Eséllyel a belgák ellen – „Ki gondolta volna ezt akkor…?!”

Vágólapra másolva!
2016.06.26. 16:49
null
Szomorú és csalódott magyar drukker Bukarestben (Fotó: NS-archív)
A magyar labdarúgó-válogatott elmúlt három éve rengeteg nehézséget hozott, mégis ma úgy készülünk a Belgium elleni Európa-bajnoki nyolcaddöntőre, hogy nem vagyunk esélytelenek az összecsapáson. Ki gondolta volna ezt akkor, amikor…?

• 2013. SZEPTEMBER 6. A magyar válogatott úgy készül a Románia elleni mérkőzésre, hogy győzelem esetén nagy lépést tehet a világbajnoki pótselejtező elérése felé. Tisztában vagyunk a számokkal: 1981 óta nem tudtuk megverni Romániát, idegenben 1958 óta nem jött össze a siker.

Mégis reménykedünk, bízunk benne, hogy az Egervári Sándor által vezetett csapat, amely korábban a svédeket és a törököket is legyőzte tétmeccsen, most újabb csodát hajt végre, talán most sikerülhet! Magyar himnusz fülsüketítő füttyszóval, aztán jön a 2. perc. És jön egy hatalmas hiba, és máris hátrányban vagyunk. Nem baj, még felállhatunk!

De nem. Eltelik fél óra, és jön a második. Küzdünk, próbálkozunk, de esélyünk nincs. És jön a harmadik. Minden remény elszáll, a játékosok lehajtott fejjel, a szurkolók összeroskadva, hatalmas pofont kaptunk.

Ki gondolta volna ezt akkor?!

Hollandiában egyet lőttünk, nyolcat kaptunk (Fotó: NS-archív)
Hollandiában egyet lőttünk, nyolcat kaptunk (Fotó: NS-archív)

2013. OKTÓBER 11. A 2001. szeptember 11-i terrortámadásról szokták mondani, hogy aki élt már akkor, pontosan tudja, hol volt, mit csinált aznap. Ezzel az október tizenegyedikével minden magyar futballdrukker pontosan ugyanígy van. Számomra ez egyike volt azon kevés magyar meccsnek, amelyet nem láttam. Bajnoki mérkőzésem volt azon a péntek estén, a lefújás után az öltözőben kérdezem a csapattársam:

– Mennyi lett?
– 8
1.

– Na, de most tényleg! Mennyi lett?
– 8–1.

– Ne hülyéskedj, komolyan?
– Igen…

Napokig nem tudtam visszanézni a találkozót, aztán mégis láttam, ahogy már a szünetre kiütöttek bennünket, és bár mint utólag kiderült, a szünetben az volt a cél, hogy ne szaladjunk bele egy nyolcasba. Beleszaladtunk… Megalázó volt.

Ki gondolta volna ezt akkor?!

2013. OKTÓBER 15. Egervári Sándor már lemondott, a mieink Csábi József irányításával futnak ki a selejtezősorozat utolsó mérkőzésére Andorra ellen – 5200 néző elé. Már csak matematikai esélyünk van a pótselejtezőre, ám a románok fél óra elteltével vezetést szereznek az észtek ellen, nálunk pedig 0–0 a szünetben.

Az 52. percben aztán Nikolics Nemanja megszerzi első gólját a válogatottban, egy öngólnak köszönhetően kiszenvedjük a győzelmet, de csapatunkat füttyszó kíséri be az öltözőbe, a következő hetek és hónapok bizonytalanságot hoznak: ki veszi át a válogatott irányítását?

Ki gondolta volna ezt akkor?!

2013. DECEMBER 19. Végre, bejelentik az új szövetségi kapitányt! A szövetség külföldi, tapasztalt szakembert ígért, nagy reményekkel várj a közvélemény az új nevet: Paulo Sousa? Sven-Göran Eriksson? Fred Rutten? Bölöni László? Esetleg Dunga?

„Hölgyeim és uraim, nagy tapsot kérek Pintér Attilának” – mondja Csányi Sándor MLSZ-elnök. Nagy taps helyett visszafogott érkezik. Az NSO megszavaztatja olvasóit. Több mint ötvenezer voks érkezik, ebből csaknem negyvenezer vagy úgy látja, hogy a magyar válogatottnak teljesen mindegy, vagy úgy, hogy Pintér érkezése semmi változást nem hoz.

Ki gondolta volna ezt akkor?!

2014. MÁRCIUS 5. Sokan azonban úgy voltak vele, nem baj, a szavak helyett beszéljenek a tettek, az eredmények! A Pintér vezette válogatott az első felkészülési mérkőzésén 2–1-re kikap Finnországtól. A Győrben megrendezett mérkőzés végén felzúg a „Pintér, takarodj!”

A szövetségi kapitány a találkozó után azt mondja, a finnek két és fél éves előnyben vannak hozzánk képest, nem meglepő a vereségünk…

Ki gondolta volna ezt akkor?!

Volt honnan felállni: hazai vereséggel indult az Eb-selejtező (Fotó: Korponai Tamás)
Volt honnan felállni: hazai vereséggel indult az Eb-selejtező (Fotó: Korponai Tamás)

2014. SZEPTEMBER 7. A válogatott és a szurkolók kapcsolata nem felhőtlen, Szalai Ádám lemondta a válogatottságot, ám mivel a selejtezőcsoportunk nem tűnik megoldhatatlannak, megtelik az újonnan felépített Groupama Aréna az első válogatott mérkőzésére.

A 20672 néző meglepetéssel fogadhatja a kezdőcsapatot, amely úgy játszik 3–5–2-es felállásban, hogy korábban egyszer sem alkalmazta ezt a hadrendet. A Szalai pótlására behívott Futács Márkó nemhogy a kezdőbe, még a kispadra sem fér oda.

Türelmetlenek a szurkolók, már első tétmeccsén követelik Pintér távozását. Mégis megszerezzük a vezetést a 75. percben. Úgy tűnik, jóra fordul a helyzetünk, 13 perccel később azonban már 1–2 van az eredményjelzőn, Észak-Írország először veri meg Magyarországot.

Ki gondolta volna ezt akkor?!

Dzsudzsák elcsendesítette a román drukkereket (Fotó: NS-archív)
Dzsudzsák elcsendesítette a román drukkereket (Fotó: NS-archív)

2014. OKTÓBER 11. Újra Bukarestbe készülünk. Ezúttal már Dárdai Pál vezetésével, aki maga mögé állította a szurkolók mellett a teljes magyar médiát is. Ám a csapat hitehagyott, sokakban még él az egy évvel ezelőtti vereség, és a 45. percben hátrányba kerülünk.

A csapat azonban már sokkal szervezettebben futballozik, a nézőknek az az érzése, ha 1–0 marad, akkor sem fütyül, sőt, jár a taps a fiúknak. Aztán jön a 82. perc, és Dzsudzsák Balázs bal lába. Pontot szerzünk Romániában 1981 után, felcsillan a remény a szebb jövőre, mégis…

Ki gondolta volna ezt akkor?!

2015. MÁRCIUS 29. A magyar válogatott 0–0-s döntetlent játszik Görögországgal. A találkozó után talán először megtörik az összhang a magyar sajtó és Dárdai Pál között. A szövetségi kapitány szerint öröm, hogy leszakítottuk a görögöket, sokan azonban aggódnak, hogy az északírek négy, a románok öt ponttal előznek meg minket. A cél a csoport harmadik helye, de az valószínűleg pótselejtezővel és nehéz ellenféllel jár.

Ki gondolta volna ezt akkor?!

2015. JÚLIUS 21. „Maradj velünk, kapitány!” – kérte szavakkal, rigmusokkal, feliratokkal, üzenetekkel a magyar nép, hogy Dárdai Pál velünk maradjon, ám a magyar szakember nem folytathatta a kettős munkát (német klubja nem engedélyezte neki…), egyedül a Hertha vezetőedzője lett. Helyére Bernd Storck sportigazgatót nevezi ki az MLSZ. A német szakember megosztó személyiség, így sokan aggódnak, folytatódhat-e a válogatott jó szereplése Dárdai nélkül.

Ki gondolta volna ezt akkor?!

2015. SZEPTEMBER 7. Pontosan egy év telik el azóta, hogy kikaptunk otthon az északírektől, és azóta tétmeccsen veretlenek vagyunk. Belfastban Guzmics Richárd góljával előnybe kerülünk, ám Kyle Lafferty az utolsó pillanatban egyenlít, így – ahogy Dzsudzsák Balázs mondta – „Magyarországnak megint az maradt, hogy számolgatnunk, görcsölnünk kell, és néznünk a többi eredményt…”

Ki gondolta volna ezt akkor?!

2015. OKTÓBER 13. Törökország–Izland 0–0, a találkozó 77. percében kiállítják Gökhan Törét, a magyar válogatott bő 13 percre van attól, hogy legjobb csoportharmadikként kijusson a franciaországi Európa-bajnokságra. A 89. percben azonban Selcuk Inan szabadrúgásból óriási gólt lő, így a mieink pótselejtezőre készülnek.

Ki gondolta volna ezt akkor?!

Selcuk Inan gólja miatt nehéz helyzetbe kerültünk

embed_kod=
|
nso_uj_cikk_embed
Embed kód:
mceBlockPasteEnd

2016. JÚNIUS 4. A magyar válogatott oda-vissza megverte Norvégiát a pótselejtezőn, ezzel kijutott az Eb-re, amelyen Ausztria, Izland és Portugália a csoportellenfele. Futball-lázban él a nemzet, de egy kicsit „lehűlünk”, amikor a világbajnok német válogatott 2–0-ra legyőzi a mieinket.

