Denverben nyert a Sixers, a Washingtont is legyőzte a Miami

Gobodics TamásGobodics Tamás
2021.11.19. 10:22
Curry csak az utolsó negyedben 20 pontot szórt a Clevelandnek (Fotó: Getty Images)
A Heat a keleti rangadó megnyerésével holtversenyben át is vette a konferencia első helyét – győzött a Jazz, kikapott Memphisben a Clippers, a Warriorsnál Steph Curry ismét varázsolt.

Cleveland Cavaliers–Golden State Warriors 89–104

Curry és a GSW megvadult a végén. Három negyeden keresztül lapos, dekoncentrált, erőtlen játékot mutatott a listavezető, a fáradtabb és sokkal tartalékosabb Cleveland simán vezetett is és a záró etapot 13 pontos hazai fórral kezdhették meg a felek. Itt azonban elöl-hátul sebességet váltott a Warriors és egy döbbenetes utolsó negyeddel végül fordított: 36–8-ra (!) nyerte meg ezt a játékrészt Steve Kerr csapata, volt egy 17–0-s futása és zsinórban 12 Cavs-labdabirtoklást védekezett ki kapott pont nélkül. Ennek katalizátora Steph Curry volt, aki egymaga 20 pontot, 8/12-es mezőnymutatót és 4/7 triplát jegyzett csak ebben a negyedben (!), egyébként pedig kereken 40 ponttal, 6 gólpasszal és 9/16 hármassal zárt – muszáj volt megőrülnie, hogy valahogy felrázza „botorkáló” csapatát. A győzelem így összejött és már 13–2-re állnak, a brooklyni aréna után a clevelandi csarnok is „MVP, MVP” rigmussal mondta el a véleményét Curryről, a GSW irányítója viszont csípősérülést szenvedett és állítólag pihentetnie kellene, lehet, hogy most egy-két mérkőzésre kidől.

Három negyedig rendben volt a Cavs. A hazaiaknál Sexton, Markkanen, Mobley, Allen és Osman sem játszott, öt meghatározó kosaras nélkül pedig nagyon nagy fegyvertény volt, hogy tíz pont feletti előnyt építettek fel az első helyezettel szemben. A záró etapban aztán összeomlottak és J.B. Bickerstaff vezetőedzőnek igazából nem is volt erre más válasza, mint az, hogy a Warriors a liga legjobbja, Curry pedig elképesztő. A back-to-back második felén, erre az időszakra már elfogyott az erejük, amikor az ellenfél több szinttel feljebb tekerte a maga energiaszintjét, akkor ők már szinte mozdulni sem tudtak, így maradt a tisztes helytállás és a nagyon csúnya utolsó játékrész. Darius Garland (25 pont, 5 gólpassz) és Dean Wade (17 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz) jó számai azért biztatóak, de amíg ennyire üres a keretük, addig pokolian nehéz helyzetben vannak.

A Cavaliers legjobb dobói: Garland 25/12, Wade 17/9, Love 17/12
A Warriors legjobb dobói: Curry 40/27, Bjelica 14/6, Wiggins 12

Miami Heat–Washington Wizards 112–97

Átvette a vezetést a Miami. Eddig a Wizards vezette holtversenyben Keletet, ezzel az eredménnyel azonban helyet cseréltek a felek és már a Heat áll az élen, természetesen szintén holtversenyben a Brooklynnal. A floridaiaknál ezúttal Tyler Herro nem lépett pályára a kulcsemberek közül, visszatért viszont Bam Adebayo (20 pont, 9 lepattanó) és Kyle Lowry (12 gólpassz) is, ráadásul mindketten rögtön remek játékkal járultak hozzá az összességében magabiztosan megnyert rangadóhoz. A hazaiak végig vezettek az első negyed lezárásától kezdve, a nagyszünetben hét pont volt az előnyük, majd a harmadik negyedben szétnyílt az olló és 15-18 egységnyi fórt épített fel Erik Spoelstra csapata. A záró etapban már „csak” ezt kellett menedzselni és nem is engedték vissza a Washingtont tíz ponton belülre, végig tisztes távolságban tudták tartani ellenfelüket, így tulajdonképpen simán húzták be a kiemelt derbit. Az említett Adebayo és Lowry mellett a 3/3 triplás PJ Tucker és a padról 18 ponttal beszáll Gabe Vincent is említést érdemel, a vezér pedig az előző esti 31 pontos tripla duplája után ismét Jimmy Butler volt, aki ezúttal 32 ponttal, 5 gólpasszal, 4 labdaszerzéssel és 10/10 büntetővel húzta övéit. Két nap múlva azért lehet még ebből fordulat, a csapatok ugyanis ismét találkoznak, de ezúttal már a fővárosban.

Hiába Beal 30 pontja. A vendégeknél Spencer Dinwiddie és Daniel Gafford hagyta ki az összecsapást, de Bradley Beal remek napot fogott ki és kereken 30 pontot dobott 11/18-as mezőnymutatóval és 5 gólpasszal, segítségként pedig elsősorban a 19 pontos Kyle Kuzmára, valamint a dupla dupla közelébe jutó Montrezl Harrellre számíthatott. Az első negyedben még nem is néztek ki rosszul, de a másodikban már érezhető volt, hogy egy fokkal pontosabb és magabiztosabb a Miami, majd jött a harmadik játékrész, ahol a hazaiak 7/8 triplát bombáztak be és itt jelentős különbség alakult ki. Wes Unseld Jr., a vendégek vezetőedzője úgy fogalmazott, hogy ott elúszott a meccsük, de nem elégedetlen, mert egyébként végig harcoltak, küzdöttek, nem adták fel, próbáltak keményen védekezni és ez az, amit ő elvárhat – most hazamennek, pihennek egy napot, aztán megpróbálják visszaadni a kölcsönt.

A Heat legjobb dobói: Butler 32, Adebayo 20, Vincent 18/9
A Wizards legjobb dobói: Beal 30/9, Kuzma 19/12, Kispert 13/9

Memphis Grizzlies–Los Angeles Clippers 120–108

Jobb volt a Memphis. A mérkőzés jelentős részében a Grizzlies vezetett, majd a félidei hárompontos előny jelentősen megugrott a harmadik negyedben, amikor Ja Morant feljebb kapcsolt: a hazaiak irányítója egymaga 17 pontot szórt ebben a játékrészben, csapata pedig itt már jelentősebb fórt épített fel. A záró etapban végül tükörsimává tette sikerét a gárda, Brandon Clarke tarthatatlan volt a gyűrű alatt és tíz pontot szerzett, a különbség húsz egységnyire nőtt, innentől pedig már nem lehetett kérdés, csak a számszerű végeredményen kozmetikázhatott a Clippers. A Memphis most magához képest rendkívül koncentrált és fizikális védekezést mutatott be, sok labdaszerzést jegyeztek, abból 23 leindításos pontot dobtak, gyakorlatilag átrohantak ellenfelükön. A három vereségük után ez a második győzelmük sorozatban, talán elkezdenek kiegyenesedni.

Idegenben még bizonyítani kell. A gyengébb szezonrajt után egy tekintélyes győzelmi szériával szedte össze magát a Clippers, de ezek mind otthon történtek, idegenben viszont most már csak 2–3-ra állnak – szemmel látható, hogy vendégként még nem az igazi a teljesítmény. A lepattanózást nagyon elvesztették, védekezésben is rengeteget hibáztak és bár Paul George (23 pont, 6 gólpassz, 5/9 tripla), valamint Reggie Jackson (18 pont, 4/8 tripla, 5 gólpassz) igyekezett, de egyszerűen nem tudták túldobni ellenfelüket – a festékben elszenvedett 74–36-os vereséget nem lehetett hol ellensúlyozni. Látszik, hogy van még előttük munka, következőleg New Orleansban pedig már kötelező lenne számukra a győzelem.

A Grizzlies legjobb dobói: Morant 28/6, Brooks 18/3, J. Jackson Jr. 18/9
A Clippers legjobb dobói: George 23/15, R. Jackson 18/12, Kennard 15/9

Minnesota Timberwolves–San Antonio Spurs 115–90

Back-to-back győzelem. Az előző esti siker után most fellelkesülve és nagyon hatékonyan játszott a Minnesota, fáradtság legkisebb jelét sem mutatta a társaság és az első negyedtől kezdve végig konrollálta a találkozót. A hazai alakulat 34–20-ra nyerte a nyitó játékrészt és végig vitte is magával ezt a különbséget, majd a záró etapban még egy lapáttal rátett: 22–12-es győzelmével kiütésessé tette a sikerét. Karl-Anthony Towns (25 pont, 12 lepattanó, 5 gólpassz) és D'Angelo Russell (22 pont, 5 gólpassz) mellett ezúttal Malik Beasley (5/11 tripla) volt a harmadik erő és az előző este döntő faktorrá váló Anthony Edwards visszafogottabb meccsét is elbírták – csapatként 30 gólpasszal és 21 (!) bedobott hármassal zártak, szenzációs támadójátékkal örvendeztették meg szurkolóikat.

Nem volt elég tűzerő a Spursben. Dejounte Murray és Derrick White párosa összesen 11 pontot, 3/16-os mezőnymutatót és 0/6 triplát tett hozzá a mérkőzéshez a vendégeknél, ez nem férhetett bele, ráadásul a komplett kezdőcsapatból csak Keldon Johnson érte el a tízpontos határt. A texasiak 19 százalék alatt tripláztak és ugyan a kispad végéről előkerültek értékelhető egyéni teljesítmények is, de ezzel most nem lehetett megverni a Minnesotát – főleg hogy mondjuk a sokat vállaló Lonnie Walker IV is csak 1/10-zel zárt távolról. Nem kell sokáig mennünk a vereségük okait keresve, egyszerűen meg sem közelítették tűzerőben a nagyot játszó hazaiakat, kulcsembereik betliztek, így 4–11-re romlott a mérlegük.

A Timberwolves legjobb dobói: Towns 25/9, Russell 22/12, Beasley 15/15
A Spurs legjobb dobói: Vassell 18/6, Johnson 12/6, Walker IV 12/3

Denver Nuggets–Philadelphia 76ers 89–103

Megtört az átok. Sorozatban öt vereség után, pocsék formában, minden szempontból mélyponton, Joel Embiid, Danny Green és Matisse Thybulle nélkül lépett pályára a Sixers, így nem sok jóra számíthatott az otthon eddig 7–1-et hozó Denver csarnokában. Ennek ellenére az utóbbi meccsek legjobb védekezését mutatta be Doc Rivers csapata, amely a második negyedtől kezdve kontrollálta a találkozót, Nikola Jokics körül tökéletesen lebontotta a Nuggets játékát és 52–38-ra nyert a festékben – főleg itt volt nagy a fölény, a bemozgások, kétpontosok élét vette el a társaság. Elöl Tyrese Maxey és Seth Curry dobott 42 pontot 9 gólpassz kíséretében, de Harris, Niang, Milton és Bassey is tíz pont fölé jutott, 50 százalék felett céloztak mezőnyből, jól tripláztak, nagyon vigyáztak a labdára, rendkívül komplett meccset játszottak – főleg úgy, hogy közben 90 dobott pont alá szorították a Denvert. Hosszú idő után most játszottak először igazán jó, ebből kisült egy bravúrgyőzelem, úgyhogy tartják magukat a keleti top hatban, most pedig Portlandbe utaznak át.

Gyenge Nuggets. Nikola Jokics most is hozta magát a hazaiaknál, 30 ponttal, 10 lepattanóval, 7 gólpasszal és 10/17 jó dobással villogott, a visszatérő Will Barton is remekelt (19 pont, 9 lepattanó, 8 gólpassz, 4/6 tripla), de itt el is fogyott a társaság, a többiek teljességgel elvesztek a nagyon lelkes Philly-védekezéssel szemben. A kispad teljes csődöt mondott, a csapatszintű 36 százalékos mezőnymutató nagyon rosszul néz ki és bár legutóbb idegenben kaptak ki, de most otthon is pocsék formát mutattak, a 29–17-re elvesztett harmadik negyedben pedig elúszott az estéjük. Addig egyszer már visszajöttek 46–29-ről, amikor Jokics a pihenője után újra pályára került és szétdobta a Sixerst, de a harmadik negyedben 5/22-t hajítottak mezőnyből, itt elvesztették a fonalat – Michael Malone vezetőedző nem tudta visszafogni magát, kiállították, Jokics fogta vissza...

A Nuggets legjobb dobói: Jokics 30/9, Barton 19/12, Morris 11/3
A 76ers legjobb dobói: Maxey 22/6, Curry 20/6, Harris 17/3

Utah Jazz–Toronto Raptors 119–103

Gay remekül debütált. Idén először léphetett pályára a Jazz új igazolása, Rudy Gay és a rutinos scorer rögtön letette a névjegyét: alig 18 perc alatt 20 pontot szórt a padról beszállva és 5/6 tripláját a gyűrűbe küldte 5 lepattanó mellett, azonnal új csapata egyik legjobbjaként tündökölt. Ez ellensúlyozta Conley és Bogdanovic gyenge meccsét, de a Jazz összességében remek teljesítménnyel hozta ezt a hazai győzelmet: a hazaiak 55 százalékkal dobtak mezőnyből, 41 százalékkal tripláztak és 34 gólpasszt osztottak szét. Az első félidőben kicsit még akadoztak, főleg védekezésben, a nagyszünetben kétpontos hátrányban voltak, de aztán a fordulás után rendezték a soraikat, tisztázták a szerepeket és egy 31–17-es harmadik negyeddel eldöntötték a küzdelmet. A legnagyobb hátrányuk egyébként 7 pont volt, az előnyük viszont járt 20 egység felett is és csak azért nem vitték dűlőre a dolgot előbb, mert összesen 24-szer adták el a labdát, amellyel rengeteg esélyhez juttatták a Torontót. Quin Snyder emiatt nem is volt maradéktalanul elégedett, de Gayt azért dicsérte, szerinte elsőre nagyon könnyen beilleszkedett a rendszerbe és nagyon jó döntéseket hozott, ez mindenképpen biztató.

A két hátvéd jó játéka nem volt elég. Anunoby és Achiuwa sem lépett pályára a Raptorsnál, így a frontcourt már sokkal üresebb volt, mint ahogy azt megszokhattuk, ráadásul Pascal Siakam negatív szezoncsúcsot jelentő 4 pontot tudott kiizzadni magából 14 dobásból, úgyhogy finoman szólva sem segített. Khem Birch az első félidőben még villogott, 14 pontot dobott a nagyszünetig, óriási szerepe volt abban, hogy ekkor még a kanadaiak jártak előrébb, de aztán a fordulás után leszedte őt a pályáról Rudy Gobert és onnantól egyetlen árva egységet sem tett hozzá. Így maradt Fred VanVleet (24 pont, 4 gólpassz) és Gary Trent Jr. (31 pont, 5/11 tripla), de ők ketten végül nem bizonyultak elégnek ahhoz, hogy túldobják a sok lábon álló, a cseresorból is nagyon értékes teljesítményeket előhúzó Jazzt – mivel körülöttük szépen lebomlott a csapat, így újabb vereséget szenvedtek el.

A Jazz legjobb dobói: Mitchell 20/6, Gay 20/15, O'Neale 16/12
A Raptors legjobb dobói: Trent Jr. 31/15, VanVleet 24/9, Birch 14