Vizes vb: Milák a legjobb idővel elődöntős 100 pillangón – ez történt délelőtt

2022.06.23. 09:44
Miláknak 100-on sem volt ellenfele az előfutamban (Fotó: Török Attila)
A vizes-vb budapesti úszóversenyeinek hatodik napján Milák Kristóf magabiztos úszással jutott elődöntőbe 100 méter pillangón, amelytől Szabó Szebasztián visszalépett, s az 50 méteres gyorsúszásban indult inkább – tovább is jutott. Ahogy ott lesz a középdöntőben Molnár Dóra és Burián Katalin is a 200 méter női háton. Szintén döntős, méghozzá a harmadik helyen, országos csúccsal a magyar férfi 4x200-as gyorsváltó. Délelőtt ketten, Varga Dominika (50 m pillangó), és Késely Ajna (800 m gyors) maradtak le a továbbjutásról a magyarok közül.

Csütörtökön az első vízbe ugró magyar Milák Kristóf volt, és a 200 méter pillangón kétszeres világbajnok kiválóság a 100 méteren is megadta a módját: féltávnál még másodikként fordulva, nagyszerű második ötvennel simán nyerte előfutamát. A mezőnyből elsőként úszott 51 másodperc alatt, s miután a hátralévő egyetlen futamban a korábban visszalépő Caeleb Dressel nem indult, így végül a legjobb idővel 50.68-cal, a világ idei második legjobb idejével jutott tovább. Eredetileg Szabó Szebasztián is indult volna ebben a számban, ám ő végül nem állt rajtkőre, mert inkább az 50 gyorsra összpontosított. Megérte, mert a 9. előfutamban 21.99-et úszott, amivel beállította egyéni csúcsát és a negyedik helyen ért célba, így végül a 12. helyen jutott a legjobb 16 közé. Szabó futamát egyébként az a kanadai Joshua Liendo nyerte, aki nem lépett vissza a 100 pillangótól, és Milák mögött a második helyen jutott tovább.

Milák és Szabó úszása között rendezték a női 200 méter hátúszást, amelyben Burián Katalin az első előfutamban a második helyen végzett, s nagy kérdés, hogy mire lett volna képes, ha a második 100 méter elején nem esik le róla a szemüvege, ám végeredményben ettől függetlenül 2:11.47-es idejével 9. helyen jutott tovább. Nála is jobban teljesítette a távot Molnár Dóra, ráadásul ő teljes felszerelésben ért célba, s némi meglepetésre jobb időt úszott a regnáló magyar bajnok Buriánnál: 2:10.88-as idővel a 7. helyen került tovább.

A délelőtt első magyar búcsúzója az 50 pillangón induló Varga Dominika lett, aki futamában 26.91-gyel a hatodik helyen ért be.

A délelőtt legszebb magyar eredménye még hátravolt, és kissé meglepő helyről érkezett: a Márton Richárd, Németh Nándor, Holló Balázs, Milák Kristóf összeállítású magyar 4x200-as gyorsváltó ugyanis remekül teljesített. Márton egyéni csúcsot úszott első emberként, Németh felzárkózott a vezető dél-koreaiakra, Holló megelőzte, Milák pedig – alig másfél órával a 100 pillangó után – leszakította őket a maga 200 méterén, azaz a magyar váltó megnyerte az előfutamát. Ráadásul kiváló, új országos csúcsot jelentő 7:07:46-os idővel, s mint később kiderült, ezzel a harmadik legjobb eredménnyel került a döntőbe, amely este 19.37-kor kezdődik.

Záróakkordként a hölgyek 800 méteres számában Késely Ajnának szurkolhatott a Duna Aréna közönsége, ám ő ezúttal lemaradt a döntőről, futamában 8:38.64-es idővel a hetedik helyen ért célba, így a 12. helyen zárt. A szám sokszorosan megkoronázott királynője, az amerikai Katie Ledecky úszta egyébként a legjobb időt. Sorozatban ötödször lehet 800 méteren világbajnok, és pályafutása 19. nagymedencés vb-címét szerezheti.

2. Brazília 7:06.98
3. MAGYARORSZÁG (Márton Richárd, Németh Nándor, Holló Balázs, Milák Kristóf) 7:07.46 – döntőbe jutott