FFT: „Derék” ügynök jelentése az osztrák–magyarról

nemzetisport.hu nemzetisport.hunemzetisport.hu nemzetisport.hu
Vágólapra másolva!
2019.07.03. 14:15
„Derék” a Béke Szállóban dolgozott vezető beosztásban, és emiatt közelebbi ismeretséget ápolt több MTK-labdarúgóval, köztük Sándor Csikarral. Az ügynök eredetileg a hotel vendégeinek titkos pénzügyi machinációira volt ráállítva, míg egy nap hosszú jelentést nem írt az 1961-es bécsi osztrák–magyar futballmérkőzés hátteréről.

Van egy futballtörténet, ami a korabeli sajtóból, az évkönyvekből megismerhető. Van egy másik, amit a szurkolói emlékezet őriz, és közös, generációs élmények táplálják, meg aztán van egy harmadik, párhuzamos történelem, amelyet most kezdünk csak megismerni, és amely megsárgult, egykor csak kiváltságosok által olvasható levéltári papírokat böngészve rajzolódik ki előttünk. Az utóbbi években kutathatóvá vált kommunista titkosszolgálati iratok közül a történészek elsőként a nagypolitika, a fősodratú történelem titkait őrző anyagokat keresték, persze, sokszor éppen a legérdekesebb dokumentumok semmisültek meg vagy tűntek el örökre az archívumokból.

Mostanában pedig egyre többen kutatják a sport, azon belül a futball titkosszolgálati iratait, hiszen a mindennapok egyik legfontosabb, legnépszerűbb ügye volt a foci a szocializmusban, így aztán a közismert labdarúgók viselkedése, utazásai, csempészése, magánélete, politikai álláspontja fontos célpontja lett a titkosszolgálati munkának is.

A FourFourTwo-nak sikerült szerződtetnie az egyik legelhivatottabb és már eddig is sok érdekes anyagot publikáló fiatal kutató-újságírót, Vörös Csabát, aki az elképesztő eseményeket feldolgozó sorozatunk legújabb részében arról ír, hogy a Kádár-kor politikai rendőrsége sokkal rafináltabb volt annál, mint amit az utókor feltételezne róla. Mindezt jól példázza a „Derék” fedőnevű ügynök története, aki Bécsbe vágyódott megnézni az osztrák–magyar válogatott mérkőzést. Hogy milyenek voltak annak az 1961-es találkozónak a körülményei, az kiderül az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában őrzött iratokból.

A teljes cikket elolvashatja a FourFouTwo.hu-n, ide kattintva!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik