Férfi kosár NB I: szépített a Szolnok, elődöntős a Fehérvár

GYŐRI FERENC, KOVÁCS GERGELYGYŐRI FERENC, KOVÁCS GERGELY
2022.05.24. 21:03
A Szolnok szépített a Kecskemét elleni párharcban (Fotó: Nagy Balázs/Új Néplap)
A férfi kosárlabda NB I negyeddöntőjének 3. mérkőzésein a Szolnok 95–89-re legyőzte a Kecskemétet, ezáltal szépített a párharcban, míg a Körmend egymás után másodszor is felülmúlta az Oroszlányt. A Fehérvár parádés utolsó negyeddel 92–85-re legyőzte a Sopront, ezzel elsőként biztosította a helyét az elődöntőben, míg a címvédő Falco szintén nyert, s így a Körmendhez hasonlóan már csak egy győzelemre van szüksége a továbbjutáshoz.

Tizenkét eltökélt játékos futott ki a bemelegítésre kékben a Novomatic Aréna parkettjére: a teljes keretével a bajnokság egyik legerősebb csapatának számító Alba Fehérvár már a férfinegyeddöntő keddi, harmadik összecsapásán le akarta zárni a Sopron KC elleni párharcot. Végül sikerült neki, ám ehhez az kellett, hogy a hajrára abszolút leolvadjon az addig jól játszó házigazda.

Az Alba Pongó Marcell kettő plusz egyes játékával kezdett. Hat ponttal válaszolt erre az SKC, Milos Boriszov hamar belejött a játékba, és Pongó is fenntartotta a lendületét. Boriszov hat és fél perc alatt eljutott 12 pontig, Quincy Ford hatalmas blokkot mutatott be Shaheed Davis kárára, majd Myles Mack ziccere után (21–16) jött is Matthias Zollner időkérése – a hangulat fokozódni kezdett a lelátón.

A második negyed rontott ziccereket és váratlan hibákat hozott. Rengeteg könnyűnek látszó dobás perdült le a gyűrűről, csupán tíz pont született több mint öt perc alatt, aztán a Sopron rendezte a sorait, és 40–32-re húzott el, ezt a differenciát a félidőig 12-re növelte.

Nagy elánnal jött ki az öltözőből az Alba, három perc elteltével bejött nyolcra. A legérdekesebb jelenet egyértelműen Lenzelle Smith nevéhez fűződött, aki hatalmas cselekkel próbált bolondot csinálni Takács Norbertből, mígnem gyors mozdulatainak vége az lett, hogy a lábáról az oldalvonalon kívülre gurult a labda.

EGY SIKER KELL

Az Alba már páholyból figyelheti a férfibajnokság rájátszásában, hogy mire megy a többi csapat a negyeddöntőben, amely az eddigi sok meglepetés után kedden három papírforma-győzelmet hozott. A középszakaszt a második helyen záró, immár az életéért küzdő Magyar Kupa-győztes Szolnok a montenegrói Bojan Szubotics vezérletével elsősorban a második félidő elején bemutatott 11-0-s rohammal birkózta le a Kecskemétet, így szépített. Körmenden viszont teljes lett a fordítás, a párharc első meccsét idegenben megnyerő Oroszlány másodszor is kikapott, így a vasiak kerültek egy sikerre a továbbjutástól. A címvédő Falco hamar feledtette a szegedi kisiklást, könnyedén verte meg a kupából őt a negyeddöntőben kiejtő együttest, és került ismét lépéselőnybe.

75–61-gyel indult a záró tíz perc, amelyet 11–3-mal kezdett a Fehérvár, ekkor Kosztasz Flevarakisz időt kért. Majd hamarosan még egyet: Vojvoda Dávid és Pongó Marcell is pontosan célzott kintről, 80–78-ra faragta a hátrányát az Alba. Vojvoda magas ívű ziccerrel egalizált, Stark kivette Teyvon Myers kezéből a labdát, döntetlennel indult a sorsdöntő utolsó két perc.

A mezőny legjobbja, Mack adott csodás asszisztot E. J. Montgomerynek, így kettővel a vendéglátó állt előrébb. Davisen néhány másodperccel később már nem nevettek a hazai drukkerek, triplájával az Alba került előnybe, ráadásul Myers csak egy büntetőt dobott be Pongó kipontozódását követően.

Michael Fakuade duplájával két ponttal vezetett az Alba, Montgomery rontott. Mack személyije után egyszerű volt a képlet: ha Stark bedobja mindkét büntetőjét, elődöntőbe kerül az Alba Fehérvár. Az amerikai irányítónak helyén volt a szíve, Myers ellen azonban lépéshibát ítéltek a játékvezetők a triplakísérleténél, a pokol elszabadult – Myers két technikait kapott, Flevarakisz szintén, mindkettejüket kiállították, a görög szakember tombolt, ütötte a jegyzőasztal plexifalát, nem lehetett lecsillapítani, ahogyan az amerikai hátvédet sem, az öltözőfolyosóhoz közelítve is kis híján nekiment a bíróknak.

A sajnálatos végkifejlet rányomta a bélyegét a befejezésre, az viszont nem vitás, hogy az Alba összességében megérdemelten jutott be a legjobb négy közé, méghozzá elsőként. Myers néhány dobással igyekezett levezetni a feszültségét, még közös képekre is összeállt fiatal szurkolóival, az egyiknek a mezét is odaadta – hamar javított az összképen, az idény azonban befejeződött az SKC-nek.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
NEGYEDDÖNTŐ, 3. MÉRKŐZÉSEK

SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT 95–89 (27–28, 26–23, 25–13, 17–25)
Szolnok, 1600 néző. Vezette: Benczur, Mészáros B., Győrfy R.
SZOLNOK: BADZIM 17/6, Gillszki, KOVÁCS P. 16/9, SZUBOTICS 22/6, Cakarun 12. Csere: Young 8/3, CUMMINGS 14/6, Sebők A. Rudner 6/6. Edző: Gasper Potocnik
KECSKEMÉT: POLLARD 19/3, MILUTINOVICS 22/12, JARAMAZ 15/12, Kucsera 2, Karahodzsics 10. Csere: Fazekas M. 3/3, Kiss D. 4, Wittmann 3/3, Ivkovics M. 3/3, Botka 1, Tóth Barna 7/3, Tóth Balázs. Edző: Forray Gábor
Az eredmény alakulása. 4. perc: 13–9. 8. p.: 24–24. 14. p.: 36–36. 18. p.: 45–46. 22. p.: 60–51. 25. p.: 65–53, 28. p: 71–63. 33. p.: 86–70. 38. p.: 95–86
Kipontozódott: Kucsera (29. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2:1 a Kecskemét javára.
Gasper Potocnik: – Néhány perc volt a mérkőzésen, amikor megmutattuk, igenis tudjuk, hogyan kell kosárlabdáznunk. Ha fizikailag és mentálisan is rendben vagyunk, akkor nincs gond a játékunkkal. Sajnos a sérülések miatt kisebb a rotációnk, így még nem kosárlabdázunk tökéletesen. Beszélnem kell a szurkolótáborunkról, amely ott volt a hétfői edzésen és biztatott bennünket, s a meccsen a hatodik emberünk volt.
Forray Gábor: – Nagyon jó első félidőt játszottunk az Olajjal. A szünet után azonban nem tudtunk reagálni a hazaiak védekezésére, túlvállaltuk magunkat, rossz ritmusban játszottunk. A hajrában már az akadémistáink voltak a pályán, akik megmutatták, mit tudnak, bátran játszottak. Pénteken le akarjuk zárni a párharcot.

EGIS KÖRMEND–MVM-OSE LIONS 84–71 (27–21, 21–14, 19–14, 17–22)
Körmend, 1900 néző. Vezette: Kapitány, Goda, Nagy V.
KÖRMEND: Stokes 13/3, WHITE 18/3, Takács, SZAVICS 21/6, GORDON 16. Csere: Ferencz 8/6, Martinez, Durázi 2, Henry 6, Kenéz. Edző: Andonisz Konsztandinidisz
OROSZLÁNY: IHRING 13/3, MESICEK 26/6, Calhoun 8/3, Carev 11/3, Molnár 4. Csere: Ruják 2, Parrish 7/3, Dorogi, Tóth B. Edző: Sebastjan Krasovec
Az eredmény alakulása. 4. perc: 12–4. 8. p.: 27–16. 13. p.: 36–24. 16. p.: 46–28. 24. p.: 54–39. 27. p.: 65–43. 33. p.: 71–58. 36. p.: 75–62
Kiállítva: Henry (38. perc), Mesicek (38. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2:1 a Körmend javára
Andonisz Konsztandinidisz: – Újabb lépést tettünk az elődöntő felé, nagyon fontos volt számunkra a győzelem. A mostani teljesítményünkkel elégedett vagyok, voltak gyengébb periódusaink, de összességében hoztuk a legutóbbi formánkat. Nem dőlhetünk még hátra, mert az ellenfelünk képes arra, hogy megnehezítse a dolgunkat.
Sebastjan Krasovec: – Sajnos csak két játékosunk nőtt fel a feladathoz, a többiek tudásuk alatt teljesítettek. Nagyon hátrányosan érint bennünket Blaz Mesicek kiállítása, nélküle a csapatnak extra teljesítményt kell nyújtania ahhoz, hogy kiegyenlítsük a párharc állását. De nem adjuk fel, keményen készülünk a pénteki mérkőzésre.

SOPRON KC–ALBA FEHÉRVÁR 85–92 (27–23, 25–17, 23–21, 10–31)
Sopron, 1200 néző. Vezette: Papp, Tóth C., Makrai
SOPRON: MACK 22/6, Fazekas 2, Boriszov 12/3, FORD 10/3, Montgomery 11. Csere: Sitku, Supola 4, Myers 15/3, Werner, Halász, Takács N. 9/9. Edző: Kosztasz Flevarakisz
FEHÉRVÁR: PONGÓ MARCELL 15/3, VOJVODA 22/9, Lukács 2, FAKUADE 17/3, Davis 7/3. Csere: Omenaka 5, Smith Jr. 9/3, Stark 10, Szabó Zs. 2, Takács M. 3/3. Edző: Matthias Zollner
Az eredmény alakulása. 4. perc: 13–10. 8. p.: 23–17. 12. p.: 29–23. 16. p.: 33–32. 18. p.: 42–34. 22. p.: 58–44. 25. p.: 61–53. 28. p.: 68–57. 34. p.: 78–72. 36. p.: 80–78. 39. p.: 84–85
Kipontozódott: Pongó Marcell (40. p.)
Kiállítva: Myers (40. p.), Flevarakisz (40. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3:0 az Alba javára.
Kosztasz Flevarakisz: – A mérkőzésről nem mondok semmit, csak annyit, hogy nagyon büszke vagyok a csapatra mindazért, amit a novemberi érkezésem óta tett. Olyan helyzetben voltunk, hogy senki nem hitt bennünk, mégis bizonyítottuk, hogy erősek tudunk lenni, annak ellenére, hogy jobb csapatok ellen játszottunk, amelyeknek nagyobb a költségvetése, és mélyebb a kerete.
Matthias Zollner: – Szeretnék gratulálni a Sopronnak ezért a kemény párharcért. Az első és a harmadik mérkőzés nagyon magas szintű volt. Természetesen örülök, hogy bejutottunk a következő körbe, de a játékosaimnak is elmondtam, hogy fenn kell tartanunk ezt a koncentrációt, és a játék színvonalát, ahogy a második összecsapáson, és a mostani mérkőzés utolsó nyolc percében játszottunk.

FALCO-VOLVO ALPOK AUTÓ SZOMBATHELY–NATURTEX-SZTE SZEDEÁK 96–74 (28–21, 21–18, 25–20, 22–15)
Szombathely, 2750 néző. Vezette: Praksch, Frányó, Csabai-Kaskötő
SZOMBATHELY: SOMOGYI 13/6, BENKE 12/6, Clark 6, GOLOMÁN 11/9, KELLER Á. 13/6. Csere: PERL 23/3, Hawkins 2, Barac 6, Váradi 8/6, Sövegjártó, Verasztó 2, Takács. Edző: Milos Konakov
SZEGED: PERSONS 17/9, Balogh 2, Cook 12, Bognár 9, Alston. Csere: DAVIS 14/9, Szatmári 4, Filipovic 8, Kerplel-Fronius 2, Keller I., Mayer 3/3, Polányi 3/3. Edző: Simándi Árpád
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2:1 a Falco javára
Milos Konakov: – Sokkal több energiával játszottunk, mint legutóbb Szegeden. Jól járattuk a labdát, jobban szedtük a lepattanókat, mint az előző két meccsen, a mérkőzés nagy részét irányításunk alatt tartottuk. De nem történt semmi, csak megnyertük a kötelező hazai meccsünket. Ezt a szintet kell tartani pénteken Szegeden!
Simándi Árpád: – Megérdemelten nyert a Falco, a játék minden elemében jobbnak bizonyult. Igaz, ehhez a sima hazai győzelemhez mi is asszisztáltunk, hiszen olyan hibákat követtünk el, amelyeket ilyen szinten nem szabad. Pénteken hazai pályán mindent el fogunk követni, hogy visszatérhessünk Szombathelyre!