U17: az Eb-n ennél sokkal több kell Szoboszlaiéktól

2017.04.27. 14:50
Szoboszlai Dominikék nem bírtak a törökökkel (Fotó: Török Attila)
A májusi Európa-bajnokságra készülő U17-es magyar labdarúgó-válogatott a torna előtti egyetlen felkészülési találkozóján gól nélküli döntetlent játszott Törökországgal Telkiben.

U17-ES VÁLOGATOTT, FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
Telki.
MAGYARORSZÁG–TÖRÖKORSZÁG 0–0
Magyarország:
Ásványi – Kovács K., Arday, Opavszky, Majnovics – Csonka A., Szoboszlai – Szerető, Schön, Timári – Torvund. 2. félidő: Oroszi – Kovács K., Mocsi, Horgosi, Majnovics – Lipóth (Molnár A., 56.), Szoboszlai – Szerető, Daróczi, Kiss T. – Szendrei. Szövetségi edző: Szélesi Zoltán

Ebből még bármi lehet, és annak az ellenkezője is. Valahogy végig ez volt az ember érzése a jövő heti, horvátországi U17-es Eb-re készülő magyar válogatott – a kontinensviadalra szintén kvalifikáló – Törökország elleni felkészülési meccsét látva.

A találkozót lendületesen kezdték a mieink, az első percektől többet birtokoltuk a labdát, de a tizenhatos előterében pontatlanok voltunk, így tiszta lövőhelyzetig nem jutottunk el. Az egyetlen kivételt a márciusban honosított, a magyar U-válogatottban az első meccsét játszó, norvég származású csatár, Torvund Alexander jelentette, aki Szoboszlai Dominik balról középre passzolt labdájával (főleg a bal oldalon voltunk aktívak az első félidőben) lépett ki, 15 méterről lőtt, de a török kapus szögletre tolta a labdát.

„Nem a legerősebb összeállításban léptünk pályára”
„A fizikai teljesítménnyel és a futómennyiséggel elégedett lehetek, a párharcok is rendben voltak, a védekezésünkben azonban voltak olyan hibák, amelyekből helyzeteket alakíthatott ki az ellenfél. Természetesen egy gól nélküli mérkőzés után a támadójátékunkon is van még mit csiszolni. Hozzá kell tenni, hogy nem a legerősebb összeállításban léptünk pályára, vannak sérültjeink és olyanok is, akik csak később csatlakoztak a kerethez, így ma nem voltak bevethetők. A második félidőben több olyan játékosnak is lehetőség adtam, akiket éles helyzetben is szerettem volna kipróbálni” – értékelt a meccs után Szélesi Zoltán szövetségi edző.

A törökök kontrákra rendezkedtek be, de az első tíz perc után egyre többet tudták birtokolni a labdát, feljebb tolták a védekezésüket, és nekik voltak a nagyobb helyzeteik, pontos mélységi indításainak köszönhetően, melyekkel mögénk tudtak kerülni. Három alkalommal is már csak Ásványi Balázzsal álltak szemben, de nem tudtak túljárni a kapus eszén, aki a legnagyobb török helyzetnél a lécre tudta tolni a labdát.

A második félidő előtt hetet cseréltünk, ami után sokáig nem alakult ki folyamatos játék a folytatásban. A játékrész első magyar lehetősége abból alakult ki, hogy az első félidő után is pályán maradó Szerető Krisztofer szép szólót mutatott be a bal szélen, keresztbe passzolt labdáját a hosszún érkező Kiss Tamás az oldalhálóba lőtte.

Az ígéretes magyar támadást aztán az első félidőhöz hasonlóan újabb török ziccer követett, a vendégek középen üresen kilépő támadója centikkel lőtt a jobb kapufa mellé. Majd egy középre ívelt jobb oldali szabadrúgást követően a kapunkba is betaláltak a törökök, de szerencsére lest jelzett a partjelző.

Sajnos ebben a játékrészben is nagyon pontatlanul futballoztunk, sok labdát eladtunk, és ebből veszélyes kontrákat vezettek a törökök, a ráadásban a meccslabdájuk is volt, ám azt is elrontották.

Gólt azonban sem ők, sem a mieink nem szereztek, így maradt a döntetlen.

Elsősorban a sok csere miatt nehéz messzemenő következtetéseket levonni a mérkőzésből, ahogy a tudósításunkat is kezdtük, ebből még bármi lehet, az viszont biztos, hogy a horvátországi Eb-n, a franciák elleni első meccsen jövő szerdán ennél jóval többet kell mutatnunk, ennyi labdakezelési hiba, pontatlan passz ott már aligha marad büntetlenül.

A hivatalos kerethirdetés várhatóan holnap kerül sor, az Eb-re tizenhat mezőnyjátékost és két kapust lehet nevezni, továbbá tartalékként két mezőnyjátékost és egy kapust lehet megjelölni.

A meccs után gyakorlásképpen tizenegyespárbajra került sor, melyet a törökök 5–3-ra megnyertek. A mienktől Szerető lövését a török kapus védte, míg Kiss Tamás a kapu fölé lőtt a büntetőpontról.

2. FÉLIDŐ

82. perc: Véget ért a mérkőzés, maradt a gól nélküli döntetlen (0–0).

81. perc: Mi maradt ki?! A ráadás első percében a törökök szépen végigvitt akció végén kerültek tiszta lövőhelyzetbe, ám a 12 méterről eleresztett lövés elsuhant a jobb kapufa mellett.
77. perc:
Beszorítottak minket a törökök, előbb bal oldali lövését blokkoltak a mieink, majd Recep Gül lőtt nem sokkal a kapu mellé.
71. perc: Kissé leült a meccs az elmúlt percekben.
65. perc: Többet birtokoljuk a labdát, de továbbra is sok a pontatlanság a magyar válogatott játékában, ebből több veszélyes kontrát vezettek a törökök, akik szerencsére a kapunk előtt rendre rossz megoldásokat választanak.
Csoboth Kevin kedden tért haza Portugáliából, a Benficától, így szerdán még külön edzett a társaitól, s ma csak a lelátóról figyeli a meccset.
61. perc: Magyar labdavesztés után újra lendületből vezették ránk a labdát a törökök, majd Atalay lőtt távolról, a lövés csak kevéssel tévesztett célt.
57. perc: Jobb oldali szabadrúgás után gólt fejeltek a törökök, a játékvezető azonban les miatt nem adta meg a találatot.
56. perc: A szünet után pályára érkező Lipóth Andrást Molnár Alex váltotta, könnyen lehet, hogy sérülés miatt.
54. perc: Török helyzet! Yunus lépett ki a középső védőink között, ám 13 méterről centikkel a jobb oldali kapufa mellé lőtte a labdát.
51. perc: Az előrevágott labdára a törökök csatára indult meg, de Oroszi nagyjából 25 méterre a kapujától elrúgta előle a labdát.
49. perc: Szerető indult meg a bal oldalon, majd keresztbe passzolt, a hosszún érkező Kiss Tamás azonban az oldalhálóba vágta a labdát.
43. perc: A tizennyolc méterről eleresztett török lövést blokkolták a mieink.
41. perc: A második játékrészre csak négyen maradtak a kezdőcsapatunkból (Kovács K., Majnovics, Szoboszlai, Szerető). Így futott ki a második félidőre a magyar válogatott: Oroszi – Kovács K., Mocsi, Horgosi, Majnovics – Lipóth, Szoboszlai – Szerető, Daróczi, Kiss T. – Szendrei.
41. perc: Újra útjára indult a labda, a magyar válogatott kezdte a második félidőt.

1. FÉLIDŐ

A kezdeti magyar fölény után kiegyenlítetté vált a játék, sőt a törökök többször is mélységi labdákkal a védelmük mögé kerültek, nagy helyzeteiket azonban rendre elrontották. A mieink is becsülettel próbálkoztak, de a tizenhatos előterében sok rossz passz, pontatlan átadás jellemezte a magyar együttes játékát.

40. perc: Véget ért az első félidő, az állás 0–0.
38. perc: A jobb oldali beadásra a hosszún érkezett Timári, aki megcsúsztatta, de irányítani már nem tudta a labdát.
36. perc: A jobb oldalon végeztünk el kis szögletet, ám beadás helyett a bal szélre került át a labda, az onnan érkező Szoboszlai-beadást Torvund fejelte a kapus kezébe.
34. perc: A török sarokrúgásból nem alakult ki veszély.
33. perc: KAPUFA!
Malik kissé balról tört befelé, majd nagyjából tíz méterről lőtt, Ásványi nagy bravúrral a lécre tolta a labdát. Kettejük párharcát ismét a magyar kapus nyerte meg.
Az elmúlt percek csendesebben teltek, a mezőnyben gyűrték egymást a felek.
22. perc: Újabb török lehetőség,
ezúttal Malik került ziccerbe. A támadó már csak Ásványival állt szemben, de tizenkét méterről nem tudott túljárni a magyar kapus eszén.
20. perc: A magyar sarokrúgásból nem alakult ki lehetőség.
19. perc: Az eddigi legnagyobb magyar helyzet! Ismét a tizenhatos bal széléről indítottunk akciót, Szoboszlai passzolt Torvundhoz, aki tizenöt méterről ballal lőtt, a léc alá tartó labdát a kapus nagy vetődéssel szögletre ütötte.
18. perc: Ismét Recep Gül próbálkozott, ám középre tartó távoli lövését Ásványi fogta.
17. perc: Arday indított egy támadást, pontos ívelése Torvundot találta meg, aki Timárihoz passzolt, a törökök azonban szerelték a lövésre készülő támadót.
15. perc: Saját térfelünkön odapasszoltuk a labdát az ellenfélnek, majd Arday támadott ki, így sikerrel blokkolta a törökök lövését.
12. perc: Török helyzet! Mélységi passzal Recep Gül lépett ki, de ziccerben feladta a labdát a magyar kapus kezébe.
10. perc: A lendületes magyar kezdés után újabb helyzetet nem jegyezhettünk fel. A mieink mindenesetre többet birtokolják a labdát, többnyire a törökök térfelén folyik a játék, az utolsó passzok azonban egyelőre rendre pontatlanok.
3. perc: Majnovics húzta meg a bal oldalon, majd lövésre vállalkozott a labda azonban jóval a kapu fölé szállt.
2. perc: Szerető a kapura ívelte a labdát, a török kapus a mezőnybe ütötte azt.
1. perc: Timári került rögtön helyzetbe jobb oldali szöglet után, de előbb szabályosan szerelték, majd gyorsan szabálytalankodtak is vele szemben.
A mieink tiszta fehérben, a vendégek piros és fekete szerelésben léptek pályára.
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a törökök indították útjára a labdát.

A két válogatott a meccs előtt (Fotó: Pór Károly)

ELŐZMÉNYEK

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik az U17-es magyar válogatott Törökország elleni felkészülési mérkőzése. Tartsanak velünk!

Az U17-es válogatottnak ez lesz az egyetlen edzőmeccse a torna előtt, az ellenfél a szintén Eb-résztvevő Törökország lesz. Szélesi Zoltán a 22 fős bő keretből választja ki azt a tizennyolc játékost, aki elutazhat a számunkra május 3-án kezdődő horvátországi Eb-re.

„Fontos meccs előtt nálunk. Nemcsak azért, mert ez lesz az első és utolsó felkészülési mérkőzésünk az Európa-bajnokság előtt, hanem mert a játékosoknak a kijutással járó eufóriából és hurráhangulatból vissza kell csöppenniük a valóságba. Két lábbal kell a földön állnunk, ha sikeresek szeretnénk lenni. Felkészülési meccset játszunk Törökország ellen, de mi tétmeccsként fogjuk fel. Finomítanunk kell a csapatjátékunkat, belőni a játékosok fizikai mutatóit, miközben úgy játsszuk a saját játékunkat, hogy azért alkalmazkodnunk kell az ellenfélhez is. Sérülések miatt néhány új játékos is bekerült a keretbe, az előttünk álló összecsapás az ő számukra is jó alkalom a bizonyításra. A csapattagoknak az akadémiákon és külföldi elitklubokban kell bizonyítania, még a válogatott stábja sem tudja kikérni őket, amikor szeretné, alkalmazkodnunk kell az UEFA előírásaihoz. Sajnálom, hogy emiatt csak április huszonharmadikán tudtuk megkezdeni a közös munkát, de mindent megteszünk, hogy felkészülten utazzunk Horvátországba, ebben nagy segítségünkre lesz a törökök elleni meccs” – mondta az mlsz.hu-nakSzélesi Zoltán szövetségi edző.

AZ U17-ES MAGYAR VÁLOGATOTT 22 FŐS BŐ KERETE
KAPUSOK: Ásványi Balázs
(Puskás Akadémia),Kovács Péter(Debreceni VSC),Oroszi István(FTC)
VÉDŐK: Kovács Krisztián(ETO FC Győr),Opavszky Balázs(Vasas),Mocsi Attila(ETO FC Győr), Arday Dominik (Vasas),Bolla Gergő(Illés Akadémia),Molnár Alex(Aschaffenburg – Németország), Majnovics Martin(Mattersburg – Ausztria)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: Csonka András(FTC),Lipóth András(FTC),Szoboszlai Dominik(Salzburg – Ausztria), Daróczi Zoltán(Puskás Akadémia),Schön Szabolcs(Ajax – Hollandia),Kiss Tamás(Illés Akadémia)
TÁMADÓK: Szerető Krisztofer(Stoke City – Anglia),Csoboth Kevin(Benfica – Portugália), Timári Norman (Puskás Akadémia),Bencze Márk(Vitesse – Hollandia),Szendrei Norbert (Honvéd-MFA), Torvund Alexander(Vasas)