NFL: Ryan: 40 000! Fitz: 15 000! Brady: 1.! Belichick: 3.!

2017.11.16. 00:29
Larry Fitzgerald hatodikként érte el a 15 000 yardos határt az NFL-ben (Fotó: Bleacher Report)
A tengerentúli profi amerikaifutball-bajnokság (NFL) 10. fordulójában a New Englanddel öt bajnoki címet nyerő Bill Belichick felért a dobogóra az örökranglistán, Tom Brady az első lett vendégként, a Szentek tovább menetelnek, a tavaly szenvedő Kos-irányítók remekeltek, Matt Ryan és Larry Fitzgerald is fontos mérföldkőhöz ért, Matthew Stafford pedig hozta a szokásosat.

BRADY ÉS BELICHICK ÚJABB JAVÍTÁSA
Tom Brady a Broncos otthonában aratott 41–16-os sikerrel már 86, vendégként aratott alapszakaszbeli győzelemnél jár, ezzel már egyedül vezeti a rangsort – éppen a korábbi denveri (és indianapolisi) Peyton Manninget (85) maga mögé utasítva. Bill Belichick pedig megszerezte a 270. győzelmét az NFL-ben (ez már a rájátszásbeli összecsapásokat is tartalmazza), ezzel feljött az örökranglista 3. helyére. Belichicknek a 270 siker mellett 127 veresége van, Tom Landrynak 178 vereség és hat döntetlen is becsúszott. Ha a százalékos mutatót nézzük, akkor az örökranglistán őt megelőző Don Shula (347–173–6, 0.665), George Halas (324–151–31, 0.671) párosnál is jobb (0.680), és ha nem lett volna a Clevelandnél felmutatott 37–45...

A New England sikerében egyébiránt óriási szerepe volt a speciális csapatrésznek, hiszen volt punt után az ellenfél 24 yardosán visszaszerzett labda (TD lett belőle), kezdőrúgás utáni óriási visszahordás (TD lett belőle), blokkolt punt az ellenfél 30-asán (mezőnygól lett belőle), valamint egy megakadó támadás során a puntnál az ellenfél elcserélte magát, így újabb első kísérlet jöhetett (TD lett belőle).

LASSAN TÉNYLEG IDEJE LENNE KOMOLYAN VENNI A SZENTEKET

Néhány hete még kellemes meglepetést jelentett, hogy csupán három olyan csapat van a liga elmúlt 30 évében, amely 0–2-es kezdés után öt meccset nyert sorozatban. Speciel mind a három konferenciadöntőzött. Aztán meglett a hatodik siker is, ilyenre csak kettő volt képes, mind a kettő bajnok is lett. Aztán most meglett a hetedik siker is. De még hogyan?! A Saints 47–10-re lemosta az otthon eddig hibátlan, csak a meccs végén 47–3-nál szépítő Billst, miközben Drew Breesnek – aki harmadik a TD-passzok örökranglistáján – még csak TD-passzt sem kellett adnia. A Szentek 482–198-ra nyerték a „yardháborút”, 41:23 percig birtokolták a labdát a 60-ból, Mark Ingram futotta a héten a legtöbb yardot (131 yard, 3 TD), csapattársa, Alvin Kamara pedig a harmadik legtöbbet (106, TD) az egész ligában...

CaMVP NEWTON VISSZATÉRT?
A Carolina Panthers is fölényesen nyert, a csapat 294 futott és 254 passzolt yardot tudott felmutatni hétfő este, ezzel az 1978-as Cowboys (278, 305) és a 2010-es Eagles (260, 332) után harmadikként volt erre képes Monday Night Footballon. Cam Newton, a korábbi MVP pedig régi fényében tündökölt, a 254 passzolt yard mellett 95-öt futott is, és négy TD-t is szerzett.

DE HÁT EMÖGÖTT A FAL MÖGÖTT...
Nem tud mindenki futni (bár még ez volt a kisebb gond, mert a 21 futásból 107 yard amúgy kifejezetten szép adat), és amúgy is hiányzott a dallasi fal legjobbja (Tyron Smith). Viszont Dak Prescott menekülőhadjárata azért így is megdöbbentő volt, a Falcons játékosai nyolcszor is a földbe gyalulták a Cowboys irányítóját a 27–7-es siker során, legutóbb Troy Aikman járt ennyire rosszul dallasi passzmesterként – sőt, ő rosszabbul, 11-szer sackelték a Sasok a 24–0-s siker során még 1991-ben. Adrian Clayborn egymaga hatszor sackelte az irányítót, ez holtversenyben a második legjobb mutató egy meccsen.

SZAVAZÁS

Ön szerint melyik csapat nyeri meg az NFL 2017-es idényét?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

LEHET, HOGY JEFF FISHER VOLT A GOND A RAMSNÉL
A Rams az előző idényben Jeff Fisher vezetésével 224 pontot szerzett, még az utolsó előtti Cleveland is 40-nel többel zárt (264). A Rams a mostani idényben Jared Goff irányításával 296 pontnál jár kilenc meccs után, és vezeti a ligát. Az előző idényben Goff hét meccsen 1089 yardot passzolt, 5 TD és 7 interception mellett. Chase Keenum 10 fellépésen 2201 yardig és 9/11-ig jutott. Most Goff 355 yardot és 3 TD-t passzolt, Keenum pedig a Minnesotában 304 yardot és 4 TD-t. Utóbbi az első félidőben 14 passzkísérletéből 11 jó átadásnál, 188 yardnál és 3 TD-nél járt, ami tökéletes, 158.3-as irányítómutató – a szezonban ő az első, aki az első félidőt legalább 3 TD-vel és hibátlan mutatóval zárta. Lehet, hogy Jeff Fisher volt a gond.

VÉGJÁTÉK? STAFFORD
Már majdnem elhittük, hogy a Browns megszerezheti első sikerét a szezonban, aztán rájöttünk, hogy hiába áll 24–24-re még a negyedik negyed kezdetén is a csapat, ez kevés lesz. Matthew Stafford szokásához híven a végjátékban döntött, a 30. meccsnyerő támadósorozatát mutatta be, ez a debütálása óta a liga legjobb mutatója – Matt Ryan 29-cel áll, Drew Brees 25-tel.

RYAN: 40 000! FITZ: 15 000!
Matt Ryan 215 yardot passzolt a Dallas elleni győzelem során, ezzel pedig már 40 073-nál jár, az aktív játékosok közül hetedikként. Larry Fitzgerald 34 évesen sem lassít, a Seattle ellen 113 yardot kapott el, ezzel 15 066-nál tart – a liga történetében hatodikként érte el ezt a mérföldkövet.

BÁTOR JÓSKA

Tom Bradynek valóban meglett a 3 TD interception nélkül és a győzelem, ezzel együtt az alapszakaszban először pozitív mérleg a Denverrel szemben (7–6), a Saints valóban megtörte a Buffalo hazai szériáját, a Chargersnél viszont alábecsülte Jóska a Los Angelesbe költöző csapat azon képességét, hogy BÁRMILYEN módon képes kikapni. Most a Jaguars ellen mutatta be ismét ezt a gárda (2/3).

A Steelers a Colts elleni bénázás után most magabiztosan elintézi a Titanst, a Raiders maximum 320 yardig jut az eddig 408.3-at átlagoló Patriots-védelemmel szemben, és az eddig az alapszakaszban 10–5-ös Seahawks-előnnyel szemben a rájátszásban mindkétszer, így a legutóbbi idényben is nyerő Atlanta győz Seattle-ben.

TIPPELDE

Az előző körben Somlóvári Dávidé volt a legtöbb jó tipp (az első 11 meccset egyaránt eltalálta) – az élen Borbély László előnye maradt nyolc pont.