Úszás: két arannyal zárta a magyar csapat az ifjúsági Eb-t

utanpotlassport.hu utanpotlassport.huutanpotlassport.hu utanpotlassport.hu
2017.07.02. 21:44
A netánjai ifjúsági Európa-bajnokság utolsó napján ismét kitettek magukért fiatal úszóink. Holló Balázs 400 méter vegyesen, míg a női gyorsváltó 4x100 méteren diadalmaskodott, ráadásul korosztályos Európa-bajnoki csúccsal. Nem sokon múlt, hogy a két aranyból négy legyen, de Németh Nándort és Milák Kristófot junior világ-, illetve Európa-csúccsal legyőzték. Az éremtáblázaton a magyar küldöttség huszonegy éremmel zárt, mégpedig az előkelő második helyen.

Leiner SomaIfjúsági úszóink egész héten fantasztikus teljesítménnyel örvendeztették meg a szurkolókat, az utolsó napon az érmek mellett arra is volt esély, hogy a mieink az éremtáblázat élén zárják az izraeli kontinensviadalt. Ehhez természetesen aranyérmekre volt szükség, hiszen az oroszok hasonlóan kiemelkedtek a mezőnyből.Leiner SomaIfjúsági úszóink egész héten fantasztikus teljesítménnyel örvendeztették meg a szurkolókat, az utolsó napon az érmek mellett arra is volt esély, hogy a mieink az éremtáblázat élén zárják az izraeli kontinensviadalt. Ehhez természetesen aranyérmekre volt szükség, hiszen az oroszok hasonlóan kiemelkedtek a mezőnyből.

Első helyen jutott a fináléba, és megőrizte helyezését Holló Balázs Forrás: Egri Úszó Klub

Első helyen jutott a fináléba, és megőrizte helyezését Holló Balázs  •  Forrás: Egri Úszó Klub

Tudta is a dolgát Holló Balázs, az Egri Úszó Klub versenyzője. Abszolút esélyesként vágott a nap első döntőjének, hiszen a legjobb idővel kvalifikálta magát a 400 méter vegyes fináléjába. Ennek megfelelően kezdett, az első két hossz után az élre állt, és bár visszaesett az ötödik helyre is, a táv végére újra feljött, az utolsó ötven méteren pedig tovább növelte előnyét, és könnyedén, közel fél másodperces előnnyel diadalmaskodott.

Hasonló folytatásban reménykedtünk, hiszen Németh Nándor és Milák Kristóf is az ötös pályáról rajtolt 200 m gyorson, illetve 100 m pillangón. Az előző napokban nyújtott teljesítményüket alapul véve a dobogó volt a minimum, de nem volt lehetetlen az sem, hogy legalább az egyikük megcsípi az aranyat. Némethnek moldovai riválisa akadt az első helyért, Aleksei Sancov pedig felülmúlta az elődöntőben úszott legjobb idejét is, 1 perc 47 másodperc alatt ért célba, juniorvilágcsúccsal, így Németh hiába úszott ennél csupán 14 századdal gyengébbet, az„csak” a második helyre volt elég. Hasonló volt Milák Kristóf forgatókönyve, akinek szintén 14 század hiányzott orosz ellenfelével szemben: Kujimov Európa-csúccsal nyert 100 pillén.

Kárpótolt minket azonban a leány gyorsváltónk, amely reggel mindössze a hetedik helyen jutott a 4x200 fináléjába. Este azonban Késely Ajna is vízbe ugrott, ami mostanság garancia a sikerre. A Kőbánya SC úszója nem is okozott csalódást: magasan a legjobb 200 métert úszta a mezőnyben, ez pedig aranyérmet, illetve korosztályos Európa-bajnoki csúcsot jelentett.

További pontszerző helyezések is születtek a záró napon, Németh Nándor 50 méter gyorson is közel járt a dobogóhoz, végül negyedik lett, Vécsei Réka ötödikként zárt 100 m mellen, Márton Richárd pedig 200 m gyorson ért hatodikként célba. Döntőbe jutott Ilyés Laura Vanda is, második legfiatalabbként a nyolcadik helyen zárta a 100 m hát fináléját.

Az összesített eredményeket tekintve a magyar küldöttség az előkelő második helyen zárt az éremtáblázaton: tizenegy arany mellé nyolc ezüstöt, illetve két bronzot gyűjtöttek fiataljaink. Bár az oroszok ugyanannyi első hellyel büszkélkedhetnek mint a mieink, összességében több dobogós helyezést szereztek, így előttünk végeztek.

Sokaknak életük eddigi legnagyobb versenye volt a netánjai Európa-bajnokság, míg akadt olyan versenyzőnk is, akinek a felkészülést szolgálta a „nagy” megméretésre, a budapesti vizes világbajnokságra. Ami biztos: senki nem okozott csalódást, a csapat ismét bizonyította, hogy a jövő biztosított, és vannak olyan tehetségeink, akik ennyi idősen is képesek a legmagasabb szinten teljesíteni.

Korábbi cikkeink az Eb-ről:
Előzetes:Érmekre fel!
1. nap:Ajna és Ákos aranyrajtja
2. nap:Kétaranyas folytatás Netánjában
3. nap:Aranyérem világcsúccsal
4. nap: Késely Ajna ötödik aranya

IFJÚSÁGI ÚSZÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, NETÁNJA (IZRAEL)
A nap érmesei és a magyar eredmények
FIÚK
400 m vegyes: 1. HOLLÓ BALÁZS (MAGYARORSZÁG) 4:19.55, 2. Dean Thomas (Nagy-Britannia) 4:20.20, 3. Marcel Wagrowski (Lengyelország) 4:21.63
100 m mell: 1. Nicolo Martinenghi (Olaszország) 59.23 – juniorvilágcsúcs, 2. Jevgenyij Szomov (Oroszország) 1:01.09, 3. Alessandro Pinzuti (Olaszország) 1:01.28
200 m gyors: 1. Aleksei Sancov (Moldova) 1:47.00 – juniorvilágcsúcs, 2. NÉMETH NÁNDOR (MAGYARORSZÁG) 1:47.14, 3. Ivan Girjev (Oroszország) 1:48.13,... 6. Márton Richárd 1:49.27
100 m pillangó: 1. Jegor Kujimov (Oroszország) 51:35 – korosztályos Európa-bajnoki csúcs, 2. MILÁK KRISTÓF (MAGYARORSZÁG) 52.13, 3. Kregor Zirk (Észtország) 52.98
50 m gyors: 1. Leonardo Deplano (Olaszország) 22.47, 2. Bjørn Seelinger (Svédország) 22.54, 3. Maxime Grousset (Franciaország) 22.59, 4. Németh Nándor 22.64
4x100 m vegyes: 1. Olaszország (Ceccon, Martinenghi, Burdisso, Nardini) 3:35,24 – juniorvilágcsúcs, 2. Oroszország (Kolesznyikov, Szomov, Kujimov, Girev) 3:35.44, 3. Lengyelország (Kazmierczak, Kusto, Kraska, Piszczororowicz) 3:38.77
LEÁNYOK
100 m hát: 1. Polina Jegorova (Oroszország) 59.62 – junior Európa-csúcs, 2. Darja Vaszkina (Oroszország) 1:00.90, 3. Tatjana Salcutan (Moldova) 1:01.55,... 8. Ilyés Laura Vanda 1:02.76
100 m mell: 1. Mona McSharry (Írország) 1:07.61, 2. Tes Schouten (Hollandia) 1:09.03, 3. Hannah Brunzell (Svédország) 1:09.59,... 5. Vécsei Réka 1:09.66
200 m vegyes: 1. Marrit Steenbergen (Hollandia) 2:13.69, 2. Anja Crevar (Szerbia) 2:14.13, 3. Alicia Wilson (Nagy-Britannia) 2:14.60
50 m pillangó: 1. Anasztaszija Skurdaj (Fehéroroszország) 26.53, 2. Polina Jegorova (Oroszország) 26.62, 3. Sara Jenevik (Svédország) 26.69
4x200 m gyors: 1. MAGYARORSZÁG (GYURINOVICS FANNI, JUHÁSZ JANKA, BARÓCSAI PETRA, KÉSELY AJNA) 7.58.99 – junior Európa-bajnoki csúcs, 2.Belgium (Dumont, Dumont, Bouden, Goris) 8:02.67, 3. Oroszország (Krivonogova, Milutinovics, Bujinaja, Kirpicsnikova) 8:03.66