Súlyemelés: a 15 éves Árva Cintia ifjúsági csúccsal lett juniorbajnok

utanpotlassport.hu utanpotlassport.huutanpotlassport.hu utanpotlassport.hu
2018.09.24. 18:50
Száznál is többen sorakoztak fel a bemutatáskor a juniorkorú súlyemelők hétvégi országos bajnokságán Oroszlányban, egy híján harminc klub képviseletében.

Jancsó Kornélutanpotlassport.hu Hatvanegy fiú és negyvenkét lány tette próbára erejét és eddig megszerzett technikai tudását a junior korosztályhoz tartozó súlyemelők 2018-as országos bajnokságán, az oroszlányi Gárdonyi Sportcentrumban, ahol kiugróan jól teljesített az októberi ifjúsági olimpiára készülő Árva Cintia. A Kecskeméti TE talentuma, aki december 31-én lesz 16 esztendős, az 53 kilogrammos kategóriában címvédőként fellépve különösen szakításban jeleskedett, amelyben 70 kilóval végzett az élen.Jancsó Kornélutanpotlassport.hu Hatvanegy fiú és negyvenkét lány tette próbára erejét és eddig megszerzett technikai tudását a junior korosztályhoz tartozó súlyemelők 2018-as országos bajnokságán, az oroszlányi Gárdonyi Sportcentrumban, ahol kiugróan jól teljesített az októberi ifjúsági olimpiára készülő Árva Cintia. A Kecskeméti TE talentuma, aki december 31-én lesz 16 esztendős, az 53 kilogrammos kategóriában címvédőként fellépve különösen szakításban jeleskedett, amelyben 70 kilóval végzett az élen.

Árva Cintia juniorbajnokként várja az ifjúsági olimpiát Forrás: kesport.hu

Árva Cintia juniorbajnokként várja az ifjúsági olimpiát  •  Forrás: kesport.hu

„Már a 63 és a 66 kiló is rendben volt, a 70 teljesítésével pedig egyfelől országos ifjúsági csúcsot ért el, másfelől eggyel feljebb, a junioroknál beállította az Európa-bajnoki ezüstérmes Nagy Nikoletta 16 éve élő korosztályos magyar rekordját" – lelkendezett érthető örömmel Cintia mestere, Bálint Csaba, aki 2014 óta egyengeti a kiemelkedően tehetséges tinédzser súlyemelő pályafutását.

A korábbi ifi csúcsot ebben a kategóriában Árva 69 kilóval tartotta. Lökésben is szerette volna átírni a „legek" lajstromát, erre azonban még – ám gyaníthatóan csak átmenetileg – várnunk kell, mivel a sikeres 85 kg után az új rekordot jelentő 88 kilogramm kétszer is kifogott rajta. Akár már Buenos Airesben, a jövő hónapban esedékes ifjúsági olimpián jöhet a javítás és az újabb korosztályos magyar csúcs. Mindenesetre az összetettben produkált 155 kg-mal is hatalmas előnnyel és fölénnyel nyerte újabb bajnoki címét Cintia, aki az összteljesítményt a testsúlyhoz viszonyító számítás alapján a 2018-as ob legjobbja lett a lányok mezőnyében.

Helytállt az argentínai csúcseseményen résztvevő másik magyar súlyemelő, a Tamási Koppány SE-ben pallérozódó Orsós Richárd is, aki tavaly 56 kg-ban diadalmaskodott az ob-n, ezúttal azonban már egy kategóriával feljebb, a 62 kilósok között indult. Nyernie ezúttal nem sikerült, de öt jó gyakorlattal 216 kilóig jutva ezüstérmet érdemelt ki a súlycsoportot 221-gyel nyerő oroszlányi Kerekes Balázs mögött.

Utóbbi testvére, Kerekes Patrik a 62 kilót kinőve, 2017-es bajnokként ezúttal már a 69 kilósok mezőnyében állt rajthoz, s ha már ott volt, győzött is, méghozzá hat kifogástalan gyakorlattal, 253 kilogrammos összteljesítménnyel.

Ami a címvédést illeti, a fiataluraknál a 105 kilogrammban 2017 után 2018-ban is bajnok lett a szerencsi Bárány Gergő, az ifjú hölgyeknél pedig– Árva Cintián kívül – még hárman őrizték meg titulusukat: a békéscsabai Mitykó Veronika a 75, a szombathelyi Boros Viktória a 90, s utóbbi klubtársa, a szintén a Haladás VSE-ben emelő Gyürüs Barbara a plusz 90 kilogrammos kategóriában.

Ugyancsak a lányoknál ketten súlycsoportot váltva lettek megint bajnokok: a nyíregyházi Tóth Anna a tavalyi 63 kg után idén a 69 kg-ban diadalmaskodott, Varga Virág, az Oroszlányi VSEE tavaly 48 kg-ban győztes versenyzője pedig egyszerre két kategóriát is ugrott, s 2018-ban - ritka bravúrt végrehajtva - az 58 kilósok között szerzett magyar juniorbajnoki címet.

Végül, de messze nem utolsó sorban említsük meg, hogy az ob legfiatalabb bajnoka a mindössze 13 (!) esztendős Eszenyi Fanni lett, az oroszlányiak serdülőkorú reménysége 48 kg-ban nyert.