A csupa pozitívum mellett jönnek a negatív hangok is: „Storck túledzette a csapatot”, „nekünk nincs David Alabánk, Gylfi Sigurdssonunk, Cristiano Ronaldónk aztán meg pláne nem”; „szép, hogy kint vagyunk, de esélyünk sincs továbbjutni”.

Itt tartunk most: Eb-csoportjából első helyen jutott be a nyolcaddöntőbe a magyar válogatott (Fotó: Korponai Tamás)
Itt tartunk most: Eb-csoportjából első helyen jutott be a nyolcaddöntőbe a magyar válogatott (Fotó: Korponai Tamás)

Ki gondolta volna ezt akkor?!

2016. JÚNIUS 26. A magyar válogatott 2–0-ra megverte Ausztriát, 1–1-es döntetlent játszott Izlanddal, 3–3-at Portugáliával úgy, hogy már pihentethette néhány kulcsemberét, és már a meccs előtt biztos volt a továbbjutása.

Senki sem szerzett több gólt nála a csoportmeccsek során, legjobbjai benne vannak a csoportkör álomcsapataiban, egyre több játékosunkért jelentkezik be európai topbajnokság csapata, és ami a legfontosabb:

ESÉLLYEL VÁRJA A BELGÁK ELLENI ÖSSZECSAPÁST!

És akármi lesz mostantól, büszkén térhetnek haza a mieink, mert megmutatták, hogy nem azért vannak kint az Eb-n, mert 24 csapatosra bővítették a létszámot, nem azért vannak ott, mert könnyű csoportba kerültek, mert könnyű ellenfelet kaptak a pótselejtezőn. Helyünk van az élmezőnyben, és eséllyel várjuk azt a találkozót, amelyen olyan csapat az ellenfelünk, amely nemrég még vezette a világranglistát!

Ki gondolta volna ezt akkor, amikor…

Most már elfelejthetjük azokat a keserűségeket, bánatokat, csalódottságot, szégyent, amit nem is olyan rég még át kellett élnünk. Egy egész nemzet áll a csapat mögött, ünnepelhetünk, lezárhatjuk a körutat, jöhet a fieszta, mert van mit ünnepelni! És mennyivel jobb ez, mint a szomorkodás…


EURÓPA-BAJNOKSÁG
NYOLCADDÖNTŐ

MAGYARORSZÁG–Belgium
Toulouse, Stadium Municipal. Vezeti: Milorad Mazsics (szerb). 21.00 (Tv: M4 Sport)
A VÁRHATÓ KEZDŐCSAPATOK
MAGYARORSZÁG: Király G. – Lang, Juhász R., Guzmics, Kádár T. – Nagy Á. – Lovrencsics, Gera Z., Kleinheisler, Dzsudzsák – Szalai Á. Szövetségi kapitány: Bernd Storck
BELGIUM: Courtois – Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Nainggolan, Witsel – Mertens, De Bruyne, E. Hazard – R. Lukaku. Szövetségi kapitány: Marc Wilmots

MAGYARORSZÁG EURÓPA-BAJNOKI KERETE
KAPUSOK:
1 Király Gábor (Haladás), 12 Dibusz Dénes (Ferencváros), 22 Gulácsi Péter (RB Leipzig)
VÉDŐK:
21 Bese Barnabás (MTK), 5 Fiola Attila (Puskás Akadémia), 20 Guzmics Richárd (Wisla Kraków), 23 Juhász Roland (Videoton), 4 Kádár Tamás (Lech Poznan), 3 Korhut Mihály (Debrecen), 2 Lang Ádám (Videoton)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 6 Elek Ákos
(Diósgyőr), 10 Gera Zoltán (Ferencváros), 15 Kleinheisler László (Bremen), 14 Lovrencsics Gergő (Lech Poznan), 8 Nagy Ádám (Ferencváros), 16 Pintér Ádám (Ferencváros), 18 Stieber Zoltán (Nürnberg)
TÁMADÓK: 13 Böde Dániel (Ferencváros), 7 Dzsudzsák Balázs (Bursaspor), 11 Németh Krisztián (al-Garafa), 17 Nikolics Nemanja (Legia Warszawa), 19 Priskin Tamás (Slovan Bratislava), 9 Szalai Ádám (Hannover)
Szövetségi kapitány: Bernd Storck
Másodedzők:
Andreas Möller, Szélesi Zoltán
Kapusedző: Holger Gehrke
Videoelemző: Késedi Gábor
Csapatorvos: dr. Pánics Gergely
Szerelésfelelős: Hegyesi László

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik