„Az Olaj bukásra áll” - kikapott a Körmendtől

2012.12.04. 20:59
A piros mezes körmendiek kiharcolták a győzelmet Szolnokon (Fotó: Grnák László)
Az EuroChallenge F-csoportjának magyar rangadóján a Szolnoki Olaj hazai pályán, fordulatokban gazdag mérkőzésen 94–83-as vereséget szenvedett a Körmendtől.

A harmadik számú európai kupasorozat, az EuroChallange F-csoportjának magyar rangadóján a kispadról immár Dragan Alekszics irányította Szolnoki Olaj abban a tudatban fogadta ma a Körmendet, hogy győzelme esetén bebiztosíthatja a csapat a továbbjutását, amennyiben a másik meccsen a már csoportelső Oldenburg megveri a Temesvárt.

Az Adria-ligában két győzelemmel és kilenc vereséggel utolsó helyen álló, vasárnap edzőt váltó szolnokiak önbizalmának aligha tett jót a szurkolók meccs előtti, drapériára kifeszített üzenete: „Tanulóév? Eddig bukásra álltok!”

Az Olaj mindenesetre jól kezdte a meccset, hiszen három és fél perc elteltével hat ponttal, 11–5-re vezetett, majd 16–9-nél később pedig 27–19-nél is nyolc ponttal ment, az első játékrészt pedig végül 28–21-re nyerte meg. A hazai vezetéshez nagyban hozzá járult, hogy jól ültek a szolnokiak távoli dobásai, Horváth Ákos háromszor volt eredményes a triplavonalon túlról, és Simon Balázs is szerzett egy hárompontost.

A második negyedben azonban megváltozott a játék képe, a Körmend 8–0-val kezdett, ebből Fodor Gergely öt pontot vállalt, közte egy triplát, és ugyancsak hármast dobott a vasiak amerikai légiósa, Vincent Simpson. A vendégek másfél perccel a második negyed kezdete után már vezettek is 29–28-ra, igaz, ekkor még csak egy támadás erejéig, ugyanis Horváth negyedik triplájával gyorsan visszavette a vezetést a Szolnok.

Ez a játékrész nagyon hullámzó volt, egyik csapat védekezése sem működött igazán jól, mindkét oldalon gyakran előfordult, hogy üresen maradt a dobó játékos, aki így könnyű kosarat szerezhetett.

Volt, hogy a Szolnok, volt hogy a Körmend vezetett 3-4 ponttal. Ez pedig előre vetítette, hogy ez a meccs is hasonlóan szoros lehet, mint a két csapat első mérkőzése a sorozatban, amelyet 96–92-re nyert meg az Olaj. A hazaiaknak az első félidőben a magas posztokon akadtak gondjaik, gyakran cserélgette az összeállítást Alekszics. A bedobóknak, Horváthnak és Ernests Kalve-nak ment jól a játék. A másik oldalon Zvonko Buljan és Ferencz Csaba remekelt, és hozzájuk zárkózott fel a folytatásban az amerikai center Matthew Shaw.

A harmadik negyed 49–45-ös hazai vezetésnél kezdődött meg, de a Körmend ezúttal is gyorsan fordított – Shaw és Ferencz pontjaival módosította (szolnoki szempontból) 49–50-re az eredményjelzőn az állást.

A Körmend azonban ezúttal sem tudta sokáig megtartani előnyét, sőt a negyed végére az ekkorra már húsz pontig jutó Kalve vezérletével nyolc ponttal, 68–60-ra is meglépett a Szolnok, amely az utolsó negyedre 71–65-ös vezetésével fordult.

A záró tíz perc elején ismét jött e menetrendszerinti körmendi feltámadás. A Buljan, Shaw, Ferencz, trió tagjai is húsz-húsz pont közelébe jutottak. Utóbbi triplája után négy és fél perccel a meccs vége előtt 78–75-re ismét a Körmend vezetett.

