Király-kupa: Messi utolérte Kubalát, a Barca a pályán továbbjutott

2019.01.17. 23:31
Lionel Messi finom mozdulattal helyezte a labdát a Levante kapujába (Fotó: AFP)
Az FC Barcelona labdarúgócsapata Ousmane Dembélé duplájával, valamint Lionel Messi találatával 3–0-ra legyőzte a Levantét a spanyol Király-kupában, így az idegenben összeszedett egygólos hátrányát ledolgozva 4–2-es összesítéssel bejutott a negyeddöntőbe – legalábbis a pályán elért eredmény alapján... Folytatás a zöldasztal mellett.

A párharc első meccsén még a B-csapat két játékosát is bevető – éppen ez okozza a problémát... –, tartalékos összeállításban pályára lépő Barcelona a hazai visszavágóra már egészen más kerettel készült, és több alapember is visszatért a kezdőcsapatba. A katalánok a Cillessen – Nélson Semedo, Murillo, Lenglet, Jordi Alba (Sergi Roberto, 73.) – Arturo Vidal, Rakitic, Arthur – Dembélé (Denis Suárez, 77.), Messi, Coutinho (Luis Suárez, 63.) összeállításban szerepeltek a Camp Nouban, ahol a Valenciától kölcsönvett Jeison Murillo először lépett pályára a Barcelona játékosaként.

A BETIS ÉS AZ ESPANYOL IS A NYOLC KÖZÖTT

A Real Sociedad hazai pályán 2–2-es döntetlenre végzett a Betisszel, így idegenben szerzett gólokkal a sevillai együttes jutott be a negyeddöntőbe. A baszk alakulat nagyjából nyolc percig továbbjutásra állt, miután korábbi játékosa, Sergio Canales találatát követően fordított, ám Loren egyenlítő gólja a 70. percben a Betis továbbjutását eredményezte.

Az Espanyol 3–1-es hazai sikerével búcsúztatta a kupából a bajnokságban is gyengélkedő, kieső helyen álló Villarrealt. A barcelonai egylet 2013 novembere óta először kapott egy mérkőzésen két tizenegyest, és ahogy akkor a Rayo Vallecano, úgy most a „sárga tengeralattjáró” ellen is gólra váltotta mindkettőt.

Lionel Messiék az első játékrészben összesen 16 kapura lövési kísérlettel próbálkoztak, ami minden tétmeccsüket figyelembe véve a 2013–2014-es idény óta a legmagasabb félidei mutatójuk, és ezekből a helyzetekből kettőt sikerült is gólra váltaniuk – méghozzá két percen belül!

A 30. percben Ousmane Dembélé már-már eltékozolt egy ziccert Messi kiugratását követően, ám a menteni igyekvő Levante-védő rárúgta a lábára a labdát, amely így a vendégek kapusa felett a hálóba hullott (1–0). Másfél perccel később megint az argentin hozta helyzetbe Dembélét, aki eltolta a labdát Aitor Fernández mellett, aki a francia lövésére visszaért ugyan a kapuba, de ügyetlen mozdulattal berúgta a saját kapujába (2–0).

A szünet után Dembélé mélységi indítása és Nélson Semedo tökéletes előkészítése után okos és laza bokamozdulattal Messi is betalált, aki a Király-kupában szerzett gólok számát tekintve (49) utolérte a Barcelona házi rangsorának második helyén álló Kubala Lászlót, és már csak Josep Samitier előzi meg, igaz, ő sokkal (65).

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

A Barcelona tehát a pályán (különösebb megerőltetés nélkül) kiharcolta a továbbjutást, de még nem állítható százszázalékos bizonyossággal, hogy ott lesz a legjobb nyolc között, mert a párharc első meccsén jogosulatlanul(?) szerepeltette fiatal védőjét, Chumit, aki a kupameccs előtt a B-csapat tagjaként a spanyol harmadosztályban eltiltást szedett össze.

Az El Mundo a spanyol szövetség (RFEF) fegyelmi szabályzatának 56.3-as pontjára hivatkozva azt írja, „a játékos addig a napig, amíg le nem telik az eltiltása, a klub semmilyen mérkőzésén nem léphet pályára”. A szabályzat 76-os pontja pedig azt mondja ki, „ha egy klub jogosulatlanul szerepeltet egy játékost egy mérkőzésen, a győzelmet 3–0-s gólkülönbséggel a másik csapat javára kell ítélni”.

A Levante elnöke, Quico Catalán a visszavágó előtt jelezte, pénteken a spanyol szövetséghez fordulnak, hogy vizsgálják ki az ügyet. Más kérdés, hogy ezt a párharc első felvonása után legkésőbb 24 órával meg kellett volna tenni...

A Barcelonánál nem aggódnak amiatt, hogy megszegték volna a szabályokat, mert az RFEF novemberben hozott rendelete szerint azok a játékosok, akik a második számú együttesben kettőnél kevesebb meccsre szóló eltiltást kapnak – Chumi egyet kapott az összegyűlt sárga lapok miatt –, az első csapatban akkor is pályára léphetnek, amikor a B-együttesben még nem töltötték le az eltiltásukat.

A spanyol sajtóban keringő késő esti hírek alapján a Barcelona lehet, hogy valóban szabálysértést követett el, de kizárással aligha büntetik. Ebben az esetben pedig a Real Madriddal, a Sevillával, a Valenciával, a Getaféval, a Betisszel, a Gironával és az Espanyollal együtt érdekelt lesz a pénteken 17 órakor kezdődő sorsoláson, amelyen elkészítik a negyeddöntő párosítását.

SPANYOL KIRÁLY-KUPA
NYOLCADDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ

Barcelona–Levante 3–0 (O. Dembélé 30., 31., Messi 54.)
Továbbjutott: a Barcelona, 4–2-es összesítéssel

KORÁBBAN
Real Sociedad–Real Betis 2–2 (Zubeldia 40., Merino 62., ill. Canales 37., Loren 70.)
Továbbjutott: a Real Betis, 2–2-es összesítéssel, idegenben szerzett gólokkal

Espanyol–Villarreal 3–1 (P. Piatti 34. – 11-esből, Borja Iglesias 37., 74. – az elsőt 11-esből, ill. Chukwueze 42.)
Továbbjutott: az Espanyol, 5–3-as összesítéssel