Másodszor is legyőzte Budapesten a Mönchengladbachot, nyolc között a Man. City

MURÁNYI DOMONKOS (összefoglaló), KOCSMÁR-TÓTH ISTVÁN (percről percre)MURÁNYI DOMONKOS (összefoglaló), KOCSMÁR-TÓTH ISTVÁN (percről percre)
2021.03.16. 20:50
A Manchester City a párharc első mérkőzését követően a visszavágón is legyőzte 2–0-ra a Borussia Mönchengladbachot Budapesten, így bejutott a labdarúgó Bajnokok Ligája 2020–2021-es idényében a legjobb nyolc közé. Az angol együttes sorozatban negyedszer jutott el legalább a negyeddöntőig a BL-ben.
Foden nagy helyzeténél még védeni tudott Sommer, utána viszont… (Fotó: Árvai Károly) – A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!

BAJNOKOK LIGÁJA
NYOLCADDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ
Manchester City (angol)–Borussia Mönchengladbach (német) 2
–0 (2–0)
Budapest, Puskás Aréna, zárt kapuk mögött. Vezeti: Karaszjov (orosz)
Man. City:
Ederson – Walker, Stones, Rúben Dias (Laporte, 70.), Joao Cancelo (Zincsenko, 63.) – Bernardo Silva (Agüero, 75.), Rodri (Fernandinho, 63.), Gündogan (R. Sterling, 70.) – De Bruyne – Mahrez, Foden. Menedzser: Pep Guardiola
Mönchengladbach:
Sommer – Lainer, Ginter, Elvedi (Jantschke, 88.), Benszebaini (Wendt, 88.) – J. Hofmann, Neuhaus, Zakaria – Stindl (I. Traoré, 80.) – Embolo (H. Wolf, 65.), M. Thuram (Pléa, 65.). Vezetőedző: Marco Rose
Gólszerző:
De Bruyne (12.), Gündogan (18.)

Továbbjutott: a Manchester City, két győzelemmel, 4–0-s összesítéssel

Az angol bajnoki tabellát jelenleg 14 pontos előnnyel vezető Manchester City kényelmes helyzetből várhatta a Mönchengladbach elleni párharc visszavágóját a Puskás Arénában, hiszen az első mérkőzésen, ugyancsak Budapesten 2–0-s győzelmet aratott. Pep Guardiola nem először kezdett klasszikus középcsatár (mint például Sergio Agüero vagy Gabriel Jesus) nélkül, sőt most Raheem Sterling is kimaradt, de ott volt a pályán a meccs kezdetekor többek között Bernardo Silva, Rijad Mahrez, Kevin De Bruyne, Phil Foden, valamint az utóbbi időben ügyeletes gólfelelőssé előlépő Ilkay Gündogan is.

Kevesen gondolták, hogy a gödörben lévő, a legutóbbi hat tétmérkőzését egyaránt elveszítő, és minden tétmeccset figyelembe véve február eleje óta nyeretlen Gladbachnak lehet esélye a párharc megfordítására, de akik mégis ezt gondolták, azoknak a véleménye az első húsz perc végére alighanem megváltozott, hiszen a City ekkor már 2–0-ra vezetett De Bruyne és Gündogan (ki más?!...) találatával. Az angol csapat mind a hat eddigi BL-meccsén szerzett legalább két gólt a Mönchengladbach ellen.

A maga nemében mindkét gól gyönyörű volt: De Bruyne nagyjából 20 méterről, a léc segítségével bombázott a kapuba (neki egyébként ez volt a 25. gólja manchesteri színekben a tizenhatoson kívülről), Gündogan pedig Phil Foden jó ütemű indítása után, szép támadás végén gurított a németek kapujába.

A folytatásban a Gladbach ugyan becsülettel küzdött a szépítő gólért, a Guardiola-legénység azonban végig uralta a meccset, és összességében nagyon simán jutott tovább a párharcból – ahogy arra előzetesen azért lehetett is számítani.

A KÉT GÓL

Guardiolának a mostani volt a 82. győztes BL-meccse, ezzel José Mourinhót (81) lehagyva már egyedül áll az örökrangsor negyedik helyén Sir Alex Ferguson (102), Carlo Ancelotti (89) és Arsene Wenger (86) mögött.

A City minden sorozatot figyelembe véve zsinórban a kilencedik idényében jutott el legalább 100 szerzett gólig (101-nél jár jelenleg), és ebben az idényben a védelme is remekel, hiszen a csoportkör első fordulójában a Porto felett aratott 3–1-es sikere óta egyszer sem vették be a kapuját a BL-ben. Sorozatban hét kapott gól nélküli meccse eddig csak a Milannak (2005) és az Arsenalnak (2006) volt a Bajnokok Ligájában.

