U20-as vb: dráma és 11-esek után Uruguay is döntős

2013.07.10. 23:25
Franciaország után Uruguay is bejutott a Törökországban zajló U20-as labdarúgó-világbajnokság fináléjába, miután drámai, 131 perces csatát és 1–1-es rendes játékidőt követően tizenegyespárbajban legyőzte (7–6) Irak válogatottját. Irak a 35. perctől egészen a 87. percig vezetett a mérkőzésen, mégsem volt képes kiharcolni a történelmi finálét, a dél-amerikaiak 1997 után jutottak ismét az U20-as vb döntőjébe.
THAUVIN-DUPLA GHÁNÁNAK

Elsőként Franciaország jutott be a fináléba, miután az elődöntőben 2–1-re felülmúlta a 2009-es győztes Ghánát. A franciák Florian Thauvin duplájának köszönhetik a döntőt, és történetik első U20-as vb-fináléját.

Franciaország és Ghána már találkozott egymással a vb-n, hiszen az első játéknapon a Les Bleus épp az afrikaiak elleni 3–1-es győzelemmel mutatkozott be. A franciák azóta is remekelnek, az egyenes kieséses szakaszban pedig a ghánaiak is nekiláttak a gólgyártásnak, így izgalmas mérkőzésre volt kilátás, s nem kellett csalódni.

Az első félidő a franciákról szólt, az európaiak nyomtak, ráadásul a helyzetek is jöttek sora, ehhez képest már-már az volt a meglepő, hogy a hajráig nem volt gól. A 43. percben végül megszerezte vezetést Franciaország: Florian Thauvin kényszerítőzött Jean-Christophe Bahebeckkel, előbbi jó ütemben kapta vissza a labdát, erőszakosan tört be a 16-oson belülre, és még Eric Ofori Antwi kapust is kicselezte, mielőtt a hálóba továbbított. 1–0

A gól után közvetlenül akár egyenlíthetett is volna Ghána, ám a váratlan fordulatot a második félidő eleje hozta. A fehér mezesek átvették a kezdeményezést, és Ebenezer Assifuah révén egyenlítettek is a 47. percben: a támadó harcosan tartotta meg a labdát, miközben a védők nem vették túl komolyan, és 20 méterről nagy gólt ragasztott a jobb felsőbe. 1–1

Az afrikaiak jobban játszottak a játékrész első felében, a franciák nehezen ocsúdtak, a 70. percben azonban már ismét a másik kapu előtt volt többet a labda. A ghánaiak megúsztak egy kontrát, ám a támadásnak még nem volt vége, Thauvin pedig újra villant, balról tört befelé, lapos lövésével szépen „húzta vissza” a labdát a bal alsóba – 2–1!

Kevés maradt hátra, de Ghána nem adta fel, egyenlítési esélyeit pedig növelte, hogy Samuel Umtitit kiállította a játékvezető második sárga lapja miatt. Assifuah sistergős lövése a hosszabbításban majdnem beakadt, ám a PSG kapusa, Alphonse Aréola – nem először a meccsen – nagyot védett, így elsőként Franciaország jutott be a fináléba.

Uruguay a végső győzelemre is esélyesnek tartott, addig százszázalékos Spanyolország hosszabbításban kiharcolt legyőzésével (1–0) vívta ki az elődöntőt, Irak drámai körülmények között, 11-eseket követően búcsúztatta (3–3, t.: 5–4) Dél-Koreát a nyolc között. A 120 perces negyeddöntők után tehát az elődöntőben is túlórára kényszerültek a csapatok, így Franciaország – akárcsak Ghána ellen – jóval frissebben várhatja a szombati finálét ellenfelénél.

A találkozó kezdete tapogatózó játékot és kevés gólhelyzetet hozott, idővel aztán Uruguay vette át a játék irányítását, ennek ellenére az első félidő vége előtt tíz perccel Irak válogatottja jutott előnyhöz, egy, az uruguayi tizenhatos sarkától jó öt méterre kiharcolt szabadrúgást követően. A labda mögé a hátvéd Ali Adnan állt, aki a beadásra számító De Amores kapust becsapva és a kétszemélyes sorfal fölött eltekerve egy tökéletes lövéssel a rövid felsőbe csavarta a labdát (0–1).

A tornán második gólját szerző Ali Adnan az elődöntőben messze az irakiak legjobbja volt, védő létére csapata összes gólhelyzetéből kivette a részét, amelyek jobbára egy-egy pontrúgás után adódtak „Mezopotámia oroszlánjai” előtt.

A második játékrész uruguayi rohamokkal és egy csúnya ütközéssel kezdődött, az iraki kapus, Mohamed Hamid sárga lappal és egy – a tornán szinte a fejéhez nőtt – orvosi turbánnal folytatta a döntőért vívott csatát. Uruguay ment és ment előre, de az erőlködés kreativitás hiányában ritkán eredményezett igazi gólhelyzetet, azok pedig rendre kimaradtak. Mindeközben az iraki fiatalok egyre önfeláldozóbban törekedtek minimális előnyük megőrzésére.

A 77. percben egy uruguayi szögletet követően a szerencse is melléjük állt, mikor egy közeli fejes a felsőlécről vágódott az alapvonalon túlra. A 87. percben azonban már Fortuna sem mentette meg Irakot a bekapott góltól, Uruguay a hajrában kiharcolta a hosszabbítást. Az egyenlítő gólt három cserejátékos hozta össze, bravúros összjáték végén Gonzalo Bueno tíz méterről, kapásból bombázott a kapu bal oldalába (1–1). Az ápolások miatt szükséges nyolc perc ráadás után jöhetett a hosszabbítás.

A kétszer tizenöt perc kezdetén az egy nappal többet pihent Uruguay ragadta magához a kezdeményezést, valósággal kapuja elé szögezte a cseréit a rendes játékidő hajrájára tartogató iraki csapatot. A legnagyobb helyzet Nicolás López nevéhez fűződött, aki a 100. percben bal oldali kiugratást követően a kimozduló Hamid kapus mellett lőtt az oldalhálóba.

Uruguayi pontrúgással indult a hosszabbítás második félideje, a 115. percben pedig ismét az iraki Ali Adnan került helyzetbe, csukafejesébe De Amore hatalmas bravúrral kapott bele, megmentve csapatát a drámai vereségtől. Nem hozott döntést a hosszabbítás sem, így a rúgókon volt a sor.

A tizenegyespárbajt Uruguay kezdte, az első körben mindkét fél hibázott, ezt követően hat körön keresztül az összes rúgó megoldhatatlan feladat elé állította a kapusokat. A sorsdöntő hibát a nyolcadik páros hozta meg, miután az iraki rúgó, Szaif Szalman 7–6-os állásnál csúnyán fölé bombázott, így hatalmas csatát követően Uruguay ünnepelhetett, és készülhet a szombat esti fináléra. Irak a bronzmeccsen Ghánával találkozik, azt a mérkőzést szintén szombaton rendezik.