Rp. úszó-vb: Hosszú aranyérmes 100 m vegyesen is!

2016.12.10. 00:22
Hosszú Katinka megint oktatta a mezőnyt 100 m vegyesen (fotó: MTI)
A windsori rövid pályás úszó-világbajnokság negyedik versenynapjának esti programjában a magyarok közül csak Hosszú Katinkának szurkolhattunk, de természetesen érmes, sőt aranyérmes reményekkel. Ahogyan az várható is volt, fölényesen megnyerte a 100 m vegyest, majd alig maradt le a bronzéremről 400 m gyorson. És még ezután is maradt ereje, és hatodik idővel bejutott az 50 méter hát holnapi döntőjébe.

Női 100 m vegyes döntő

Hosszú Katinka a legjobb idővel jutott a döntőbe, és az időeredménye alapján joggal reménykedhettünk az aranyéremben. A pillangó után még nem Hosszú haladt legelöl, de aztán élre tört a hátúszásban, majd mellen növelte az előnyét. A gyorsra fél testhossz előnnyel fordult, és 57.24-gyel biztosan nyerte meg az ötödik aranyérmét Windsorban!

Hosszú ezzel beállított egy újabb rekordot, öt egyéni aranyat korábban mindössze ketten szereztek a rövid pályás világbajnokságok történetében, a férfiaknál az amerikai Ryan Lochte 2010-ben, a nőknél pedig az ausztrál Brooke Hanson 2004-ben hajtotta végre ezt a bravúrt.

„A tegnapi nap azért volt nehéz, mert még félúton sem voltunk, de ma már sokkal jobb volt. Nagyon örülök az aranyéremnek – nyilatkozta Hosszú az M4 Sport helyszíni riporterének. Hozzátette, szeretett volna érmet szerezni 400 méter gyorson, s ez csak a végén csúszott el. – Ha ennyit úszik az ember, akkor benne van a hiba is, ugyanakkor ebbõl is lehet tanulni. Egyre jobban érzem magam, már csak két nap van hátra, és rendkívül felszabadító érzés, hogy van már hat érmem."

1. Hosszú Katinka (Magyarország) 57.24
2. Emily Seebohm (Ausztrália) 57.97
3. Alia Atkinson (Jamaica) 58.04

Női 400 m gyors döntő

Ebben a számban is döntőben úszhatott Hosszú Katinka, aki a selejtező után a hatos pályát kapta. Ez a szám nem kifejezetten a magyar versenyző felségterülete, de a kvalitásai alapján bármi elképzelhető volt. Az első ötven méteren együtt haladt a mezőnnyel a negyedik helyen. Száz méternél Smith vezetett, de Hosszú a vezető hármas mögött hasította a vizet. 150 méternél Hosszú a harmadik helyre jött fel, és remekül úszott. Féltávnál már közel járt az országos csúcs részidejéhez. Közben Smith egyre növelte az előnyét, ő és Popova küzdött a világbajnoki címért, és az amerikai nyert. Hosszú a harmadik helyért volt versenyben, de végül a japán Igarasi megelőzte, és negyedik lett.

1. Leah Smith (Egyesült Államok) 3:57.78
2. Veronika Popova (Oroszország) 3:58.90
3. Igarasi Csihiro (Japán) 3:59.41
4. Hosszú Katinka (Magyarország) 3:59.89

Női 50 m hát elődöntők

Hosszú Katinka a második futamba kapott besorolást, röviddel a 400 m-es gyorsúszás döntője után. Nem csoda, hogy fáradtan mozgott, de azért a negyedik helyen beért (26.37). Ez az idő összesítésben a 6. lett, így bejutott a döntőbe. A legjobb időt a brazil Etiene Medeiros érte el (26.00).

Férfi 50 hát döntő

A japán Koga tűnt a legesélyesebbnek az aranyra, rögtön az élre is úszott, és jól látható előnnyel meg is nyerte. A második helyen a francia Jeremy Stravius, a harmadikon a fehérorosz Pavel Szankovics végzett.