A City a BL mellett a Ligakupában (itt döntős) és az FA-kupában is versenyben van még, utóbbi sorozat negyeddöntőjében szombaton az Evertonhoz látogat. Az angol bajnokságot pedig – mint arról már esett szó – nagy fölénnyel vezeti…

A JÁTÉKNAP MÁSIK MÉRKŐZÉSÉN
Real Madrid (spanyol)–Atalanta (olasz) 3–1 (Benzema 34., S. Ramos 60. – 11-esből, Asensio 85., ill. Muriel 83.)
Továbbjutott:
a Real Madrid, két győzelemmel, 4–1-es összesítéssel

90+3. perc: VÉGE! A CITY TOVÁBBJUTOTT!

90+2. perc: Mahrez teker még egy labdát a kapu mellé 14 méterről, középről, ballal...

Két perc a tervezett ráadás!

89. perc: De Bruyne lőhetne, de két csel után inkább lepasszolja a jobb kezénél érkező Mahreznek, aki egy biciklicsel után ballal a hosszú felső mellé teker!

88. perc: Benszebaini és Elvedi is befejezte mára, Wendt és Jantschke áll be a végére.

87. perc: Foden sarokrúgása veszélytelen.

82. perc: Fernandinho kap egy sárgát labdaelrúgásért.

Már a Cityé a második leghosszabb góltalansági sorozat a Bajnokok Ligájában, a Juventus eddig 690 perccel állt a második helyen, a manchesteri csapat viszont már a 695. percén is túl van. Még egyszer: az Arsenal 995 perccel tartja a csúcsot.

80. perc: Stindl helyén Ibrahima Traoré.

78. perc: Sommer kap egy kellemetlen hazaadást, Agüero letámadja, a svájci kapus végül a biztosat választja és kirúgja taccsra a labdát.

77. perc: Stones fejeli ki a labdát kissé röviden, épp a 16-os előterében érkező Wolf elé, aki jobbal átveszi, majd egy igazítás után ballal lő, ígéretesen csapódik, de végül elzúg a keresztléc felett.

Agüero 2016-ban mesterhármast lőtt az Etihadban a Mönchengladbachnak.

75. perc: Agüero váltja Bernardo Silvát, ez az utolsó manchesteri csere mára.

73. perc: Foden és Sterling játszik össze egymással a 16-os bal csücskénél, előbbi 14 méterről, kissé balról lő, Elvedi blokkja jó!

De Bruyne akcióban (Fotó: Árvai Károly)

70. perc: Újabb kettős csere, Gündogan helyén Sterling, Rúben Dias helyén Laporte.

68. perc: Foden passzol a ziccerben érkező Mahreznek, aki közelről a kapust lövi telibe... Ezt is megúszta a Borussia!

66. perc: Újabb esély a City előtt! Az imént beállt Fernandinho labdájából Mahrez húz befelé jobbról, 14 méterről szögből lő, Sommer véd egy vetődéssel, a kipattanó visszakerül Mahrez elé, ezúttal passzol, Zincsneko kerül helyzetbe így, de az utolsó pillanatban a védő odaér és ment előle.

Ez lehet a Guardiola-csapat zsinórban 12. veretlenül megvívott meccse a BL-ben (11 győzelem, egy vereség jelen állás szerint).

65. perc: Kettőt cserél a Mönchengladbach is, Embolo és Thuram le, Wolf és Pléa be!

Rendkívül emberi gesztus: De Bruyne ugyan nem kocogott le, mégis odamegy Fernandinhóhoz és átadja neki a csapatkapitányi karszalagot.

63. perc: Rodri helyén Fernandinho, Cancelo helyén Zincsenko.

61. perc: Éles szögből jön a szabadrúgás, de Foden ezt is megpróbálja kapura tekerni, Sommernek kell résen lennie és lehúzni a labdát, miközben több manchesteri is berepül, hogy próbáljon zavarni vagy épp csúsztatni.

60. perc: Lainer kap sárgát, De Bruynét állította meg szabálytalanul a 16-os bal oldalánál.

Silva küzd a labdáért (Fotó: Árvai Károly)

Pep Guardiola igazán becserélhetné még Gabriel Jesust: a brazil támadó eddig ötször lépett pályára BL-nyolcaddöntőben, mind az öt meccsen betalált az ellenfél kapujába – a City legutóbbi négy nyolcaddöntőjén mindannyiszor.

56. perc: Hofmann balról elvégzett szöglete után Thuram ugrik fel fejelni, az nem jön össze, de testtel épp az érkező Bensebaini elé sodorja a labdát, aki 6 méteről, félfordulatból lő, nem sokkal a jobb alsó mellé. Közben Ederson kapustámadást reklamál... meg is kapja a szabadrúgást kifelé.

55. perc: Cancelo találta el becsúszva Neuhaus lábát, sárga.

51. perc: Mahrez centerez jobbról, Evedi ment a középen érkező Silva elől. A szögletet is Mahrez végzi el jobbról, de komolyabb veszély nem alakul ki belőle.

A mai lehet a Manchester City 15. győzelme német csapat ellen az európai kupaporondon. Az angolok eddigi mérlege 24 találkozón 14 siker mellett három döntetlen és hét vereség.

48. perc: Gündogan indítja Mahrezt, aki ballal átveszi, majd két védővel a nyakán, 15 méterről a jobb alsót veszi célba, nem is sokkal lőve mellé!

46. perc: Elkezdődött a második félidő!

SZÜNET!

Gündogan gólöröme (Fotó: Árvai Károly)

45. perc: Nincs hosszabbítás, a játékvezető lefújta az első félidőt.

A Cityhez hasonlóan a Borussia is csak egyszer járt Budapesten a jelenlegi párharcot megelőzően, a németek az 1977–1978-as idényben 3–0-ra verték a Vasast a Népstadionban.

42. perc: De Bruyne próbálja meg váratlanul kapura tekerni a labdát a 16-os jobb oldalától, de a lövés jó két méterrel elcsavarodik a jobb felső mellett.

40. perc: Thuram ugratja ki a leshatárról Embolót, aki 13 méterről, ballal, laposan lő, nem sokkal a hosszú alsó sarok mellé. Ez valódi lehetőség volt a németek előtt!

36. perc: De Bruyne végez el egy szögletet balról, de a Gladbach védői ezúttal magabiztosan tisztáznak.

Legutóbb a Bayern München volt képes német csapatként legyőzni a Cityt, 2014 szeptemberében a bajorok 1–0-ra nyertek az angol együttes ellen. Azóta kilenc győzelem, és a 2016-os Borussia elleni iksz a Manchester City mérlege.

34. perc: Silva harcol ki egy szabadrúgást a kaputól 24-25 méterre, enyhén balra. De Bruyne és Mahrez áll a labda mögé, végül a belga vállalja el, a lövése remekül csapódik, de kissé középre megy, így pedig Sommer ki tudja tenyerelni a léc alól!

32. perc: Thuram próbálkozik meg egy átlövéssel, Ederson magabiztosan véd.

26. perc: De Bruyne emeli be lágyan a védők mögé a labdát, Gündogan érkezik jó ütemben, ám mielőtt a lehulló labdát kapura küldhetné, a kivetődő Sommer elsodorja előle azt, így oda a helyzet.

Az elmúlt percekben is a City járatja többet a labdát, de ezúttal nem támadnak akkora elánnal az angolok, kényelmesen passzolgatnak.

20. perc: Hofmann futott lesre.

Az angol csapatnak könnyen válhat az egyik kedvenc meccshelyszínévé Budapest. Az előző Gladbach elleni meccset is itt nyerte, ezt leszámítva pedig az 1970–1971-es KEK-kiírásban is megfordult a magyar fővárosban egy sikeres „portyán”: a Honvédot győzte le 1–0-ra. Veresége, döntetlenje nincs.

18. perc: ÉS OTT A MÁSODIK CITY-GÓL! Foden remekül fordult le az emberéről a Gladbach térdelének közepén, a jobb kezénél felfutó Gündogant tökéletes ütemben indítja, a német középpályás a leshatárról kilépve otthagyja a védőjét, majd 11 méterről, kissé jobbról, a kifutó kapus lábai mellett a hosszú alsóba teker, 2–0!

A City eddig csak egyszer találkozott német csapattal a BL-nyolcaddöntőben, a 2018–2019-es idényben 10–2-es összesítéssel búcsúztatta a Schalkét – a visszavágón 7–0-ra gázolt át a Ruhr-vidékieken.

15. perc: Stindl lő jobbal, 22 méterről, laposan a kapu közepén helyezkedő, a labdáért egy könnyed mozdulattal lehajoló Ederson kezei közé.

De Bruyne gólját ünnepli a City (Fotó: Árvai Károly)

De Bruynének a mai csupán a harmadik meccse a jelenlegi BL-idényben, és most született meg az első gólja!

