Wimbledon: Federer ráijesztett rajongóira; jöhet a Nadal–Kyrgios

2019.07.02. 19:59
Roger Federer játszmahátrányból nyerte meg az első fordulós mérkőzését Wimbledonban (Fotók: AFP)
Roger Federer az első játszmát elveszítette, de végül négy szettben (3:6, 6:1, 6:2, 6:2) legyőzte a dél-afrikai Lloyd Harrist a wimbledoni teniszbajnokság férfi egyesének első fordulójában. Az első tíz kiemelt közül Alexander Zverev és Sztefanosz Cicipasz után Dominic Thiem is kiesett, míg Rafael Nadal három-, Nick Kyrgios ötjátszmás, Jo-Wilfried Tsonga ötvennyolc perces (!) meccset nyert meg. A hölgyeknél továbbjutott a világelső Ashleigh Barty, a címvédő Angelique Kerber és a hétszeres győztes Serena Williams, búcsúzott viszont a 2017-es bajnok Garbine Muguruza.

A szívbajt hozta rajongóira, de 1 óra 50 perces mérkőzésen továbbjutott végül a nyolcszoros wimbledoni bajnok Roger Federer, aki szetthátrányból felállva, négy játszmában győzte le a világranglistán 86. dél-afrikai Lloyd Harrist. A svájci az első játszmában magához képest gyengén adogatott – az első szervái után csak a labdamenetek 55 százalékát (9/17) nyerte meg –, és 3:2-es hátrányban el is veszítette az adogatását. Utána 5:3-nál volt egy bréklabdája, ám fél óra játék után szetthátrányba került.

A második, a harmadik és a negyedik játszmában már Federer akarata érvényesült, a svájci szervajátéka jelentősen feljavult – az utolsó két felvonásban az első adogatásait követően már nem is vesztett pontot –, és tulajdonképpen gond nélkül fordította meg a meccset, melyet 42 nyerő ütéssel fejezett be. Harris a negyedik szett előtt ápolást is kért.

Federer a második fordulóban a szabadkártyával induló brit Jay Clarke-kal (169.) csap össze.

Rafael Nadal magabiztos győzelemmel kezdett

Bizonytalanul kezdett Rafael Nadal is, aki az első játszma elején kis híján dupla brékhátrányba került, ám 0:2, 0–40-ről megfordította a szettet, a folytatásban pedig esélyt sem adott Szugita Juicsinak. A salakkirály 2 óra 1 perces meccsen hozta a kötelezőt, és készülhet a Nick Kyrgios elleni rangadóra. (Az ausztrál botrányhős rapszodikus küzdelemben, 3 óra 26 perces csatában gyűrte le honfitársát, Jordan Thompsont az első körben.)

A spanyol és az ausztrál kiválóság idei első összecsapását kemény borításon Kyrgios nyerte meg, aki 2014-ben Wimbledonban is verte már meg Nadalt. Ez utóbbi találkozó volt a felek eddigi egyetlen füves pályás mérkőzése, Kyrgios öt éve 7:6, 5:7, 7:6, 6:3-ra nyert a legjobb 16 között.

Búcsúzott a Roland Garros-döntős Dominic Thiem, akinek 7:6, 5:4-nél fogadóként volt két játszmalabdája a 2:0-hoz Sam Querrey ellen, ám a wimbledoni bajnokságot felvezető utolsó versenyek egyikén, Eastbourne-ben döntős amerikai megfordította a játszmát, majd miután a harmadik felvonásban 3:3-nál bréklabdát hárított, már játékot sem engedett az osztráknak.

Querrey a 21. győzelmét aratta top 10-es játékos felett, nála több meccset csak a spanyol Feliciano López (38) és a német Philipp Kohlschreiber (25) nyert a világranglista első tíz helyezettje ellen azok közül, akik (még) nem szerepeltek a top 10-ben.

Dominic Thiem idén is az első fordulóban búcsúzott Wimbledonban

Thiem egymást követő második évben esett ki az első fordulóban a füves pályás Grand Slam-tornán, tavaly végig sem tudta játszani a Markosz Bagdatisz elleni meccsét.

A 34 éves ciprusi az idei viadal előtt bejelentette, hogy Wimbledon után befejezi a pályafutását, de nem kedden vívta az utolsó mérkőzését, mivel a kanadai Brayden Schnur legyőzésével bejutott a második körbe.

Jo-Wilfried Tsonga az elmúlt 15 év legrövidebb wimbledoni férfimeccsén, 58 perc alatt (!) verte meg 6:2, 6:1, 6:4-re Bernard Tomicot. A francia 21 ászt ütött, és a 12 adogatójátékából ötöt semmire hozott.

A nőknél könnyedén, 76 perc alatt nyerte meg az első mérkőzését világelsőként Ashleigh Barty, aki Cseng Szaj-szaj megverésével (6:4, 6:2) tizenhárom meccsesre nyújtotta a győzelmi szériáját, és nem sokkal töltött több időt a pályán a címvédő Angelique Kerber sem, aki honfitársát, Tatjana Mariát ejtette ki 81 perc alatt (6:4, 6:3). Kiesett azonban a 2017-es bajnok Garbine Muguruza, ő a brazil Beatriz Haddad Maiától kapott ki két szettben (6:4, 6:4).

Marija Sarapova bal kezének sérülése miatt nem tudta végigjátszani mérkőzését

A 2004-es győztes Marija Sarapova két év távollét után tavaly 7:6, 5:2-es előnyről kapott ki honfitársától, Vitalija Gyjacsenkótól az első fordulóban. Idén ugyanazon a pályán, a kettesen 6:4, 5:2-re vezetett a francia Pauline Parmentier ellen, a második játszmában 5:3-nál a meccsért adogatott, de ezt a találkozót is elveszítette. Sőt, végig sem tudta játszani, mert a döntő szettben 0:5-nél bal karjának sérülése miatt feladta.

Serena Williams két játszmában, 80 perc alatt legyőzte a selejtezőből főtáblára kerülő olasz Giulia Gatto-Monticonét. A 37 éves amerikai hölgy az első felvonást 5:0 után 6:2-re nyerte meg, a második végét azonban nehézzé tette saját maga számára, mert 5:3-nál elveszítette a szerváját, így 6:5-nél fogadóként kellett befejeznie a meccset – ez egy igen látványos labdamenet végén sikerült is.

A hétszeres wimbledoni bajnoknő a második fordulóban a szlovén Kaja Juvannal találkozik.

Az eseményről a Nemzeti Sportot tudósítja: Klein Ron

ANGOL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, WIMBLEDON (38 000 000 font, fű)