A Jazz ellen is nyert a Suns, javított a Chicago

Gobodics TamásGobodics Tamás
2022.01.25. 09:23
Chris Paul parádés teljesítményt nyújtott a Sunsban (Fotó: Getty Images)
Egylabdás végjátékba torkollott a Cavs–Knicks mérkőzés, győzni tudott a New Orleans – ez történt hajnalban az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) alapszakaszában.

Cleveland Cavaliers–New York Knicks 95–93

Garland triplája döntött. Szoros meccset vívtak a felek, mindkét gárda elsősorban a védekezésével próbált nyerni, fizikális és koncentrált játékot mutattak be hátul, jól limitálták egymás fegyvereit, elvették a legjobb dobásokat. Az egállal végződő első félidő után a harmadik negyedben Kevin Love tudott "robbantani", három perc alatt egymaga 12 pontot szórt és ezekkel a dobásokkal meglógott a Cavs, a záró etap harmadik percében 15 pont volt a hazai előny – a Knicks azonban nem adta fel és több triplát elsüllyesztve, egy 11–0-s futással visszajött a meccsbe. 91–91-nél, bő két perccel a vége előtt Julius Randle ki is egyenlített, de az utolsó szót Darius Garland mondta ki, egy hosszú támadópattanóból vágott be egy clutch triplát – ugyan a Cavs három büntetőt is elrontott a végjátékban, de kellően jól védekezett ahhoz, hogy ez a dobás a győzelmet jelentse a hazai alakulat számára. A végén Randle még dobhatott a vendégek sikeréért, de a triplája rövid lett, így kiharcolta a győzelmet a Cleveland és másfél meccsre megközelítette a keleti listavezető Miamit.

Barrett jó formája folytatódik. A Knicks fiatalja hetek óta csapata legjobbjaként tündököl és rá most sem lehetett panasz, 24 ponttal, 5 lepattanóval, 4 gólpasszal és 9/16-os mezőnymutatóval a mérkőzés legeredményesebb játékosa lett. A vendégeknél mellette csak Randle (18 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) említhető, a hazaiaknál a 20 ponttal, 11 lepattanóval és 6/12 triplával villogó Kevin Love, valamint a dupla-duplázó Evan Mobley (15 pont, 12 lepattanó, 5 gólpassz) dicsérhető igazán – Darius Garland csak 6/19-et dobott, de a 12 gólpassza és a győztesnek bizonyuló dobása így is nagyon sokat ért az ohióiak számára. Amúgy mindkét gárda alig 42-43%-kal célzott mezőnyből és a büntetőkkel is hadilábon álltak a felek, de a Cavsnek ezek mellett még a 20 eladott labda is belefért ebbe az estébe a remek védekezés és megnyert lepattanózás miatt.

A Cavaliers legjobb dobói: Love 20/12, Mobley 15, Okoro 14
A Knicks legjobb dobói:
Barrett 24/3, Randle 18/6, Toppin 13/9

New Orleans Pelicans–Indiana Pacers 117–113

Szoros meccset nyert a Pels. A hazaiaknál Brandon Ingram, a vendégeknél pedig Sabonis, Brogdon és Turner sem léphetett pályára, így nem volt túl magas színvonalú az összecsapás, főleg mert a New Orleans borzasztóan dobott kintről: csak a félsérülten játszó Devonte' Graham volt veszélyes, rajta kívül 1/21-et sikerült összehoznia távolról a hazai csapatnak. Ezzel szemben a Pacers 19-szer köszönt be 40% feletti hatékonysággal, így bár Jonas Valanciunas vezetésével a gyűrű környékén a Pelicans akarata érvényesült, de ezt ellensúlyozni tudta az Indiana. Emiatt egyszer sem volt nyolc pontnál nagyobb különbség egyik csapat javára sem, tízszer volt egál az állás és 12-szer változott a vezető kiléte, de a negyedik negyed közepén, 92–95 után egy 9–0-s futást rakott össze a NOP, a Pacers három percig nem talált a gyűrűbe, innentől pedig már végig a hazaiak jártak előrébb. Grahamtől azért kellett még egy nagy tripla, illetve a jó büntetőzésre is szükségük volt az utolsó percben, de végül élni tudtak a Pacers tartalékosságával keletkező eséllyel és hozták a győzelmet, amellyel két meccsre közelítettek a playinhelyekhez.

Rick Carlisle így is elégedett volt. A vendégek vezetőedzője úgy fogalmazott, hogy nagyon tetszett neki, amit csapata csinált, a lelkesedés és a hozzáállás abszolút elégedettségre ad okot nála úgy is, hogy végül vereséget szenvedtek. Nyilván a három meghatározó játékosuk nélkül minőségben, mélységben, szerkezetben is komoly gondjaik voltak, de az utolsó másodpercekig harcoltak, az eddigi egész szezon során 17 hármast bedobó Duane Washington Jr. 21 ponttal és 7/12 triplával jelentkezett, az utóbbi meccseken mutatott formájuk abszolút biztató a jövőre nézve. Egyébként Willie Green is elégedett volt a New Orleans edzőjeként, ritka az olyan meccs, amely után mindkét tréner úgy nyilatkozik, hogy ez jó volt...

A Pelicans legjobb dobói: Graham 25/15, Hart 22/3, Valanciunas 16
A Pacers legjobb dobói: Washington Jr. 21/21, LeVert 19/9, Duarte 14/6

Oklahoma City Thunder–Chicago Bulls 110–111

Kimozogta a Chicago. A Ball, Caruso páros mellett DeMar DeRozant is nélkülöző, back-to-backet játszó, viszont Zach LaVine-t és Javonte Greent is visszakapó Bulls három remek negyedet produkált, nem látszott, hogy fáradt lenne a gárda és az sem, hogy tartalékos – a harmadik negyedben már 28 (!) ponttal is vezettek a vendégek, lejátszották a pályáról az OKC-t. A játékrész végéhez közeledve azonban mégis beütött a fáradtság, amit a Thunder felerősített az egyre fizikálisabbá váló, nem ritkán egész pályás védekezéssel, amibe beletört a Chicago bicskája a fő labdakezelők nélkül – nehezen jutottak el érdemi helyzetekig, így pedig megállt a támadójátékuk. Ez egy óriási OKC-futást eredményezett a záró etap utolsó perceiben és 15 másodperccel a vége előtt egyetlen pontra zárkózott a gárda, majd LaVine két büntetője után Gilgeous-Alexander az egyenlítésért dobhatott – az a tripla azonban kimaradt, így megúszta a leolvadást és megnyerte a meccset a Bulls. A vendégeknél Vucsevics (26 pon, 15 lepattanó, 4 gólpassz, 3 blokk) remek teljesítményt hozott, Dosunmu is felszívta magát (24 pont, 5 lepattanó, 8 gólpassz, 4/6 tripla) és LaVine is jól tért vissza (23 pont, 7 lepattanó, 7 gólpassz), úgyhogy a győzelemmel együtt van minek örülniük – következőleg a Torontót fogadják és továbbra is harcban vannak a keleti első helyért. A Thunder oldalán Gilgeous-Alexander (31 pont, 10 gólpassz) mutatott ismét sztárteljesítményt, de a társak nem nőttek fel mellé, a hazaiak így is csak 41%-kal dobtak mezőnyből – Billy Donovan elégedett volt az utolsó negyed agresszív védekezésével, de így is kikaptak sorozatban hatodszor, ezzel utolérte őket a Houston.

A Thunder legjobb dobói: Gilgeous-Alexander 31/6, Dort 16/9, Muscala 14/12
A Bulls legjobb dobói: Vucsevics 26/12, Dosunmu 24/12, LaVine 23/9

Phoenix Suns–Utah Jazz 115–109

Paul megfordította a végén. Minden a Suns mellett szólt ezen a találkozón, de a Jazz nagyon harcos, kemény játékot mutatott be és nem adta olcsón a bőrét. A hazaiak Devin Booker remeklésének köszönhetően 13 ponttal vezettek az első félidőben, de nem tartott sokáig az előnyük, a nagyszünetben már csak két egység volt belőle, a harmadik negyedben pedig meg is fordította a mérkőzést a Utah. A záró etapban 95–91-re vezettek a vendégek, amikor jött Chris Paul és leszállította a Suns győzelmét: 5/5 dobást küldött a gyűrűbe, folyamatosan kontrollált minden játékot, megtalálta a megfelelő megoldásokat, 15 pontot szerzett ebben a negyedben és vezetésével a Phoenix egy 14–2-es futással visszavette az előnyt. Ezt pedig már nem is adta ki a kezéből, Paul mestermunkáját hozta ez a záró felvonás, Monty Williams pedig azt mondta, hogy nem szerette volna 40 percig játszatni a veterán irányítót, de ott egyszerűen nem lehetett lehozni a pályáról – a rutinróka 27 pontos szezoncsúccsal, 9 lepattanóval és 14 gólpasszal zárta az estét. Mellette a végére kihűlő, de így is 33 pontig jutó Devin Bookert, a 20 pontos, 5/8 triplás Cam Johnsont, és a padról 16 ponttal, 13 lepattanóval beszálló Bismack Biyombót érdemes kiemelni a listavezető részéről, amely sorozatban hetedik sikerét aratta és 37–9-cel, 3.5 meccs előnnyel áll a tabella élén.

Cseresorral állt helyt a Jazz. A back-to-back második felén érkező vendégeknél senki (!) nem lépett pályára az eredeti kezdőötösből, Mitchell, Conley, Bogdanovic, O'Neale, Gobert, sőt, a hatodik ember Ingles is hiányzott, ennek ellenére tudtak végig szoros mérkőzést játszani és ráijeszteni az NBA legjobb csapatára. A szűk 50%-os mezőnymutató és a 45%-os triplázás segített ebben, egyénileg pedig a nyolc érdemi pályára lépőből heten is két számjegyű ponttermést hoztak, mindenki hozzátette, amit tudott. Ugyan az utóbbi tíz meccsükből ez volt a nyolcadik vereségük és szezonjuk messze legrosszabb időszakát élik, de ez a találkozó most biztató volt a részükről az utóbbiakhoz képest – más kérdés, hogy holnap megint a Sunsszal játszanak, csak már otthon.

A Suns legjobb dobói: Booker 33/9, Paul 27/12, Johnson 20/15
A Jazz legjobb dobói: Clarkson 22/12, Forrest 17/3, House Jr. 14/3, Paschall 14/6