Darts-vb: kiesett a 2019-es döntős Michael Smith!

2020.12.23. 23:29
Michael Smith búcsúzott, és rengeteg pénzt veszített a világranglistán (Fotó: PDC)
Megszületett a 2021-es PDC-dartsvilágbajnokság eddigi legnagyobb meglepetése: a 2019-es döntős, világranglista-4. Michael Smith négy szettben kikapott a vb-újonc Jason Lowe-tól. A legutóbbi két évben elődöntős Nathan Aspinall is nagyon közel volt a kieséshez, de Scott Waites négy meccsnyilat is elrontott ellene a döntő játszmában.

Ian White (10. kiemelt) és a 2018-as világbajnok Rob Cross (5.) után újabb top 10-es játékos búcsúzott a londoni Alexandra Palace-ban nézők nélkül zajló (és most már sajnos biztos, hogy nélkülük is befejeződő) dartsvilágbajnokságon: a világranglista-negyedik Michael Smith négy szettben kikapott a vb-újonc Jason Lowe-tól.

A 2019-es döntős angol játékos végig idegesen és frusztráltan dobott, az első két játszmában leget sem nyert (0–6). Smith a harmadik felvonásban sem játszott jól, de egy szektorhibával nehezített 74-es kiszállóval döntő legben behúzta a szettet, és szépített az ekkor gyengébben dobó Lowe ellen. Az idősebbik angol azonban nem roppant meg, a negyedik játszmában 107 feletti átlagot dobott, és úgy verte el 3–0-ra Smitht, hogy ellenfele ebben a szettben már nem is dobhatott kiszállóra.

Smithnek több szempontból is fájó lehet a búcsú: egyrészt azért, mert tavaly is kiesett a második fordulóban – akkor Luke Woodhouse-tól kapott ki 3:1-re –, másrészt pedig azért, mert két évvel ezelőtti döntősként 200 ezer fontot védett a világranglistán. Így, hogy ilyen hamar elbukott, a PDC élő rangsorában máris visszaesett a 7. helyre, de még több mögötte álló is versenyben van, aki megelőzheti.

Ami a 48 éves Jason Lowe-t illeti: 2014 és 2018 között már versenyzett a PDC-nél, utána azonban elveszített a Pro Tour-kártyáját, amit idén januárban szerzett vissza, és a mostani az első világbajnoksága. Ellenfele a harmadik körben a dél-afrikai Devon Petersen lesz.

Nagyon közel állt a kieséshez az előző két vb-n elődöntős Nathan Aspinall is, aki kétszettes hátrányból felállva verte meg a BDO kétszeres világbajnokát, Scott Waitest. Az idősebbik angol a döntő játszmában 2–1-re vezetett, és a negyedik legben négy meccsnyila (és teljes köre) volt a győzelemhez, de megremegett a keze. Érzékeltetésképpen, hogy mennyit számít a téthelyzet: Waites az első három szettben a nyolc duplájából hetet bedobott, az utolsó kettőben 16-ból csak hármat…

„Kettő–nullás szetthátránynál azt hittem, hogy kiesek, de szerencsémre Scott kihagyta a lehetőségeit. Az égiek velem voltak” – mondta a meccs után Aspinall.

Waites meccsnyilai…

…és Aspinall győzelme

A délutáni programban nem történt meglepetés: a kétszeres világbajnok Gary Anderson (13.) mellett Mensur Suljovic (20.), Stephen Bunting (26.) és Ricky Evans (32.) is továbbjutott. Anderson ellenfele, a lett Madars Razma kapcsán megjegyzendő, hogy a második játszmában eljutott egyszer hét, majd a következő legben hat tökéletes nyílig, és a szettet 110-es körátlaggal nyerte meg.

A legnagyobb csatára a délutáni etapban a BDO korábbi világbajnoka, Stephen Bunting kényszerült, ő döntő legben, egy 11 nyilas játékkal verte meg Andy Boultont.

A világbajnokság a háromnapos karácsonyi szünet után december 27-én a harmadik forduló mérkőzéseivel folytatódik.

(Tv: Sport1)
Krzysztof Ratajski (lengyel, 15.)–Simon Whitlock (ausztrál, 18.)
Kim Huybrechts (belga)–Ryan Searle (angol)
Dimitri Van den Bergh (belga, 9.)–Jermaine Wattimena (holland, 24.)
19.00 (Tv: Sport1)
Joe Cullen (angol, 16.)–Jonny Clayton (walesi, 17.)
Peter Wright (skót, 2.)–Gabriel Clemens (német, 31.)
Michael van Gerwen (holland, 1.)–Ricky Evans (angol, 32.)

A 3. FORDULÓ PÁROSÍTÁSA ÁGRAJZ SZERINT
Dave Chisnall (angol, 8.)–Danny Noppert (holland, 25.)

Jason Lowe (angol)–Devon Petersen (dél-afrikai, 29.)
Gary Anderson (skót, 13.)–Mensur Suljovic (osztrák, 20.)
Dirk van Duijvenbode (holland)–Adam Hunt (angol)
Glen Durrant (angol, 12.)–Danny Baggish (amerikai)

James Wade (angol, 7.)–Stephen Bunting (angol, 26.)

Gerwyn Price (walesi, 3.)–Brendan Dolan (északír, 30.)
José de Sousa (portugál, 14.)–Mervyn King (angol, 19.)
Nathan Aspinall (angol, 6.)–Vincent van der Voort (holland, 27.)
Daryl Gurney (északír, 11.)–Chris Dobey (angol, 22.)

A mérkőzések a harmadik fordulóban már az egyik fél negyedik megnyert játszmájáig tartanak.