A Clippers sem tudta megállítani a megtáltosodó Sacramentót

Gobodics TamásGobodics Tamás
2021.02.08. 09:42
A Clippers nem tudta megállítani a Sacramentót (Fotó: Getty Images)
A Suns levédekezte a rosszul dobó Bostont, remekelt a Hornets, győzött a Heat és a Jazz is – ez történt vasárnap este az észak-amerikai profi kosárliga (NBA) alapszakaszában.

Indiana Pacers–Utah Jazz 95–103

Conley nélkül is nyert a Jazz. A kezdő irányító, Mike Conley nem tudta vállalni a mérkőzést a listavezetőnél, de a vendégek nem remegtek meg ettől és végig nagyszerű védekezést bemutatva ezt a meccset is behúzták. Conley hiányában Donovan Mitchellre hárult nagyobb szerep, aki már az első negyedben beszórt tizenegy pontot, majd az agresszív kezdés után szépen kiszolgálta a többieket is, kilenc lepattanót és tizenegy gólpasszt tett 27 pontja mellé – mellette Bogdanovic, vagy Clarkson is hozta a kosarakat, de most mégis inkább a védekezésük volt az, amivel a Pacers fölé nőttek. A záró etap egyébként szorosan alakult és 83–83 után Bogdanovic tolta meg a Utah szekerét egy 2+1-gyel, majd egy triplával, ez volt az a plusz, amelyre már nem tudott válaszolni az Indy – innentől megőrizték a párpontos fórjukat a vendégek. A jó védekezés és a fontos dobások mellett a 17 támadólepattanójukat is ki kell emelnünk, Rudy Gobert vezérletével nagyon éltek ezen a területen, az újabb győzelemmel pedig továbbra is vezetik a ligát.

Elöl vesztette el a Pacers. Doug McDermott, a hazaiak dobógépe úgy fogalmazott a mérkőzés után, hogy kiváló védekezést mutattak be ők is, de elöl egyszerűen képtelenek voltak a gyűrűbe találni, főleg akkor, amikor erre igazán szükségük lett volna. Maga McDermott azért hozzátett 18 pontot, de most sem Domantas Sabonis, sem Malcolm Brogdon nem játszott igazán jól, nem dobott pontosan, nem tudott dominálni, így pedig kicsit lefulladt a támadójátékuk – a 30% alatti triplázás sem fért bele, ráadásul mindezt a 61–45-re elvesztett lepattanózás is súlyosbította. Így sem voltak messze, de a záró etapban az említett Bogdanovic-dobások körül túl sokat hibáztak, az ott beszedett hátrányból pedig már nem tudtak visszajönni, nem volt bennük elég tűzerő ahhoz, hogy öszerakjanak egy futást – végül 40% alatt maradtak mezőnyből és sorozatban harmadik vereségükkel 12–12-re romlott a mérlegük.

A Pacers legjobb dobói: Sabonis 20/6, McDermott 18, Brogdon 15
A Jazz legjobb dobói: Mitchell 27/12, Bogdanovic 18/9, Clarkson 17/9

New York Knicks–Miami Heat 103–109

Kiizzadta a Miami. Nagyon nagy szüksége van most minden egyes győzelemre a Heatnek, miután a koronavírus miatt nagyon sok mérkőzést veszített a szezon elején és Kelet aljára csúszott, úgyhogy ezen az estén is kötelező volt nyernie annak ellenére, hogy Dragic, Bradley és Harkless nem állt rendelkezésre. A vendégek teljesítették is a feladatot, védekezésben nagyon fizikálisan játszottak és bár ebben a New York is felvette velük a kesztyűt, de kulcsembereik a végén megcsinálták a győztes játékokat – a fordulás után feljavuló Jimmy Butler (17 pont, 10 lepattanó, 9 gólpassz) 92-92 után gyors hat ponttal tolta meg a szekerüket, Bam Adebayo (24 pont, 11 lepattanó, 5 gólpassz) is hozzátett, de Kelly Olynyk is a legjobbkor villant meg. Az itt megszerzett párpontos előny aztán kitartott a végéig, így ha nem is könnyedén, de kiharcolta a fontos sikert Erik Spoelstra csapata és szép lassan talán elindul felfelé – következőleg ismét a New Yorkkal találkozik, de már otthon.

