Hosszú Katinka a rövid pályás úszó-vb-k női csúcstartója lett

2016.12.08. 00:24
Hosszú Katinka volt a leggyorsabb 200 m pillangón is (Fotó: MTI)
A kanadai Windsorban zajló rövid pályás úszó-világbajnokság második versenynapján Hosszú Katinka 200 pillangón és 100 háton is elsőként végzett! Ezzel ráadásul ő lett a rövid pályás világbajnokságok legeredményesebb női versenyzője. Jakabos Zsuzsanna 100 gyorson nem jutott a döntőbe, 11. lett. A Lobanovszkij Maxim, Telegdy Ádám, Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Evelyn összetételű magyar csapat 4x50-es vegyes gyorsváltóban a döntőben 7. lett.

Női 100 m hát döntő

A 3. VERSENYNAP PROGRAMJA (CSÜTÖRTÖK)
15.30: előfutamok (Tv: M4 Sport)
férfi 100 m vegyes (Barta Márton, Földházi Dávid)
női 50 m pillangó
férfi 50 m hát (Rasovszky Kristóf)
női 100 m vegyes (Hosszú Katinka, Verrasztó Evelyn)
férfi 50 m gyors (Lobanovszkij Maxim)
női 200 m hát (Hosszú Katinka)
férfi 200 m mell (Verrasztó Dávid)
vegyes csapatok 4x50 m vegyes váltó (Magyarország)
0.30: középdöntők, döntők (Tv: M4 Sport)
vegyes csapatok 4x50 m vegyes váltó

Világbajnoki címvédőként érkezett Kanadába Hosszú Katinka, aki Dohában világcsúcsot is úszott ebben a számban. A kettes pályáról rajtolva az első 50 méter után alig négy századmásodperccel vezetett. Teljesen együtt volt a mezőny, de ez sem számított, mert a végén remekül húzott el a többiektől, és megszerezte harmadik aranyát a világbajnokságon. Második a kanadai Masse, harmadik a brit Davies lett.

„Nem minden jön össze ezen a versenyen – mondta az M4 Sportnak Hosszú Katinka a harmadik aranyérme után... – Ha lehet ilyet mondani, ez olyan olimpia utáni másnaposság. Furcsa, hogy lejövök a döntőkre, és nem izgulok. Talán már ezt is kezdem megszokni."

És ezzel ugyebár már egyedüli csúcstartó a nőknél.

ÚSZÁS, RÖVID PÁLYÁS VILÁGBAJNOKSÁG, Windsor (Kanada)

Női 100 m hát
1. Hosszú Katinka (Magyarország) 55.54
2. Kylie Jacqueline Masse (Kanada) 56.24
3. Georgia Davies (Nagy-Britannia) 56.45

Női 200 m pillangó döntő

Hosszú Katinka a hármas pályán úszott, 50 méter után vezetett, de csak 3 századmásodperccel. A második ötven után az előnye 3 tizedre nőtt, és csak az amerikai Worrell tartotta vele a lépést. A harmadik ötvenre már majdnem egy másodperc volt a magyar úszó előnye, és majdnem egy testhossz előnnyel fordult a végére, és bár Worrell megszorongatta, sikerült a győzelem! Hosszú Katinka megszerezte a második világbajnoki címét Windsorban. Az első versenynapon ugyanis a 400 m vegyest megnyerte, 200 gyorson pedig ezüstérmes lett.

Katinka ezzel az aranyéremmel egyéni rövid pályás világbajnoki címek tekintetében utolérte a nők között az örökranglistát eddig vezető amerikai Jenny Thompsont – mindkettejüknek 8-8 aranyuk volt (Katinkának nem sokáig). Thompson már rég nem versenyez, Katinka még elindul néhány számban... Az abszolút elsőséghez azért még bele kell húznia, mert a férfiaknál Ryan Lochte 14-nél tart (igaz, a riói balhéja miatt most eltiltását tölti, azaz ő itt nem tud hozzátenni egyet sem) – olvasható a Magyar Úszószövetség Facebook-oldalán.

Női 200 m pillangó
1. Hosszú Katinka (Magyarország) 2:02.15
2. Kelsi Worrell (Egyesült Államok) 2:02.89
3. Csang Jü-fej (Kína) 2:05.10

4x50 m vegyes gyorsváltó döntő

A magyar válogatott két férfi résztvevője a 8. helyen váltotta a nőket. A franciák, a hollandok és az oroszok küzdöttek egymással, és végül Oroszország nyert Hollandia és Kanada előtt. A magyar váltó a 8. helyen csapott célba, de 7. lett, mert Finnországot kizárták.

4x50 m vegyes gyorsváltó
1. Oroszország 1:29.73
2. Hollandia 1:29.82
3. Kanada 1:29.83
7. (Magyarország: Lobanovszkij Maxim, Telegdy Ádám, Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Evelyn) 1:32.98

Női 100 m gyors elődöntő

Jakabos Zsuzsanna a második elődöntőben indult, ahol a kettes pályát kapta. Futamában ötödik helyen végzett 53.23-mal, amely 5 századdal volt jobb a délelőtt idejénél. Ez sem volt azonban elég a döntőbe kerüléshez, a 11. lett. A legjobb idővel a kanadai Penny Oleksiak és az ausztrál Brittany Elmslie került a döntőbe, egyaránt 52.19-cel.

„Bár két hete egy brnói versenyen 52.8-at úsztam, ott a külső pályákon nem volt mellettem senki, belül lemaradtak, azaz nem mezőnyben, hullámban úsztam – nyilatkozta Jakabos Zsuzsanna a MÚSZ-nak. – Klasszikus versenykörülmények között ezt mondanám egyéni csúcsnak. És egyáltalán, tizenegyedik vagyok a világon száz gyorson, ez azért nem akármi! A többi lány cinkelt is a last call roomban, »te mit keresel itt, száz gyorsot úszol, nem négyszáz vegyest?«. Szóval nagyon-nagyon örülök, hogy sprintben is ennyit javultam!"

Férfi 200 m gyors döntő

Az első 50 méteren a dél-koreai Pak volt a leggyorsabb az egyes pályán. A 400 méter gyorson már nyert, és úgy tűnt, a 200-ra is bejelentkezik. Az utolsó 50 méteren Pak és az orosz Krasznih indult meg nagy sebességgel. Felzárkózott hozzájuk Chad le Clos, de győzni már nem tudott, csak második lett, mert Pak ezúttal is a leggyorsabb volt. Krasznih végül harmadik lett.

Férfi 200 m gyors
1. Pak Te Hvan (Dél-Korea) 1:41.03 – világbajnoki csúcs
2. Chad le Clos (Dél-Afrika) 1:41.65
3. Alekszandr Krasznih (Oroszország) 1:41.95

Női 50 m mell döntő

Előzetesen a jamaicai Alia Atkinson sikerére tettek volna a legtöbben, de a forduló után az amerikai King vezetett. Az utolsó métereken Atkinson és King fej fej mellett haladt, végül Lilly King benyúlása lett a jobb, ő lett a világbajnok. Harmadik a szintén amerikai Hannis lett.

Női 50 m mell
1. Lilly King (Egyesült Államok) 28.92
2. Alia Atkinson (Jamaica) 29.11
3. Molly Hannis (Egyesült Államok) 29.58

Férfi 100 m mell döntő

Morozov és Simanovics kezdett a legjobban, de a végén megindult Koch és Franca Silva. A benyúlás döntött, Marco Koch lett a világbajnok az orosz Morozov és az olasz Fabio Scozzoli előtt.

Férfi 100 m mell
1. Marco Koch (Németország) 56.77

2. Vlagyimir Morozov (Oroszország) 57.00
3. Fabio Scozzoli (Olaszország) 57.04

Férfi 100 m hát döntő

Az első hossz végén a japán Koga volt a leggyorsabb, de az egész mezőny nagyon együtt haladt. Az utolsó 25 méterre már Sabaszov fordult elsőnek, és úgy tűnt, meg is nyeri a világbajnokságot, de rendkívül nagy tempóban érkezett Mitchell Larkin, aki négy századdal megverte az oroszt. Harmadik a kínai Hszü lett.

Férfi 100 m hát
1. Mitchell Larkin (Ausztrália) 49.65

2. Andrej Sabaszov (Oroszország) 49.69
3. Hszü Csia-jü (Kína) 50.02

Női 4x50 m vegyes váltó döntő

A hátúszás az amerikaiaknak sikerült a legjobban, a mellúszásban is megtartották az előnyüket, csak az ausztrálok tartották vele a lépést. A harmadik helyre feljöttek az oroszok, és a pillangóúszásban valamelyest tömörödött a mezőny. Csakhogy a gyorsra az amerikaiak világcsúcs-részidőn belül fordultak, és nyertek is. Világcsúccsal! Második helyen az olaszok, a harmadik helyen a dánok végeztek.

Női 4x50 m vegyes váltó
1. Egyesült Államok 1:43.27 – világcsúcs
2. Olaszország 1:45.38
3. Dánia 1:45.98

Férfi 100 m pillangó elődöntő

A két futam közül a második volt az erősebb, a döntőbe jutottak közül a brit Adam Barret volt a leggyorsabb 49.21-gyel.