Háromgólos hátrányból felálltak az amerikaiak, remek meccsen mégis kikaptak Szlovákiától a jégkorong-vb-n

KORMANIK ZSOLTKORMANIK ZSOLT
2024.05.13. 19:14
Szlovák gólöröm az amerikaiak elleni remek mérkőzésen (Fotó: IIHF)
Szlovák és finn győzelemmel kezdődött meg a Csehországban zajló jégkorong-világbajnokság hétfői játéknapja: Szlovákia hosszabbításban 5–4-re megverte az Egyesült Államok válogatottját Ostravában, Finnország 4–1-re Norvégiát Prágában. Az esti programban Svédország nagyon megverte Németországot (6–1), míg Svájc szétlövéssel legyűrte a házigazda cseheket.

B-CSOPORT: SZLOVÁKIA–EGYESÜLT ÁLLAMOK 5–4

Mindkét válogatott egy-egy győzelemmel és vereséggel várta az összecsapást, és bár az amerikaiak jöttek szabadnapból, a szlovákok kezdtek élénkebben: Milos Kelemen és Libor Hudácek révén kétgólos előnyt szereztek az első harmad derekára. S bár a fordulás után Matt Boldy szépített, kisvártatva – nem egészen két perc különbséggel – Simon Nemec és Patrik Koch távoli lövése nyomán is utat talált a korong az amerikai kapuba.

A helyenként igen feszült utolsó harmadban a támadásban addig is aktívabb amerikaiak feljebb csavarták erőforrásaikat, és gyors egymásutánban háromszor is megadásra késztették az addig remekül védő Samuel Hlavajt: Shane Pinto szép összjáték után, Brady Tkachuk remek egyéni akció végén faragott a hátrányból, Luke Hughes pedig jó cselek után, rövid sarkos bombával egyenlített is.

A rendes játékidőből maradó három perc nem hozott újabb gólt, a döntés a három a három elleni ráadásra maradt, és az akkor már veszélyesebb szlovákok harcolták ki a győzelmet 63:56-nál: Nemec lövésébe Kelemen piszkált bele a kapu előtt, a korong a ketrec felső vasa alá vágódott.

B-CSOPORT: SVÉDORSZÁG–NÉMETORSZÁG 6–1

Erik Karlsson már a 3. percben megszerezte a vezetést, és ezen az estén sem került porszem a svéd gépezetbe. Az egy gólig és két asszisztig jutó André Burakovsky vezérletével a 30. percre már 5–0-ra elhúztak a háromkoronások. A meccs ezzel gyakorlatilag eldőlt; a 2023-as vb-ezüstérmes nem maradt becsületgól nélkül, a záró periódusban Leo Pföderl szépített, de az utolsó találat Isac Lundeström jóvoltából a három meccs után is százszázalékos svédeké lett.

A-CSOPORT: SVÁJC–CSEHORSZÁG 2–1 – szétlövéssel

A cseh származású Kevin Fiala emberfórban ütött góljával meglepetésre a svájciak szerezték meg a vezetést a kevés kapura lövést, kiegyenlített játékot hozó első harmadban. A második húsz perc derekán egy kiadós bunyó a cseheknek teremtett emberelőnyös helyzetet, és Matej Stransky nagy bombával ki is használta. Az utolsó harmad inkább a jobb erőben lévőnek tűnő svájciaké volt, de nem született gól, ugyanúgy a ráadás öt percében sem, amelynek végén pedig a svájci csapatnak 45 másodpercnyi emberelőnye is nyílt. A szétlövésben Fiala – ki más… – megint elszomorította a cseheket, betalált Philipp Kurashev is, odaát csak Stransky, így a házigazdák elszenvedték első vereségüket a tornán.

A-CSOPORT: FINNORSZÁG–NORVÉGIA 4–1

A britek elleni nyolcgólos siker másnapján is könyörtelenül behajtotta a papírformát a finn válogatott: a vasárnap három gólt ütő Oliver Kapanen ismét elemében volt, a második emberelőnyös helyzetből ő szerezte meg a vezetést a csapatának, később még egyszer a kapuba talált, és duplázott Arttu Hyry is. A norvégok részéről a veterán NHL-sztár, Mats Zuccarello betegség miatt kihagyta a meccset, a szépítés Max Krogdahlra maradt.