Nem tudott végig stabil lenni a Knicks. A hazaiaknak voltak remek időszakaik, rögtön egy 15–5-tel kezdtek, majd a második negyedben 36 pontot és 7/11 triplát bombáztak be, de így is egypontos hátrányban voltak a nagyszünetben. Ezt követően aztán támadásban már visszaestek és ugyan Julius Randle (26 pont, 13 lepattanó, 7 gólpassz), valamint Reggie Bullock (21 pont, 7/14 tripla, 4 labdaszerzés) jó számokkal zárt, de a végjátékban hiányzott egy Butler-szerű vezér, aki megcsinálja nekik a győztes játékokat. Tom Thibodeau gratulált is a Heatnek, mert nagyon keményen játszottak és jól összerakták a játékukat a Butler-Adebayo páros körül – két nap múlva jön a visszavágó, ők megpróbálnak javítani.

A Knicks legjobb dobói: Randle 26/9, Bullock 21/21, Burks 13/9
A Heat legjobb dobói: Adebayo 24, Butler 17, Nunn 16/12, Herro 16/6

Charlotte Hornets–Washington Wizards 119–97

Simán nyert a Hornets. Devonte' Graham hiánya sem fogta vissza az utóbbi meccseken jó teljesítményt nyújtó Charlotte-ot, Terry Rozier (26 pont, 5/9 tripla), Gordon Hayward (25 pont, 8/16 mezőnyből) és LaMelo Ball (19 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz, 3/6 tripla, 1 eladott labda) remek játékára építve összességében teljesen simán hozta a győzelmet a hazai csapat. A Hornets igazából a második negyedben vitt be egy komolyabb ütést, a nagyszünetig 17 pontos fórt alakított ki, majd a fordulás után sem vett vissza és vezetett már 29-cel is később - lejátszották a Washingtont Ballék, Rozier teljesítményét pedig James Borrego vezetőedző külön is méltatta, szerinte nagyon érett playmakerré vált az utóbbi időben. Végül csak három játékos lépte túl a 30 perces határt (ebből kettő a padról), úgyhogy nem kellett megszakadniük, így jelenleg ott vannak a keleti hetedik helyen, következőleg pedig a Houstont fogadják.

Csak Beal javult, de már ő is frusztrált. A legutóbbi mérkőzésen idei legrosszabb teljesítményét hozta a pontkirály-jelölt Bradley Beal, most viszont összekapta magát a Wizards vezére és 28 perc alatt 31 pontot szórt 50%-os dobóteljesítménnyel - teljesen hiába, így sem volt egy kevés esélyük sem. Beal ki is akadt kicsit a meccs után, nem nevesített ugyan senkit, de azt mondta, hogy mindenkiben lennie kellene annyi büszkeségnek, hogy egymás után kétszer nem hagyják magukat kiütni és jelenleg úgy érzi, hogy simán engedik az ellenfeleknek, hogy átgyalogoljanak rajtuk - hozzátette, hogy mindenkinek javulni kell, de ő a többiek helyett ezt nem tudja megtenni, csak maga "helyett". Russell Westbrook sem igazán nőtt fel a helyzethez, legalábbis pontszerzésben (12 pont, 11 lepattanó, 9 gólpassz, 50%-os büntetőzés), a többiek pedig elöl-hátul enerváltan játszottak - továbbra is csak a Detroitot előzik meg az egész ligában...

A Hornets legjobb dobói: Rozier 26/15, Hayward 25/6, Ball 19/9
A Wizards legjobb dobói: Beal 31/9, Lopez 14, Westbrook 12

Phoenix Suns–Boston Celtics 100–91

Ezt most nem tudta megoldani a Boston. Az idei szezonban kulcsemberek nélkül is több fontos győzelemt aratott már a Celtics, ezen az estén viszont nem igazán bírta el a gárda a Brown-Smart páros hiányát – két kezdő, meghatározó játékosuk nélkül most valahogy nem találták a ritmust. Jayson Tatum sem tudott most igazán dominálni (23 pont, 7 gólpassz, 8/22 mezőnyből), de így is messze ő volt a legjobb emberük és bár a kispadról bőven érkezett segítség, de összességében nem volt bennük elég tűzerő – mindössze 35,5%-kal dobtak mezőnyből, csak a hat eladott labdájuknak és a remek védekezésüknek köszönhették, hogy szoros meccset játszottak. A záró etapban olyan óriási nyomás alá már nem tudták helyezni a Sunst, ott kellemetlenkedtek ellenfelük nyakán, nem szakadtak le, de nem tudtak egy komolyabb rohamot összerakni és fordítani – az utóbbi tíz meccsükből ez volt a hatodik vereségük és a Sixers-Bucks párostól most már azért kezdenek leszakadni.