A vasi előny ezúttal tartósabbnak bizonyult, mint korábban, ugyanis három perccel a végső dudaszó előtt is a vendégek jártak előrébb három ponttal (84–81-re vezettek), köszönhetően annak, hogy az említett triót Vincent Simpson sikeres büntetőkkel, Ruják András pedig egy triplával tudta megtámogatni. Sőt, a Körmend növelte előnyét, nyolc ponttal, 89–81-re is vezetett, alig másfél perccel a vége előtt, ezzel pedig eldőlt a mérkőzés.

Horváth és Kalve hiába jutott 20-20 pontig, a Szolnoknál nem akadt több húzóember, így a támadásban és védekezésben is leblokkoló Olajnak a végén már esélye sem volt a fordításra.

A rossz passzban lévő Tisza-partiaknál nem segített Pór Péter edző leváltása, néhány nappal a váltás után a Körmend 94–83-ra győzött Szolnokon, ezzel hatalmas lépést tett a továbbjutás felé, hiszen a végén egyenlő pontszámnál az egymás elleni eredmény miatt a Szolnokot biztosan megelőznék Ferenczék. A csoport másik meccsén a német Oldenburg megőrizte veretlenségét, miután 76–66-ra győzni tudott Temesváron.

Az utolsó fordulóban a Körmend továbbjut, ha otthon megveri az Oldenburgot, ha kikap és a Szolnok győz ugyancsak hazai pályán a Temesvár ellen, akkor az Olaj lép tovább. Egy biztos: Horváth Ákosék győzelme esetén az egyik magyar csapat biztosan továbbjut.

ISZONYATOS GÖDÖRBEN VAN A SZOLNOK BÁDER SZERINT
EUROCHALLENGE
F-CSOPORT, 5. FORDULÓ
SZOLNOKI OLAJ KK–LAMI-VÉD KÖRMEND 83–94 (28–21, 21–24, 22–20, 12–29)
Szolnok, Tiszaligeti Sportcsarnok, 1200 néző. Vezette: Cohen (izraeli), Brziak (szlovák), Rohacky (osztrák)
SZOLNOK: Fodor M. 5, HORVÁTH Á. 20/12, Sehovics 8, KALVE 20/3, Báder 13. Csere: Simon B. 7, Szabó M. 5, Trepák 3, Markovics, Grebenár 2
KÖRMEND: Ruják 8/3, FERENCZ CS. 17/9, Buljan 20, Farkas A. 2, SHAW 18. Csere: SIMPSON 20/9, Fodor G. 8/3, Kutasi, Sömenek 1
Az eredmény alakulása. 4. perc: 11–5. 8. p.: 18–17. 9. p.: 27–19. 13. p.: 28–29. 17. p.: 39–43. 20. p.: 49–45. 25. p.: 56–59. 28. p.: 68–60. 30. p.: 71–65. 35. p.: 75–78. 38. p.: 81–89
Kipontozódott: Farkas A. (30. p.), Trepák (31. p.), Kalve (37. p.), Buljan (37. p.), Simon B. (38. p.)
Simon B., Fodor M. 6-6, ill. Ruják 6
DRAGAN ALEKSZICS, a Szolnok edzője: – Betegek és félig felépült kosarasok vállalták a játékot, mindez meg is látszott a teljesítményünkön. Menet közben igyekeztem sokat cserélni, mert láttam, hogy fáradtak a fiúk. Jövő kedden mindent megpróbálunk a Temesvár ellen, de most már nem csak a mi kezünkben van a sorsunk.
HENCSEY TAMÁS, a Körmend edzője: – Már régóta azt kérem a fiúktól, hogy idegenben is legyen tartásunk – ezúttal volt. Most is voltak jó periódusaink, a záró negyedben pedig hátrányból is sikerült felállnunk. A legerősebb csapatot fogadjuk a záró fordulóban, de ellene sem adjuk fel, s a legjobbunkat akarjuk nyújtani.
A csoport másik meccsén: Oldenburg (német)–BC Timisoara (romániai) 66–76