La Liga: a bilbaói esőben Rakitic szállította a Barcelona pontjait

2016.08.28. 22:10
A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (La Liga) második fordulójában a címvédő Barcelona Ivan Rakitic fejesével minimális különbséggel nyert Bilbaóban a nagyot küzdő, kapura azonban veszélytelen Athletic ellen.

Luis Enrique vezetőedző a Ter Stegen – Sergi Roberto, Piqué, Umtiti, Jordi Alba – Busquets, Rakitic, Denis Suárez – Messi, Luis Suárez, Arda Turan tizenegynek szavazott bizalmat a kezdésnél. A katalánok papírforma fölénye a szakadó esőben nem jutott érvényre, de Bilbaóban száraz időben sem adnak ingyen senkinek soha semmit. Még a Barcának sem. Sőt. A baszkok rendre összekapják magukat, ha valamelyik nagycsapat vendégeskedik náluk. Ezúttal sem tettek másként: nem engedték meg a labdatartást és labdajáratást a vendégeknek. Marc-André ter Stegen kapitálás hibáját követően pedig az első komoly helyzet is előttük adódott. A katalánok német légiósa oda passzolta fel a labdát, ahová már nem lett volna szabad. A szemfülesen labdát szerző Benat azonban a kiszolgáltatott Ter Stegenbe vágta az ajtó-ablak ziccert.

535 – LIONEL MESSI VIGASZA
Némi vigasz a találkozót gól – és gólpassz – nélkül záró argentin klasszis számára, hogy 535. alkalommal lépett pályára tétmeccsen a Barcelonában, és ezzel beérte Víctor Vldést. Akik még így is előtte állnak: Migueli (549), Carles Puyol (593), Andrés Iniesta (594) és Xavi Hernández (767).

Tíz percet sem kellett várni a Barcelona válaszára: Rakitic fejesével vezetéshez jutott a vendégcsapat. A 21. percben Arda Turan a bal szélről nézett fel, majd a tizenhatos csücskétől a hosszúra ívelt, ahol a védőjét megelőző, nagy lendülettel érkező horvát középpályás védhetetlenül fejelt a kapu jobb oldalába (0–1). A gól megfogta a hazaiakat, így nagyobb területhez jutottak a vendégek, akik mezőnyben kedvükre adogattak, hogy aztán váratlan ritmusváltással, súlypontáthelyezéssel helyzetbe kerüljenek. Speciel utóbbiból volt kevesebb, labdabirtoklásból több. Azért így sem volt százas a történet barcelonai részről, ezt bizonyítja, hogy a szünet előtt Sergio Busquets és Luis Suárez is szövegelésért kapott sárga lapot, illetve a többször a saját tizenhatosuk előtt kényszerültek labdatartásra a vendégek, ami a vizes talaj miatt különösen sok veszélyt jelentett.

LUIS ENRIQUE – 100
Luis Enrique a századik győzelmét aratta a Barcelona vezetőedzőjeként. Mindezt 126 mérkőzés alatt.
A száz győzelemből 61 bajnoki volt, 18 BL-meccs, 16 spanyol Király-kupa-találkozó. Kétszer nyert övéivel a spanyol Szuperkupában, kétszer a klub-vb-n, egyszer az európai Szuperkupában.
A katalánokat két éve irányító szakvezető mérlege 13-13 döntetlennel és vereséggel teljes.

A szünet után direktebben támadott a Barcelona, megvoltak a helyzetei is, amik viszont egymás után maradtak ki. Lionel Messi az oldalhálót zörgette meg, Luis Suárez kapásból lőtt mellé. A Bilbaóban kevés erő maradt a korábban bemutatott erőteljes letámadásra. A második félidő közepére annyi változás történt, hogy kiegyenlítettebbé vált a mezőnyjáték. A vendégek – korábbi hibája ellenére – gyakran hozták játékba kapusukat, Ter Stegen pedig telve önbizalommal jól oldotta meg lábbal a játékhelyzeteket.

A hajrához közeledve a Bilbao teljesen átvette a kezdeményezést, a Barcelona bebiztosított védelemmel az eredmény megtartására törekedett. Ritka és nem túl meggyőző kontráiból igyekezett lezárni a meccset, amire volt is esélye. Lionel Messi a lövés pillanatában elcsúszott, Luis Suárez pedig két remek csel után ígéretes helyzetben csúnyán a kapu mellé durrantott.

A 90. percben a hazai közönség egy elmaradt büntetőt kért számon a játékvezetőn, valószínű csak azért hőzöngtek, hogy legyen mire és kire fogni a vereséget. A találkozó utolsó akciójaként Messi lépett ki ziccerben, a tizenhatoson belülre érve egy visszacsellel becsapta a védőjét és a bilbaói kapust, majd önzetlenül az érkező Luis Suárez elé játszott. Az uruguayi pedig hét méterről eltalálta a gólvonalon spárgázó hazai védő cipőjének az orrát. Ez önmagában nagyobb bravúr volt, mint gólra váltani a lehetőséget.

LA LIGA
2. FORDULÓ

Athletic Bilbao–Barcelona 0–1 (Rakitic 21.)
KÉSŐBB
Villarreal–Sevilla 0–0
KORÁBBAN
Las Palmas–Granada 5–1 (El Zhar 23., 69., K-P. Boateng 51., Momo 72., Araujo 85., ill. Boga 45.)
Alavés–Sporting Gijón 0–0
PÉNTEKEN JÁTSZOTTÁK

Espanyol–Málaga 2–2 (Gerard Moreno 27., 60., ill. Diego Llorente 62., Charles 89.)
Betis–Deportivo La Coruna 0–0