ötkarikás műsorba vételét, melyek maradnak versenyben a szeptemberi NOB-közgyűlésig.

A szentpétervári ülésen nem az a tét, hogy melyik sport kerül fel a 2020-as programba, hanem hogy a nyolc közül (a birkózás, illetve a vusu, a sportmászás, a görkorcsolya, a fallabda, a karate, a wakeboard, valamint a baseball és a softball közösen) melyek maradnak versenyben a szeptemberi NOB-közgyűlésig.

A birkózás nem új sportág, sőt, már az ókori játékokon, majd – az 1900-as olimpiát leszámítva – valamennyi újkorin is jelen volt, ám februárban a NOB vb úgy döntött, hogy a hét év múlva sorra kerülő eseményre – a londoni játékokon szerepeltek közül egyedüliként – nem garantálja a helyét.

A téli végrehajtó bizottsági határozat sokként érte a sportág valamennyi képviselőjét, s szinte lavinaszerű változásokat indított el a nemzetközi szövetségben (FILA). A közvélemény elsősorban a kívülállóknak kissé átláthatatlan szabályok megváltoztatását várta, míg a NOB olyan hiányosságokra hívta fel a FILA figyelmét, mint a női és sportolói képviselet szinte teljes hiánya a szövetségben. A szövetség éppen ezért az elmúlt időszakban nem csupán világméretű kampányt indított a birkózásért – aminek során például az amerikaiak és az irániak látványos gesztusokkal fogtak össze –, hanem az elvárt változtatásokat is végrehajtotta, mind szervezetileg, mind a szabályokat tekintve.

„A szövetség jól láthatóan megértette a februári döntés okait, s megfelelően reagált – mondta Jacques Rogge, a NOB elnöke. – Ez még nem jelenti azt, hogy garantált az olimpiai helye, ám a hiányosságokat pótolta a sportág."

A végrehajtó bizottság szerdán zárt ajtók mögött hallgatja meg a nyolc jelentkező prezentációját, s még aznap este eldönti, mely sportágakat tartja olimpiára alkalmasnak. Korábban arról volt szó, hogy a vb kettő, esetleg csupán egy sportot terjeszt majd a NOB-közgyűlése elé, az AP amerikai hírügynökség azonban úgy tudja, hogy akár három vagy négy jelöltet is állíthat: az esélyek alapján a birkózás, a karate és a fallabda is „befutó" lehet.

A keddtől péntekig tartó vb-ülés fontos állomása lesz a NOB elnöki posztjáért és a 2020-as nyári játékok rendezési jogáért folyó küzdelemnek is. A Rogge helyére pályázó valamennyi jelölt, s a három város, Isztambul, Madrid és Tokió is képviselteti magát az eseményen, s vélhetőleg komoly lobbitevékenységet folytat majd, hogy a szeptemberi, Buenos Aires-i közgyűlésen jó pozícióból várja a szavazást.

Az olimpia és világbajnok rúdugró, harmincötszörös világcsúcstartó Szerhij Bubka is bejelentette, hogy indul a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnökválasztásán, így már hatan vannak versenyben a távozó Jacques Rogge utódlásáért. A 49 éves Bubka, aki a legfiatalabb a kandidálók között, hazája olimpiai bizottságának elnöke, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) alelnöke. A NOB-nak 2000 óta tagja, jelenleg a végrehajtó bizottság tagja.

Korábban Thomas Bach, a NOB német alelnöke, Ng Ser Miang, Szingapúr korábbi Magyarországra akkreditált utazó nagykövete, aki szintén a NOB alelnöke, a Puerto Ricó-i Richard Carrion, a NOB pénzügyi bizottságának vezetője, Vu Csing-kuo, a NOB vb tagja, a Nemzetközi Amatőr Ökölvívó Szövetség (AIBA) tajvani elnöke, valamint Dennis Oswald, a Nemzetközi Evezős Szövetség (FISA) első számú vezetője jelentkezett be a posztért.

A NOB 125. közgyűlése szeptember 10-én, Buenos Airesben dönt arról, ki lesz a jelenlegi belga elnök utóda, egyben a NOB kilencedik vezetője. Rogge 12 év után távozik a szervezet éléről.

A NYOLC REMÉNYKEDŐ SPORTÁG
BIRKÓZÁS
A birkózás már az ókori játékokon, majd – az 1900-as olimpiát leszámítva – valamennyi újkorin jelen volt, ám februárban a NOB vb úgy döntött, hogy a 2020-as eseményre nem garantálja a helyét. A sportág nemzetközi szövetsége (FILA) gyorsan reagált, előbb megvonta a bizalmat Raphae:l Martinetti akkori elnöktől, majd ideiglenesen, másfél hete Moszkvában pedig már véglegesen a szerb Nenad Lalovicsot bízta meg az elnöki teendőkkel. A FILA – amely világméretű kampányt indított a birkózás megmentéséért – Moszkvában szervezeti és szabályváltoztatásokról is döntött. Egyrészt úgy egyszerűsítette a pontozást, hogy közben a támadó taktikával szőnyegre lépő birkózót támogatja, másrészt – a NOB legfőbb kritikai észrevétele nyomán – női alelnököt delegált a sportág vezetésébe. Vlagyimir Putyin orosz államfő a támogatásáról biztosította a FILA-t és a sportágat, s a tervek szerint a héten találkozik Szentpéterváron a NOB képviselőivel.
BASEBALL ÉS SOFTBALL
A férfiak által játszott baseball 1992-ben, a nők által űzött softball pedig 1996-ban szerepelt először az olimpiai programban. A NOB 2005-ös döntése nyomán aztán mindkét sportág lekerült a 2012-es műsorról, majd 2009-ben külön-külön ismét pályáztak, de veszítettek a golffal és a rögbivel szemben. A programban legutóbb a 2008-as, pekingi játékokon szereplő, azóta már nemzetközi szövetségi szinten is egyesült sportágak ezúttal közösen próbálkoznak a visszakerüléssel. A mostani pályázat két nyolccsapatos, hatnapos tornát tartalmaz. A többi jelentkezőhöz képest a baseball és a softball jelentősen növelné az olimpián résztvevők létszámát, mivel a két sportágban összesen 296 sportoló utazna el a játékokra.
FALLABDA
A birkózás mellett a fallabda pályázik a legnagyobb eséllyel a bekerülésre, azzal együtt, hogy 2005-ben és 2009-ben nem sikerült felvetetnie magát a programba. A nemzetközi szövetség 1967-ben alakult meg, ma öt kontinens 185 országa a tagja, s mind az öt földrész adott már világbajnokot a sportágnak. A fallabdázók férfi és női tornát szeretnének az olimpián, mindkettőben 32 versenyző ragadna ütőt, a küzdelem pedig öt napig tartana. A mérkőzések lebonyolításához két, üveggel körülhatárolt pályára lenne szükség, a sportág pedig a helyes bírói döntések meghozatalához videós visszajátszást, a nézők részére pedig óriáskivetítős közvetítést ajánl. A fallabdázók pályázatát világhírű teniszezők, Roger Federer, Andre Agassi és Kim Clijsters is támogatják.
GÖRKORCSOLYA
A görkorcsolya szintén harmadszor próbál bekerülni az olimpiai programba. A pályázatban 10 éremosztó verseny – öt a férfiaknak és öt a nőknek – szerepel, a távok szempontjából pedig a sprint (300 méter) és a maratoni (15 kilométer) között több is helyet kapna. A nemzetközi szövetség csak gyorsasági versenyekben gondolkodik, a sportolók ugyanis ezekben helyenként a 60 kilométer/órás sebességet is elérik. Görkorcsolyában 1937 óta rendeznek világbajnokságokat, a tavalyi eseményre több mint 100 ország versenyzői utaztak el, s 17 nemzet képviselője szerzett érmet.
KARATE
A japán eredetű karate ugyancsak elbukott a 2005-ös és a 2009-es választáson. A sportág művelői egyéni küzdelemben öt-öt férfi és női súlycsoportban harcolnának olimpiai érmekért. A Karate Világszövetség (WKF) világméretű kampánnyal igyekszik felhívni a figyelmet a sportág ötkarikás céljaira. Az első karate-vb-t 1970-ben rendezték, a legutóbbi Európa-bajnokságnak pedig május elején Budapest adott otthont. A WKF 185 tagországa összesen 10 millió sportolóval büszkélkedhet.
SPORTMÁSZÁS
A fiatal sportág – amelyben első alkalommal 1991-ben rendeztek vb-t – először próbál bekerülni az olimpiai programba. A sportmászás három szakággal, a gyorsasági és a nehézségi mászással, illetve az úgynevezett boulderinggel pályázik az ötkarikás műsorba. A versenyeket mindhárom esetben műfalon rendezik, de míg a gyorsaságiban felső biztosítással másznak a sportolók és a minél gyorsabb feljutás a lényeg, addig a nehézségiben alsó biztosítás van, s az nyer, aki a legmagasabbra jut. A boulderingben kötélbiztosítás nélkül, két-három méteres magasságban a lehető legnehezebb útvonalat kell teljesíteniük az indulóknak. A nemzetközi szövetségnek 81 tagországa van, a sportágat világszerte 25 millióan űzik. A sportmászók abban bíznak, hogy a versenyzők alacsony, 20 éves átlagéletkora, illetve a sportág egyedisége segíthet az olimpiai felvételben.
WAKEBOARD
A wakeboard először pályázik az olimpiai műsorba kerülésre. Az 1936-ban alapított Nemzetközi Vizisí és Wakeboard Szövetség abban bízik, hogy a sportágnak sikerül kihasználnia a NOB arra irányuló elvárását, hogy a játékok minél több fiatal sportoló és néző számára váljanak érdekessé. A wakeboardhoz egy speciális kötélpálya szükséges, amelyet egy vízfelület felett feszítenek ki. A verseny két vagy három napig tartana 60 versenyző – 30 férfi és 30 női sportoló – részvételével. Az indulók – akik a szörfdeszkához hasonló sportszeren állnak – trükköket és ugrásokat mutathatnak be, miközben a kötélpályán húzzák őket. A pontozást hét bíró végzi.
VUSU
A vusu harcművészet, amely a mostani pályázatban csak a formagyakorlattal, a taoluval akar bekerülni az olimpiára. A kínai eredetű sportág – ismertebb nevén kungfu – nemzetközi szövetségének 119 tagországa van. A taoluban a harcművészek fegyver nélkül, vagy kardokkal és botokkal mutatnak be gyakorlatot.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik