Hosszú: arany és ezüst, Bernek: bronz az első napon

2016.12.07. 00:20
Hosszú Katinka kedden két döntőben volt érdekelt: mindkettőben érmes helyen zárt, 400 m vegyesen nyert (Fotó: MTI/EPA/Patrick B. Kraemer)
A rövid pályás úszó-világbajnokság kedd éjszakai döntőiben két magyarnak, a 200 m gyorson és 400 m vegyesen induló Hosszú Katinkának, valamint a 400 m gyorson induló Bernek Péternek drukkolhattunk. A három versenyszámban három magyar érem született, Hosszú a 400 m vegyest megnyerte, 200 m gyorson ezüstérmes lett, Bernek pedig bronzot szerzett. Ezzel az első napi döntők után a magyar csapat mindhárom éremből szerzett már egyet-egyet.

Női 400 m vegyes döntő

A 2. VERSENYNAP PROGRAMJA (SZERDA)
15.30: előfutamok (Tv: M4 Sport)
4x50 m női vegyes váltó
férfi 200 m gyors (Bernek Péter, Telegdy Ádám)
női 100 m gyors (Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Evelyn)
férfi 100 m pillangó (Kenderesi Tamás)
női 200 m pillangó (Hosszú Katinka, Késely Ajna)
4x50 vegyes gyorsváltó – DÖNTŐ

Hosszú Katinka ezúttal is rögtön az élre állt, és a pillangóúszásban nem volt ellenfele, két testhossz előnnyel fordult a hátra. A hátúszásnál sem csökkent az előnye, sőt inkább növekedett. Ekkor a vietnami Nguyen Thi Anh Vien követte, de jó három másodperccel lemaradva. A mellúszásra fordult Hosszú, és a többiek csak tisztes távolból nézhették a hátát. Az utolsó száz méterre példátlan előnnyel fordult, de a világcsúcs nem forgott veszélyben. Végül simán, óriási fölénnyel nyerte a világbajnokságot, második a vietnami Nguyen, a harmadik az amerikai Eastin lett. A döntő után kiderült, hogy a vietnami versenyzőt kizárták, így Eastin lett a második, és a szintén amerikai Cox a harmadik.

Hosszú Katinkának ez volt a 7. vb-aranyérme rövid pályán, de 400 m vegyesen egy bronz (2012, Isztambul) és egy ezüst (2014, Doha) után az első.

ÚSZÁS, RÖVID PÁLYÁS VILÁGBAJNOKSÁG, Windsor (Kanada)
Női 400 m vegyes
1. Hosszú Katinka (Magyarország) 4:21.67

2. Ella Eastin (Egyesült Államok) 4:27.74
3. Madisyn Cox (Egyesült Államok) 4:27.78

Női 200 m gyors döntő

Hosszú Katinka rögtön az első ötvenen fél testhossz előnyt szerzett, és világcsúcs részidőn belül fordult féltávnál. 150-nél egy testhossz volt az előnye, a második helyen Pellegrini, a harmadikon Ruck haladt. A végén azonban Federica Pellegrini hatalmas hajrát vágott ki, az utolsó métereken elhúzott Hosszú mellett, és megnyerte a világbajnokságot.

„Kétszáz gyorson jól kezdtem, csak túlagyaltam az utolsó ötvenemet – nyilatkozta az M4 Sportnak Hosszú Katinka. Láttam, hogy jön fel rám Pellegrini, és én ilyenkor képes vagyok arra, hogy bepánikoljak. Most is elrontottam az utolsó két fordulót, amiből persze plusz hátrányt szedtem össze. De azért nagyon tudtam örülni az ezüstéremnek is, hiszen nem a fő számom a kétszáz gyors. Valószínű, hogy egy ilyen döntő után nehezebb volt a négyszáz vegyes fináléjában úsznom. Ami ugye önmagában sem egy könnyű versenyszám. Annak viszont örültem, hogy még így is magabiztosan nyertem, a 4.21-et jó időnek tartom.”

Női 200 m gyors
1. Federica Pellegrini (Olaszország) 1:51.73 perc
2. Hosszú Katinka (Magyarország) 1:52.28
3. Taylor Ruck (Kanada) 1:52.50

Férfi 400 m gyors döntő

A címvédő Bernek Péter a negyedik helyen jutott a döntőbe, ahol a hatos pályát kapta. Az első száz méternél a koreai Pak Te Hvan vezetett, Bernek pedig a harmadik helyen fordult. 200 méternél már az orosz Krasznih vezetett, Pak úszott a második, Bernek a harmadik helyen. A három vezető úszó mellé felzárkózott a lengyel Wojciech Wojdak is, de az utolsó százra is az orosz fordult elsőként. Bernek kissé lemaradt, és Wojdakkal vívott nagy csatát a harmadik helyért. Az utolsó hosszon beerősített Pak, megnyerte a világbajnokságot, második az orosz Krasznih, a harmadik Bernek Péter lett.

„Nem a helyezéssel, hanem az idővel vagyok elégedetlen – mondta az M4 Sportnak Bernek Péter.Nehéz volt az olimpia utáni pár hónap. Szeretném ezt az érmet édesapámnak ajánlani, aki már nem lehet köztünk. Ez is nehezítette a felkészülésemet. Érte is akartam nyerni, de az éremnek is örülök. Meglátjuk, hogy majd kétszázon mit tudok, mert lehet, hogy most elfáradtam. Talán holnap már a helyén tudom kezelni ezt a bronzérmet, de ezt most még nem tudom. Kétszázon is szeretnék mutatni valamit, mondjuk egy döntős helyet, de időeredményben mindenképpen többet várok magamtól.”

Férfi 400 m gyors

1. Pak Te Hvan (Dél-Korea) 3:34.59
2. Alekszandr Krasznih (Oroszország) 3:35.30
3. Bernek Péter (Magyarország) 3:37.65

Két leúszott döntője után Hosszú Katinka a 100 m hát elődöntőjében futamában a 2. helyen ért célba (56.74), összesítésben pedig az ötödik helyen jutott a fináléba. A legjobb időt a kanadai Kylie Masse úszta (56.19).

Férfi 200 m pillangó döntő

Kenderesi Tamás a 9., Verrasztó Dávid a 10. helyen végzett, így éppen lemaradtak a döntőről. Chad Le Clos mindjárt óriási tempóban vetette magát a vízbe, és gyorsan fél testhossznyi előnyre tett szert. De féltávnál utolérték, és Szeto is a világcsúcs részidőn belül haladt. Le Clost ketten is megelőzték, és óriási harc dúlt Shields és Szeto között. És amire talán kevesen számítottak, az bejött, mert a dél-afrikai valami hihetetlen sebességre gyorsult, és állva hagyta a japánt és az amerikait az utolsó 25 méteren. Chad Le Clos a világbajnok!

Férfi 200 m vegyes döntő

Ötven méternél az orosz Alekszandr Prigoda érintette elsőként a falat, féltávnál pedig a kínai Vang Sun egy testhossznyi előnyre tett szert. 150-nél már feljött a nagy esélyes, Szeto, de az utolsó métereken Vang megtartott valamit az előnyéből, és nyert. A második helyen a brit Heintz, a harmadikon a japán Szeto végzett.

Női 4x100 m gyorsváltó döntő

Az Egyesült Államok biztosan nyerte a döntőt az olaszok és a hollandok előtt. Az ausztrálok lemaradtak a dobogóról.

Női 50 m mellen akét elődöntő alapján a legjobb időt a jamaicai Alia Atkinson úszta (29.09), ő állhat a négyes rajtkőre a holnapi döntőben. A férfi 100 m hát két elődöntőjét követően az orosz Andrej Sabaszov (49.71) jutott első helyen a döntőbe. Férfi 100 m mellen a német Marco Koch került a legjobb idővel a szerdai döntőbe, időeredménye: 56.86.