Eb 2016: a 3. helyünk biztos, csoportharmadikként is jók a kilátásaink

2016.06.18. 22:36
Ne igyunk előre a medve bőrére, de közel a nyolcaddöntő (Fotó: Hegedüs Gábor)
A magyar válogatott 1–1-es döntetlent játszott Izlanddal a Franciaországban zajló Európa-bajnokság F-csoportjában, ezzel eldőlt, hogy a harmadiknál rosszabb helyen nem végezhet. Megnéztük, milyenek a továbbjutási esélyeink.

Az biztos, hogy a magyar válogatott a harmadiknál rosszabb helyen nem végezhet az F-csoportban, mert az egy ponttal álló Ausztria már nem előzhet meg minket.

A továbbjutásunk ma nem vált biztossá – ahhoz nyernünk kellett volna Izland ellen. Viszont jelentősen megnőttek esélyeink a nyolcaddöntőbe jutásra.

Ha a magyar válogatott nyer Portugália ellen, akkor BIZTOSAN CSOPORTELSŐ. Ebben az esetben június 26-án Toulouse-ban játszunk az E-csoport másodikjával, jelen állás szerint Belgiummal.

Ha a magyar válogatott döntetlent játszik Portugáliával, akkor BIZTOSAN ELSŐ VAGY MÁSODIK HELYEN VÉGEZ A CSOPORTBAN, AZAZ TOVÁBBJUT. Ha másodikként megyünk tovább, akkor június 27-én Nizzában mérkőzünk meg a B-csoport második helyezettjével, jelen állás szerint Walesszel.

Ha a magyar válogatott vereséget szenved Portugáliától, akkor BIZTOSAN AZ ELSŐ HÁROM HELY VALAMELYIKÉN VÉGEZ A CSOPORTBAN, ÉS HARMADIKKÉNT IS JÓ ESÉLLYEL TOVÁBBJUT. Ha csoportharmadikként továbbjutunk, akkor két lehetőség van. Az első forgatókönyv szerint június 25-én Lensban a D-csoport legjobbjával, jelen állás szerint Spanyolországgal találkozunk. A másik opció az, hogy június 26-án Lille-ben a C jelű négyes első helyezettjével, jelen állás szerint Németországgal.

3. az egymás elleni meccs(ek)en szerzett több gól
4. ha az 1–3. pontok alapján a sorrend nem dönthető el, akkor az 1–3. pontokat addig kell alkalmazni, ameddig nem dönthető el a sorrend. Ha továbbra sem dönthető el a sorrend, akkor az 5–9. pontokat kell alkalmazni
5. jobb gólkülönbség a csoportmeccseken
6. több szerzett gól a csoportmeccseken
7. ha két csapat a felsorolt első hat pont alapján holtversenyben áll úgy, hogy az utolsó csoportmeccset egymás ellen játszották (azaz az utolsó csoportmeccs, amelyet egymás ellen játszottak, döntetlen lett, és a pontszámuk, összesített gólkülönbségük, az összes szerzett góljuk száma is azonos), és nincs harmadik csapat, amely velük azonos pontszámmal állt, akkor közöttük tizenegyesrúgások döntenek a sorrendről
8. sportszerűségi index
9. jobb UEFA-koefficiens

Az Eb-n a hat kvartett négy legjobb csoportharmadikja lesz ott a tizenhat között. Elmondható, hogy a jelenleg a harmadik helyen állók közül Szlovákiának és Észak-Írországnak van a legtöbb pontja – egyaránt három, azaz eggyel kevesebb, mint a magyar válogatottnak.

Nehéz megjósolni, mi várható a harmadik fordulóban, de nézzük meg, csoportonként hány ponttal zárhatnak a harmadikok.

A LEHETSÉGES CSOPORTHARMADIKOK

A-CSOPORT
• Svájc 4 ponttal lehet csoportharmadik
• Románia 2/4
• Albánia 3
A számunkra legkedvezőbb eredmény: ha a románok nem nyernek az albánok ellen.

• Oroszország 4
A számunkra legkedvezőbb eredmény: ha az angolok legyőzik a szlovákokat.

• Észak-Írország 3/4
A számunkra legkedvezőbb eredmény: ha a németek legyőzik az északíreket.

• Törökország 3
A számunkra legkedvezőbb eredmény: ha a csehek nem nyernek a törökök ellen.

• Írország 2/4
A számunkra legkedvezőbb eredmény: ha a svédek nem nyernek a belgák ellen, és az írek nem nyernek az olaszok ellen.

AZ E-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Olaszország 2 2 3–0 +3 6
2. Belgium 2 1 1 3–2 +1 3
3. Svédország 2 1 1 1–2 –1 1
4. Írország 2 1 1 1–4 –3 1

Minden csoportban van legalább egy olyan nemzet, amely négy ponttal (is) végezhet a harmadik, akár továbbjutást érő helyen.

A csoportharmadikok sorrendjét az alábbi szempontok határozzák meg:
1. több szerzett pont
2. jobb gólkülönbség
3. több szerzett gól
4. sportszerűségi index
5. jobb UEFA-koefficiens

Mindenféle számolgatás persze mellékessé válik, ha szerdán nem kapunk ki Portugáliától, mert akkor továbbmegyünk az F-csoportból.

F-CSOPORT
Június 14.18.00Ausztria–MAGYARORSZÁG 0–2 (Szalai, Stieber)
Június 14.21.00Portugália–Izland 1–1 (Nani, ill. B. Bjarnason)
Június 18.18.00Izland–MAGYARORSZÁG 1–1 (G. Sigurdsson – 11-esből, ill. Saevarsson – öngól)
Június 18.21.00Portugália–Ausztria 0–0