Az FTC bronzérmes, 2005 után ismét európai kupameccset játszhat

2011.05.22. 17:23
Schembri az első félidő végén csapott le (Fotó: Szabó Miklós)
A 2005–2006-os idény után ismét kiléphet az európai labdarúgószíntérre a Ferencváros csapata, amely az Albert Flórián Stadionban André Schembri, Héctor Gabriel Morales és az utolsó profi mérkőzését játszó Dragóner Attila góljával 3–0-ra legyőzte a Lombard Pápát, ezzel megszerezte a bronzérmet az NB I-ben – no meg ezzel az Európa-liga-indulást jelentő pozíciót. Az FTC 2005 után állhat ismét dobogóra a magyar élvonalban.

A kezdés előtt a „Szép volt, Dragi!” zúgott a lelátón a profi labdarúgástól búcsúzó FTC-középhátvéd, Dragóner Attila tiszteletére – az ünnepelt a kispadon kezdte a mérkőzést.

A MECCS ELŐTTI SZITUÁCIÓ

Bronzérmes és európai kupainduló az FTC, ha...

...győz

...pontot szerez, és a DVSC, valamint a ZTE sem nyer

...kikap, de a DVSC is kikap, a ZTE pedig nem nyer

Bronzérmes és európai kupainduló a Debrecen, ha...

...győz, és a Ferencváros pontokat veszít

Bronzérmes és európai kupainduló a ZTE, ha...

...győz, az FTC kikap, a DVSC pedig nem nyer.

Rájátszás következik, ha:

...az FTC ikszel, a DVSC nem nyer, és a ZTE nyer (FTC–ZTE 48-48 pont)

...az FTC kikap, a DVSC ikszel, és a ZTE nem nyer (FTC–DVSC 47-47 pont)

Az első lehetőség egy Csizmadián megpattanó lövés következtében a Pápa előtt adódott, Ranilovic – aki egyébként rossz irányba mozdult – megkönnyebbülésére a labda elment a kapufa mellett. Az első tíz percbe még több gyenge szöglet fért bele mindkét oldalon, helyzet viszont nem.

A hangulat kifejezetten ideges volt, ezt több kemény (és csúnya) belépő és a sok reklamálás is jelezte, no meg az, hogy a játékban sok volt a pontatlanság – jó focit viszont nem lehetett látni. Lehetőség sem igen adódott, Szűcs Lajosnak egy felfejelt Maróti labda után kellett nyújtózkodnia – a pápaiak kapusa gond nélkül gyűjtötte be a labdát. Közben egy „apró” bökkenő akadt: vezetést szerzett a Fradi két riválisa, a DVSC és a ZTE is, így a virtuális tabellán a Debrecen előzött. Az Üllői úton meg továbbra is bokacsattogástól volt hangos a pálya...

Helyzetre a 32. percig kellett várni, ekkor egy szöglet után Schembri fordult és lőtt, Szűcsnek nem okozott gondot a kísérlet. A két csapat fogcsikorgatva küzdött, ötlet és veszély viszont nem volt egyik játékában sem, így nem volt csoda, hogy a 44. percig 0–0 állt az eredményjelzőn. A félidő utolsó perce azonban zöld-fehér gólt hozott, a bal szélről induló Schembri pazar labdát kapott, kilépett, lefutotta Farkast, majd szépen a kapuba emelt – 1–0, ezzel pedig a Ferencváros „virtuális bronzérmesként” vonulhatott le a pályáról. Mindhárom, a 3. helyre hajtó csapat (az FTC, a DVSC és a ZTE) 1–0-s előnyben volt félidőben.

A fordulást követően gyorsan mindkét kapu előtt adódott lehetőség (a Ferencvárosé volt a nagyobb, de Abdi elől sikerült menteni), majd a harmadik kisebb helyzet a Pápáé lett, amikor egy jobb oldali kontra után Bali lőtt a kapu mellé. Prukner László váltott, Sztanics helyére behozta a búcsúzó Dragónert – a védő közel sem csak tiszteletkörre jött be, a kapu „tisztán tartása” igen fontos volt. Dragóner beállása után a Haladás debreceni egyenlítő góljának örülhetett a Fradi-tábor, a ZTE közben 2–1-re vezetett Szolnokon, ezzel FTC, ZTE, DVSC volt a sorrend a 3., 4, 5. helyen.

A Fradi könnyedén tovább növelhette volna előnyét a 62. percben, Schembri ziccerét azonban védte Szűcs Lajos, majd ha lehet, még nagyobb bravúrt bemutatva átért Rósa Dénes ismétlésére is – maradt az 1–0.

MAGYAR INDULÓK AZ EURÓPAI KUPÁKBAN, 2011–2012
Videoton BL, 2. selejtezőkör
Paks El, 1. selejtezőkör
FTC El, 1. selejtezőkör
KTE-Ereco El, 2. selejtezőkör

Ami itt még kimaradt, nem maradt ki a 71. percben, a Ferencváros valósággal lenullázta a Pápa védelmét. Rósa Dénes jobbról Abdinak gurított vissza, aki maga is helyzetben volt, de inkább önzetlenül balra, Moraleshez továbbított, az argentin lekezelte a labdát, és a hálóba lőtt. 2–0

A lényegi dolgok ezzel eldőltek, és ez a hajrán is meglátszott, nagyjából semmi sem történt a pályán... A Ferencváros teljesen elégedett volt a 2–0-val, a Pápa sem törte magát különösebben. A 89. percben jött a slusszpoén: a visszavonuló Dragóner Attila került helyzetbe egy bal oldalról bepasszolt labda után, laposan lőtt, a labda a hosszúban kötött ki – remek búcsú! 3–0

Jöhetett az Európa, Európa! kántálás – a Ferencváros 2005 után ismét dobogós, és kivívta a nemzetközi szereplés jogát is. Ez pedig, tekintve a klub nehézségeit, dicséretére válik a játékosoknak – akik még a pályán megkapták a bronzérmeket.

ÍGY ÜNNEPELTEK AZ ÜLLŐI ÚTON

„Tudtuk, hogy a Pápa kulturált, kombinatív, sokpasszos játékra képes. Az első félidőben az volt a kérdés, hogy elfutjuk-e magunkat, ha megállás nélkül nyomozzuk a labdát. Szerencsére ez nem történt meg. A szünetig a Pápa jobban játszott, mi kicsit eszetlenül, ezért nagyon jókor jött a gól, valamint a szünet. A második félidőben a vezetésünk tudatában már nem kellett rohannunk. Gratulálok a csapatomnak, hogy ilyen szép eredményt tudott elérni, és az egész szezon során sportemberhez méltó módon viselkedett. Hatalmas köszönet jár minden munkatársamnak és mindenkinek, aki hozzá tudott tenni ehhez az eredményhez" – értékelte a mérkőzést az ftc.hu-n Prukner László, a Ferencváros vezetőedzője.
„Gratulálok a Ferencvárosnak a bronzéremhez és az Európa-ligában való induláshoz. Nekünk egy tétje volt a meccsnek, hogy egyenes gerinccel tudjunk elmenni a nyári szünetre. Azt gondolom, ezt teljesítettük, még akkor is, ha a három kapott gól az sok. Sajnos megint mindegyiket súlyos egyéni hibák előzték meg. Őszintén mondom, örülök, hogy Dragóner Attila góllal tudott elbúcsúzni, egyedül Szűcs Lajos emészti ezt meg nehezen" – mondta Véber György, a Pápa vezetőedzője.
MÉGISCSAK MAGYAR BAJNOKNAK KELL LENNI - KUBATOV
„Amikor a Ferencváros ebbe a bajnokságba belépett, és újra NB I-es lett, akkor azt mondták, hogy talán a középmezőny az elvárható. És mi megelőztük ezt az elvárást, ami hatalmas dolog, főleg ebben a bizonytalan környezetben. A srácok ma is csapatként tudtak együtt küzdeni" – nyilatkozta Kubatov Gábor, a Ferencváros elnöke a találkozót követően a Nemzeti Sport Online-nak.
„Az Európa-liga-szereplés mellett az átláthatóság, a rend lehet nagy vonzerő egy szponzornak. Az biztos, ilyen közönsége nincsen senkinek. De ezeknek a fiúknak is – ugyanúgy, mint nekünk – jól kell viselkednie majd, és akkor talán közösen meg tudjuk teremteni azt a Ferencvárost, amely az én álmaimban már régóta itt él."
Kubatov Gábor a jövőbeli tervekkel kapcsolatban elmondta: „Egy fradista nem is tud másra gondolni. Nagy siker a harmadik hely, de mégiscsak magyar bajnoknak kell lenni, be kell jutni a Bajnokok Ligájába. Még a hosszú, rögös út elején tartunk, de egy percig sem adjuk fel."
DRAGÓNER: ILYET IS TUD A SORS!
FERENCVÁROS–PÁPA 3–0