Női kosár Eb-selejtező: tízpontos magyar vereség Izlandon

2016.02.24. 22:45
Hazai pályán sikerült Izlandot legyőzni, Reykjavíkban visszavágtak az északiak (Fotó: MTI, archív)
A magyar női kosárlabda-válogatott kikapott Izlandon az Európa-bajnoki selejtező negyedik fordulójában, elszenvedve első vereségét a kvalifikációs sorozatban.

Az E-csoportban veretlenül éllovas magyar válogatott szombaton óriási csatában 65–64-re verte meg Pécsen a szlovákokat, a meccs hőse a honosított Quigley Allie volt, aki egymaga 27 pontot szórt. Az izlandiak aznap Portugáliában szerepeltek, és elszenvedték harmadik vereségüket is, így sereghajtók a kvartettben.

A két csapat novemberi csoportmérkőzését 72–50-re nyerték a magyarok Miskolcon, a reykjavíki „visszavágóra” azonban Quigley nem tartott a csapattal. A válogatott– amely júniusban a 14-20. helyen zárt a magyar-román közös rendezésű Eb-n – kissé beragadt a kezdésnél, így Stefan Svitek szövetségi kapitány 13–2-nél időt kért.

A házigazdák ennek ellenére 22-10-re elhúztak, de a nyitó negyed végére hét pontra csökkent a különbség. A folytatásban két magyar pontra kilenc érkezett válaszul, és Krivacsevics Tijána ugyan remekelt, de a nagyszünetben így is 46–35 volt az állás. A túloldalon a Miskolcon 16 pontot dobó – és a DVTK-ban is megfordult – Helena Sverrisdóttir ekkor 20 pontnál tartott.

Térfélcsere után a szigetországiak egy 9–0-ás rohammal kezdtek, és 57–36-nál eldőlni látszott a mérkőzés, ám a vendégek beleerősítettek, így a negyedik játékrész 68–56-ről indult. Sverrisdóttir csak 2 pontig jutott a harmadik felvonásban. A záró szakasz elején a Svitek-gárda két alkalommal is feljött tíz pontra (68–58, 73–63), de ennél közelebb már nem tudott férkőzni ellenfeléhez.

A 3/1-es győzelmi mérlegnél tartó magyarok legközelebb, november 19-én a portugálokat fogadják. A négycsapatos csoportokban – így az E jelű kvartettben is – az utolsók elleni eredmények kiesnek, így várhatóan az Izland elleni eredmények nem számítanak majd a sorozat végén. A selejtezőkörből a kilenc csoportgyőztes, továbbá a hat legjobb második jut ki a 2017-es Eb-re, a házigazda csehek alanyi jogon résztvevők.

NŐI KOSÁRLABDA EB-SELEJTEZŐ
E-CSOPORT, 4. FORDULÓ

IZLAND–MAGYARORSZÁG 87–77 (22–15, 24–20, 22–21, 19–21)
Reykjayík, 400
néző. Vezette: Ressel Larsen (dán), Hilke (finn), P. K. Larsen (norvég)
IZLAND: GUNNLAUGSDÓTTIR 12/12, Kristinardóttir 3, G. GUNNARSDÓTTIR 14/3, SVERRISDÓTTIR 29/15, Gudmundsdóttir 7/3 . Csere: THRASTARDÓTTIR 9, Sturludóttir 7/3, B. Gunnarsdóttir, Brynjarsdóttir, Amundadóttir 6
MAGYARORSZÁG: Fegyverneky 12, Raksányi 5/3, Simon Zs. 4, Zele 6, KRIVACSEVICS 24. Csere: Fűrész, Licskai 7/3, Határ 7, Horváth B. 5/3, Dubei 7
Az eredmény alakulása. 2. p.: 8–0. 4. p.: 13–2. 8. p.: 22–10. 14. p.: 34–19. 16. p.: 37–35. 18. p.: 39–28. 23.p.: 57–36. 26.: 59–44. 27. p.: 65–44. 33. p.: 73–63. 35. p.: 80–65. 38. p.: 85–72
Kipontozódott: Zele (37. p.)
Ivar Asgrimsson:
– Azzal az álommal vágtunk neki a selejtezősorozatnak, hogy megpróbálunk elcsípni egy meccset a magyarok vagy a szlovákok ellen, és most sikerült! Kiválóan védekeztünk az ellenfél magassági fölénye ellenére, támadásban pedig nem ijedtek meg játékosaim, bátran támadták a gyűrűt. Csodálatos volt ez az este!
Stefan Svitek: – Nem lehet ennyi pontot kapni Izlandtól, a védekezéssel végig óriási problémáink voltak, kaptunk tizenkét hármast. Igen, mondhatjuk, hogy szégyenteljes ez a vereség. Az Európa-bajnoki kijutásra jelentősen fogytak az esélyeink, lehet, hogy ezzel az eredménnyel el is szálltak.