Nem hibázott a Suns. A hazaiak remekül kezdték a meccset, védekezésben nem nagyon engedtek könnyű helyzetet ellenfelüknek és mivel a Boston amúgy is gyengén dobott, így meg tudtak lépni Chris Paulék. A második negyedben aztán javult és egyenlített a Celtics, de Devin Booker nagy hármasával így is a hazaiak mehettek előnnyel szünetre, majd a harmadik negyedben felpörgették a tempót és 17 pontos előnyt építettek ki – amit aztán a Boston egy nagy futással nyolc egységig húzott vissza a játékrész végére. A záró etapban végig elöl járt a Phoenix, de nagyon figyelnie kellett, mert a Celtics ugrásra készen várta a lehetőséget – a hajrában egy kevésbé koncentrált csapat simán el is ronthatta volna ezt a győzelmet, de a Sunsnál előbb Cameron Johnson süllyesztett el egy nagyon fontos triplát, majd az utolsó percben Devin Booker dobott be egy nehéz tempót, ezek létfontosságúak voltak a sikerhez. Összességében keményen játszott a gárda, jól védekezett (Kemba Walkert 4/20-as mezőnymutatóba hajtotta bele) és a kulcspillanatban megcsinálta a győztes játékokat, így visszafogott támadójátékkal is meg tudta nyerni a rangadót.

A Suns legjobb dobói: Bridges 19/6, Booker 18/3, Johnson 17/12
A Celtics legjobb dobói: Tatum 23/9, Walker 14/12, Theis 12/6, Pritchard 12/12

Los Angeles Clippers–Sacramento Kings 110–113

Most a Kings a nagy sztori. A liga messze legrosszabb védekezésével, pocsék mérleggel állt nem egészen három hete a Sacramento, amikor éppen a Clipperstől kapott ki 19 ponttal – azóta viszont valami átfordult az együttesnél, amely egyrészt nagyszerűen védekezik, másrészt pedig nyolcból hét győzelemmel utolérte a nyugati playoff-mezőnyt. A vendégek most ráadásul olyan bravúrt hajtottak végre, hogy back-to-back megverték a Denvert, majd most a Clippers otthonában is győztek, ami bármely csapat számára kiemelkedő 24 óra lenne – parádés formában van Luke Walton alakulata. De'Aaron Fox megint tarthatatlannak bizonyult (36 pont, 15/25 mezőnyből, 7 gólpassz), mellette Buddy Hield is beszórt 22 pontot, a Barnes-Bagley-Holmes frontcourt pedig 32 lepattanót húzott le. A védekezésük ezúttal is remekül működött és a szoros, kiegyenlített meccsen abszolút nem fáradtak el, nem volt rajtuk érezhető a back-to-back – az egylabdás végjátékot is jól csinálták, 97-99 után Fox dobott nyolc pontot, onnantól pedig legalább egy egységgel már végig előrébb jártak. Több kulcsjáték is kellett a bravúrjukhoz, de mindet megcsinálták elöl-hátul, Barnes, Holmes és Hield is hozzászólt a fontos pillanatokban, úgyhogy megérdemelten nyertek – következőleg a Sixers lesz az ellenfél, de ezek után ott sincs mitől tartaniuk.

Fáradtan mozgott a Clippers. A Paul George-ot és Pat Beverley-t ismét nélkülöző hazaiak Tyronn Lue vezetőedző szerint fáradtak voltak, nehezen mozogtak, különösen a kezdők, akik végül ki is kaptak a pontok tekintetében a saját cseresoruktól. Hiába hozott azonban pluszt a kispad, ha nem nagyon volt "eleje" a csapatnak, Kawhi Leonard is elég leharcoltnak tűnt, nem is dobott jól (20 pont 21 mezőnykísérletből), szervezni sem tudott, nem igazán bírtak a Kings agresszivitásával, lendületével. Ennek ellenére nagyjából két jó játékra voltak a győzelemtől, a végén többször is ők vezettek és volt dobásuk ahhoz, hogy visszavegyék az irányítást az utolsó percben, de engedtek egy clutch támadópattanót, kihagytak két triplát, ez pedig megpecsételte a sorsukat. Most nincsenek jó formában, négyből háromszor kikaptak, jól fog jönni a kétnapos szünet.

A Clippers legjobb dobói: Williams 23/3, Leonard 20, Morris 16/9
A Kings legjobb dobói: Fox 36/6, Hield 22/9, Haliburton 13/9