NBA: pont- és triplarekorddal aratta 20. győzelmét a Portland

2013.12.15. 07:10
Hiába került padlóra Damian Lillard, vele és a Portlanddel szemben nem volt ellenszer Philadelphiában (Fotók: Reuters)
A Portland klubrekordot jelentő 21 hárompontost dobott Philadelphiában, s ennek, valamint a 40–15-re megnyert harmadik negyednek köszönhetően 139–105-re legyőzte vendéglátóját (ezzel a legtöbb, egy meccsen szerzett pont is az északnyugatiaké lett ebben a szezonban). A Trail Blazers 20 győzelemmel és 4 vereséggel a második legjobb mérleggel áll a ligában az Indiana (20-3) mögött. A Los Angeles Lakers is idegenben nyert, Charlotte-ban Kobe Bryant 21 pontjának is köszönhetően szakította meg háromvereséges sorozatát.

Philadelphia 76ers–Portland Trail Blazers 105–139
Ld:
Wroten 18/6, H. Thompson 17/6, T. Young 15/3, ill. Aldridge 20, Batum 17/9, Lillard 16/12

111 pont három negyed alatt! Az összesen termelt 139 egység sem „kutya” a vendégek részéről, pláne mivel abszolút NBA-idénycsúcsról beszélünk, úgy, hogy még hosszabbítás sem volt a mérkőzésen, de az pláne nem megszokott, hogy egy gárda otthonától távol 111 pontot dobjon három negyednyi játék alatt.

10 és 7. A vendégek nem a hosszú kispadjukról híresek, ám ezen az estén tíz kosarasuk is eljutott legalább hét pontig, és senki sem volt ponterősebb a dupla duplázó LaMarcus Aldridge-nál (20 pont, 16 lepattanó, 5 gólpassz).

Robog a tank Philadelphiában. A Sixers igencsak behúzta a kéziféket. Hiába nem volt ma sem Michael Carter-Williams, erre a védekezésbeli produkcióra nincsen mentség, pláne nem hazai környezetben, persze a vendégek csapatszinten kiosztott 41(!) gólpassza és 37-ből 21-es triplázása ezzel együtt is dicséretes.

Charlotte Bobcats–Los Angeles Lakers 85–88
Ld: Walker 24/6, Jefferson 14, Henderson 13, ill. Bryant 21/6, Gasol 15, Hill 15

Kobe kezd belelendülni. A Lakers sztárja ezúttal is irányítóként lépett pályára, viszont most a pontszerzésről sem feledkezett meg, 21 pontjával csapata legeredményesebb játékosa lett. A hajrában kiosztott két gólpasszt, szerzett egy kosarat, majd 37 mp-cel a vége előtt az ő büntetőivel vette át a vezetést a Los Angeles.

Lefagytak a hazaiak. A Bobcats az utolsó nyolc dobáskísérletét elrontotta, a végső pillanatban előbb Walker tüzelt csúnyán mellé, majd Jeffersont nyomta vissza Gasol.

A büntetők döntöttek. A vendégek 23, a hazaiak mindössze 8 alkalommal próbálkozhattak a vonalról, ráadásul a Lakers ebből 21-et be is dobott, a Charlotte pedig csupán ötöt. Az utolsó negyedben hibátlanul céloztak innen az arany-lilák, 10 dobásuk mindegyike pontos volt.

Washington Wizards–Los Angeles Clippers 97–113
Ld:
Wall 24, Seraphin 16, Webster-Booker 12-12, ill. Paul 38/15, Crawford 17/3, Dudley 16/6, Griffin 16

Varázsoltak az irányítók. Chris Paul 38 pontig és 12 gólpasszig jutott mindössze három (!!!) rontott dobással, Wall pedig 24 pontig és 12 gólpasszig, szintén 50 százalék feletti mezőnymutatóval. Paul számaihoz hasonlót egyébként eddig csak Clyde Drexler tudott felmutatni még 1990-ben.

No tripla, no party. A hazaiak 14 alkalommal próbálkoztak kintről, ebből mindössze három volt sikeres, a túloldalon Paul egyedül dobott öt hármast.

Már félidőre megvolt az előny. A második negyed végén, az utolsó 14 Clippers-pontból Paul dobott vagy asszisztolt 12-t, miközben megfogták a Washingtont, így már a szünetre 13 pontos fórral mehettek Rivers tanítványai. Az utolsó negyedben egyszer még megpróbált visszakapaszkodni a Wizards, de Paul ekkor is közbeszólt, sorozatban dobott nyolc pontot, és megnyerte a meccset csapatának.

Miami Heat–Cleveland Cavaliers 114–107
Ld:
James 25, Wade 24, Bosh 22, ill. Irving 19/9, Waiters 16/6, Thompson 16

Megvillant a nagy hármas. James, Wade és Bosh is elérte a húsz pontot ezen az estén, ez mindössze a második ilyen meccs volt ebben a szezonban. Wade egyébként már a félidőre elérte ezt a határt.

Lefagyott, de még időben kapcsolt a Heat. A harmadik negyed elején 18 ponttal vezettek Spoelstra tanítványai, ám a Cavs egy nagy futással felkapaszkodott, majd a vezetést is átvette szűk öt perccel a lefújás előtt. A hazaiak összekapták magukat, és a folytatásban James, Bosh, Cole és Chalmers is betalált, közben a Cavs támadásait semlegesíteni tudták.

