NB II: győztek a feljutók, ötösre hatos a válasz

2014.05.31. 18:00
Szanyó Károly csapata remekül zárt: a Vasas hatos nyerő szériájának utolsó fellépésén hatot vágtak az angyalföldiek <br />(Fotó: Tumbász Hédi – archív)
A labdarúgó NB II 30. fordulójában győzni tudott mindkét feljutó csapat: a Nyíregyháza Kozármislenyben nyert minimális különbséggel, míg a Dunaújváros otthon könnyedén múlta felül a Békéscsabát. A Vasas visszavágott az Ajkától elszenvedett őszi hazai ötösért, a bakonyiak otthonában most hat gólt szerezve győzött. A Kisvárda Cegléd elleni győzelme csak szépségtapaszt jelent, hiszen a szabolcsiak így is elbúcsúznak a másodosztálytól. A feljutásról lemaradó Siófok lemosta a pályáról a Sopront.

A lényegi kérdések már egy héttel korábban eldőltek a labdarúgó NB II-ben (megvan a két feljutó és a három kieső), de azért maradt még izgalom a 30., utolsó fordulóra is. Például az, hogy a Vasas hat góllal vágott vissza az őszi ötösért az Ajkának (a bakonyiak novemberben 5–1-re győztek a Fáy utcában), ráadásul úgy, hogy 2–1-ről fordítva jutott el hat gólig. Az angyalföldiek a tavasszal látott ötletes, gólra törő játékukkal rukkoltak ki Ajkán is, és az újabb győzelemnek köszönhetően tavaszi bajnokként zárják az idényt. Ez mindenképpen a télen érkező Szanyó Károly munkáját dicséri, az edző az ősz végi, 10. helyről a 4. helyre hozta fel a csapatot a bajnokság végére.

Kímélő „üzemmódban" is győzött a bajnok Nyíregyháza Spartacus a Kozármisleny otthonában. A három pontot eldöntő gólt a második félidőben egy átlövésből Rezes László szerezte, de a hazaiak sem futballoztak rosszul, és ha így küzdöttek volna az egész bajnokságban, mint a Szpari ellen, akkor reális esélyük lett volna a bennmaradásra. A Kozármisleny hét év után búcsúzik az NB II-től, míg a legkiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújtó Nyíregyháza 2007 után nyerte meg ismét a másodosztályú pontvadászatot. A Szpari nemcsak a bajnokságot nyerte meg, hanem ő adja a gólkirályt is a 25 góllal záró Bajzát Péter révén, aki az utóbbi két évad legjobb NB II-es mesterlövésze, Urbin Péter (22) elől szerezte meg a koronát.

Dunaújváros 2003 után adhat ismét csapatot az NB I-be, a PASE viszont abszolút újonc, nem a 2009-ben megszűnt Dunaferr jogutódja! A feljutást már egy hete biztossá tévő együttes Békéscsaba elleni mérkőzése ünnepi hangulatban zajlott. Az újvárosiak fél gőzzel futballozva is magabiztosan győzték le a gondolatban már „nyaraló" csabaiakat. Bebizonyosodott az is, hogy Petneházi Márk téli szerződtetése zseniális húzás volt, a 25 esztendős támadó középpályás ismét jól futballozott, és két gólt szerzett. A találkozó után az MLSZ jelen lévő képviselői átadták az ezüstérmeket a dunaújvárosi játékosoknak és vezetőknek.

Kösz a semmit". „Supka: Ami neked kirúgás, az nekünk berúgás". Ezekkel a transzparensekkel fogadták a szurkolók a Siófok–Sopron mérkőzésen a két csapatot. A Balaton-partiak drukkerei az elmaradt feljutás miatt bosszankodtak (az 5. hely számukra tehát egyenlő a „semmivel"), és az sem segített sokat a lelkiállapotukon, hogy csapatuk felszabadultan futballozva lemosta a pályáról a teljesen indiszponált soproniakat. A vendégdrukkerek Supka Attilára vonatkozó drapériája ez alapján a mérkőzés alapján még kínosabbnak tűnik, bár az egész idényt figyelembe véve megállapítható, hogy Sopronban nem a vezetőedző személye jelenti a legnagyobb problémát.

A Kisvárda Cegléd elleni győzelme csak szépségtapaszt jelent, hiszen a szabolcsiak pontegyenlőséggel végeztek a ceglédiekkel a táblázaton, de kevesebb győzelmük miatt ők búcsúznak el a másodosztálytól. Hegedűs Tibor góljai így semmit sem érnek, de Kisvárdán már a jövőt tervezik, és az azonnali feljutás lesz a csapat célja. Az közben biztossá vált, hogy nem Révész Attila lesz a harmadosztályban a csapat vezetőedzője (ő szakmai igazgatóként marad a klubnál), a télen a klubhoz érkező és eddig az ellenfeleket feltérképező Kocsis János kapja meg a lehetőséget, hogy visszajuttassa a csapatot a másodosztályba.

Kisebb meglepetésre az elmúlt időszakban gyengélkedő Balmazújváros Belényesi Miklós duplájával győzni tudott Szolnokon. A csatár második gólja után tíz perccel a kiállítás sorsára jutott, de a hátralévő időben a kapus, Mester Tamás remek védéseivel tartotta az eredményt. A Szigetszentmiklósi TK-Erima csak a hajrában tudta a győztes gólt megszerezni a sérülések miatt több ifista korú játékost is bevető ZTE ellen.

LABDARÚGÓ NB II
30. FORDULÓ
S
zombat

KOZÁRMISLENY–NYÍREGYHÁZA SPARTACUS 0–1 (0–0)
Kozármisleny, 200 néző. Vezette: Kovács J. Zoltán (Kovács II Gábor, Horváth Krisztián)
KOZÁRMISLENY: Holczer – Kiss M. (Molnár S., 90.), Fellai, Petrók, Vattai – Kovács T., Fenyvesi – Fitos, Nagy E. (Kovács A., 90.), Cziráki (Tóth D., 58.) – Oláh L.
NYÍREGYHÁZA: Ovszijenko – Szokol, Rubus, Gengeliczki, Törtei – Paku, Sándor I. – Pákolicz (Reznek, 87.), Kis R. (Szilágyi P., 61.), Rezes – Bajzát
Gólszerző: Rezes (0–1) a 74. percben
EDUARDO ALMEIDA
, a Kozármisleny vezetőedzője: – Kapkodó és fegyelmezetlen volt a játékunk, mindkét csapat győzelemre játszott, de egy hibából gólt kaptunk, és így el is dőlt a mérkőzés.
LUCSÁNSZKY TAMÁS, a Nyíregyháza vezetőedzője: – Az egész bajnokságot végig vezetve lettünk bajnokok, és az utolsó mérkőzésen megfelelő koncentrációval ismét nyerni tudtunk.

DUNAÚJVÁROS PASE–BÉKÉSCSABA 1912 ELŐRE SE 3–0 (2–0)
Dunaújváros, 2200 néző. Vezette: Berke Balázs (Aradi József, Márton Zsolt)
DUNAÚJVÁROS: Milinte – Villám (Szalai T., 89.), Farkas V., Sárközi, Csehi T. – Lázár Zs. – Ato (Godslove, 56.), Jakab, Petneházi (Sóron, 60.), Thiago – Urbin
BÉKÉSCSABA: Póser – Vozár, Koszó (Juhász Gy., 57.), Pataki, Király P. – Gajdos (Mosquera, 79.), Balog Zs., Tölgyesi (Pozsár, 52.), Lucas – Prasler, Pantovics
Gólszerző: Petneházi (1–0) a 13., Petneházi (2–0) a 29., Jakab (3–0) a 48. percben
DOBOS BARNA
, a Dunaújváros vezetőedzője: – Bajnoki második helyezetthez méltón futballoztunk, szép gólokat szereztünk, és győzelmünkkel örömteli módon fejeztük be a szezont. Köszönettel tartozunk mindazoknak, akik bíztak a csapatban, és segítettek bennünket.
KOMJÁTI ANDRÁS, a Békéscsaba vezetőedzője: – Játékosaink már nem a futballra koncentráltak, ez kiütközött a pályán. Remélem, Békéscsabán a jövőben jobb játékospolitikát folytatnak majd, és nem kell az utánam jövő edzőknek azzal szenvedniük, hogy félévente új csapatot építsenek.

SIÓFOK–SVSE–GYSEV 4–0 (2–0)
Siófok, 300 néző. Vezette: Lovas László (Mohos Milán, Kulman Tamás)
SIÓFOK: Tajti N. – Fülöp N., Fehér Zs., Papp Sz., Gubicza (Horváth P., 54.) – Vass M., Peszmeg – Nagy D. (Papp M., 82.), Ivancsics, Gárdos (Kiss Zs. 75.) – Dajic
SOPRON: Halasi – Fazakas, Baranyai N., Horváth A., Katona M. – Sifter (Németh L., a szünetben), Varga G., Deme – Gaál B. (Pető B., a szünetben), Erdélyi, Heffler N. (Szabó L., 64.)
Gólszerző: Ivancsics (1–0) a 2., Dajic (2–0) a 3., Peszmeg (3–0) a 63., Peszmeg (4–0) a 65. percben
HORVÁTH KÁROLY
, a Siófok szakmai igazgatója: – A tavaszi idényben először futballoztunk felszabadultan, ami már az első percekben meghozta jutalmát. A folytatásban is több ziccerünk volt, sajnálom, hogy csak kettőt értékesítettünk, de így is elégedett vagyok az eredménnyel.
SUPKA ATTILA, a Sopron vezetőedzője: – Több játékosom is bebizonyította, hogy rászolgált a szezon során róla kialakított negatív képre. Amennyiben a jövőben eredményesebben akarunk szerepelni, karakteresebb labdarúgókat kell szerződtetnünk.

FC AJKA–VASAS 2–6 (2–3)
Ajka, 500 néző. Vezette: Barna Gábor (Kis Zoltán, Kiss Balázs)
AJKA: Tulipán – Köles, Pákai, Fodor M., Gunther – Horváth A., Rajos, Sipos N., Lattenstein (Dóczi, 66.) – Sowunmi (Mihalecz P., 84.), Major N. (Skriba, 77.)
VASAS: Lékai – Görgényi (Horváth L., 83.), Grúz, Tamás L., Engel – Gál M. – Cseke B. (Menyhárt, 68.), Berecz, Nagy T., Ádám M. – Ferenczi I. (Szabó B., 71.)
Gólszerző: Sowunmi (11-esből, 1–0) a 18., Ádám M. (1–1) a 21., Sowunmi (2–1) a 28., Sowunmi (öngól, 2–2) a 37., Nagy T. (11-esből, 2–3) a 41., Ferenczi I. (2–4) a 61., Menyhárt (2–5) a 79., Menyhárt (2–6) a 90. percben
Kiállítva: Pákai (a játékvezető megsértéséért) a 48. percben
JÁKLI PÉTER
, az Ajka vezetőedzője: – Jó mérkőzésnek indult, kétszer is vezettünk, de két egyéni hibából a Vasas fordított. A második félidőben a kiállításunk eldöntötte a mérkőzést, és később már nem tudtuk megállítani a Vasas támadásait. Sajnálom, hogy így zártuk az idényt.
SZANYÓ KÁROLY, a Vasas vezetőedzője: – Döcögősen indult a játékunk, de a csapat megmutatta, hogy tud futballozni és küzdeni is. Minden elismerésem a játékosoké, akik a tavasszal nagyszerűen játszottak. Elég mélyről kapaszkodtunk fel a táblázat elejére.

SZTK-ERIMA–ZALAEGERSZEG 2–1 (0–1)
Szigetszentmiklós, 400 néző. Vezette: Nazsa Tamás (Hofbauer Roland, Tőkés Róbert)
SZTK: Baranyi – Csikortás, I. Jakovljevics, Vágó, Deutsch – Khous, Barna Zs., Majoros (Zsivoczky, 74.), Kollega (Sz. Jakovljevics, 63.) – Takács T., Fekete Á. (Sipos B., a szünetben)
ZTE: Kalmár A. – Kocsis A., Sluka, Bogunovics, Nagy Z. (Dufka, 6.) – Simonfalvi – Tóth L. (Balog M., 82.), Grbic, Szántó (Ferencz, 66.), Frizoni – Wittman
Gólszerző: Kocsis A. (0–1) a 41., Vágó (11-esből, 1–1) a 68., Khous (2–1) a 86. percben
PRISZTAI VIKTOR
, a Szigetszentmiklós vezetőedzője: – Ahogy a tavasszal megszokhattuk, ezúttal is küszködtünk a helyzetkihasználással. Azért csak sikerült fordítanunk, és a győzelmünk teljesen megérdemelt.
LENDVAI MIKLÓS, a Zalaegerszeg vezetőedzője: – A rengeteg sérültünk miatt nagyon nehéz mérkőzésen vagyunk túl, de tisztességesen helytálltunk. Ez volt az utolsó mérkőzésem a Zalaegerszeg vezetőedzőjeként, nagyon büszke vagyok a fiúkra.

SZOLNOKI MÁV-STADLER RAIL–BALMAZÚJVÁROS 1–2 (1–1)
Szolnok, Tiszaligeti Stadion, 500 néző. Vezette: Böcskei Balázs (Demeter János, Pápai Zoltán)
SZOLNOK: Pokorni – Vári, Racskó, Antal G., Fritz – Mile (Zvara, 30.), Lengyel B. – Zsótér (Rokszin, 65.), Zsolnai, B. Tóth (Mundi, 50.) – Hamar Á.
BALMAZÚJVÁROS: Mester – Vachtler, Bakos B., Papp F., Németh Á. – Oláh G., Müller (Privigyei, 89.), Kónya, Demjén – Belényesi, Szőllősi F. (Virágh, 75.)
Gólszerző: Hamar Á. (1–0) az 5., Belényesi (1–1) a 30., Belényesi (1–2) az 54. percben
Kiállítva: Belényesi (második sárga lap után) a 64. percben
KIS KÁROLY
, a Szolnoki MÁV vezetőedzője: – Jól kezdtük a mérkőzést, az ellenfél vezetése után pedig nagy erőket mozgósítottunk az egyenlítés érdekében, de nem sikerült ledolgoznunk hátrányunkat, mert az újvárosi kapus bravúrt bravúrra halmozott.
PAJKOS JÁNOS, a Balmazújváros vezetőedzője: – Fokozatosan lendültünk játékba, és taktikus játékunkkal megérdemeltük a győzelmet. Kár, hogy vége a bajnokságnak.

KISVÁRDA MASTER GOOD–CEGLÉDI VSE 2–0 (0–0)
Kisvárda, 550 néző. Vezette: Szőts Gergely (Butkai Zsolt, Galán Roland)
KISVÁRDA: Nacsa – Kornutjak, Hegedűs T., Mboussi, Molnár R. – Bognár Zs. – Miskolczi (Brankovics, 59.), Üveges (Lakatos I., 76.), Fodor A. (Irhás, 53.), Popovics – Pavlov
CEGLÉD: Kovács A. – Robson, Miklósvári (Szabó M., a szünetben), Koncz Zs., Szala – Erős R. – Rebrik (Markó, 56.), Koós G., Tisza K., Lipusz – Horváth S. (Kormos, 65.)
Gólszerző: Hegedűs T. (11-esből, 1–0) a 63., Hegedűs T. (2–0) a 78. percben
RÉVÉSZ ATTILA
, a Kisvárda szakmai igazgatója: – Hangulattalan mérkőzésen végig érződött a tét nélküliség. Ezúttal sem támadó szerzett gólt, mégis azt mondom, az eredmény örömteli, és méltósággal búcsúztunk az NB II-től, ahová, remélem, egy év szünet után, megerősödve visszatérünk.
SZABÓ ISTVÁN, a Cegléd vezetőedzője: – Célunkat már egy hete teljesítettük, ezért most azok a játékosok kaptak lehetőséget, akik eddig kevesebb szerepet kaptak. Van olyan, akivel elégedett voltam, másokkal nem annyira.

A Gyirmót FC Győr–FC Tatabánya mérkőzést vasárnap 18 órakor rendezik.

Feljutott az NB I-be: Nyíregyháza Spartacus, Dunaújváros PASE
Kiesett az NB III-ba: FC Tatabánya, Kozármisleny, Kisvárda