EYOF: két ezüstérmet szereztünk úszásban

B. V. utanpotlassport.huB. V. utanpotlassport.hu
2019.07.23. 18:06
Az úszók két újabb ezüstéremmel gazdagították a magyar küldöttség éremkollekcióját: Kós Hubert 100 m háton, Betlehem Dávid 1500 m gyorson csapott másodikként a célba az azerbajdzsáni Bakiban zajló játékokon.

Hétfőn, az EYOF úszóversenyének nyitónapján az érdiek 14 éves úszója, Csulák Lia nyitotta meg az éremcsapot az impozáns Baku Aquatics Centerben, miután második lett 400 m vegyesen. A kedd délutáni programban is több magyar éremesélyes versenyző ugrott a medencébe.az érdiek 14 éves úszója, Csulák Lia nyitotta meg az éremcsapot az impozáns Baku Aquatics Centerben, miután második lett 400 m vegyesen. A kedd délutáni programban is több magyar éremesélyes versenyző ugrott a medencébe.

Kós Hubert remek hajrával lett ezüstérmes 100 m háton Fotó: Szalmás Péter/MOB

Kós Hubert remek hajrával lett ezüstérmes 100 m háton  •  Fotó: Szalmás Péter/MOB

Mindjárt az első futamban Kós Hubert, a 100 m hát fináléjában. S bár az EYOF-rekorddal aranyérmes Alekszej Tkacsev egyszerűen legyőzhetetlen volt, az UTE 16 éves versenyzője így is remekül helytállt. Sőt mi az, hogy helytállt? Kitűnő hajrával és remek benyúlással megszerezte a magyar úszócsapat második ezüstérmét (56.36)! Majd nem sokkal később a 200 m vegyes középdöntőjében is tette a dolgát, a hatodik legjobb idővel (2:06.99) jutott be a szerdai döntőbe.

Kós ezüstúszása után magyar szempontból hasonló forgatókönyv következett 1500 m gyorson. Az élen akadt egy érinthetetlen győztes, a horvát Franko Grgic, aki EYOF-csúcsot úszott (15:04.75), őt viszont a remekül versenyző és a nevezési idejét jócskán felülmúló (15:15.60) Betlehem Dávid követte. A hétfői 400 m gyorson hatodik helyezett, 15 éves zalaegerszegi fiú ezzel már az úszók harmadik ezüstjét gyűjtötte be Azerbajdzsánban.

Betlehem Dávid kitűnően felépített úszás után állhatott dobogóra 1500 m gyorson Fotó: Szalmás Péter/MOB

Betlehem Dávid kitűnően felépített úszás után állhatott dobogóra 1500 m gyorson  •  Fotó: Szalmás Péter/MOB

A Bohóchal Egyesület 14 éves sportolója, Nyirádi Réka bár a harmadik idővel jutott a fináléba a „magyar számon”, 200 m pillangón, de nem tudott dobogóra állni – az ötödik helyen csapott célba. Érdekesség, hogy két évvel ezelőtt Győrben az azóta ifjúsági olimpiai bajnok és többszörös junior Európa-bajnok Berecz Blanka nyerte a versenyt, azóta is élő EYOF-rekorddal.

A nap utolsó úszásában a harmadik legjobb idővel finalista Mészáros Dániel, Tschaikov Valentin, Nyirádi Réka, Veres Laura összeállítású 4x100 m-es mix gyorsváltó távol állt a dobogótól, a magyar egység utolsó embere a hatodik helyen csapott célba. Ami a további középdöntős szereplést illeti, 200 m mellen Hetyei Nóra nem sokkal maradt el a finálétól (2:37.34), összesítésben végül a tizedik helyen zárt.

Szerdán természetesen folytatódnak a versenyek. Kós Hubert személyében 200 m vegyesen biztosan lesz magyar döntős, de érkeznek az egynemű 4x100 m-es gyorsváltók is.

A második nap magyar érdekeltségű döntői:
Fiúk. Gyors. 1500 m: 1. Franko Grgic (Horvátország) 15:04.75, 2. Betlehem Dávid 15:15.60, 3. Silas Beth (Németország). Hát. 100 m: 1. Alekszej Tkacsev (Oroszország) 55.22, 2. Kós Hubert 56.36, 3. Adam Maraana (Izrael)
Leányok. Pillangó. 200 m: 1. Sofia Sartori (Olaszország) 2:11.76, 2. Merve Tuncel (Törökország), 3. Sophie Freeman (Nagy-Britannia), …5. Nyirádi Réka 2:13.68
Mix. 4x100 m gyorsváltó: 1. Nagy-Britannia, 2. Oroszország, 3. Németország,…6. Magyarország (Mészáros Dániel, Tschaikov Valentin, Nyirádi Réka, Veres Laura)