A Loki „csúcsigazolása” még a kaput sem találta el – ők jöttek

Pór KárolyPór Károly
Vágólapra másolva!
2017.02.28. 18:05
null
Szuk Hjun Dzsun 102 percnyi játékideje nem volt túl eredményes (Fotó: Koncz György)
A labdarúgó NB I első két tavaszi fordulóját követően érdemes visszatekinteni a téli átigazolási időszakra abból a szempontból, hogy a bajnokság egészét tekintve milyen minőségű játékosokkal erősödött a liga, milyen értéket képviselnek ők és mit nyújtottak eddig a hazai élvonalban.

 

REKORDOKAT DÖNTŐ ÁTIGAZOLÁSI IDŐSZAK

Az elmúlt évekkel összevetve elmondhatjuk, több szempontból is példa nélküli volt a mostani, téli átigazolási időszak.

Egyrészt azért, mert az UEFA által a hat legerősebb európai bajnokság közé sorolt ligákból négyen is érkeztek.

Kleinheisler Lászlóésa német Janek Sternberg(mindkettenaWerder Bremen-től mentek az FTC-be) a német Bundesligából,a horvátIvan Kelava (Granada– DVSC) a spanyol,az NB I első nigeri játékosa, Amadou Moutari (Anzsi– FTC) pedig az orosz élvonalból.És az ősszel sérüléssel bajlódó Kelavát leszámítva mindegyikük játszott isaz adott bajnokságban. A legtöbbet Kleinheisler, igaz, nem a Werderben, ahonnét érkezett, hanem kölcsönjátékosként a Darmstadtban.

Aztán abból a szempontból sem volt szokványos a téli piac, hogya legtöbb értékes külföldiért átigazolási díjat fizettek a klubok,vagyis kevesebb szabadon igazolható tucatlégiós jön az NB I-be, a vezetők a korábbi évekkel szemben nagyobb hajlandóságot mutatnak arra, hogy pénzt áldozzanak az erősítésekre, így pedig nagyobb az esélye annak, hogy igazán jó futballisták érkezzenek.

A meglévő adatok alapján a legtöbbeta Videotonfizetteegy játékosért, a Dinamo Zagrebtől500 ezer euróért megvett kétszeres horvát válogatott Mirko Maricért,aki legutóbb kölcsönben az NK Lokomotivában futballozott. De például Sternberg (a Transfermarkt szerint 100 ezer euróba került), Julian Koch (Fortuna Düsseldorf – FTC), Fülöp István (Botosani – DVTK)ésSzarka Ákos (DAC – DVTK)sem ingyen jött az NB I-be, ahogy kölcsönadási díjat Kleinheislerért és a dél-koreai Szuk Hjun Dzsunért (FC Porto – DVSC) is kellett fizetni.

Ráadásul a belső piacon is volt pénzmozgás, hiszen Botka Endréért fizetett a Fradi a Honvédnak, Bognár István játékoscsere keretében érkezett a zöld-fehérekhez Diósgyőrből (Busai Attiláért cserébe), Gaál Bálint átigazolási díj ellenében került a Haladástól a Vasashoz, és akkor az NB II-es Puskás Akadémia nagy bevásárlásáról még nem is beszéltünk (a felcsútiak fizettek a Haladásnak Hegedűs Jánosért, ahogy a Honvédnak isProsser Dánielért).

Miközben a Transfermarktadatai szerint a télenkét és fél millióeuró érkezett NB I-es játékosokért külföldről, a teljes összeg a Ferencvároshoz. Ebből 1.5 milliótaz orosz FK Krasznodarutalt átCristian Ramírezért, egymilliót pedig Nagy Dominikért a lengyel Legia Warszawa(más kérdés, hogy lengyel források szerint Nagy vételára 600 ezer euró körül volt).