Férfi 50 hát
1. Koga Dzsunja (Japán) 22.85

2. Jeremy Stravius (Franciaország) 22.99
3. Pavel Szankovics (Fehéroroszország) 23.03

Férfi 50 m gyors döntő

Vlagyimir Morozov kapta el a legjobban a rajtot, és ellenállhatatlan tempóval száguldott a cél felé, csakhogy rosszul jött ki neki a benyúlás, így a holland Jesse Puts négy századdal megverte, harmadik a litván Simonas Bilis lett.

Férfi 50 m gyors
1. Jesse Puts (Hollandia) 21.10
2. Vlagyimir Morozov (Oroszország) 21.14
3. Simonas Bilis (Litvánia) 21.23

Férfi 4x200 m gyorsváltó döntő

Az ausztrálok indultak meg a leggyorsabban, aztán az amerikaiak vették át a vezetést. Feljöttek a japánok és az oroszok is. Az utolsó kétszáz méteren négy váltó küzdött a világbajnoki címért, majd feljöttek rájuk a dánok is. Szinte megmondhatatlan volt az utolsó 50-ig, hogy ki lesz a győztes, de ekkor az oroszok robbantottak, és nagy előnnyel haladtak a cél felé. Győzött Oroszország, második az Egyesült Államok, harmadik Japán lett.

Férfi 4x200 m gyorsváltó
1. Oroszország 6:52.10
2. Egyesült Államok 6:53.34
3. Japán 6:53.54

Férfi 100 m vegyes döntő

Legalább hatan szinte egyszerre haladtak az első 50 méteren, csakhogy a második hosszon a világcsúcstartó Morozov lemaradt, és még a dobogóra sem fért fel. Győzött az amerikai Andrews, utána csapott be a két japán: Szeto és Sioura.

1. Michael Andrew (Egyesült Államok) 51.84
2. Szeto Daija (Japán) 52.01
3. Sioura Sinri (Japán) 52.17

Női 100 mell elődöntők

A legjobb idővel az amerikai Lilly King (1:04.86) került be a döntőbe.

Férfi 50 m pillangó elődöntők

A két elődöntőből a legjobb idővel (22.38) az amerikai Tom Shields jutott a döntőbe.

Női 50 m pillangó döntő

Ottesen remekül rajtolt, jókora előnnyel fordult az utolsó hosszra, és végig vezetve, biztosan nyert is. Második az amerikai Worrell, harmadik a japán Ikee lett.

1. Jeanette Ottesen (Dánia) 24.92
2. Kelsi Worrell (Egyesült Államok) 25.27
3. Ikee Rikako (Japán) 25.32

Férfi 4x50 m gyorsváltó döntő

Dél-Afrika kezdte a legjobban a döntőt, majd a franciák és a hollandok is felzárkóztak hozzájuk. Az utolsó váltás előtt viszont már Japán volt elöl, de az oroszok beleerősítettek, megnyerték a világbajnokságot, az amerikaiak bejöttek másodiknak, a japánok pedig harmadik helyen végeztek.

1. Oroszország 1:24.32
2. Egyesült Államok 1:24.47
3. Japán 1:24.51

ELŐZMÉNYEK

A pénteki előfutamos program nyitányaként a Lobanovszkij Maxim, Földházi Dávid, Márton Richárd, Barta Márton összeállítású férfi 4x50 méteres gyorsváltó 1:29.44 perces eredménnyel a 11. helyen végzett.

A Windsorban eddig négy aranyat és egy ezüstöt nyerő Hosszú Katinka a csütörtöki erőltetett menet után könnyebb programot teljesített. Először 50 méter háton úszott a háromszoros olimpiai bajnok, és 26.70 másodperccel a hetedik helyen jutott tovább az esti elődöntőbe.

Rövid pihenő után már 400 méter gyorson állt rajtkőre egyedüli magyarként, mivel Késely Ajna betegség miatt visszalépett. Hosszú az utolsó futamban 4:02.38 perccel második lett, és ideje összesítésben a negyedik legjobb volt.

Zárásként férfi 4x200 méteres gyorsváltóban úsztak a magyarok: a Bernek Péter, Telegdy Ádám, Márton Richárd, Kenderesi Tamás négyes 7:03.66 perces országos csúccsal futamában ötödikként végzett, a döntőről azonban lemaradt, mert ideje alapján 11. lett.