Brown felkapta a vizet. A vendégek vezetőedzője, Mike Brown annyira hevesen reagált egy esetre (egy Battier-blokkot vélt szabálytalannak), hogy berohant a pályára, saját játékosainak kellett visszafogni. A játékvezetők nem haboztak, beküldték az öltözőbe, így a második negyedtől nélküle küzdött a Cavs.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

New York Knicks–Atlanta Hawks 111–106
Ld:
Anthony 35/9, Bargnani 23/3, Hardaway 13/3, ill. L. Williams 27/18, Millsap 18/3, Horford 17/3

Anthony ritmust váltott. Eddig a Knicks összes(!) idei mérkőzésén az all-star volt a legjobb dobó csapaton belül, de most korábbi produkcióira is rátett egy lapáttal, s 35-öt szórt, 22-ből 13-as mezőnyözéssel, valamint 6 lepattanóval és 4 gólpasszal megspékelve.

Bargnani termel. A New York nyáron megszerzett olasza kezdőcenterként nem túl jó védő ugyan Tyson Chandler helyén, de azt nem lehet tőle elvenni, hogy amihez igazán ért, abban produkál is, most 16-ból 11 dobását értékesítve jutott el 23 egységig.

Korver: 93! A Hawks ugyan kikapott, de Kyle Korver nagy sorozata tovább él, már zsinórban 93. mérkőzésén dobott legalább egy hármast, amivel jelenleg is NBA-történelmet ír.

Chicago Bulls–Toronto Raptors 77–99
Ld:
Deng 17/3, Dunleavy 14/3, J. Butler 11/6, ill. Lowry 16/6, DeRozan, Valanciunas 15-15

Tankolna a Bulls?! A Chicago mai produkciója után óhatatlanul is felvetődik a kérdés, hiszen Derrick Rose-on és a háta miatt pihentetett Kirk Hinrich-on kívül mindenki ott volt a hazaiaknál, de így is feltörölte a padlót a Thibodeau-tanítványokkal a Rudy Gay elcserélése óta megtáltosodó Toronto. Nem az első „gyanús” veresége volt már ez a Bullsnak az egykori MVP kidőlése óta.

Kiegyensúlyozott csapatteljesítmény. A Raptors nyolc játékosa dobott legalább hét pontot, de egyikük sem ment 16 egység fölé, ráadásul a meccs bizonyos szakaszaiban mindig más és más lépett elő vezérként.

Valanciunas kezd beérni. A litván ifjonc elképesztően hullámzó teljesítménye némiképp kiegyensúlyozottá kezd válni, ma 15 pontos, 11 lepattanós dupla duplát tett a közösbe, 4 blokkal megtoldva.

Taj Gibson és a Bulls nem bírt a torontói fölénnyel Chicagóban

Dallas Mavericks–Milwaukee Bucks 106–93
Ld:
Wright 19, Calderon 18/12, Carter 15/9, ill. Henson 18, Knight 16/3, Antetokounmpo 13

Nowitzki helyett Wright. A német erőcsatár hiányzott ugyan, de idén először pályára léphetett Brandan Wright, aki 19 perc alatt 19 pontot (9/10 mezőnyből) és 6 lepattanót tett be a közösbe.

Csapatjáték. A Dallas 25 gólpasszt osztott ki, öt játékosa lépte át a tíz pontot, a Bucks viszont az első három játékrész után még csak öt asszisztnál tartott, a záró etapban (bőven húsz pont feletti hátránynál) ezen kozmetikázott.

Hosszúra nyúlt a garbage time. A második negyed végén és a harmadik elején egy 23–4-es futást produkált a Mavs, ezzel elég korán 75–47-es előnybe került, innentől pedig formalitássá vált a találkozó.

Ki járt jobban a cserével? A nyáron O.J. Mayo a Dallasból a Bucksba, Monta Ellis Milwaukeeból a Mavshez szerződött, volt csapataik ellen azonban nem tudtak nagyot alakítani most, Mayo 4, Ellis 7 pontig jutott.

Utah Jazz–San Antonio Spurs 84–100
Ld:
Burke 20/3, Hayward 18, Ma. Williams 10/6, ill. Duncan 22, T. Parker 15, K. Leonard 13/3

Ez a csoda is csak három napig tartott. A Utah két, igen meglepő idegenbeli diadal után tért haza, s fogadta az amúgy jóval magasabban jegyzett San Antoniót, és gyakorlatilag esélye sem volt a 22 pontos, 12 lepattanós Tim Duncan fémjelezte texasi nagyhatalom ellen.

Burke nem lassít. Az Év Újonca címért a szezont sérülten kezdő, de mára nagyon szépen játékba lendülő Trey Burke is bejelentkezett, ezúttal sem adta 20 pont és 5 gólpassz alá a pár hónapja még az NCAA döntőjében szereplő irányító, de ez most kevés volt az üdvösséghez.

Fél óra munka. A Spurs vezetőedzője, Gregg Popovich megint kínosan ügyelt arra, hogy senki se legyen túl sokat a pályán, Kawhi Leonard a maga majd 31 percével abszolút csúcstartó volt az idegenben megnyert derbin, ami azért kuriózum ebben a ligában.