NBA: a Lakersé a játéknap rangadója, Curry újabb extrájával nyert a Warriors

2021.04.11. 09:09
A Lakersé a játéknap rangadója (Fotó: Getty Images)
Gary Trent Jr. remeklésével győzött a Toronto, a Lakers elkapta a Brooklynt, miközben a Philly és a Utah is hozta a kötelezőt. Steph Curry ismét extrát nyújtott a Golden State-nél, szétdobta a Phoenix a Washingtont, a Portland pedig Enes Kanter káprázatos franchise-rekordjának is köszönhetően nyert a Detroit ellenében.

Cleveland Cavaliers–Toronto Raptors 115–135

Trent Jr. újabb meccsnyerő alakítása. A deadline-nál Portlandből megszerzett dobógép ezen a héten nyert már egy meccset a Torontónak, amikor a Wizards ellen egy dudaszós triplával szállította a győzelmet, most pedig ismét az ő parádés játékával győzött a Raptors. Trent Jr. ugyanis 44 pontos karriercsúcsot szórt úgy, hogy 17/19 (!) mezőnykísérlete a gyűrűben landolt, 7/9 triplát süllyesztett el, a hét lepattanó és a négy gólpassz már csak ráadás – vele a parketten +31-ben voltak a vendégek, elképesztő teljesítményt nyújtott. Pedig a Torontónál sem Siakam, sem VanVleet, sem Lowry nem lépett pályára, úgyhogy erősen tartalékosak voltak, Trent Jr. dobófesztiváljával viszont így is gálázott a társaság: az első negyedet 47–26-ra nyerte, a nagyszünetben 87–54-re vezetett, a félidei 87 dobott ponttal pedig franchise-rekordot döntött. A fordulás után már természetesen nem forgott veszélyben a sikerük, de Trent Jr. mellett még emeljük ki a 20 pontos, 11 gólpasszos Malachi Flynnt is – több gyenge meccs után most tomboltak egyet, 61.6 százalékkal dobtak mezőnyből és 53.1 százalékkal tripláztak, következőleg New Yorkban bizonyíthatnak.

Most nem volt sansza a Cavsnek. Két nagyszerű teljesítményből érkezett meg erre a találkozóra a Cleveland és ha csak a támadójátékot nézzük, akkor most sem volt rossz a helyzet, a probléma az, hogy védekezésben nem ütötték meg az NBA-szintet. Hiába dobott 29 pontot Collin Sexton, hiába hozott 19 pontos, 8 gólpasszos estét Darius Garland, a Toronto és Trent Jr. nagyon könnyedén lőtte szét őket a túloldalon – Sexton szerint kínos volt, amit az első félidőben produkáltak és ilyen teljesítményt nem engedhetnek meg maguknak. Olyan szempontból nincs gond, hogy számukra már nincs komolyabb tét, de természetesen fejlődni akarnak, úgyhogy a back-to-back második felén a Pelicans ellen szeretnék kijavítani a hibáikat.

A Cavaliers legjobb dobói: Sexton 29/3, Garland 19/9, Love 18/12
A Raptors legjobb dobói: Trent Jr. 44/21, Flynn 20/6, Anunoby 15/9

Brooklyn Nets–Los Angeles Lakers 101–126

Nagy győzelem a Lakerstől. LeBron James, Anthony Davis, Kyle Kuzma, Marc Gasol és Wesley Matthews sem lépett pályára a bajnoknál, de így is váratlanul jól nézett ki a gárda az esélyesebb, keleti éllovasként érkező Brooklyn otthonában. A vendégek az első félidő nagy részében is vezetni tudtak, támadásban pedig az utóbbi hetekben látott átlaghoz képest messze felülteljesítettek, de különösen a harmadik negyedben léptek meg: 66–62 után egyszerre állították ki (szövegelésért, összeakaszkodtak) Kyrie Irvinget és Dennis Schrödert, ebből pedig a Los Angeles jött ki jobban és egy 15–2-es rohammal egyértelmű előnybe került – különösen Ben McLemore villogott ekkor. A záró etapban már nem változott a helyzet, sőt, a Lakers tovább növelte a különbséget és végül 50 százalékos mezőnymutatóval, 56 százalékkal bedobott 19 hármassal, illetve 30 gólpasszal zárták az estét – egyénileg a kiállított Schröder (19 pont, 7/11 mezőnyből 20 perc alatt) mellett Andre Drummond (20 pont, 11 lepattanó) és McLemore (17 pont, 5/10 tripla), vagyis a két új szerzemény is kitett magáért, de összesen nyolcan érték el náluk a tízpontos határt, úgyhogy nagyon működött a rendszer. A védekezés amúgy is playoff-közelinek tűnt, az agresszivitással sem volt probléma, úgyhogy kifejezetten jól nézett ki a LAL, amely ezzel tartja nyugati ötödik helyét és készülhet a Knicks elleni derbire.

