Xavi győztesen mutatkozott be a Barcelona kispadján (Fotó: Getty Images)
Az FC Barcelona 1–0-ra legyőzte városi riválisát, az Espanyolt a spanyol labdarúgó La Liga 14. fordulójának szombati játéknapján.

14. FORDULÓ
BARCELONA–ESPANYOL 1–0 (0–0)
Barcelona,
Camp Nou, 74 418 néző. Vezette: Del Cerro
BARCELONA: Ter Stegen – Óscar Mingueza, Piqué, Eric García, Jordi Alba – N. González (Demir, 88.), Busquets (Riqui Puig, 78.), F. de Jong – Ilias Akhomach (Abde, a szünetben.), Depay, Gavi (Coutinho, 70.). Vezetőedző: Xavi Hernández
ESPANYOL: Diego López – Aleix Vidal, Sergi Gómez, David López (Morlanes, 56.), Cabrera, A. Pedrosa – Embarba (Vu Lej, 78.), Yangel Herrera (Dimata, 78.), Darder (Moron, 90+6.), Puado (Melamed, 56.) – De Tomás. Vezetőedző: Vicente Moreno
Gólszerző: Depay (48. – 11-esből)

Minden edző győztes bemutatkozásról álmodik, Xavi Hernándeznek pedig meg is adatott ez: a Barcelona jobban játszott, mint az Espanyol – és bár időnként megizzadt városi riválisa ellen, a három pontot begyűjtve hagyta el a pályát.

A katalánokat új irányba terelni kívánó Xavi meglepetéssel rukkolt ki a kezdő kihirdetése során: az első csapatban tétmérkőzésen még sohasem szereplő, az Espanyol elleni meccs napján 17 esztendős és 218 napos Ilias Akhomachot is pályára küldte. A marokkói származású spanyol U-válogatott játékos nem mozgott rosszul a pályán, a 13. percben egy nagy lehetőség is adódott előtte – amely kimaradt –, végül Xavi úgy érezte, a szünetben inkább lecseréli.

Az első félidőben nagy nyomást helyezett ellenfelére a hazai csapat, a gól viszont még váratott magára, egészen a második játékrész elejéig, amikor a Barcelona első valamirevaló helyzete során Cabrera buktatta a tizenhatoson belül Depayt, a játékvezető a tizenegyespontra mutatott, a sértett pedig magabiztosan a kapu bal oldalába lőtte a labdát.

Az előny tudtában visszavett az iramból a Barca, ami a hajrában többször is majdnem megbosszulta magát: az utolsó tíz percben Dimata fejese hajszál híján nem érte el a kaput, De Tomás pedig a jobb kapufára bólintott.

A hosszabbításban még Depay előtt is adódott egy nagy lehetőség, ekkor Diego López mutatott be nagy bravúrt, így maradt az 1–0: Xavi a jelenlegi idényben rekordszámú, 74418 néző előtt, győztesen mutatkozott be a Barcelona kispadján.

MÁSODIK FÉLIDŐ

Köszönjük megtisztelő figyelmüket, a mérkőzés összefoglalójával hamarosan jelentkezünk!

90+7. perc: ITT A VÉGE! A BARCELONA LEGYŐZTE AZ ESPANYOLT!

90+6. perc: Újabb támadó jön a vendégekhez: Darder helyett Moron a pályán!

90+1. perc: Depay vette célba az Espanyol kapuját a tizenhatoson belülről, Diego López hatástalanította a kísérletet.

90. perc: 6 perc lesz a ráadás a tervek szerint!

89. perc: Ter Stegen állt neki időt húzni, sárga lappal jutalmazta a játékvezető.

88. perc: Nico Gonzálezt Demir váltja a Barcában.

86. perc: ÚJABB NAGY VENDÉG-HELYZET, De Tomás hat méterről a jobb kapufára fejelt!

83. perc: EZT MOST MEGKÖSZÖNHETI A BARCELONA! Jobb oldali beívelést követően Dimata fejelt nagyon közelről hajszállal a bal kapufa mellé!

83. perc: Frenkie de Jong kapott sárgát könyöklésért!

81. perc: De Tomás húszméteres szabadrúgás a jobb kapufáról pattant az alapvonalon túlra!

78. perc: Xavi is cserél: Busquetset Riqui Puig váltja.

78. perc: Változtatás a vendégeknél: Yangel Herrera helyett Dimata, Embarba helyén pedig Vu Lej játszik a továbbiakban.

75. perc: Abde lőtt szép cselsorozatot követően a kapu fölé!

70. perc: Újabb Barca-csere: Gavi helyén Coutinho folytatja.

70. perc: Gyorsan elvégzett egy szabadrúgást a félpályánál az Espanyol, De Tomás kapott egy hosszú indítást, lövése pedig épphogy csak elkerülte a bal kapufát!

68. perc: Embarba veszélyes szabadrúgását védte ter Stegen.

61. perc: NAGY MENTÉS! Abde ugrott ki egy indítással, a labdát sikeresen ellőtte a kifutó Diego López mellett, ám Pedrosa az utolsó pillanatban szögletre tudott menteni.

59. perc: Abde és Pedrosa kapnak sárgát kakaskodásért.

55. perc: Kettős csere az Espanyolnál. Puadót Melamed, David Lópezt pedig Morlanes váltja.

48. perc: Memphis Depay a kapu bal oldalába lövi, vezet a Barca! 1–0

46. perc: Tizenegyeshez jut a Barcelona! Depayt buktatta Cabrera a tizenhatoson belül.

46. perc: Folytatódik a mérkőzés!

A szünetben cserélt a Barcelona: Akhomach helyén Abde folytatja.

Xavi bemutatkozott a Barca kispadján (Fotó: Getty Images)

ELSŐ FÉLIDŐ

45+1. perc: Véget ért az első félidő!

45. perc: Egy perc lesz a ráadás!

44. perc: Mingueza hatalmas hibáját követően De Tomás lőhetett közelről, a labda Piqué lábát, majd Ter Stegen ujjhegyét érintve jutott az alapvonalon túlra. A szögletet követően simán felszabadított a Barca-védelem.

40. perc: Gavi bombázott jócskán kapu fölé.

30. perc: Busquets távoli bal lábas lövését követően Diego López védett nagyot.

27. perc: Gavi fejesét hárította az Espanyol kapusa.

15. perc: Nico González esett nagyot a tizenhatoson belül, majd nem sokkal később Piqué buktatta csúnyán De Tomást – kisebb összetűzés is kialakult a pályán, de nem nyúlt a zsebébe a játékvezető.

13. perc: MICSODA LEHETŐSÉG! Szép támadást követően Gavi késztített le Ilias Akhomachnak, aki tíz méterről kapu fölé lőtt!

10. perc: Nico González próbálkozott egy lövéssel a tizenhatoson kívülről, nem talált kaput.

8. perc: Az első vendég-lehetőség! Embarba tört be a jobb oldalról a tizenhatoson belülre, lapos lövése elkerülte a jobb alsó sarkot.

3. perc: Frenkie de Jong fejelte vissza a labdát a tizenhatos vonalánál Depaynak, akinek a lövését szépen védte Diego López!

1. perc: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Érkeznek a csapatok a pályára, rövidesen kezdetét veszi a mérkőzés! A Barca gránátvörös-kékben, az Espanyol pedig kék-fehérben játszik majd!

Rögtön egy újoncot is pályára küld Xavi: a 17 esztendős és 218 napos Ilias Akhomach is ott van a Barcelona kezdőjében!

Xavinak játékosként jól ment az Espanyol ellen. 36 mérkőzésen játszott a városi rivális ellen, 25-öt megnyert a Barcával, és csak kétszer kapott ki. Egyetlen másik riválissal szemben sem győzött ennyiszer. Érdekesség, hogy az ötszázadik spanyol bajnoki mérkőzését is az Espanyol ellen játszotta.

Az Espanyol elleni hazai derbin mutatkozik be a Barcelona edzőjeként a 41 esztendős Xavi. A saját nevelésű középpályás 1998 és 2015 között volt a felnőttcsapat játékosa, 2019 óta a katari al-Szaddot irányította, és úgy érezte, elérkezett a pillanat, hogy visszatérjen anyaklubjához. Nem lesz egyszerű neki, gödörben lévő, több sebből vérző csapatot vett át, amelyben egyetlen igazi vezér­egyéniség sincs, és kisebb csoda lenne, ha trófeával zárná az idényt. Az elsődleges elvárás egyelőre nem is a bajnoki cím megnyerése, hanem az, hogy irányításával visszatérjen a gárda a sokpasszos, látványos támadófutballhoz, ne legyen annyi sérült, és egységesebb, magabiztosabb legyen az együttes. Az biztos, hogy nemcsak a spanyol futball szerelmesei várják Xavi bemutatkozását – világszerte sokan kíváncsiak rá, beváltja-e a hozzá fűzött reményeket, és edzőként is sikeres lesz-e – olvasható Smahulya Ádám lapunkban megjelent felvezető írásában.

Köszöntjük kedves Olvasóinkat a Barcelona–Espanyol mérkőzés közvetítésében!