José Mourinhóval már az Old Trafford is bevehetetlen erőd

BORBÉLY LÁSZLÓBORBÉLY LÁSZLÓ
2017.11.03. 18:04
Mourinho lenyűgöző hazai szériái a Portóval vették kezdetüket – a portugál csapattal 2003-ban UEFA-kupát, egy évvel később BL-t nyert (Fotó: AFP)
A Benfica hétközi legyőzésével José Mourinho irányítása alatt sorozatban a 37. hazai tétmeccsén maradt veretlen a Manchester United – a Premier League-ben 22 találkozót számlál a széria. Mondjuk a portugál szakember eddigi karrierjét tekintve aligha számít meglepetésnek, hogy a hazai pálya valóban előny a bajnokságban...

BŐ KILENC ÉVIG VERETLEN OTTHON – 150!

José Mourinho a rengeteg megszerzett trófea mellett azzal is felhívta magára a figyelmet, hogy évekig verhetetlen volt csapataival hazai bajnokin. Az FC Porto trénereként 2002. február 23-án 3–2-re kikapott a Beira-Martól, ezt követően viszont sem a portugál együttessel, sem a Chelsea-vel, sem az Interrel nem szenvedett vereséget otthon. A Real Madridnál is tovább építette a szériát, amely csupán 2011. április 2-án, a Sporting Gijón (0–1) ellen szakadt meg – 150, veretlenül megvívott hazai bajnoki után!

Az Interrel otthon egyáltalán nem kapott ki a bajnokságban – a milánói csapattal is összejött egy BL-győzelem (Fotó: AFP)

SZÉP BÚCSÚ A REALTÓL, JÓ KEZDÉS A CHELSEA-NÉL – 48

A Gijóntól kapott zakóval hármas nyeretlenségi „széria” vette kezdetét: 1–1 lett a Barca (Cristiano Ronaldo a 82. percben büntetőből egyenlített emberhátrányban), 2–3 a Zaragoza elleni meccs, majd nyolc győzelem után a Barcelona 3–1-re nyert a blancóknál 2011 decemberében – pedig az első percben Karim Benzema góljával még a királyi gárda vezetett.

Ezt követően ismét belelendült otthon a Real, 27 győzelmet és négy döntetlent (31) ért el a Bernabéuban La Liga-meccsen, 2013 júniusában viszont az újabb ezüstérem után megköszönték a portugál ténykedését Madridban.

Útja a Chelsea-hez vezetett vissza, ahol folytatta a sorozatot: 15 győzelem és 2 döntetlen (17) – ebből a West Bromwich ellen a 96. percben, Eden Hazard büntetőjével jött össze az egyik (2–2) – után viszont a Sunderlandtől (1–2) már kikapott odahaza a PL-ben a gárda (először az angol élvonalban Mourinhóval), így 48 összecsapást követően szakadt meg ez a széria.

A Real Madridot 2012-ben bajnoki címhez segítette (Fotó: AFP)

ÚJABB CHELSEA-SOROZAT (21), MAJD A BUKÁS

A Sunderland elleni vereséget követően ismét sorozatépítésbe kezdett, ezúttal 21 veretlen hazai bajnoki jött össze egyhuzamban, ám ezután megtörni látszott a Mou-mágia: 2015 augusztusában a Crystal Palace (1–2), októberben a Southampton (1–3) és a Liverpool (1–3), december elején az AFC Bournemouth (0–1) is begyűjtötte mindhárom pontot a Stamford Bridge-en – a portugál menedzsert december 17-én menesztették.

A Chelsea-hez visszatérve újra angol bajnoki címet szerzett (Fotó: AFP)

DÖCÖGŐS RAJT UTÁN MANCHESTERBEN (22) IS REMEKEL

Fél év „feltöltődésen” átesve a Manchester Unitednél vállalt állást, de az MU-val a Southampton elleni siker (2–0) után a második hazai bajnokin, a városi rivális Cityvel szemben már elbukott a gárda (1–2).

No, azóta, vagyis 2016. szeptember 10-től viszont egyszer sem, s bár kezdetben a 0–0-s és 1–1-es döntetlenek (16 meccsből 10 végződött ikszre, hét 1–1-re!) túlsúlya volt jellemző, 2017 áprilisa óta egyszer sem rontott a csapat.

Sőt, az azóta lejátszott hat bajnokiját nemcsak mind megnyerte, de még gólt sem kapott ezeken az összecsapásokon – 17–0 a gólkülönbsége az előző hat hazai PL-találkozóján. Mourinho manchesteri hazai veretlensége így már 22 bajnoki mérkőzésnél jár!

Sőt! Azóta összesen – a Benfica elleni hétközi BL-meccset (2–0) is beleszámolva – 37 tétmeccset rendeztek meg a Manchester United pályaválasztásával, és ezeken 26 (közte egy hosszabbításos, Anderlecht ellenivel) diadal meg 11 iksz a mérleg. A legutóbbi kilenc fellépést egyaránt sikerrel zárta, csupán egy gólt kapott (26–1) – a Burton Albion elleni Ligakupa-találkozón, 4–0-nál, a 91. percben...

A következő ellenfél hazai pályán a Newcastle United lesz november 18-án.

MOURINHO HAZAI BAJNOKI VERETLENSÉGI SZÉRIÁI – ÉS LEZÁRÁSAIK
150 2002. 2. 23. Porto–Beira-Mar 2–3 2011. 4. 2. Real–Gijón 0–1
48 2011. 12. 10. Real–Barcelona 1–3 2014. 4. 19. Chelsea–Sunderland 1–2
22 2016. 9. 10. MU–Man. City 1–2 még tart
21 2014. 4. 19. Chelsea–Sund. 1–2 2015. 8. 29. Chelsea–C. Palace 1–2
José Mourinhónak nem ismeretlen érzés a hosszú hazai veretlenségi széria – immár az MU-val sem (Fotó: AFP)