Nem volt felkészülve a Nets. A James Hardent továbbra is nélkülöző hazaiak valahogy nem tűntek egészen késznek erre a meccsre, a Lakers sokkal koncentráltabban és keményebben játszott, úgyhogy már az első negyedben kapaszkodniuk kellett Kevin Durantéknek. A második játékrészben fel tudták magukat szívni, ott 60 százalék felett dobtak és pár pontra közelítettek, de az irányítást így sem tudták átvenni, majd a harmadik negyedben Irving elvesztése után a csít is elvesztették – az irányító addig 21 perc alatt 18 pontot dobott és nagyon kellett ő a támadójátékuknak, nélküle viszont már csak szenvedtek a Lakers fizikális védekezésével szemben. Durantet egyelőre nem erőltették túl, csak 24 percet játszott (22 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz, 8 eladott labda, 0 fault), úgyhogy nem volt érdemi playmakerük, csak erőlködtek – a két sztáron kívül egyedül LaMarcus Aldridge érte el a tízpontos határt, csapatszinten 5/27 (!) triplával zártak és az utolsó másfél negyedben már abszolút nem volt esélyük.

A Nets legjobb dobói: Durant 22/3, Irving 18/6, Aldridge 12
A Lakers legjobb dobói: Drummond 20, Schröder 19/9, McLemore 17/15

Oklahoma City Thunder–hiladelphia 76ers 93–117

Hozta a kötelezőt a Philly. Ugyan back-to-backet játszott a Sixers, de éppen a New Orleans ellen elszenvedett vereség miatt volt nagyon fontos számukra ez a mérkőzés, hisz győzniük kellett ahhoz, hogy tartani tudják a lépést a keleti éllovas Brooklynnal. Joel Embiid az előzetes hírekkel ellentétben mégsem ülte ki ezt a mecset – Tobias Harris ellenben nem játszott -, sőt a 27 perc alatt szerzett 27 pontjával, na meg a 9 lepattanójával az övéi legjobbja lett. A vendégek már az első negyedben eldöntötték az összecsapás sorsát, 37–25-re nyerték meg ezt a periódust, majd a két szorosabb középső játékrészt követően a záró tizenkét percben is rávertek egy tízest ellenfelükre, így magabiztos győzelmet arattak. Embiid mellett a szezoncsúcsot dobó Furkan Korkmaz (20 pont, 4 lepattanó) és Ben Simmons (13 pont) is jól játszott, de Seth Curry, Shake Milton és Mike Scott is tíz pont fölé jutott.

Ennyi van a Thunderben. Talán jelen pillanatban a liga legrosszabb formában lévő csapata az Oklahoma City, hisz legutóbbi tíz meccsükből immáron a kilencedik alkalommal hagyhatták el logó orral a játékteret. Darius Bazley (17 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz) és a padról érkező Tony Bradley (16 pont, 14 lepattanó) kiválóan játszott ugyan, sőt Luguentz Dort (15 pont, 5 lepattanó) is hozta a tőle elvárhatót, mindezek ellenére egyetlen pillanatra sem volt esélye a győzelemre a hazaiaknak. A Philly folyamatosan rotálva, egyfajta edzőmeccset kreált az összecsapásból. Theo Maledon lógott ki ezúttal nagyon az OKC sorából, mindössze 3/11-et dobott mezőnyből, de ezzel együtt sem lenne illendő az ő nyakába varrni ezt a fiaskót.

A Thunder legjobb dobói: Bazley 17/9, Bradley 16, Dort 15/6
A 76ers legjobb dobói: Embiid 27, Korkmaz 20/12, Scott 13/9, Simmons 13

Utah Jazz–Sacramento Kings 128–112

Hazai siker Salt Lake Cityben. A ligaelső a nem túl jó formában lévő Sacramentót fogadta a Vivint Smart Home Arénában, s bár a Suns ellen nagyon rossz napot fogott ki a Jazz, de másnap a Portlandet már remek játékkal győzték le, így a Utah továbbra is az NBA legjobb mérlegével bíró csapata. Ennek megfelelően kezdték a mérkőzést, Donovan Mitchell (42 pont, 4 gólpassz), Mike Conley (26 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) és Joe Ingles (20 pont, 6 gólpassz) is bemutatta a szokásos repertoárját, s habár az első negyed végére magára talált a Kings, sőt a záró felvonás közepéig szorongatták a hazaiak nyakát, végül mégis érvényesült a favorit fölénye. Ez elsősorban a szezoncsúcsot dobó Mitchellnek volt köszönhető, aki 14 pontot szórt az utolsó játékrészben, melynek közepén egy 12–1-es futással döntötték el a győztes kilétét, ami egyben zsinórban a huszonnegyedik hazai győzelme volt a Jazznek, mindössze két vereség mellett.

Nagyot küzdött a Kings. A szezon egy-egy korábbi periódusában remekül teljesítő Sacramento teljesen megzuhant az elmúlt időszakban, az előző öt meccsét elvesztette, ráadásul a Minnesota és a Detroit ellenében is kikapott, így ezúttal sem a győzelem reményében utazhatott Utahba. A végeredmény nem tükrözi a mérkőzés képét, hisz tizenhét alkalommal változott a vezető csapat kiléte. Elsősorban De'Aaron Fox (30 pont, 8 gólpassz) és Richaun Holmes (25 pont, 10 lepattanó) kettőse tartotta életben a vendégeket, akik a negyedik negyed elején még egy 11–0-s futásra is képesek voltak, ám 6 perc 5 másodperccel a lefújás előtt, 106–105-ös Kings vezetésnél, kiénekelték a sajtot a szájukból.

A Jazz legjobb dobói: Mitchell 42/9, Conley 26/15, Ingles 20/15
A Kings legjobb dobói: Fox 30/12, Holmes 25, Hield 19/12

Golden State Warriors–Houston Rockets 125–109

Curry extrája ezúttal győzelmet ért. Mindkét csapat back-to-backet játszott, ráadásul mindketten elvesztették az előző meccsüket, a Warriors legutóbb a Washingtonnal szemben maradt alul. A hazai pálya a Golden State mellett szólt, s mivel Steph Curry (38 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz, 8/15 tripla) ismét extrát játszott – sorozatban a hatodik meccsén jutott el legalább harminc pontig -, így végül magabiztos győzelmet arattak Steve Kerr fiai. A Houston az első negyed közepén 16–14-nél vezetett utoljára, innentől a „harcosok” akarata érvényesült, az ihletett napot kifogó Curry mellé – aki a harmadik negyedben csapata 29 pontjából egymaga 23-at szerzett – Andrew Wiggins (25 pont, 6 lepattanó) és a padról érkező Jordan Poole (21 pont, 4 gólpassz) is felnőtt, így magabiztos győzelmet arattak a kaliforniaiak. Sajnos James Wiseman ismét megsérült, az újonc a második negyedben KJ Martinnal ütközött és a jobb térdét fájlalva hagyta el a játékteret.

Végig csak futott az eredmény után a Houston. A Clippers elleni fiaskót követően sem éppen győzelmi esélyekkel érkezett Oaklandbe a Rockets, s ennek fényében sajnos nagyon hamar el is dőlt a mérkőzés végkimenetele. John Wall (30 pont, 7 gólpassz, 5/7 tripla) hozta ugyan a kötelezőt, sőt Kelly Olynyk (18 pont, 11 lepattanó) és a padról beszálló DJ Augustin (19 pont, 6 gólpassz) is remekelt, mindezek ellenére fikarcnyi esélyük sem volt. Próbálták tartani magukat, de ez ezúttal csak ahhoz volt elegendő, hogy ne legyen ebből egy nagyobb arányú, fájóbb vereség.

A Warriors legjobb dobói: Curry 38/24, Wiggins 25/3, Poole 21/9
A Rockets legjobb dobói: Wall 30/15, Augustin 19/9, Olynyk 18/6, Wood 18

Phoenix Suns–Washington Wizards 134–106

44 pontot szórt a harmadik negyedben a Suns. Egyértelműen az arizonaiak számítottak a mérkőzés esélyesének, pláne az ellen a Wizards ellen, akiknek a védekezése messze van a jótól, ellentétben a Suns támadóarzenáljával. Ennek ellenére az első félidőben még fej-fej mellett haladtak a felek, 13 alkalommal mutatott döntetlent az eredményjelző, míg az éppen vezető csapat kiléte tízszer változott. A Suns ellenben egy letaglózó 21–4-es futással nyitotta a harmadik negyedet, sőt ezt a tizenkét percet összességében 44-24 arányban nyerte, ezzel pedig meg is pecsételve a fővárosiak sorsát. Devin Booker (27 pont, 6 lepattanó, 6 gólpassz) ezúttal is magára vállalta a vezér szerepkört, de mellette kiemelendő Deandre Ayton (14 pont, 10 lepattanó) és Chris Paul (13 pont, 5 lepattanó, 10 gólpassz) dupla duplája is. A hazaiak csapatjátékáról sokat elmond, hogy végül heten is eljutottak legalább tíz dobott pontig.

A félidőig tudta tartani magát a Wizards. Back-to-backet játszott a Washington, így a Golden State idegenbeli legyőzése után a Phoenix elleni meccset kiülte Bradley Beal, aki továbbra is a csípőjével bajlódik. Az első két játékrészben remekül tartották magukat a vendégek, Russell Westbrook (17 pont, 11 lepattanó, 14 gólpassz) ismételten csak tripla duplával zárt, ám a 6/17-es 35.3 százalékos dobásmutatóját most nem teheti ki az ablakba. A Washington egyik legjobbja Raul Neto (24 pont) lett, aki karriercsúcsot dobott, de kettőjükön kívül mindössze Ish Smith (12 pont, 6 lepattanó) tudta átlépni a tízpontos határt. A fordulást követően egyszerűen nem volt válasza a Suns támadásaira a vendégeknek, a foghíjas védekezésük teljesen szétesett, így pedig nem hogy a mérkőzés megnyerésére, de még az eredmény szorossá tételére sem maradt esélyük.

A Suns legjobb dobói: Booker 27/9, Bridges 15/3, Carter 14/12, Payne 14/6, Ayton 14
A Wizards legjobb dobói: Neto 24/9, Westbrook 17, Smith 12/6

Portland Trail Blazers–Detroit Pistons 118–103

Kanter franchise-rekordjától hangos Oregon. Egyértelműen nyernie kellett a Detroit ellen a biztos rájátszást érő helyért küzdő Portlandnek még akkor is, ha Jusuf Nurkic ezúttal nem volt hadra fogható – a hazaiak hatalmas elánnal vetették bele magukat a meccsbe. Enes Kanter megállíthatatlannak bizonyult, 24 pontja mellé 30 lepattanót gyűjtött, ezzel megdöntve Sidney Wicks (27 lepattanó) 1975-ben felállított franchise-rekordját és önmaga 2018-ban elért 28 pattanós egyéni csúcsát. Mellette Damian Lillard (27 pont, 10 gólpassz) és CJ McCollum (26 pont, 4 lepattanó) is kitett magáért, sőt a kispadról érkezők – Carmelo Anthony és Nassir Little (11-11 pont) – is rendre hozzátettek. A Trail Blazers lényegében végig vezetve az utolsó negyedben már azt is megengedhette magának, hogy egy kissé kiengedjen.

Ez az este sem a Detroitról szólt. Habár utolsó öt meccséből hármat is megnyert a Pistons, ma nem ők számítottak a favoritnak, pláne úgy, hogy Jerami Grant a térdproblémája miatt ezúttal is kimaradt. A hazaiak kezdtek jobban, s bár a második negyedben még Josh Jackson (21 pont) és a padról érkező Frank Jackson (17 pont, 4 lepattanó) révén próbáltak kapaszkodni az autóvárosiak – egy 14–2-es futást sikerült ekkor abszolválniuk –, Saddiq Bey 2/8-as triplamutatója, no meg Mason Plumlee az agyrázkódás protokoll miatti korlátozott játékpercei hamar keresztülhúzták az esélyeiket.

A Trail Blazers legjobb dobói: Lillard 27/12, McCollum 26/9, Kanter 24
A Pistons legjobb dobói: J. Jackson 21/15, F. Jackson 17/6, Bey 14/6