Ágyúdörgés Észak-Londonban: az Arsenal nyerte meg a Spurs elleni derbit

2017.11.18. 13:27
Az első gólt ünneplik az Arsenal játékosai (Fotó: AFP)
Az Arsenal 2–0-ra legyőzte legnagyobb riválisát, a Tottenham Hotspurt az észak-londoni derbin az angol labdarúgó Premier League 12. fordulójában. Arsene Wenger csapata az első félidő hajrájában döntötte el a rangadót Shkodran Mustafi és Alexis Sánchez góljával.

Az elvárt (gyilkos) iramban kezdődött az észak-londoni derbi, az első helyzet Alexandre Lacazette előtt adódott, az első kapura tartó lövés Harry Kane nevéhez fűződött. A sorozatban tizenegyedik hazai bajnoki győzelmére hajtó Arsenal hamarosan kipuhatolta a Spurs gyenge pontját: a balhátvéd Ben Davies mögé rendszeresen meredeken lőtt, lapos passzokat küldtek be a hazaiak, és az ezeket követő szituációk rendre veszélyesek is voltak. Más kérdés, hogy (egy ideig) a Tottenham megúszta ezeket, mint ahogy az Arsenal is a Spurs elsősorban jobb szélen vezetett veszélyes akcióit.

Változás a félidő hajrájában jött, és ebben volt szerepe Mike Dean játékvezetőnek is. Dean a 36. percben szabadrúgást ítélt az Arsenalnak (Davinson Sánchez belépője nem tűnt szabálytalannak), amiből Mesut Özil a kapu elé ívelt, a leshatárról (lesről?) elmozgó Shkodran Mustafi tökéletes ütemben ugrott fel, és ívelt, remek fejessel megszerezte a vezetést.

Öt perc múlva már kettő volt a hazai előny: szokás szerint a jobb oldalon jött a veszély, Alexandre Lacazette a leshatárról (lesről? – lásd az első gólnál) startolt a bal oldali középső védő és a balhátvéd háta mögé belőtt indításra, középre adott, Alexis Sánchez átvette a labdát, majd éles szögből, közvetlen közelről, hatalmas erővel a léc alá bombázott. 2–0

Egy biztos: mindkét Arsenal-gólt vitatni fogják a Tottenham hívei.

A második félidő elején aztán Mustafi megint olyat alakított, ami felért fél góllal: óriási mentéssel akadályozta meg Harry Kane-t a gólszerzésben, miután Aaron Ramsey elcsúszása vészhelyzetet teremtett a hazai kapu előtt. Ramsey nem sokkal később stoplist cserélt (ehhez még egy elcsúszás kellett), de az említett Kane-helyzettől eltekintve az Arsenal nagyon stabilan védekezett, és semlegesíteni tudta a Spurs minden akcióját.

Mauricio Pochettino az utolsó 15 perc előtt lépett, és lehívta a második félidőben alig-alig labdához jutó Harry Kane-t és a feltűnően tompán játszó Dele Allit. Fernando Llorente és Szon Hung Min beállásával sem lett sokkal jobb a Spurs, bár Szon Llorente mintaszerű előkészítése után kihagyott egy ziccert.

Az Arsenal egymás után tizenegyedik hazai bajnoki mérkőzését nyerte meg – a játék képe alapján megérdemelten –, a Tottenham tudásától messze elmaradva játszott az észak-londoni derbin. Az Arsenal egy pontra csökkentette hátrányát a Spursszel szemben a tabellán, a vendégek pedig elgondolkodhatnak azon, mit kell változtatniuk annak érdekében, hogy a rangadókon jobban szerepeljenek.

ANGOL PREMIER LEAGUE
12. FORDULÓ

Manchester United–Newcastle United 4
–1 (Martial 37., Smalling 45+1., Pogba 54., Lukaku 70., ill. Gayle 14.)
AFC Bournemouth–Huddersfield Town 4–0 (C. Wilson 26., 31., 84., Arter 70.)
Burnley–Swansea City 2–0 (Cork 29., Barnes 40.)
Crystal Palace–Everton 2–2 (McArthur 2., Zaha 35., ill. Baines 6. – 11-esből., Niasse 45+1.)
Leicester City–Manchester City 0–2 (Gabriel Jesus 45., De Bruyne 49.)
Liverpool–Southampton 3–0 (Szalah 31., 41., Coutinho 68.)
West Bromwich Albion–Chelsea 0–4 (Morata 17., E. Hazard 23., 62., M. Alonso 33.)
Arsenal–Tottenham 2–0