Amit még feltétlenül érdemes kiemelni, hogy a Transfermarkt számai alapján az elmúlt években télen nem érkeztek külföldről ilyen értékű (a játékosok becsült piaci értékét figyelembe véve) új futballisták. Az összértéküket11millió 625ezer euróra teszi a mértékadó piaci portál.

A csúcstartó a dél-koreaiSzuk Hjun Dzsun 2.7 millió euróval. A német oldal a 2004–2005-ös szezontól tartja nyilván piacérték alapján az átigazolásokat, azóta papíron ő az NB I legértékesebbnek tartott labdarúgója. Elsősorban az ő érkezésének köszönhetően a becsült keretérték alapján összeálló csapatrangsorban a DVSC időlegesen meg is előzte a Fradit. Azért csak időlegesen, mert azóta a német piaci portál újraárazta a játékosokat, Dzsun a 2.7 millióról az NB I-be szerződésével leesett 1.8 millióra, és a DVSC most már visszaszorult a 3. helyre, a Videoton és az FTC mögé a becsült keretértékek alapján.

A TÉLEN AZ NB I-BE ÉRKEZŐ LEGÉRTÉKESEBB JÁTÉKOSOK LISTÁJA
Hova érkezett? (honnan?)
Becsült érték*
Szuk Hjun Dzsun (dél-koreai) DVSC(FC Porto – kölcsönbe) 2.7 millió
Kleinheisler László FTC (Werder Bremen – kölcsönbe) 1 millió
Mirko Maric (horvát) Videoton (DinamoZagreb) 900 ezer
Lazar Veszelinovics(szerb) Mezőkövesd(Pohang Steelers – Dél-Korea) 750 ezer
Jurij Kolomojec(ukrán)
MTK (FK Vorkszla Poltava) 700ezer
Fülöp István DVTK (FC Botosani) 550 ezer
Janek Sternberg (német) FTC (Werder Bremen) 500 ezer
Amadou Moutari (nigeri) FTC (Anzsi Mahacskala) 500 ezer
Julian Koch (német) FTC 500 ezer
Ivan Kelava (horvát) DVSC (FC Granada) 500 ezer
Justin Mengolo (kameruni) DVSC 500 ezer
Volodimir Tancsik(ukrán) Gyirmót 500 ezer
*Az átigazolás pillanatában, a Transfermarkt adatai alapján, euróban

A DÉL-KOREAI CSÚCSTARTÓ MÉG A KAPUT SEM TALÁLTA EL

Az egy dolog persze, hogy a különböző mutatók – úgy mint az életkor, a válogatottsági szám, annak a bajnokságnak az erőssége, amelyben legutóbb játszott – alapján hogyan becsülik meg egy futballista piaci értékét, az meg egy másik, hogy az a futballista aztán mit nyújt a pályán. Ezért az InStat Football segítségével az eddigi két tavaszi forduló statisztikai mutatói alapján szemügyre vettük néhány „rekordigazolás” produkcióját.

Az egyik legérdekesebb kérdés, hogy vajon mit is tud valójában a 25 éves, 18-szoros (a 18 meccsen hat gólt szerző) dél-koreai válogatott Szuk Hjun Dzsun. Ugyanis ha részletesen megnézzük eddigi pályafutását, akkor a 191 centiméteres magasságán túl csak az tűnik szembe, hogy két európai sztárklubnál, az Ajaxnál és a Portónál is megfordult, amivel jelentősen megnövelte a piaci értékét, viszont igazán maradandót sehol sem alkotott.

Hollandiában az Ajaxnál (3 bajnoki meccs) és a Groningennél összesen 30 bajnokin játszott, de csak öt gólt szerzett (mind az ötöt a Groningennél). Portugáliában négy klubnál is megfordult, de a 69 élvonalbeli bajnokin jegyzett 20 gól és 9 gólpassz nem kimondottan jó egy csatáról. A legjobb szezonja az előző volt, amikor 25 bajnoki meccsen 10 találatig jutott. Ebből kilencet szerzett a Setúbalban, majd tavaly januárban a Porto szerződtette 1.5 millió euróért, de új klubjánál kilenc bajnokin már csak egyszer talált be. Ezután az őszt a török Trabzonspornál kezdte kölcsönben, de miután 17 tétmeccsen csak egy gólt szerzett Törökországban, jöhetett Debrecenbe (ugyancsak kölcsönbe)...

