Legyőzték az olaszokat, kijutottak az olimpiára női vízilabdázóink!

LAKNER GÁBOR (összefoglaló), TÖRÖK DÁNIEL (percről percre)LAKNER GÁBOR (összefoglaló), TÖRÖK DÁNIEL (percről percre)
2021.01.23. 19:51
Keszthelyi Rita igazi vezérként hat gólt is szerzett (Fotó: Getty Images)
Megvan! A magyar női vízilabda-válogatott 13–10-re legyőzte Olaszországot az olimpiai selejtezősorozat elődöntőjében, ezzel amellett, hogy bejutott a torna vasárnapi döntőjébe – ahol Hollandia lesz az ellenfele –, kvalifikálta magát a 2020-ról 2021-re elhalasztott tokiói olimpiára.

NŐI OLIMPIAI SELEJTEZŐSOROZAT (TRIESZT)
ELŐDÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–OLASZORSZÁG 13–10
(3–1, 2–2, 4–4, 4–3)
Trieszt, zárt kapuk mögött. V: Dreval (orosz), Schwartz (izraeli)
MAGYARORSZÁG: MAGYARI A. – SZILÁGYI D. 2, KESZTHELYI 6, Szücs G. 1, Parkes 1, Garda, Vályi V. Csere: Gurisatti, ILLÉS A. 2, Leimeter 1, Gyöngyössy, Rybanska. Szövetségi kapitány: Bíró Attila
OLASZORSZÁG: Gorlero – Queirolo, Bianconi 2, Viacava, PALMIERI 2, Avegno, MARLETTA 4. Csere: Tabani 2, Garibotti, Aiello, Giustini, Chiappini. Edző: Paolo Zizza
Gól – emberelőnyből: 14/8, ill. 13/3
Gól – kettős emberelőnyből: –, ill. 1/1
Gól – ötméteresből: –, ill. 2/0
Kipontozódott: Viacava (21. p.), Szücs G. (23. p.)
Bíró Attila:
– Sikerült meglepni az olaszokat, akik Gangl Edinát várták a kapuba, de bíztam Magyari Aldában, aki bizonyította a képességeit. Az volt a tervünk, hogy nekik essünk, ez pedig fényesen bevált, és lehetett volna még nagyobb is a különbség, de nem vagyok telhetetlen, mert ilyen magabiztosan megverni az olasz válogatottat a saját otthonában ekkora tét mellett női vízilabdában, de talán azon kívül is sporttörténelmi tett. A nagyszerű csapatmunkán kívül a nagyon jó egyéni produkciók is kellettek a sikerhez, még keressük az űrhajót, amivel Keszthelyi Rita leszállt közénk, mert ez földöntúli teljesítmény volt.

Nem túl gyakoriak azok a megméretések, amelyeken igazi jelentősége az utolsó előtti napnak van, nem pedig az utolsónak, de a női vízilabdázók olimpiai kvalifikációs tornája ezek közé tartozik. Mivel Triesztben mindössze két kvóta talált gazdára, mindenki az elődöntőkre koncentrált, hiszen ezek győztesei már méretre is igazíthatják a tokiói formaruhát.

A helyszín az előző két olimpia előtt szerencsét hozott a magyar válogatottaknak, 2012-ben a nők, míg 2016-ban a férfiak szereztek kvótát az Adria partján, azonban nem elhanyagolható különbség, hogy a nőknek kilenc évvel ezelőtt elég volt a kazahokat legyőzniük a négy közé jutásért, most viszont a másik kategóriát képviselő olaszokon át vezetett az út az olimpiára. Bíró Attila szövetségi kapitány mindenesetre kiadta a jelszót a sorsdöntő összecsapás előtt: huszonöt százalékkal jobbnak kell lenni az olaszoknál, és akkor eltűnik a hazai pálya előnye.

A mérkőzés elején bőven túlteljesítette a tervet a magyar válogatott, amely álomszerűen kezdett, ráadásul az is gyorsan kiderült, hogy minden előzetes, ámde a közeli és távoli múlt tapasztalatai alapján egyáltalán nem alaptalan félelemre rácáfolva semmiféle segítséget nem kapnak az otthon játszó olaszok, ugyanis kiegyenlített és korrekt játékvezetéssel örvendeztetett meg mindenkit az orosz, izraeli bírópáros.

HOLLAND VISSZTÉRÉS
A másik elődöntőben a hollandok a csoportban a minket legyőző görögökkel csaptak össze a kvótáért. Az első két negyed után még a görögök vezettek 4–3-ra, de utána a hollandok a védekezés magasiskoláját bemutatva kapott gól nélkül lehozták a harmadik és a negyedik szakaszt. Debby Willemsz egészen elképesztő, 79 százalékos hatékonysággal védett, esélyt sem adva a görögöknek a győzelemre. A térfélcsere után brillírozó hollandok 7–4-re nyertek, és ezzel két kihagyott olimpia után visszatértek az ötkarikás játékokra – megdolgoztak érte.

A tokiói olimpia női vízilabdatornájának résztvevői: Japán (házigazda), Egyesült Államok (világliga-győztes), Spanyolország (világbajnok), Kanada (a Pánamerikai Játékok ezüstérmese a már kvótás Egyesült Államok mögött), Oroszország (az Európa-bajnokság ezüstérmese a már kvótás Spanyolország mögött), Kína (az Ázsiai Játékok győztese), Ausztrália és Dél-Afrika (kontinentális szelekció), Hollandia és MAGYARORSZÁG (az olimpiai kvalifikációs torna döntősei)

Bíró Attila meglepte az olaszokat azzal, hogy az ellenük hagyományosan jól védő Gangl Edina helyett a mindössze húszéves Magyari Aldát állította a kapuba. Az olaszok ráadásul idegesen és kapkodva támadtak, ennek kihagyott ötméteresek és elrontott fórok lettek az eredményei. Ezzel ellentétben a mieink extázisban játszottak, és mire az ellenfél elkezdett valamiféle életjelet mutatni, addigra már 5–1-re vezetett a Keszthelyi Rita által vezetett magyar csapat.

Ezt követően kicsit kapkodóbbá vált a játékunk, ezt kihasználva az olaszok azért közelebb kapaszkodtak, de ahányszor felvillant előttük az egyenlítés lehetősége, mindig volt valaki, aki továbblökte a magyar csapat szekerét. Keszthelyi Rita végig úgy játszott, ahogyan csak ő tud, de fontos pillanatokban voltak nagyszerű megoldásai Szilágyi Dorottyának és Illés Annának is. A védekezés ráadásul pazar volt, Magyari pedig bizonyította, miért is ő védett a sorsdöntő mérkőzésen.

A záró negyedben az olaszok mindent beleadtak, de Leimeter Dóra balkezes bombájával ismét visszaállt a háromgólos különbség, amikor pedig Illés a védjegyszerű lövésével ismét mattolta Guilia Gorlerót, eldőlt a mérkőzés. Szinte hihetetlen, de a végig vezető magyar válogatott úgy verte meg az olaszokat a saját medencéjükben, hogy az utolsó három percre semmilyen izgalom sem maradt.

A legfontosabb meccsen a legjobbját nyújtó magyar válogatott 13–10-re győzött, ezzel tizedik csapatként kvalifikálta magát a tokiói olimpiára, de mint tudjuk, gyakran az utolsókból lesznek az elsők... Az olaszok 2000 után hiányoznak ismét az ötkarikás játékokról, meg is siratták rendesen a vereséget. A magyar játékosok arcán viszont örömkönnyek folytak – és minket ez érdekelt igazán.

Megvan a tokiói repülőjegy! (Fotó: FINA)

a 3. helyért, Görögország–Olaszorszá
20.00: döntő, Hollandia–MAGYARORSZÁG (Tv: M4 Sport)

ESEMÉNYEK

32. perc: VÉGE, MEGVAN! KIJUTOTT AZ OLIMPIÁRA A MAGYAR NŐI VÍZILABDA-VÁLOGATOTT!

32. perc: Marletta
még lő egy hatalmas gólt távolról, 13–10.

31. perc: Keszthelyi
tüzel távolról, ez is bent van! 13–9

30. perc: Palmieri
szép csavarása utat talál a magyar kapuba, 12–9.

29. perc: Illés szemfüles lövésére mintha nem is számítanának az olaszok,
ott a tizenkettedik! 12–8

29. perc: magyar emberelőny, Bianconi megy ki. Bíró Attila időt is kér.

29. perc:
Leimetert kiállítják, de nincs fújás, se olasz gól, támadhatunk.

28. perc: Leimeter éles szögből lő, és milyen jól teszi!
Visszaáll a háromgólos különbség, 11–8.

27. perc:
Parkes és Szilágyi is kiáll, Marletta szinte azonnal büntet. 10–8

26. perc:
Gurisatti áll ki, Queirolo tüzel, de a blokk hatástalanítja a lövést.

25. perc: KESZTHELYI!
Elhajolva, távolról lő, ott a tizedik magyar gól! 10–7

25. perc: INDUL A NEGYEDIK NEGYED!
Vályi ezt a ráúszást is elhozza.

24. perc: VÉGE A HARMADIK NEGYEDNEK! Két gól a különbség a záró játékrész előtt.

24. perc:
Szilágyi kiállítása után a vízből kiemelkedő Palmieri pöcköli be a labdát a kapunkba. 9–7

23. perc:
Gyöngyössyt, majd Szücsöt is kiállítják a játékvezetők, de egyik akcióból sem tudnak gólt szerezni az olaszok.

23. perc: olasz időkérés.

22. perc:
kettő az egyben megúszunk Szilágyi labdaszerzése után, Keszthelyi fejezi be a ziccert. 9–6!

21. perc: SZILÁGYI!
Emberelőnyben az összes pókot kiszedi a bal sarokból, 8–6!

21. perc: Bianconi
hozza fel a labdát, majd óriási gólt dob a magyar kapu bal oldalába. 7–6

20. perc:
Queirolo kiállítása után türelmes magyar összjáték, végül Parkes marad ott üresen középen, be is húzza a labdát a kapuba. 7–5

19. perc:
az újabb olasz támadás végén Marletta ejt finoman a kapunk bal oldalába. 6–5

18. perc:
Garda áll ki, szép olasz figura végén Tabani húzza be a labdát. 6–4

18. perc: KESZTHELYI, MICSODA GÓL!
Bianconi hiába gyötri, a magyarok nyolcasa balról egyből átlövi a kapott labdát a bal felső sarokba! 6–3

17. perc: FOLYTATJUK!
Vályi elhozza a labdát a ráúszásnál. Hosszan támadhatunk, végül Garda pattintja kapu fölé a labdát.

16. perc: nincs újabb gól, VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK! 5–3-ra vezet a magyar válogatott.

15. perc:
nem tudjuk kihasználni a magyar emberelőnyt, Vályi bejátszása nem jó. Szerencsére az olaszok sem tudnak gólt dobni az ellentámadásból.

15. perc:
újabb olasz gól, Bianconi lő a rövid sarokba. 5–3

14. perc:
Garibotti kiállításánál adogatunk, de Leimeter kezére odaütnek, így az olaszoké a labda.

14. perc: távoli Marletta-bomba,
ezt most Magyari sem tudja kiütni. 5–2

13. perc:
Giustini kiállításánál Szilágyi próbálkozik, de nem találja el a kaput.

13. perc:
nagyon jól védekezünk, végül Aiello próbálkozik középről, de jóval a kapu fölé lő.

12. perc: Illés, ez már bent van! 5–1 a magyar válogatottnak!

12. perc:
Parkes parádés csavarást mutat be, de a kapufán csattan a labda.

11. perc: újabb olasz ötméteres, de Marletta lövését Magyari hárítja!

11. perc:
Avegno áll ki, ám Illés lövése a blokkról a kapu mellé csorog.

10. perc:
kihasználjuk a Chiappini kiállításából adódó emberelőnyt, Szücs talál be az olasz kapuba! 4–1

9. perc:
Gurisattit küldik ki, de az olasz lövés után a blokkról ezúttal jó helyre pattan a labda.

9. perc: ezúttal az olaszoké a labda a ráúszás után.

8. perc:
sikertelen magyar akció végén visszakapjuk a labdát, végül Gurisatti lő a negyed utolsó pillanataiban, de Gorlero véd. VÉGE AZ ELSŐ NEGYEDNEK! 3–1-re vezet a magyar válogatott.

8. perc: Tabani
a támadóidő utolsó utáni pillanatában tüzel balról, Gyöngyössy blokkjáról sajnos bepattan a labda a kapunkba. 3–1

7. perc: Illés kap labdát a jobb oldalon teljesen egyedül, ám ez a ziccer elakad Gorleróban.

7. perc: Garibotti a kapufát találja telibe!

6. perc:
Illés Anna szabálytalankodik hátulról, ötméterest lőhetnek az olaszok.

6. perc:
újabb jó magyar védekezés után elöl nem sikerül a bejátszás, jöhetnek az olaszok. Garibotti lő, de ebből sem születik meg az első olasz gól.

5. perc:
Garda lő nagyot távolról, de ezt védi Gorlero.

4. perc:
kontrát fújnak ránk a bírók, Parkesnak ki is kell állnia, de Magyari megint véd!

3. perc: KESZTHELYI MEGINT! Óriási gól, már hárommal vezet a magyar válogatott! 3–0

3. perc: Nagy védés, Magyari!
Szücsöt küldték ki a bírók, de így sem tudtak gólt szerezni az olaszok!

3. perc: Keszthelyi!
Gyorsan felér a támadáshoz a magyar csapat, Keszthelyi ki is használja a megúszást! 2–0

2. perc: blokk itt is, ott is, újabb gól egyelőre nincs.

1. perc: Szilágyi Dorottya lő gólt a bal szélről, máris vezet a magyar csapat! 1–0

1. perc: KEZDÜNK!
Vályi elhozza a ráúszásnál a labdát, és máris kiküldik Bianconit a bírók.

ELŐZMÉNYEK

Triesztben két kvótát osztanak ki, így a tokiói szerepelésről az elődöntő hivatott határozni. A magyar válogatott azokkal az olaszokkal találkozik a sorsdöntő összecsapáson, akiket a riói olimpia óta megrendezett mindkét Európa- és világbajnokságon megelőzött.

A másik elődöntőben Hollandia 7–4-re legyőzte Görögországot, így már biztosan ott lesz Tokióban.

„A görögök elleni meccsből nem következtetnék az olaszok ellenire, bízom benne, hogy még egyszer nem tudunk ugyanúgy játszani – mondta Bíró Attila.A lányokkal megbeszéltük, hogy a tétmérkőzés nélkül eltelt tíz hónap után a görögök ellen benne volt a vereség a pakliban. Az elmúlt évek egymás eredményeiből sem vonnék le semmilyen következtetést, de a holland–olasz meccsen láttuk, hogy az ellenfelünk sem éppen a csúcsformáját futja. Az olaszok természetesen a hazai pálya előnyét élvezik, huszonöt százalékkal jobban kell játszanunk, hogy meg tudjuk verni őket. Képesnek tartom a válogatottat arra, hogy megugorja ezt a magasságot, ezért dolgoztunk keményen az elmúlt időszakban. Nem kérdés, hogy nehéz lesz, de mindenre felkészültünk, nem féltem a csapatot!”

A női válogatott eddig egyetlenegyszer hiányzott az olimpiáról, a 2004-es athéni játékok óta állandóan ott volt a csapat. Érmet még nem sikerült nyernie, viszont ha kijut, Tokióban erre rögtön lenne esélye, minden eddiginél nagyobb.