A Warriors sztárjának 29 perc kellett a karriercsúcshoz

2016.12.06. 08:57
Klay Thompson egymaga dobott 60 pontot – 29 perc alatt! (Fotó: Reuters)
Egy félidő alatt negyven, három negyed alatt hatvan pontig jutott, majd befejezte a meccset Klay Thompson az észak-amerikai profi kosárliga (NBA) alapszakaszában – a Warriors 142 pontot rámolt be az Indiana gyűrűjébe. Legnagyobb riválisa ellen törte meg negatív szériáját, de elveszítette JR Smitht a Cleveland, sorozatban hatodszor is tripla duplázott Russell Westbrook, nagy csatában nyomta le a Houston a Bostont, a Spurs pedig a Milwaukee-t – a Charlotte, a Memphis és a Portland is győzni tudott.

Philadephia 76ers–Denver Nuggets 98–106

Elengedett siker. A sorozatban hetedik mérkőzésüket elbukó hazaiak nagyon sokáig mutatták jelét annak, hogy épp ma törik meg a rossz szériát. Közel három negyeden keresztül előnyben játszottak Rodriguezék, akik nagyon jól elosztották a terheket, pontokat egymást között. Viszont a harmadik játékrészben bekövetkezett törés – csak 17 pontra volt képes a 76ers, és ez megpecsételte sorsukat. Hiába a hosszan tartó vezetés, illetve hogy öt játékos szerzett több mint tíz pontot, ismételten kikapott a vendéglátó.

A Nemzeti Sport Online szakmai
együttműködő partnere a kezdo5.hu.
A Nemzeti Sport Online szakmai együttműködő partnere a kezdo5.hu.

A padról jött a döntő faktor. Az elmúlt hónap legjobb újoncának választott Murray (8/12 mezőnyből, 3/7 tripla) szinte hibátlan és változatos játékkal rukkolt elő, Gallinarit követve rengeteget tett a Nuggets győzelméért. Az első negyed halovány támadójátéka után kellett a feltámadás a Denvernél, melyben Gallinari rengeteget járt a büntetővonalon (11/12). Az áttörést hozó harmadik negyedben az olasz 9 ponttal, a játékrészt tragikusan, 0/4-gyel kezdő Barton végül 8 ponttal segítette csapatát, ők hozták meg a győzelmet jelentő fordulatot. Az elmúlt hét találkozójából mindössze másodszor nyert a Nuggets.

A 76ers legjobb dobói: Saric 17/9, Rodriguez 17/9, Ilyasova 17/6
A Nuggets legjobb dobói:
Gallinari 24/9, Murray 22/9, Barton 22/3

Toronto Raptors–Cleveland Cavaliers 112–116

Kellenek a lepattanók. Szoros csatában és egy utolsó 15 másodpercen belül visszavont triplával a háta mögött kapott ki a hazai gárda. Viszont ki kell hangsúlyozni, hogy mindezt úgy hozta össze a Raptors, hogy 33–48 arányban elbukta a lepattanócsatát és fele annyi eladott labdával zárt (7), mint a Cavs. Hiába játszott DeRozan és Lowry is jól, egyszerűen nem tudta a hazai alakulat kikapcsolni, minimálisan semlegesíteni a Cavs kulcsjátékosait. A Toronto hat győztesen megvívott találkozó után kapott ki.

Nagy áron adták a sikert. Pontot tett három mérkőzéses negatív szériájának végére a Cavs, de mindezért komoly árat fizetett. James, aki 42 percet robotolt és szezoncsúccsal zárt, idén még nem látott módon és mennyiségben vállalt dobást (12/26, 8 lepattanó, 7 gólpassz, 1 eladott labda) az első negyedben kisebb sérülést szedett össze. Viszont nála rosszabbul járt JR Smith, mivel második negyedben egy rossz talajfogást követően nagy fájdalmak közepette, de saját lábán hagyta el a csarnokot. Love hármasai ültek és mély dupla-duplával zárt (8/18 mezőny, 14 lepattanó), és végül a nagy hármas 86 pontja célba vitte a bajnokot, de ezzel a sikerrel együtt sem kerültek könnyebb helyzetbe.

