Úszás: hét érmet nyertek a fiatalok a felnőttbajnokság nyitányán

utanpotlassport.hu utanpotlassport.huutanpotlassport.hu utanpotlassport.hu
2018.03.28. 20:45
Hét éremmel, közte két arannyal zárták az utánpótláskorú úszók a debreceni felnőtt országos bajnokság első napját. A legnagyobb szenzációt az érdiek 18 éves versenyzője, Milák Kristóf szolgáltatta, aki hatalmas fölénnyel nyerte meg a 200 m pillangó számát, megjavította saját korosztályos világcsúcsát, s csaknem Európa-rekordot úszott. Rajta kívül a bajai Kalmár Ákos győzött 1500 m gyorson.

Bruckner Vince – utanpotlassport.hu Az utóbbi évek leginkább várt felnőtt-úszóbajnoksága kezdődött Debrecenben. A 2017-es esztendő csodálatos sikerei után először ugrottak medencébe itthon a legjobb magyar úszók, köztük a tavalyi év fantasztikus utánpótlássikereit szállító versenyzők is. Már a bajnokság első versenynapja bizonyította, nem volt hiábavaló az előzetes várakozás.Bruckner Vince – utanpotlassport.hu Az utóbbi évek leginkább várt felnőtt-úszóbajnoksága kezdődött Debrecenben. A 2017-es esztendő csodálatos sikerei után először ugrottak medencébe itthon a legjobb magyar úszók, köztük a tavalyi év fantasztikus utánpótlássikereit szállító versenyzők is. Már a bajnokság első versenynapja bizonyította, nem volt hiábavaló az előzetes várakozás.

Mi mással lehetne kezdeni az első napi események összegzését, mint a férfi 200 m pillangó számával? Az ismét bivalyerős mezőnyben azonban ezúttal nem volt kérdés, ki lesz győztes. Milák Kristóf már az első méterek után kiemelkedett a mezőnyből, s elsöprő úszással, utcahosszal nyert a két világklasszis, Kenderesi Tamás és Cseh László előtt.

Milák Kristóf korosztályos világcsúcsot úszott 200 m pillangón a felnőtt ob első napján Forrás: MTI

Milák Kristóf korosztályos világcsúcsot úszott 200 m pillangón a felnőtt ob első napján  •  Forrás: MTI

Az érdiek 18 éves versenyzője 1:52.71-es idejével megjavította a még tavaly felállított korosztályos világcsúcsát, s mindössze egyetlen századdal maradt el Cseh László 2008-as Európa-csúcsától. Egészen elképesztő produkció, amelyről Petrov Iván utánpótlás-kapitány az M4 Sport szakkomentátoraként annyit mondott: ezzel az idővel olimpiát lehet nyerni!

A leghosszabb távon, 1500 méter gyorson is utánpótláskorú versenyző örülhetett. A 18 éves bajai Kalmár Ákos az UTE versenyzőjét, Gyurta Gergelyt múlta felül, 15:03.14-es idővel szerezte meg az aranyérmet.

Késely Ajna is nagyot ment szerdán, mindjárt az első versenyszámban, 800 m gyorson remek teljesítménnyel Kapás Bolgárka mögött ezüstérmes lett, s 8:25.82-es idejével megjavította Risztov Éva 2002-es korosztályos csúcsát. A Kőbánya SC 16 éves úszója elindult még 200 m pillangón is, amelyben a hatodik helyen zárt.

Szintén ezüstérmet szerzett a győriek 18 éves úszója, Dobos Dorottya, aki 100 m háton „futott be” a második helyre, mindössze az egri Burián Katalin múlta felül. A 16 éves kőbányai Berecz Blanka pedig remek idővel lett harmadik 200 m pillangón, mindössze Kapás Boglárkától és Szilágyi Liliánától kapott ki.

Rajtuk kívül még egy utánpótláskorú lány dobogóra állhatott... Nem akármilyen körülmények között! Az Egri Úszó Klub versenyzője, Békési Eszter (16) ugyan csak negyedik lett, de mivel osztrák rivális is megelőzte – aki természetesen nem szerezhetett magyar bajnoki érmet – övé lett a bronz.

Kitűnően szerepelt még 100 m háton a Budafóka SE 16 éves úszója, Zombori Gábor is, aki délelőtt új korosztályos csúccsal, második legjobb idővel jutott az A döntőbe. A fináléban pedig remekül kezdett, elsőként fordult, majd a reggel produkcióját felülmúlva a harmadik helyen zárt.

A mix gyorsváltók versenyében a BVSC-Zugló egysége győzött, amelyben helyet kapott a 15 esztendős Nagy Réka is.

A nagyszerű első napot hozó országos bajnokság csütörtökön újabb izgalmakat hozhat, műsorra kerül a 400 m gyors és 200 m vegyes versenyszám is.

A FELNŐTT ÚSZÓ ORSZÁGOS BAJNOKSÁG DÖNTŐINEK TOVÁBBI PROGRAMJA
Március 29., csütörtök:
400 m férfi gyors, 400 m női gyors, 50 m férfi pillangó, 50 m női pillangó, 200 m férfi vegyes, 200 m női vegyes, 4×200 m férfi gyorsváltó, 4×200 m női gyorsváltó
Március 30., szombat: 4×100 m mix vegyesváltó, 400 m férfi vegyes, 400 m női vegyes, 200 m férfi mell, 200 m női mell, 100 m férfi gyors, 100 m női gyors, 200 m férfi hát, 200 m női hát, 4×100 m férfi gyors, 4×100 m női gyors
Március 31., vasárnap: 1500 m női gyors, 200 m férfi gyors, 100 m női pillangó, 50 m férfi mell, 50 m női mell, 50 m férfi hát, 50 m női hát, 100 m férfi pillangó, 200 m női gyors, 800 m férfi gyors, 4×100 m női vegyesváltó, 4×100 m férfi vegyesváltó