Így változott Dzsun piaci értéke (Forrás: Transfermarkt)
Így változott Dzsun piaci értéke (Forrás: Transfermarkt)

A Lokinál a Fradi ellen szűk fél órát kapott, Kispesten pedig a 23. percben állt be a megsérülő Frank Feltscher helyére. A két találkozón összesen 102 perc jutott neki. Ez idő alatt egyszer vette célba a kaput, de nem találta el (mellément a lövés). 12 pontos passza volt 51 százalékos hatékonyság mellett. Párharcainak csak valamivel kevesebb, mint a felét (44 százalékát) tudta megnyerni, szám szerint 13-at. Volt 28 elveszített labdája, egyet pedig szerzett.

Persze mondhatjuk a számok láttán, hogy még időre van szüksége, csak éppen Debrecenben abból van a legkevesebb, mert már kieső helyen áll a csapat…

KLEINHEISLERTŐL ÉS AZ „EGYIK LEGJOBB” CSATÁRTÓL IS TÖBBET VÁRNAK

Kleinheisler mutatóival már foglalkoztunk múlt héten, és a Videoton elleni bajnokit követően is csak azt állapíthatjuk meg, hogy egy Bundesligából jövő támadó középpályástól többet várnánk. A két meccsen lejátszott 173 perc alatt egy lövése volt (amit blokkoltak), és egy közvetlen gólhelyzetet teremtő passza.

A legértékesebb téli érkezők listáján a 3. helyen álló Maric (Videoton) teljesítményét 29 lejátszott perc alapján nem lehet értékelni, de így is volt már egy sarkazós gólpassza, ami nem rossz beugró.

Ellenben a listán 4. szerb Lazar Veszelinovicsot az NB I leendő egyik legjobb csatáraként harangozta be a Mezőkövesd vezetőedzője, Tomiszlav Szivics, de a Dél-Koreából jövő támadó az eddigi, mindössze három lövésével – amiből csak egy találta el a kaput – nem igazolta a hírét. Pedig az első meccsen bőven volt helyzete a csapatának, hiszen három gólt is lőttek a DVTK-nak.

Az NB I-be télen érkezett játékosok közül eddig csak a diósgyőri Fülöp és az MTK-s Kolomojec szerzett gólt – éppen múlt szombaton csapataik egymás elleni meccsén találtak be a hétvégén. A diósgyőri támadó a két meccsen négyszer vette célba a kaput, ebből háromszor el is találta, és az egyikből gól lett – ez nem rossz mutató, de alapvetően tőle is több kell, mert ez, mint a hétvégi meccs is mutatta, kevés ahhoz, hogy sikerre vezesse csapatát. Kolomojec ellenben csak a DVTK ellen ötször is lövőhelyzetbe került, s bár csak egyszer találta el a kaput, de abból szépségdíjas gól lett.

Bennük azért megvan a lehetőség, hogy húzóemberei legyenek csapatuknak. Viszont például a ferencvárosi Amadou Moutari esetében még nem látni, mennyire jelent majd valós erősítést csapatának: a Magyar Kupában jól játszott a Honvéd ellen, de a bajnokságban ő sem adott lendületet a Fradi támadójátékának, párharcai 55.5 százalékát elveszítette, volt 29 labdavesztése, egyetlen szerzett labda mellett.

A külföldről jövők közül egyértelműen jó igazolásnak eddig a Ferencváros német játékosai tűnnek. A balhátvéd Janek Sternberg az InStat teljesítménymutatói alapján például bekerült a 21. forduló válogatottjába, míg Debrecenben a középhátvédet játszó Julian Koch emelkedett ki több mutatóban is, neki volt például a legjobb a párharc mutatója (24-ből 14-et nyert meg).

A dél-koreai Loki-csatár statisztikai lapja a Honvéd ellen, a pályán a legfontosabb megmozdulásaival (Forrás: instatfootball.tv)
A dél-koreai Loki-csatár statisztikai lapja a Honvéd ellen, a pályán a legfontosabb megmozdulásaival (Forrás: instatfootball.tv)

SZÍNVONAL-EMELKEDÉST MÉG NE NAGYON VÁRJUNK – ÖSSZEGZÉS

Összegzésképpen azt megállapíthatjuk, a téli átigazolási időszak során korántsem jött már annyi haszontalan játékos külföldről, mint néhány éve, viszont hiába képviselnek papíron nagyobb értéket a most igazolt futballisták, hiába döntöttek meg az ideérkezésükkel több rekordot is, látható, hogy színvonal-emelkedést, amit hosszú távon szeretnénk végre látni, aligha remélhetünk tőlük. Sőt, többségük esetében még az sem biztos, hogy tényleges erősítést jelentenek majd csapatuk számára...

NB I, 2016–2017, 22. FORDULÓ
MÁRCIUS 5., SZOMBAT
HELYSZÍN
15.30: Mezőkövesd–Vasas
Mezőkövesd, Városi Stadion
15.30: MTK Budapest–Paks
Budapest, Új Hidegkuti Nándor Stadion
15.30: DVSC–DVTK
Debrecen, Nagyerdei Stadion
15.30: Videoton–Bp. Honvéd
Felcsút, Pancho Aréna
15.30: Gyirmót–Haladás
Győr, Alcufer Stadion
18.00: Újpest–Ferencváros
Budapest, Szusza Ferenc Stadion
TABELLA • MENETREND • GÓLLÖVŐLISTA
NB I, 2016–2017, 21. FORDULÓ
FEBRUÁR 25., SZOMBAT
HELYSZÍN
JÁTÉKVEZETŐ

NÉZŐSZÁM

Haladás–Újpest 0–2
Sopron, Városi Stadion
Andó-Szabó Sándor
1831
Bp. Honvéd–DVSC 1–0
Budapest, Bozsik-stadion
Berke Balázs
2019
DVTK–MTK 2–3
Mezőkövesd, Városi Stadion Erdős József
1646
Paks–Mezőkövesd 5–0
Paks, Paksi Stadion
Szőts Gergely
1023
Vasas–Gyirmót 1–1
Budapest, Szusza Ferenc StadionKarakó Ferenc
2350
Ferencváros–Videoton 0–0
Budapest, Groupama ArénaSzabó Zsolt
8725
TABELLA • MENETREND • GÓLLÖVŐLISTA
NB I, 2016–2017, 20. FORDULÓ
FEBRUÁR 18., SZOMBAT
HELYSZÍN
JÁTÉKVEZETŐ
NÉZŐSZÁMOK

Videoton FC–Újpest FC 5–1

Felcsút, Pancho ArénaSolymosi Péter2179

Gyirmót FC Győr–Paksi FC 0–0

Győr, Alcufer Stadion

Berke Balázs764

Mezőkövesd–Diósgyőri VTK 3–0

Mezőkövesd, Városi Stadion
Vad II István3325
MTK Budapest–Bp. Honvéd 1–2

Budapest, Új Hidegkuti Nándor Stadion

Pintér Csaba
2706

Debreceni VSC–Ferencváros 0–0

Debrecen, Nagyerdei Stadion
Farkas Ádám
7138
TABELLA • MENETREND • GÓLLÖVŐLISTA
A Vasas–Haladás mérkőzés a Szusza-stadion talajának állapota miatt elmarad.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik