Öt ok, amiért férfi kéziseink legyőzték az olimpiai bajnok dánokat

N. T.N. T.
Vágólapra másolva!
2017.01.23. 17:50
null
Balogh Zsolt (jobbra) is kitett magáért a dánok ellen (Fotó: AFP)
Bár a magyar férfi kézilabda-válogatott már javában a Norvégia elleni keddi világbajnoki negyeddöntőre készül, mi még kanyarodjunk vissza a dánok kiejtéséhez. Összeszedtünk öt olyan tényezőt, amely hozzájárult az emlékezetes sikerhez, és erről kikértük Xavier Sabaté szövetségi kapitány véleményét is.

MIKLER ROLAND MAGÁRA TALÁLT

A Telekom Veszprém kapusa alaposan magára talált a nyolcaddöntőre, a meccs legjobbjának is megválasztott játékos 38 százalékos védési hatékonysága nem is fejezi ki igazán jól, mennyit hozzá tudott tenni a sikerhez. Amikor úgy tűnt, a dánok megfordítják a mérkőzést, ziccereket hárítva adott tartást a csapatnak. Pedig nem élt át könnyű időszakot a vb alatt, haza kellett utaznia a tornáról, erről tegnap nyilatkozott.

„A védekezésünk sokkal jobb volt, ez Mikler dolgát is megkönnyítette – mondta a Nemzeti Sport Online-nak Xavier Sabaté a Chambéryben található csapathotelben. – Két kiváló kapusunk van, de sok függ attól is, hogyan teljesítenek előttük a többiek. Tegnap végre úgy védekeztünk, ahogy a felkészülési időszakban. Ha hibáztunk is, ott volt Roli, aki a bravúrjaival segített. Ettől klasszis egy kapus, hogy a kritikus pillanatokban hozzáteszi a saját részét a játékhoz, de még egyszer mondom, nagyon nem mindegy, hogy előtte milyen a védekezés. Folyamatosan nyomás alá helyeztük a dánokat, arra kényszerítve őket, hogy nehéz helyzetekből vállalkozzanak."

KIVÁLÓ VÉDEKEZÉS, NAGY LÁSZLÓ VISSZATÉRÉSE

Elég csak összevetni a fehéroroszok és a dánok ellen látott magyar válogatottat, hogy világosan kitűnjön, mennyit számít már csak Nagy László jelenléte is a csapatnak. A bokasérüléséből még nem teljesen felépülő jobbátlövő ha éppen nem hátul fogta össze a társakat, a kispadon bátorította a többieket vagy éppen egy-egy tanáccsal ellátta, akinek arra volt szüksége. Felállt fal ellen sokszor csak szenvedtek a dánok, akik Mikkel Hansen klasszis megoldásaival tudták tartani a lépést, de a PSG sztárja a második félidőben már csak egyszer, a hajrában tudott nekünk gólt lőni.

„Már többször elmondtam, hogy Nagy László a szememben a világ legjobb játékosa – reagált Sabaté, aki azt is elmondta, miért. – Sok okot lehetne említeni, de ami nekem a legfontosabb, hogy amikor ott van a csapattal, a társai egyszerűen magasabb szinten játszanak. Nem sok játékos van még hasonló hatással a saját csapatára a világon. A dánok ellen főleg védekezett, de mégis úgy játszottunk, mint a felkészülési meccseken."

Nagy társa nem Schuch Timuzsin, hanem Ligetvári Patrik volt a hármas védő pozíciójában. „Nem lehet elvárni az olyan fiatal játékostól, mint Ligetvári Patrik, hogy vezér legyen a védekezésben. Még időre van szüksége, de biztos vagyok benne, hogy hamarosan kiemelkedő játékos válik belőle. Patrik sokat játszott a Veszprémben az elmúlt két hónapban, volt ideje összeszokni Naggyal, így szerintem nem volt akkora meglepetés, hogy ő védekezett középen."

TÁMADÁSBAN A GYORS JÁTÉKOSOKRA ÉPÍTETTÜNK

Feltűnő volt, hogy a belső posztokon és beállóban is a kisebb, mozgékonyabb játékosaink kaptak hangsúlyos szerepet, és ez a stratégia jól működött, Balogh Zsolt és Lékai Máté is kulcsszerepet játszott a támadójátékunkban. Nagyot javultunk átlövésben, kilenc méterről 23 kísérletből 10 gólt szereztünk.