A Raptors legjobb dobói: DeRozan 31, Lowry 24/12, Ross 14/12
A Cavaliers legjobb dobói:
James 34/6, Love 28/18, Irving 24/6

Brooklyn Nets–Washington Wizards 113–118

Wall nagyon élt. Az első félidőben még romokban hevert a Wizards védekezése és tizenöt pont körüli hátrányba kerültek a vendégek, a nagyszünetben 66–51 állt az eredményjelzőn. A fordulás után aztán szigorított a gárda és egy 13–0-s etappal felzárkózott, majd a negyedik játékrészben John Wall egymaga beszórt tizenegy pontot – végül 25-tel zárt 13 gólpassz mellett és ebben az időszakban nem tudott vele mit kezdeni a Nets. 107–106 után is ő tolta meg csapata szekerét és a győzelmet bebiztosító büntetőket is ő értékesítette, mostantól pedig megkezdhetik a felzárkózást – a következő hét meccsükből hatot otthon vívnak majd.

Az eladott labdák. Az első félidőben még többé-kevésbé kontrollálni tudta a labdavesztéseit a Nets, de a harmadik negyedben tíz (!) alkalommal adták el a játékszert Lopezék, végül összesen huszonkettővel zártak. Az utolsó stílusosan tett pontot a meccs végére: 116–113-nál támadhattak a hosszabbításért, de nem kértek időt és ismét eladták – hiába játszott remekül (25 pont, 6 pattanó, 5 gólpassz, 3 blokk) Brook Lopez, Booker, vagy éppen Kilpatrick, újabb vereséget szenvedtek el.

A Nets legjobb dobói: Lopez 25/6, Kilpatrick 21/6, Bogdanovic 18/6
A Wizards legjobb dobói:
Wall 25/3, Beal 18/9, Porter 18/12

Atlanta Hawks–Oklahoma City Thunder 99–102

A széria soha nem érhet véget. Russell Westbrook sorozatban hatodik tripla-duplájával (32 pont, 12-12 pont és lepattanó) vezette sorozatban hatodik győzelmére az OKC-t, míg az Atlanta zsinórban hetedik vereségét gyűjtötte be. A Thunder vezére nagyon gyengén kezdett, első kilenc dobásából nyolcat elhibázott, majd a harmadik negyedben hirtelen feljavult: gyorsan beszórt három triplát és 16 ponttal zárta a játékrészt. Az itt megszerzett tíz pont feletti előnyét beosztotta a vendégcsapat, bár a legvégén kis híján elrontotta és egy nagy védekezésre volt szükségük Robersonéknak, hogy ne menthessen hosszabbításra a Hawks – Donovan együttese szombat hajnalig pihenhet, akkor a Houstont fogadja.

Nem tud győzni az Atlanta. Ismét pályára léphetett, sőt, csapata legjobbja volt Paul Millsap, Mike Budenholzer kivette a kezdőből Kyle Korvert és betette Thabo Sefoloshát, de a vereségszériát így sem tudta megtörni a Hawks – a gyenge harmadik negyedüket nem tudták ellensúlyozni. Bazemore pont nélkül zárt, Dwight Howardot eltüntette (19 perc, két kosár, négy eladott labda) a Thunder, a legvégén pedig nem tudtak dobóhelyzetet kialakítani – összességében nem játszottak kifejezetten rosszul, de ez ismét kevésnek bizonyult.

A Hawks legjobb dobói: Millsap 24/3, Schröder 17/3, Korver 15/9
A Thunder legjobb dobói:
Westbrook 32/9, Morrow 15/12, Oladipo 14/6

Chicago Bulls–Portland Trail Blazers 110–112

Egy futás eldöntötte. Alapvetően szorosan alakult a mérkőzés, az első félidőben a Blazersnek, a harmadik negyedben a Bullsnak volt egy jobb időszaka, de fej-fej mellett érkeztek meg a felek az utolsó percekhez. A vendég kispad azonban felszívta magát erre a találkozóra, Allen Crabbe 17 pontja mellett Ed Davis is jól szállt be, Evan Turner pedig sorozatban három tempót süllyesztett el és vezérletével egy 11-0-s rohamot mutatott be a gárda – ezzel ellépett, majd be is osztotta az előnyét. Innen ugyan még egyszer felzárkózott a Bulls, de a hajrában már nem rontotta el a Portland, Damian Lillard bedobálta a büntetőit (egy nagyon fontos hármas mellett), így sorozatban harmadszor nyert a gárda – remekül kezdte idegenbeli túráját. Külön öröm számukra, hogy közel egy hónap után ismét pályára léphetett és 17 percet játszhatott Aminu, ő is segítette a jól teljesítő kispadot.

Rondo nélkül. A Chicago irányítója egy eltiltás miatt nem játszhatott (valószínűleg összeszólalkozott az egyik segédedzővel a Dallas elleni meccsen), de ennek részleteiről Fred Hoiberg nem akart beszélni – csak annyit árult el, hogy a következő találkozón már valószínűleg pályára fog lépni. A helyén kezdő Grant nem igazán találta a ritmust támadásban, de megtette ezt helyette az 5000. gólpasszát kiosztó Wade (34 pont, 11/23 mezőnyből), valamint Jimmy Butler és Nikola Mirotic is jól szállt be a kispadról – ez azonban mégis kevésnek bizonyult. A cseresorok csatáját simán nyerte a Blazers, pontosabban dobtak és kevesebb labdát adtak el Lillardék, míg a Bulls büntetőkkel és támadópattanókkal operált – a hajrát elveszítették Wade-ék, így nem hangoltak jól a Detroit elleni meccsre.

A Bulls legjobb dobói: Wade 34/3, Butler 26/6, Mirotic 18/9
A Trail Blazers legjobb dobói:
Lillard 30/9, McCollum 24/12, Crabbe 17/3

Milwaukee Bucks–San Antonio Spurs 96–97

Ez már a Bucks kezében volt. A második negyedben teljesen megfojtotta és mindössze kilenc (!) ponton tartotta a San Antoniót a Milwaukee, a tizenöt pontos előnyt pedig próbálta beosztani a társaság a meccs végéig. Az utolsó percekben azonban leolvadtak, hosszú támadásokon keresztül nem tudtak a gyűrűbe találni, majd bő három másodperccel a vége előtt Teletovics elrontott egy tiszta hármast – ezzel megnyerhették volna, így viszont nem jött össze az újabb bravúr. Hiába támadta folyamatosan a gyűrűt és harcolta ki a büntetőket a Parker-Antetokounmpo páros, összességében eléggé szenvedtek a Spurs védekezése ellen csapatszinten – csütörtök hajnalban a jó formában lévő Portlandet látják vendégül.

Idegenben is otthon. Nem szakadt meg a Spurs sorozata, továbbra is veretlen a csapat idegenben: immár 12–0 Kawhi Leonardék mérlege saját otthonuktól távol. A második negyed borzalmából felálltak a fordulást követően, parádésan védekeztek, elöl pedig könyörtelenül felőrölték a Milwaukee-t – a győzelmet jelentő kosarat Aldridge jegyezte, de rajta kívül Gasol is remekül játszott. Még az is belefért, hogy Patty Mills 0/8-at hajítson mezőnyből, az viszont rossz hír, hogy bár pályára lépett Tony Parker, a harmadik negyedben ismét megsérült, ezúttal a térdéhez kapott oda és nem tért már vissza a pályára.

A Bucks legjobb dobói: J. Parker 23/3, Antetokounmpo 22/3, Teletovics 11/9
A Spurs legjobb dobói:
Leonard 21/3, Aldridge 18/3, Gasol 15/6

New Orleans Pelicans–Memphis Grizzlies 108–110 – kétszeri hosszabbítás után

Marc Gasol bemutatót tartott. Mike Conley és Zach Randolph kiesése óta a spanyol center és Tony Allen oktatja a fiatalokat és húzza a Memphist, most is parádésan játszottak mindketten: utóbbi dupla-duplával (19 pont, 14 pattanó), előbbi tripla-duplával (28 pont, 11-11 pattanó és gólpassz) jelentkezett. Gasol extra passzjátéka mellett bevert 3/6 triplát, a rendes játékidő végén ő mentette meg csapatát, az első ráadás végén az ő blokkja küldte újabb túlórára a feleket és a győzelmet jelentő kosár is az ő nevéhez fűződik. Emellett nagyon kellett a Memphisnek a hét triplát berámoló Daniels tűzereje is, így legyen bármilyen tartalékos is az együttes, sorozatban harmadik győzelmével 14–8-ra áll és tapad a Houstonra.

Érződött a back-to-back. Jrue Holiday és E'Twaun Moore sem lépett pályára a hazaiaknál kisebb sérüléseik miatt, de az előző este 43 percet játszó Anthony Davisnek sem ízlett annyira már ez a meccs – így is masszív dupla-duplát hozott, de támadásban kevésbé tudott dominálni. Összességében elég fáradtan mozgott a Pelicans és több jó helyzetet is elpuskázott a második hosszabbítás végén, ami a győzelembe került – 40 százalék alatt maradtak mezőnyből és Davis mellett csak Galloway hat triplája említhető pozitívumként. Sorozatban harmadik vereségükkel továbbra sem tudnak „visszajönni a meccsbe” a playoff szempontjából, következőleg a Philadelphia ellen már nem hibázhatnak.

A Pelicans legjobb dobói: Davis 28/3, Galloway 26/18, Jones 10
A Grizzlies legjobb dobói:
Daniels 29/21, Gasol 28/9, Allen 19

Houston Rockets–Boston Celtics 107–106

Horford nagyot hibázott. Izgalmasan alakult a hajrá, 102–102 után úgy tűnt, hogy az öt pontot beszóró James Harden eldöntötte a meccset, ám a hátvéd kapott egy flagrantet Smart lekönyökléséért, Bradley pedig bevágott egy tempót – 106–107-nél támadhatott a Celtics. A helyzet meg is volt, Al Horford (21 pont, 6 lepattanó, 9 gólpassz) eljutott a gyűrűig, ám közelről nem talált be a dudaszó előtt, így ott maradt a kezében a Boston sikere. A vendégeknek összességében nem volt egyetlen igazán megbízható fegyverük sem, mert Horford és Thomas sem dobott jól, de védekezésben nagyon szervezetten dolgoztak és ez kis híján győzelmet ért.

Harden büntetőparádét tartott. A Rockets vezére 8/14-et dobott mezőnyből, de 18/18 büntetőt tett hozzá, a Boston minden hibáját megbüntette és könyörtelenül dolgozott a vonalról – 37 pontja (8-8 pattanó és gólpassz) mellett azonban a tíz eladott labdáját is meg kell jegyeznünk. Kiegészülve Eric Gordon újabb remek estéjével ez így is elégnek bizonyult a győzelemhez, hátul többé-kevésbé jól működött a gárda és most az is belefért, hogy Ryan Anderson kosár nélkül zárjon – a Houston zsinórban harmadik győzelmét aratta.

A Rockets legjobb dobói: Harden 37/9, Gordon 19/12, Ariza 15/9
A Celtics legjobb dobói:
Horford 21/3, Thomas 20/9, Bradley 16

Dallas Mavericks–Charlotte Hornets 101–109

Bogut kiválása nagyon fájt a Mavsnek. A center az első negyed végén sérült meg és sántikált le a pályáról, az ő hiányát pedig tökéletesen kihasználta a Charlotte. A vendégcsapat 55–35-re nyerte a lepattanózást és 54 pontot szerzett a festékből, így a csapatszinten elért 3/18-as triplamutató is belefért – hiába remekelt ismét Harrison Barnes, az utolsó percekben nem tudták már ledolgozni a hátrányukat. Bogut mellett nélkülözték Nowitzkit, Bareát és Seth Curry-t is, de a támadójáték alapvetően rendben volt – győzelmet azonban ez sem ért, öt napon belül másodszor kaptak ki a Charlotte-tól.

Nagyon kellett a kispad. A vendégek első sora finoman szólva sem találta a ritmust támadásban, egyáltalán nem dobtak kosarat kintről, ezúttal Walker sem villogott igazán és Batum is „csak” a mezőnymunkában (15 pattanó, 7 gólpassz) jeleskedett. A cserék azonban új lendületet hoztak, Lamb és Belinelli a második félidőben nagyon fontos kosarakkal jelentkeztek, de Sessions és Hibbert is remekül szállt be, az ő vezérletükkel lépett meg a negyedik negyedben a Hornets. A végén aztán volt még esélye a Mavsnek, de Zeller blokkolta Williams közelijét, Lamb triplája pedig lezárta a meccset 13.9 másodperccel a vége előtt.

A Mavericks legjobb dobói: Barnes 29/6, Matthews 16/12, Williams 15/6, Powell 15
A Hornets legjobb dobói:
Walker 19, Belinelli 16/6, Batum 14, Lamb 14/3

Los Angeles Lakers–Utah Jazz 101–107

Nem zavarták meg a körülmények a Jazzt. A vendégcsapat trénere, Quin Snyder lebetegedett a nap folyamán és végül nem tudta vállalni a találkozót, így asszisztense, Igor Kokoskov meccselt – ráadásul a csapatbusz dugóba került és késve érkeztek meg a Staplesbe. Mindezek és George Hill hiánya ellenére bőven tíz pont feletti előnyt épített ki a Jazz a harmadik negyedben, majd kezelni tudta a Lakers feltámadását is a záró etapban – a cserék ugyan sok hasznosat nem csináltak, de a kezdő remekül működött. Hayward 23 pontja és Gobert nagy estéje (14 pont, 17 pattanó, 5 blokk) mellett Diaw dobást sem rontott, Hood pedig a végjátékban volt igazán extra, így a Utah továbbra is csak egyetlen meccsre van az OKC-től.

Williams élete formájában. A dobóhátvéd legutóbb negyven pontig jutott a Memphis ellen, most 38 egységgel húzta csapatát, így pályafutása során először dobott két egymást követő meccsen harmincnál többet – a záró etap elején az ő vezérletével jött vissza a meccsbe a Lakers és végig hátán cipelte csapatát. A hajrá azonban rövidre sikerült, a Jazz lehozta a találkozót, így az erősen tartalékos és zsinórban harmadik vereségét elszenvedő Los Angeles már csak 10–13-mal áll, ráadásul Tarik Black is összeszedett egy bokasérülést. Érdekesség, hogy a kezdőben nem hogy irányító, de egyáltalán hátvéd sem szerepelt most, Ingram, Deng, Randle és Mozgov mellett Metta World Peace került elő Luke Walton fegyvertárából – Russell, Young, Calderon és Nance hiányában sem valószínű, hogy sokan meglépték volna ezt.

A Lakers legjobb dobói: Williams 38/12, Clarkson 17/3, Randle 11
A Jazz legjobb dobói:
Hayward 23/9, Hood 16/6, Gobert 14

Golden State Warriors–Indiana Pacers 142–106

Klay Thompson történelmi estéje. A dobóhátvéd nagyon elkapta a fonalat már az első negyedben, kinti dobásai mellett rengeteg játéknál vált le befelé és talált be közelről – ízekre szedte a Pacers védekezését. A második negyedben már érezhető volt, hogy történelmi estét látunk, félidőben kereken negyven pontnál járt Thompson, majd a harmadikban még rátett egy húszast – azonban a játékrész vége előtt, 29 pályán töltött perc után leültette őt Steve Kerr. Így is hatvan pontos estét (21/33 mezőnyből, 8/14 tripla, 10/11 büntető) produkált, ami nem csak karriercsúcs és NBA-szezoncsúcs, de 1974 és Rick Barry óta az első 60 pontos Warriors-teljesítmény is. A GSW egyébként nyolcvanig jutott az első félidő során és bár a záró etapban a cserék nem tudták tartani ezt az iramot, a 142 egység így is finoman szólva imponáló...

Semmi gond. Úgy fest, hogy ebben a szezonban az ilyen vereségek benne vannak minden, az Oracle-be látogató csapat számára, így a Pacersnek sincs oka szégyenkezésre – a Clippers legyőzésével még így is extrát hoztak ki ebből a két napból. Paul George bírta a back-to-backet (21 pont, 10 pattanó), izgulniuk pedig nem kellett sokáig, így természetesen nem is erőltették nagyon meg magukat – csütörtök hajnalban Phoenixben folytatják idegenbeli túrájukat.

A Warriors legjobb dobói: Thompson 60/24, Durant 20, Curry 13/6