12. perc: GÓÓÓÓÓL! DE MÉG MEKKORA! Mahrez hozza befelé a labdát a 16-os jobb csücskétől, majd az érkező De Bruyne elé teszi lövőre, aki át sem veszi, 18 méterről, kissé jobbról, ballal, akár az ágyúgolyó, a jobb felsőbe bombázza, úgy, hogy a labda a léc aljáról vágódik végül a tehetetlenül repülő Sommer kapujába. Ezt nem lehetett védeni, 1–0!

A City 616 perce nem kapott gólt a BL-ben, legutóbb a portói Luis Díaz vette be a csapat kapuját még a csoportkör első meccsén. A BL-rekordot szintén angol csapat tartja, a 2006-ban döntőig menetelő Arsenal 995 percen át nem kapitulált a sorozatban.

9. perc: Stindl passza után Embolo lő 20 méterről, kissé jobbról, a lövés az egyik védőn megpattan, de így is veszélyes irányba, a jobb felső felé tart, Ederson a feje felett keresztben átnyúlva, bal kézzel paskolja szögletre.

7. perc: Cancelo indít a bal szélről, Foden sprintel a kapu irányába, már messziről ugrik, hogy nyújtott lábbal az ötös sarkától elpöckölje a falevélként aláhulló labdát, de nem tud elég erőt adni bele, így Sommer egy vetődéssel kitolja a jobb alsóból!

A két csapatot egymást követően két idényben a 2015–2016 és a 2016–2017-es idényben is összesorsolták a csoportkörben. A négy meccsből hármat is a City nyert, egy lett döntetlen.

5. perc: A Man. City birtokolja eddig többet a labdát, de helyzetet nem láthattunk.

A németek fekete mezben, nadrágban és sportszárban, az angolok világoskék felsőben, fehér nadrágban és szintén kék sportszárban.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés.

A Gladbach melegítő futballistái (Fotó: Árvai Károly)

A két együttes hétszer találkozott eddig egymással az európai kupaporondon – a Gladbach 1979-ben tudott győzni eddig egyedül, igaz, akkor 3–1-re és ezzel tovább is jutott az UEFA-kupa legjobb négy csapata közé. Egy hasonló (kisebb csodával felérő) eredmény ma is jó lenne számukra. De vajon mit hoz a mérkőzés?

A MECCS ELŐTT

A Puskás Aréna az első mérkőzés alatt (Fotó: AFP)

A mérkőzés előtti budapesti sajtótájékoztatón a szigetországi együttest irányító Pep Guardiolának ismét arra a kérdésre kellett felelnie, amely egyre gyakrabban előkerül megállíthatatlannak tűnő csapata kapcsán: elérkezik-e az a pillanat, amikor a Manchester City négy trófeával zárja az idényt?

„Ez aligha történik meg – hűtötte le a kedélyeket a Barcelonával két Bajnokok Ligája-trófeát nyerő katalán szakember a hétfői sajtótájékoztatón. – Nem a játékosokról akarom levenni a terhet, nem a nyomást akarom csökkenteni rajtuk. Ezekkel amúgy is együtt kell élniük, a Manchester Cityben minden meccsen a győzelem az elvárás. Azért mondom, hogy nem nyerjük meg a mind a négy trófeát, mert ez a realitás. A klubnak ez még sosem sikerült a történelme során, vagyis vélhetően most sem jön össze. Az utóbbi időben sokan hasonlítják a mostani csapatot ahhoz az együtteshez, amely három trófeát nyert, ám ennek semmi értelme. A jelenlegi idényben még egyetlen aranyérmet sem szereztünk, vagyis még semmit sem bizonyítottunk. Éppen ezért nem akarok a BL-esélyekről, vagy a Juventus és a Barcelona kieséséről beszélni. Csak az a fontos, hogy túljussunk a Mönchengladbachon, és várhassuk a pénteki sorsolást.”

Amíg az angol együttes gondtalanul készülhet a budapesti túrára – a találkozót a párharc első meccséhez hasonlóan a koronavírus miatti szigorítások és a túrával járó esetleges karanténkötelezettségek miatt rendezik a Puskás Arénában –, addig az utóbbi hat tétmeccsét egyaránt elveszítő Mönchengladbach egyre mélyebb gödörbe süllyed.

„Nem hiszek a csodákban – zárta rövidre a továbbjutási esélyeket a német együttest irányító Marco Rose a meccs előtti sajtótájékoztatón. – Most amúgy sem tudnék semmi meggyőzőt mondani, mert amikor az edző csapata sorozatban vereséget szenved, akkor úgysem bíznak a szavaiban. Csak annyit mondhatok, hogy jobb lenne, ha a meccs helyett többet tudnánk edzeni, és a hibáink kijavításán dolgozni.”