„A dánok hatosfala nem maradt annyira hátul, mint korábban, hanem jobban felléptek a játékosainkra, ezért választottuk azt a taktikát, hogy az alacsonyabb, gyorsabb, jobban cselező játékosainkra építünk. Ezért is játszott kevesebbet beállóban Bánhidi Bence, és helyette inkább Zubai és Szöllősi kapott szerepet. Biztos vagyok benne, hogy ezzel valamennyire megleptük a dánokat, akik valószínűleg Bencére készültek, hiszen eddig főleg ő játszott nálunk támadásban."

„Tudtuk, ha le akarjuk győzni a dánokat, a játék minden elemében fejlődnünk kell. Nem volt nehéz átlövésből jobban teljesíteni, miután a fehéroroszok ellen ebben nagyjából értékelhetetlenek voltunk."

A FIATALOK SZEREPE, MEGVAN JUHÁSZ ÚJ POSZTJA?

Szinte nem volt olyan meccsünk, amely után ne lehetett volna kiemelni a fiatal tatabányai Juhász Ádám játékát, aki a bal szélen is kiválóan feltalálja magát, és ami még fontosabb, biztos kézzel használja ki a lehetőségeit.

„Teljes a bizalmam a fiatal játékosok felé, akik sokat játszanak és meg is állják a helyüket. A jövő szempontjából is fontos, hogy minél több tapasztalatot gyűjtsenek, de azért vannak itt, mert a teljesítményükkel kiérdemelték."

„Tudom, hogy Juhász Ádám eredetileg irányító, de úgy döntöttünk, hogy bár Császár és Lékai is ott van a posztján, mindenképpen kihozzuk magunkkal, és úgy láttuk, balszélsőben is hasznos tagja lehet a csapatnak. Az eddigi meccseken bizonyította a tehetségét, és a szélen is extrát tudott hozni a játékunkba. Az a játékos, aki kiváló százalékkal értékesíti a helyzeteit, és lerohanásból is veszélyes. Ha szükségünk lesz rá, irányítóként is bevethetjük."

A LEGFONTOSABB MECCSEN JÁTSZOTTUNK A LEGJOBBAN

Egyértelműen a dánok ellen játszotta legjobb meccsét a magyar csapat, bár a csoportkör elején a németeket és a horvátokat is megszorongattuk. A kieséses meccs ellenére látszólag felszabadult volt a csapat, és a kiélezett végjátékban sem remegtek meg a kezek..

„A stábban mindenkinek megvan a saját feladata, mindenki munkája fontos a válogatottnak. A játékosok és én is elégedettek vagyunk Csernus Imrével, az egész csapat egyfelé húz."

„Miután a magyar válogatott lemaradt a legutóbbi olimpiáról és világbajnokságról, valamint a tavalyi Európa-bajnokság rosszul sikerült, a reális cél az volt a mostani vébé előtt, hogy jussunk tovább a csoportból. Ezt megtettük, onnantól pedig felszabadultabban játszhattunk. Ha ki is kapunk tegnap, akkor is csak azt mondtam volna, hogy kiválóan dolgoztunk. Egyre közelebb vagyunk az élcsapatokhoz. A dánok ellen pedig bebizonyítottuk, hogy ezek nem csak üres szavak" – zárta Sabaté.

A csapat a mai edzés előtt néma megemlékezést tartott Chambéryben


FÉRFI KÉZILABDA-VB, EGYENES KIESÉSES SZAKASZ
DÖNTŐ (PÁRIZS)
01. 29. Az 1. elődöntő győztese–A 2. elődöntő győztese
17.30
BRONZMÉRKŐZÉS (PÁRIZS)
01. 28. Az 1. elődöntő vesztese–A 2. elődöntő vesztese
20.45
ELŐDÖNTŐ (PÁRIZS)
01. 26. 1. Az 1. negyeddöntő győztese–A 2. negyeddöntő győztese 20.45
01. 27. 2. A 3. negyeddöntő győztese–A 4. negyeddöntő győztese 20.45
NEGYEDDÖNTŐ
01. 24. 1. Franciaország–Svédország
19.00
01. 24. 2. Szlovénia–Katar 20.45
01. 24. 3. Spanyolország–Horvátország 20.45
01. 24. 4. Norvégia–MAGYARORSZÁG 17.00
NYOLCADDÖNTŐ
01. 21. Norvégia–Macedónia 34–24
01. 21. Franciaország–Izland 31–25
01. 21. Oroszország–Szlovénia 26–32
01. 21. Brazília–Spanyolország 27–28
01. 22. Fehéroroszország–Svédország 22–41
01. 22. MAGYARORSZÁG–Dánia 27–25
01. 22. Németország–Katar 20–22
01. 22. Horvátország–Egyiptom 21–19
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik