Lesz-e akciógólunk vagy a szabadrúgásokban reménykedjünk a románok ellen?

Vágólapra másolva!
2015.09.04. 12:37
null
Egyedül Dzsudzsák Balázsnak sikerült gólt szereznie Románia ellen az F-csoportban (Fotó: Veres Viktor)
Csaknem három hónapnyi szünet után ma este ismét pályára lép a magyar labdarúgó-válogatott. A 20.45-kor kezdődő összecsapáson a 2016-os Eb-részvételért küzdő mieink a rivális románokat látják vendégül az Üllői úton. Az év legjobban várt futballmérkőzése kapcsán lehetetlen megjósolni, melyik fél a favorit. Alábbi összeállításunkban a két együttes selejtezőbeli teljesítményét figyelembe véve igyekeztünk következtetéseket levonni az InStat elemzőrendszer segítségével.


Hat forduló után a harmadik helyről várja a kvalifikáció hajráját a magyar válogatott, amelyet már nem Dárdai Pál, hanem az U20-as válogatottal a világbajnokságon helytálló Bernd Storck irányít. Románia eddig három ponttal gyűjtött többet (14) nemzeti csapatunknál (11), ez éppen elég ahhoz, hogy az F-csoport első helyén tanyázzon. Ráadásul ellenfelünk egyedüliként még veretlen a csoportban. A teljes Európa-bajnoki selejtezős mezőnyt tekintve Románián kívül csak Wales, Szlovákia, Lengyelország, Anglia, Ausztria, Svédország, Horvátország, Olaszország és Albánia veretlen még.

Az egymás elleni örökmérleg nekünk kedvez, a közelmúlt mérkőzéseinek statisztikája azonban cseppet sem. A mai lesz a 25. ütközet a két ország válogatottja között, az eddigi meccsek közül tizenegyet mi nyertünk meg (a románok hatszor győztek). Más kérdés, hogy 1981 májusa óta – tíz találkozón – egyszer sem tudtuk megverni Romániát…

A mostani selejtezőben Románia és Magyarország is két döntetlent ért el, ám keleti szomszédaink négy győzelmével szemben mi „csak” háromszor szereztünk három pontot, s nekünk van egy vereségünk is (még az első fordulóból, Észak-Írország ellen).

A románok hat meccs alatt kettővel több gólt (7) szereztek a mieinknél (5), ami a csoport kiegyensúlyozottságát nézve nem rossz. Az viszont már figyelemre méltó, hogy amíg a román találatok közül négy akcióból, egy tizenegyesből, egy szöglet és egy szabadrúgás után esett, addig nekünk csupán egy akciógólunk van (Gera Zoltán szerezte a finnek ellen), illetve két találatunk szögletrúgás és szintén kettő szabadrúgás után született. A románok négy akciógóljából háromszor a bal oldalról érkezett a kapu elé a beadás – többek között Dárdai Pál csapata is így kapott gólt Bukarestben.

Ami a kapott gólokat illeti, a mieink és a románok remekül állnak a vetélytársakhoz képest. Magyarország csupán háromszor „kapitulált” (ebből kétszer az északírek ellen), míg a románok csak egy gólt szedtek be – azt ugyebár Dzsudzsák Balázs szabadrúgásából. Mi mind a három gólunkat akcióból kaptuk – kettőt a bal, egyet a jobb oldalon vezetett támadás után.

GÓLSTATISZTIKA
MAGYARORSZÁG ROMÁNIA
5 Szerzett gólok 7
1 Gólok akcióból 4
4 Gólok rögzített helyzet után 3
3 Kapott gólok 1
3 Akcióból kapott gólok
Rögzített helyzet után kapott gólok 1


A fenti adatok alapján mi a rögzített játékhelyzetekben bízhatunk – de üsse kő, az sem baj, ha kivételesen akcióból vágunk gólt. Védekezésben pedig különösen figyeljünk a románok bal oldalára, hiszen találataik zömét az onnan érkező beadásokból jegyezték.

A lenti infografikán látható adatok alapján a két gárda közel hasonlóan teljesített eddig a selejtezőkben. A meccsenkénti labdabirtoklásban, a passzpontosságban és a megnyert párharcokban kevéssel, de jobbak a románok, és eggyel több kontrát is vezettek, mi viszont általában többször lövünk kapura, s több szabadot végezhetünk el az ellenfél kapuja előtt – mint már írtuk, utóbbiban ezúttal is bízhatunk.

MAGYARORSZÁG–ROMÁNIA: ÉLŐ FELVEZETÉS ÉS HÍRFOLYAM!

EB 2016, SELEJTEZŐ
F-CSOPORT, 7. FORDULÓ

MAGYARORSZÁG–ROMÁNIA – ÉLŐBEN A NEMZETI SPORT ONLINE-ON!

Budapest, Üllői út, 20.45. Vezeti: Brych (német). Tv: M4
VÁRHATÓ KEZDŐCSAPATOK
Magyarország:
Király G. – Fiola, Juhász R., Lang, Kádár T. – Stieber Z., Tőzsér, Elek Á., Dzsudzsák – Szalai Á., Nikolics. Szövetségi kapitány: Bernd Storck
Románia: Tatarusanu – Papp, Chiriches, Moti, Rat – Prepelita, Hoban – Torje, Sanmartean, Chipciu – Keserü. Szövetségi kapitány: Anghel Iordanescu

A MAGYAR VÁLOGATOTT 25 FŐS KERETE
Kapusok:
Király Gábor (Haladás), Bogdán Ádám (Liverpool – Anglia), Dibusz Dénes (Ferencváros)
Védők:
Fiola Attila (Puskás Akadémia), Botka Endre (Budapest Honvéd), Juhász Roland (Videoton FC), Vanczák Vilmos (Sion – Svájc), Lang Ádám (Videoton FC), Kádár Tamás (Lech Poznan – Lengyelország), Guzmics Richárd (Wisla Kraków – Lengyelország), Leandro (Ferencváros), Bosnjak Predrag (Haladás)
Középpályások:
Elek Ákos (Csangcsun Jataj – Kína), Nagy Ádám (Ferencváros), Tőzsér Dániel (QPR – Anglia), Bódi Ádám (DVSC-Teva), Gera Zoltán (Ferencváros), Kalmár Zsolt (RB Leipzig – Németország)
Támadók:
Stieber Zoltán (Hamburger SV – Németország), Lovrencsics Gergő (Lech Poznan – Lengyelország), Nikolics Nemanja (Legia Warszawa – Lengyelország), Szalai Ádám (Hoffenheim – Németország), Priskin Tamás (Slovan Bratislava – Szlovákia), Dzsudzsák Balázs (Bursaspor – Törökország), Németh Krisztián (Sporting Kansas City – Egyesült Államok)

A ROMÁN VÁLOGATOTT 24 FŐS KERETE
Kapusok:
Ciprian Tatarusanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Sunderland), Silviu Lung jr. (Astra Giurgiu)
Védők: Alexandru Matel (Dinamo Zagreb), Vlad Chiriches (Napoli), Dragos Grigore (Al-Szailija), Cosmin Moti (Ludogorec), Dorin Goian (Aszterasz), Iasmin Latovlevici (Genclerbirligi), Razvan Rat (Rayo Vallecano), Steliano Filip (Dinamo Bucuresti), Paul Papp (Steaua Bucuresti)
Középpályások: Andrei Prepelita (Ludogorec), Mihai Pintilii (Hapoel Tel-Aviv), Ovidiu Hoban (Hapoel Be'er Seva), Lucian Sanmartean (Al-Ittihad), Gabriel Torje (Osmanlispor), Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), Adrian Popa, Alexandru Chipciu (mindkettő Steaua Bucuresti)
Támadók: Florin Andone (Córdoba), Claudiu Keserü (Ludogorec), Denis Alibec, Constantin Budescu (mindkettő Astra Giurgiu)

EB-SELEJTEZŐK, AZ F-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Románia 6 4 2 7–1 +6 14
2. Észak-Írország 6 4 1 1 8–4 +4 13
3. MAGYARORSZÁG 6 3 2 1 5–3 +2 11
4. Feröer 6 2 4 4–8 –4 6
5. Finnország 6 1 1 4 5–8 –3 4
6. Görögország 6 2 4 2–7 –5 2

AZ F-CSOPORT MENETRENDJE

2014. szeptember 7.:
Magyarország–Észak-Írország 1–2
(Priskin 75., ill. McGinn 81., Vanczák 88. – öngól)
Feröer–Finnország 1–3 (Holst 41., ill. Riski 53., 78., R. Eremenko 82.)
Görögország–Románia 0–1 (Marica 10. – 11-esből)

Október 11.:
Románia–Magyarország 1–1
(Rusescu 45., ill. Dzsudzsák 82.)
Finnország–Görögország 1–1 (Hurme 55., ill. Karelisz 24.)
Észak-Írország–Feröer 2–0 (McAuley 6., K. Lafferty 21.)

Október 14.:

Feröer–Magyarország 0–1 (Szalai Á. 21.)
Finnország–Románia 0–2 (Stancu 54., 83.)
Görögország–Észak-Írország 0–2 (Ward 9., K. Lafferty 51.)

November 14.:
Magyarország–Finnország 1–0
(Gera Z. 84.)
Görögország–Feröer 0–1 (Edmundsson 61.)
Románia–Észak-Írország 2–0 (Papp 74., 79.)

2015. március 29.:
Magyarország–Görögország 0–0

Észak-Írország–Finnország 2–1 (K. Lafferty 33., 38., ill. Sadik 92.)
Románia–Feröer 1–0 (Keserü 21.)

Június 13.:
Finnország–Magyarország 0–1 (Stieber Z. 82.)

Feröer–Görögország 2–1 (Hansson 32., B. Olsen 70., ill. Papasztathopulosz 84.)
Észak-Írország–Románia 0–0

Szeptember 4.:
Magyarország–Románia, 20.45

Görögország–Finnország 20.45
Feröer–Észak-Írország 20.45

Szeptember 7.:
Észak-Írország–Magyarország, 20.45

Finnország–Feröer 20.45
Románia–Görögország 20.45

Október 8.:
Magyarország–Feröer, 20.45

Észak-Írország–Görögország 20.45
Románia–Finnország 20.45

Október 11.:
Görögország–Magyarország, 18.00

Finnország–Észak-Írország 18.00
Feröer–Románia 18.00

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik