Válogatott: 108! – Dzsudzsák beérte Királyt az örökrangsor élén

KOCSMÁR-TÓTH ISTVÁNKOCSMÁR-TÓTH ISTVÁN
2019.11.19. 20:50
Dzsudzsák Balázs Cardiffban 108. alkalommal lépett pályára a válogatottban (Fotó: Földi Imre)
Irákliótól Amszterdamon, Helsinkin, Bukaresten és Lyonon át Cardiffig – összegyűjtöttük a legfőbb állomásokat Dzsudzsák Balázs rekordot jelentő válogatott karrierjéből. A magyar válogatott csapatkapitánya Wales ellen a 108. alkalommal lépett pályára a nemzeti csapatban, beérve az eddigi csúcstartó Király Gábort.

107 mérkőzés, 21 gól és 24 gólpassz. Így festett Dzsudzsák Balázs válogatottbeli mérlege a Wales elleni találkozót megelőzően. A magyar válogatott csapatkapitánya Cardiffban 108. alkalommal lépett pályára a nemzeti csapatban, ezzel beérte az örökrangsor élén Király Gábort.

ÉVRŐL ÉVRE
2007: 7 mérkőzés/– gól, 2008: 9/1, 2009: 8/–, 2010: 8/4, 2011: 9/2, 2012: 8/3, 2013: 9/4, 2014: 8/2, 2015: 9/1, 2016: 11/3, 2017: 7/1, 2018: 5/–, 2019: 10/–.
Összesen: 108/21

A nyírlugosi szélső 2007. június 2-án mutatkozott be a válogatottban, Várhidi Péter szövetségi kapitány kezei alatt. Az első gólpasszára öt, az első góljára kilenc, az első duplájára a 81. mérkőzésig kellett várnia.

A cardiffi mérkőzéssel együtt 101-szer volt a kezdőcsapat tagja (Király 105-tel a rekorder), hétszer cserélték be és csupán háromszor fordult elő vele, hogy bár hadra fogható állapotban volt, végül a kispadról kellett végignéznie az aktuális mérkőzést (Norvégia, 0–4; Görögország 1–2; Albánia, 1–0). Az A-válogatottban44-szer volt győztes, 41-szer vesztes és 23-szor döntetlenre végző csapat tagja.

A válogatottban 21 gólt ért el, jelenleg csak 18 játékos szerzettnála több gólt a nemzeti csapatban.

Dzsudzsák 2009-ben, Málta ellen a régi Puskás Ferenc Stadionban (Fotó: Nemzeti Sport/archív)

EMLÉKEZETES ÁLLOMÁSOK, MÉRFÖLDKÖVEK
1.
– Dzsudzsák Balázs 20 és fél évesen bemutatkozik a felnőttválogatottban Görögország ellen. Várhidi Péter a 81. percben küldi pályára a 2–0-ra elveszített meccsen.
2. – A Debreceni VSC szélsője először kezd a nemzeti csapatban, válogatottunk 3–1-es sikert arat felkészülési mérkőzésen a vb-győztes Olaszország ellen.
5. – Máltát 2–0-ra legyőzi a válogatott, Dzsudzsák a 34. percben élete első gólpasszát adja a nemzeti csapatban, a gólszerző Feczesin Róbert.
9. – Erwin Koeman első mérkőzése a magyar válogatott kispadján, Dzsudzsák először játszik végig találkozót, és az első gólját szerzi (Görögország, 3–2).
26. – A szélső második gólja, egyúttal a Koeman-éra vége – Hollandia ellen 6–1-es vereség Amszterdamban.
31. – Jön a dráma, győztes gól a 94. percben Finnországban (2–1).
32. – Juhász Roland lecserélése után Dzsudzsák Balázs először kapja meg a csapatkapitányi karszalagot (Litvánia, 2–0).
35. – Amszterdamban a válogatott mindhárom góljánál ő adja a gólpasszt, igaz, teljesítményével nem lehet maradéktalanul elégedett, a válogatott 5–3-ra kikap Hollandiától (San Marino ellen 2010-ben már volt három gólpassza, akkor 8–0-ra nyert Magyarország).
44. – Magyarország 0–0-s döntetlent játszik Írországgal, Dzsudzsák csapatkapitányként vezeti pályára a válogatottat.
50. – Jubileum Belekben (Fehéroroszország, 1–1).

Tatarusanu balra, a labda jobbra, Dzsudzsák-gól Románia ellen a Puskásban (Fotó: Nemzeti Sport/archív)

51. – A Románia elleni első gól, tizenegyesből a Puskás Ferenc Stadionban a 2014-es világbajnokság selejtezősorozatában (2–2).
57. – 8–1-es vereség Hollandiában, az Egervári-éra vége.
59. – Pintér Attila első mérkőzése szövetségi kapitányként, Dzsudzsák Balázs hivatalosan is a magyar válogatott első számú csapatkapitánya (Finnország, 1–2).
63. – Döntetlent eredményező gól szabadrúgásból Románia ellen, Bukarestben, Dárdai Pál szövetségi kapitány első meccsén (1–1).
75. – A magyar válogatott kijut az Európa-bajnokságra, miután hazai pályán is legyőzi Norvégiát (2–1).
79. – Magyarország 2–0-ra legyőzi Bordeaux-ban az osztrák válogatottat, Dzsudzsák Sipos Ferenc (1964), Bene Ferenc és Páncsics Miklós (1972) után a negyedik magyar futballista, aki Eb-mérkőzésen csapatkapitányként vezetheti pályára a válogatottat.
81. – Az első dupla a válogatottban, 3–3-as döntetlen Portugália ellen az Eb-n. A 20. gól a válogatottban.

Dzsudzsák Balázs a portugálok elleni gólját ünnepli Lyonban (Fotó: Nemzeti Sport/archív)

89. – 1–0-s vereség Andorrától.
97. – Észtország ellen csaknem fél év elteltével újra a válogatottban (2–0) – az örökranglistán beéri a harmadik helyen álló Gera Zoltánt.
100. – Dzsudzsák Balázs kezdőként kap lehetőséget Horvátország ellen a Groupama Arénában, ezzel Bozsik József (101) és Király Gábor (108) után a válogatott harmadik „századosa” lesz. A válogatott fordít és nyer a horvátok ellen, Dzsudzsák Szalai Ádám egyenlítő góljánál szenzációs gólpasszt ad az első félidőben (2–1).
107. – Dzsudzsák, karján a csapatkapitányi karszalaggal vezeti ki a magyar válogatottat a Puskás Aréna avatómérkőzésén. A válogatott 2–1-es vereséget szenved Uruguaytól, az 54. percben lecserélt kapitány egyetlen mérkőzésre kerül Király válogatottsági rekordjának beállításától.
108. – Dzsudzsák az Európa-bajnoki kvalifikációról döntő, Wales elleni selejtezőmérkőzésen 108-adszor válogatott, ezzel Király Gáborral holtversenyben az örökrangsor élére áll.

Dzsudzsák Balázs 100. válogatott mérkőzésekor részletes portréban mutattuk be addigi karrierjét, a cikk IDE KATTINTVA érhető el.