A finnek, a szlovákok, a svédek és a kanadaiak is sok gólt ütve nyertek a jégkorong-világbajnokságon

2024.05.12. 15:25
Oliver Kapanen (jobbra) három gólt ütött vasárnap a finn csapatban (Fotó: Getty Images)
A finn, a szlovák, a kanadai és svéd válogatott fölényes győzelemmel folytatta szereplését a csehországi jégkorong-világbajnokságon: Finnország a briteket (8–0), Szlovákia a kazahokat (6–2), Kanada a végjátékig szépen helytálló dánokat (5–1), Svédország a lengyeleket (5–1) győzte le több góllal a vasárnapi játéknapon. Svájc drámai csatában gyűrte le Ausztriát (6–5), a Lettország–Franciaország meccs hajrája pedig még izgalmasabban alakult, a lettek a hosszabbítás utolsó pillanatában harcolták ki a 3–2-es sikert.

A-CSOPORT

FINNORSZÁG–NAGY-BRITANNIA 8–0

2019-es feljutásuk óta a britek előbb 5–0-ra, majd 6–0-ra, most pedig 8–0-ra kaptak ki a finnektől. Az első harmad csupán egy gólt hozott, a második aztán már ötöt is… A sikertelen vb-nyitányt (szétlövéses vereség a csehektől) mindenképpen feledtetni akaró finnek soraiban Oliver Kapanen három gólt ütött, a csapatkapitány Mikael Granlund négy asszisztot jegyzett, Jesse Puljujarvi egy gólt és két asszisztot, és a nagy ígéret, a 18 éves debütáns, Konsta Helenius is közreműködött egy gólban.

KANADA–DÁNIA 5–1

Az első harmadban a kanadaiak (10–3), a másodikban meglepetésre a dánok (12–6) lőttek többet kapura – Christian Wejse góljával meg is nyerték azt a húsz percet –, majd jött a harmadik, amelyben már elsöprő fölényben játszottak a juharlevelesek (26–5). Két periódus után is ők vezettek, a harmadikban hármat ütve aztán biztossá is tették győzelmüket, igaz, három akkori góljukból kettőt az utolsó két percben értek el: egyet üres kapura, egyet emberelőnyből. A britek elleni nyitányon duplázó Connor Bedard a dánoknak szintén két gólt ütött, és benne volt Pierre-Luc Dubois meccset lezáró találatában is.

SVÁJC–AUSZTRIA 6–5

Remekül kezdtek az osztrákok, 2–0-ra, majd 3–1-re is vezettek. A svájciak nagy pillanatai a második harmad derekán érkeztek el: Roman Josi kettős emberelőnyben egyenlített – neki korábbról volt egy gólja és egy asszisztja –, majd 13 másodperc múlva, még mindig sima fórban, Ken Jager révén már előnyben voltak. Csakhogy hamarosan Lukas Haudum is kihasznált egy kisbüntetést (neki is megvolt így a két gólja), így az utolsó húsz percre 4–4-gyel fordultak a felek. És még a befejező perc kezdetén is ikszre álltak, mert a nagyot küzdő osztrákok megint egyenlítettek (5–5). Nico Hischier 51 másodperccel a vége előtt ütötte be a jóval több lövéssel kísérletező (36–18) svájciak győztes gólját: neki ez volt a harmadik találata a meccsen, csapatának pedig az ötödik emberelőnyös gólja ezen az estén.

B-CSOPORT

SZLOVÁKIA–KAZAHSZTÁN 6–2

A szlovákok 42-szer, a kazahok csupán 16-szor lőttek kapura, nem meglepő, hogy Szlovákia simán megnyerte a meccset. Martin Pospísil két góllal, Libor Hudácek egy góllal és két assziszttal vette ki a részét a magabiztos sikerből.

LETTORSZÁG–FRANCIAORSZÁG 3–2 – H. U.

Akárcsak a lengyelek elleni hosszabbításban, megint Kaspars Daugavins volt a lettek hőse: a csapatkapitány most egészen a ráadás utolsó előtti másodpercéig „várt”, hogy eldöntse a meccset. A franciák több mint egy harmadon át vezettek Stéphane Da Costa góljával (és a jó napot kifogó Julian Junca védéseire építve), majd miután a lettek Roberts Bukarts emberelőnyős góljával átvették a vezetést, képesek voltak hosszabbításra menteni a találkozót. Ott kihúztak egy emberhátrányt, de hiába, a végén jött Daugavins...

SVÉDORSZÁG–LENGYELORSZÁG 5–1

Marcus Johansson és Lucas Raymund jóvoltából a 7. percben már két góllal vezettek a svédek, és bár végül néggyel nyertek – Erik Karlsson kétszer talált a kapuba –, azért a lengyelek is megdolgoztak az elismerésért. Alan Lyszczarczyk révén szépítettek a harmadik harmad elején, de a hibáikért fizetniük kellett: a játékrész folytatásában két emberhátrányból is gólt kaptak.