Nemzetisport.hu nyomtatott 2008.08.10 04:12 Frissítve: 2012.01.27 02:51

Megvan az első magyar érem, Cseh László második lett 400 vegyesen!

Az elmúlt négy évben már hozzászoktunk ahhoz úszásban, hogy a legvérmesebb reményeink férfi 400 méter vegyesen vannak Cseh László révén, aki 2004-ben Athénban bronzérmes, 2005-ben Montrealban a szám világbajnoka lett. Ezúttal másodikként jutott a döntőbe, és hatalmas úszást produkálva a világcsúcsot elérő Michael Phelps mögött a második lett. Kis Gergő a hatodik helyen végzett.

Cseh László érthetően boldog volt a verseny után, ő nyerte az első magyar érmet Pekingben
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Cseh: „4 éve erre vártam!”

„A pillangó nagyon erős volt, majd háton sajnos nem tudtam tartani a lépést az amerikaiakkal, utána viszont hatalmas harcot vívtam és szerenscére sikerült megszereznem az ezüstérmet. Már négy éve is ez volt a célom, és most sikerült elérnem!” – fogalmazott a futam után Cseh László.
Pekingben nemcsak Laci volt az egyetlen magyar, akiért szoríthattunk a döntőben, hiszen Kis Gergő is bejutott a fináléba szombaton.

A szám idei Európa-bajnoka, Cseh László szombaton a második helyen került be a 400 vegyes döntőjébe, a világrekorder és címvédő amerikai Michael Phelps mögött. A másik magyar, Kis Gergő ötödikként jkvalifikákta magát.

Cseh László rendkívül erősen kezdett, pillangón ugyanis végig tartani tudta a lépést Phelpsszel. Háton azonban az amerikai növelte az előnyét, és közben Lochte is megelőzte Cseh Lacit.

A mellúszás elvileg Phelps leggyengébb száma, de sajnos ezen a százon sem lehetett őt megelőzni, viszont Lochte és Cseh hatalmas harcot vívott.

Kis: „Óriásit léptem előre”

"Tegnap kiúsztam magam, így nem úgy kezdtem, ahogy szerettem volna, de mellen sikerült feljönnöm, és nagyon boldog vagyok, hogy hatodik lettem, mert négy éve a legjobb húszban sem voltam, ez hatalmas előrelépés" – nyilatkozta Kis Gergő.
Az utolsó százon Cseh Laci lehajrázta Lochtet és új Európa-csúcsot elérve második lett Phelps mögött, aki ismét világrekordot úszott. Kis Gergő a hatodik helyen csapott a célba, vagyis egy érmet és egy további pontot is szereztek a magyar fiúk!

A folytatásaban, a reggel másik magyar érdekeltségű számában, azaz női 100 méter pillangón Dara Eszter nem jutott fináléba, ugyanis a középdöntőben 58.88 másodperc alatt teljesítette a távot, és ez a 13. helyhez volt elég. A döntőhöz 58.39-es eredmény kellett volna.

A férfiak 400 méteres gyorsúszó számában a dél-koreai Pak Te Hvan győzött. A második helyen a hazai pályán úszó Csang Lin végzett, a harmadik az amerikai Larsen Jensen lett. Az esélyesnek gondolt ausztrál Grant Hackett csak a hatodik helyen zárt.

Az ausztrál Stephanie Rice új világrekorddal, 4:29.89-es eredménnyel nyerte meg a női 400 méteres vegyes úszást. A második helyen a zimbabwei Kirsty Coventry végzett, míg a harmadik a korábbi világcsúcstartó, az amerikai Katie Hoff lett.

Új olimpiai csúccsal Alexander Dale Oen jutott be elsőként a férfi 100 méteres mellúszás döntőjébe, a norvég 59.16 másodperc alatt teljesítette a távot. A második legjobb időt a francia Hugues Duboscq úszta (59.83), míg a harmadik leggyorsabb az amerikai Brendan Hansen volt (59.94).

Szintén új olimpiai rekorddal nyerte meg a női 4x100 méteres gyorsváltót Hollandia, az Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk, Marleen Veldhuis összetételű kvartett 3:33.76 perc alatt teljesítette a távot. A második helyen az amerikai, a harmadik helyen pedig az ausztrál váltó végzett.

Ezzel véget ért a délelőtti úszóprogram; délután előfutamokat rendeznek, öt magyar úszóval, köztük Szepesi Nikolettel.