Döntetlenre végződött a BL-elő-döntő

2013.05.04. 18:20
Mario Gomez egyenlített az első félidőben (Fotó: Action Images)
A német Bundesliga 32. fordulójában a két újdonsült Bajnokok Ligája-finalista, a Borussia Dortmund és a Bayern München mérkőzött meg egymással. A rangadó, amely többnyire mezőnyjátékot és feszült hangulatot hozott, 1–1-es döntetlenre végződött.

A két csapat századik találkozója ez, de mindkét fél a 101.-re készül már, és nem csak tudat alatt: a Borussia Dortmund a Bayern Münchennel vívott bajnokit, de nem azért kapta meg a derbi az „előmérkőzés” címkét, mert a vendégek már elbirtokolták a címvédőtől a Salátástálat, és már a következő szezonra koncentrálnak, hanem azért, mert nemsokára éppen ez a két csapat vív meg egymással a Bajnokok Ligája döntőjében.

1992, Thomas Helmer, 3.750.000

Meg is látszott mindez a két csapat kezdőjén, amelyekből nem csupán a sérültek (Lukasz Piszczek és Mario Götze itt, Holger Badstuber és Toni Kroos ott) hiányoztak, hanem szép számmal pihentek alapemberek is.

No de ezen a szinten ez nem akadálya az élvezeteknek: a hazaiaknál pályára lépett például az a Kevin Grosskreutz, aki némi mezőnyjáték után Jakub Blaszczykowski beadását követően a léc alá bombázott az ötös sarka elől, vagy az a Rafinha, aki a 23. percben tökéletesen ívelt Mario Gomez fejére, aki gyönyörűen fejelt a dortmundi kapuba.

Az már más kérdés, hogy az első harminc perc legérdekesebb eseménye a két gólon kívül az volt, hogy sérülés miatt lesántikált a pályáról a hazaiak középpályása, Ilkay Gündogan, illetve Diego Contento lökése után megúszott egy büntetőt a Bayern. A félidő harmadik negyedórája már mozgalmasabb volt: pár sárga lap mellett egy Robert Lewandowski- és egy Gomez-ziccer színesítette.

A második félidő unalmas mezőnyjátékkal és egy elpuskázott Claudio Pizarro-helyzettel indult, majd felpezsdült a mérkőzés: a játékvezető, Peter Gagelmann megítélt egy fantomizált büntetőt a Dortmundnak, de Manuel Neuer kivédte Lewandowski lövését, az egyre fokozódó feszültség pedig Rafinha piros lapjában, majd az azt követő éles szópárbajokban (a vezetők is csatlakoztak) tetőzött. Jupp Heynckes erre a szűrő Emre Can beküldésével reagált, aki Gomezt váltotta, Jürgen Klopp pedig a szűrő Sebastian Kehl helyére a támadó Marco Reust irányította be a gyepre.

A végén Julian Schieber eldönthette volna a mérkőzést, de megbukott labdakezelésből: tartalékosan, emberhátrányban is pontot mentett Dortmundban a bajnok Bayern. A két csapat közötti feszültség továbbra is magas szinten hegyel, magáról a futballról mindez csak ritkán volt elmondható ezen a találkozón.

BUNDESLIGA
32. FORDULÓ

BORUSSIA DORTMUND–BAYERN MÜNCHEN 1–1
Dortmund, Signal Iduna Park, 80 645. V: Gagelmann
Dortmund: Weidenfeller – Grosskreutz, Szubotics, Felipe Santana, Schmelzer – Blaszczykowski (S. Bender, 84.), Kehl (Reus, 71.), Gündogan (Leitner, 14.), Sahin, Schieber – Lewandowski. Vezetőedző: Jürgen Klopp
A kispadon: Langerak (k.), Hummels, Kirch, Bittencourt
Bayern München: Neuer – Rafinha, Van Buyten, J. Boateng, Contento – Shaqiri, Timoscsuk, Luiz Gustavo, C. Pizarro (Th. Müller, 76.), Alaba (Hojbjerg, 90.) – Gomez (Can, 67). Vezetőedző: Jupp Heynckes
A kispadon: Starke (k.), J. Martínez, Rankovic, Weihrauch
Gólszerző: Grosskreutz (11.), ill. Gomez (23.)
Kiállítva: Rafinha (65.)

14 győzelem után ikszelt a Bayern, oda a rekordsorozat.

90. PERC ENNYI VOLT, DÖNTETLEN ÉS KÖZÉPSZERŰ FŐPRÓBA.

Két perc a ráadás.

90. perc Pierre Hojbjerg be, Alaba le.

Sahin lövi férfiasságon Timoscsukot, aki leborul. Őszinte együttérzésünk.

87. perc
MI MARADT KI! MÉRKŐZÉSLABDA? Reus ad remek labdát Schiebernek, aki az ötös bal sarka előtt rosszul veszi át a labdát, Neuer ment egy bátor kivetődéssel. Bele is sérül.

85. perc Emre Can is besárgul.

84. perc Blas. le, Sven Bender.

81. perc
Schieber és Timoscsuk is jelentkezik egy-egy rossz kapura lövéssel.

Azért nem egyszerű leírni hiba nélkül
Lewandowzki vagy Blazcyikovszki nevét.

77. perc
Lewandowski éppen csak lemarad az ötösön Reus szabadrúgásáról, majd kakaskodik egy jót az őt fogó (kézzel fogó) Boatenggel.

76. perc Pizarro le, Thomas Müller váltja.

71. perc Marco Reus be, Sebastian Kehl le.

71. perc
Sahin lő jócskán fölé 27-ről

67. perc Gomez le, Emre Can váltja.

Kloppnak beszól Rafinha, a mester szópárbajt vív az egykori dortmundi Matthias Sammerrel, a bajoros sportigazgatójával. A helyzet fokozódik.

65. PERC GYŐZ AZ IGAZSÁG, RAFINHA IS KAP EGY SÁRGÁT, EGY ÚJABB SÁRGÁT!

64. perc Jakub Blaszczykowski kap sárgát. Mert lekönyökölte őt a sárgás Rafinha.

62. perc Rafinha megfaragja Schiebert, sárga. Egy percre rá Pizarro lerántja Szuboticsot, majd a sípszó után elrúgja a labdát, de nincs sárga.

61.perc
A jobb oldali kornert Felipe Santana centiméterekkel fejeli hat méterről a léc fölé.

60. PERC MANUEL NEUER KIVÉDI A BAL SAROK ELŐTT LEWANDOWSKI JOBBAL KEMÉNYEN MEGLŐTT LABDÁJÁT!

58. perc BÜNTETŐ!
Schmelzer megy el a balon, Boateng tisztáz, majd Sahin lövi ballal a kipattanót 6-ról, az arcát védő Boateng kezez. 11-es...

56. perc
Gustavo perdít a 16-os elől Gomez elé, Szubotics ment az ötös elől, becsúszva.

55. perc
Rafinha borzalmas labdalevételét múlja felül Schieber egy csapnivaló beadással.

50. perc
MICSODA HELYZET! Pizarro lő a kapusba az ötös elől, majd elesik a kaszáló Szubotics lábában. Nincs 11-es.

Nem éppen villámtempóban, újfent.

46. PERC FOLYTATJUK!

A Bayern ebben az idényben kétszer elverte a Dortmundot, egyszer a Szuperkupában, egyszer a Német Kupában, a bajnokságban pedig ikszelt vele.

A hátralévő mérkőzések:

BUNDESLIGA
Bayern MünchenBorussia Dortmund (i), Augsburg (o), Borussia M'gladbach (i)
Borussia DortmundBayern München (o), Wolfsburg (i), Hoffenheim (o)
Bayer LeverkusenNürnberg (i), Hannover 96 (o), Hamburg (i)
SchalkeBorussia M'gladbach (i), Stuttgart (o), Freiburg (i)
FreiburgAugsburg (o), Greuther Fürth (i), Schalke (o)
Eintrahct FrankfurtFortuna Düsseldorf (o), Werder Bremen (i), Wolfsburg (o)
Borussia M'gladbachSchalke (o), Mainz 05 (i), Bayern München (o)
HamburgWolfsburg (o), Hoffenheim (i), Bayer Leverkusen (o)

A Bayern már most több pontot gyűjtött, mint tavaly a bajnok BVB.

A Bayern ebben a bajnokságban 20 mérkőzésen úgy nyert, hogy gólt sem kapott, ez rekord.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ.

45. perc Shaqiri teker a kapu elé jobbról egy szabadrúgást, Schmelzer fejjel tisztáz. A kontrából Blaszczykowski indulna meg, de Jerome Boateng lerántja. Sárga.

44. perc
MI MARADT KI! Alaba teszi ki jobbra Gomeznek, aki lőhetne 16-ról, de cselez egyet, majd csak kapura lő, de nem a legjobban: a kivetődő Roman Weidenfellerről szögletre pattan a labda.

43. perc
Alaba lő ballal a léc fölé két méterrel egy 38 méteres szabadrúgást.

40. perc
Nuri Sahin ballal jócskán a léc fölé tekeri a szabadrúgást.

39. perc Marcel Schmelzert kasztja a tizenhatos előtt Luiz Gustavo, sárga.

37. perc
Blaszczykowski odalép Timoscsuknak a hosszú és furcsa nevűek párharca során, ápolás.

31. perc EZ IGEN! Lewandowski játszik össze Julian Schieberrel, kicselez két védőt, és a bal sarok előtt egy méterre, kisodródott helyzetből ballal lő, de véd az ügyesen kivetődő Manuel Neuer.

Ki nem találnák: ismét érdekesség nélküli labdázgatás a mezőnyben.

23. PERC MARIO GOMEZ EGYENLÍT! Rafinha tálal a 16-os jobb sarkáról jobbal tökéletesen MARIO GOMEZ fejére, aki a két területileg illetékes védő, Grosskreutz és Szubotics közül a bal sarokba fejel, ívelten. 11!

Visszább áll a Dortmund, de elmaradnak a viharos bajor rohamok.

14. perc Moritz Leitner váltja Gündogant.

13. perc Lewandowski tálal a 16-os elől Ilkay Gündogan elé, aki kicsit rosszul veszi át a labdát, majd amikor lőne az ötös elől, meglöki finoman hátulról a „viharban lévő” Contento. Nincs 11-es, megússza a Bayern.

11. PERC VEZET A DORTMUND, GROSSKREUTZ! Jakub Blaszczykowski megy el a balon, tökéletesen tálal az ötös túloldalára az érkező KEVIN GROSSKREUTZ elé – Diego Contento lemarad –, aki jobb belsővel a léc alá bombáz. 10!

9. perc Anatolij Timoscsuk rúgja fel Robert Lewandowskit.

8. perc
Claudio Pizarro fejez be rossz passzal egy villámgyors bajor támadást.

7. perc
Neven Szubotics fejeli ki az ötösről Xherdan Shaqiri beadását.

Közepes iramú mezőnyjátékkal.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hangulat félelmetes. A hazaiak sárga-feketében, a vendégek tiszta vörösben.

80 645 néző a SIP-ben.

Dortmund: Weidenfeller – Grosskreutz, Szubotics, Felipe Santana, Schmelzer – Blaszczykowski, Kehl, Gündogan, Sahin, Schieber – Lewandowski. Vezetőedző: Jürgen Klopp
A kispadon: Langerak (k.), Hummels, Kirch, S. Bender, Bittencourt, Leitner, Reus
Bayern München: Neuer – Rafinha, Van Buyten, J. Boateng, Contento – Shaqiri, Timoscsuk, Luiz Gustavo, D. Pizarro, Alaba – Gomez. Vezetőedző: Jupp Heynckes
A kispadon: Starke (k.), Can, Hojbjerg, J. Martínez, Th. Müller, Rankovic, Weihrauch

Bayern-blog itt!

„Igenis számít, hogy nemsokára újra összecsapunk. Szerdán sokáig ünnepeltünk, de péntektől már csaj a bajnokira koncentrálunk” – így a mérkőzés előtt a vendégek mestere, Jupp Heynckes.

Retro II: Hassan Salihamidzic szemében keresik a fényt társai

Retro... Balra Miro Sztevics, a karmester is ismerős valahonnan.

„Vicces azért, hogy éppen most találkozunk a Bayernnel – így a Dortmund-mester Jürgen Klopp. – Majd meglátjuk, hogyan jövünk ki ebből. Mindent beleadunk, ezt megígérhetem, van elég időnk felfrissülni a BL után, de ha a Bayern elver bennünket a bajnokin, amiben persze nem hiszek, akkor minden dortmundi szurkoló csalódik bennünk.”

A presztízs mellett a rekordok hajhászása mindazonáltal jobban ösztönözheti a bajorokat, akiknek már csak tíz találat hibádzik a százhoz, és akik tovább őriznék százszázalékos tavaszi mérlegüket. Nem lesz könnyű nyerniük Dortmundban: a riválisok utóbbi öt bajnokiján csupán egy pontot szereztek a bőrnadrágosok!

Ne feledjük: a két fél 100. párharca ez!

A szaksajtó az egész héten azt találgatta, hogy a dortmundiak tényleg tartalékosan állnak-e fel, miközben a müncheniek a legjobbjaikat vetik be?

A hazaiaknál Lukasz Piszczek és Mario Götze sérült, a vendégeknél Holger Badstuber és Toni Kroos maródi.

Nemsokára a Bajnokok Ligája fináléjában is összecsapnak egymással a felek.

Nemrégiben a Német Kupában mérkőztek meg egymással a felek, Arjen Robben találatával a bajorok diadalmaskodtak.

Az örökmérleg a közelmúltbeli jelentős dortmundi fölénye ellenére masszív Bayern-dominanciát mutat, eddigi 99 találkozásuk során a bajorok 45-ször diadalmaskodtak, 29 döntetlen mellett 25 Borussia-siker született csak.

Fél héttől előre hozott BL-döntőt rendeznek a Bundesligában, a Borussia Dortmund a Bayern Münchent fogadja. Fogadni mernénk azonban, hogy a „nulladik felvonás” legfeljebb a két résztvevő kilétét tekintve hasonlít a majdani, az igazi Bajnokok Ligája-fináléra, sem a BVB, sem a Bayern nem akarja ugyanis megszakítani magát a nagy mérkőzés előtt, egyik fél sem akar újabb sérültet, nem beszélve arról, hogy egyik tréner sem akarja kiteríteni a lapokat.

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A BORUSSIA DORTMUND–BAYERN MÜNCHEN BUNDESLIGA-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!