Nem jött össze a címvédés, a Nantes legyőzte a Siófokot az El-ben

2021.05.09. 17:50
A Siófok kikapott a Nantes-tól a döntőben (Fotó: EHF)
A női kézilabda Európa-liga döntőjében a Siófok KC öt góllal, 36–31-re kikapott a Nantes Atlantique HB-től, amely első francia csapatként nyerte meg a sorozatot.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-LIGA
NÉGYES DÖNTŐ, NAGYBÁNYA
DÖNTŐ
NANTES ATLANTIQUE HB (francia)–SIÓFOK KC 36–31 (17–13)
Nagybánya, zárt kapuk mögött. V:
Vranes, Wenninger (osztrákok)
NANTES:
Placzek – HAGMAN 7 (3), G. Mitrovics 2, AYGLON 4, Sylla 1, GASSAMA 4, B. DE PAULA 6. Csere: André (kapus), Kpodar 4 (2), Escribano 3, Ahanda 2, Finstad, Maubon 3. Edző: Guillaume Saurina
SIÓFOK:
Szikora – Böhme 1, Kiss N. 1, Tomori 2, Jezic 2, Niombla 5 (1), Aoustin 1. Csere: Csapó Kincső (kapus), Tóth G. 7 (5), Mazák-Németh Cs., Horacek 3, SUCH 5, HÁRSFALVI 4, Lapos. Edző: Zdravko Zovko
Az eredmény alakulása.
3. perc: 1–2. 9. p.: 5–4. 14. p.: 9–4. 21. p.: 11–9. 25. p.: 15–10. 33. p.: 20–14. 39. p.: 26–19. 47. p.: 32–24. 56. p.: 33–29
Kiállítások:
6, ill. 12 perc
Hétméteresek:
5/5, ill. 7/6
Zdravko Zovko:
– Nem sikerült olyan teljesítmény nyújtani, mint a szombati elődöntőben, hiányzott belőlünk az erő, fáradtabbak voltunk. Nehéz mérkőzés volt, a két osztrák játékvezető pedig nem nőtt fel egy európai kupadöntő színvonalához, nem azonos mércével mérték a két csapatot. Elismerésem a Nantes számára, ezúttal jobban, óriási szívvel játszottak. Büszke vagyok a csapatomra, próbálkoztunk, akartunk, de ezúttal nem sikerült nyerni.

A 3. HELYÉRT
Herning-Ikast HB (dán)–CS Minaur Baia Mare (román) 31–33 (19–16)

Kupagyőztes: Nantes Atlantique HB (francia), 2. Siófok KC (Camille Aoustin, Simone Böhme, Csapó Kincső, Hársfalvi Júlia, Tamara Horacek, Katarina Jezic, Juhász Fanni, Kadlicsek Zea, Kiss Nikolett, Andrea Kobetic, Krasznai Júlia, Lapos Laura, Mazák-Németh Csilla, Gnonsiane Niombla, Such Nelli, Szikora Melinda, Tomori Zsuzsanna, Tóth Gabriella, edző: Zdravko Zovko), 3. CS Minaur Baia Mare (román), 4. Herning-Ikast HB (dán)

Miután a Siófok nagy energiákat mozgósítva, hosszabbítás után harcolta ki a továbbjutást a Herning-Ikasttal szembeni elődöntőben, fontos kérdés volt, mennyi tartalék maradt a magyar csapat játékosaiban a Nantes elleni döntőre. Ehhez képest némileg meglepőnek hatott, hogy a Balaton-parti csapat gyors középkezdésből próbálta lerohanni a franciákat a meccs elején.

NEM TALÁLTÁK A FORDULÓPONTOT
HÁRSFALVI Júlia, a Siófok balszélsője: „Nagyon csalódott vagyok, hiszen akartuk ezt a sikert, és rengeteget dolgoztunk, hogy a hullámvölgyekkel teli szezonunkat megkoronázzuk a győzelemmel, de sajnos ez nem sikerült. Az első félidőben kellett volna valahogy közelebb maradnunk. Nagyon rossz érzés veszíteni egy döntőben. Szombaton élet-halál harcot vívtunk az Ikasttal, a belső posztokon szereplő játékosainkból sokat kivett a csata, fáradtabbak voltunk. Bár nem szabad erre fogni, át kellett volna lendülnünk a holtponton.”
TOMORI Zsuzsanna, a Siófok átlövője: „Zavartságot éreztem a csapaton, szinte mindenből gólt kaptunk, ha meg nem, akkor visszakerült a labda a franciákhoz. Kaptuk a kiállításokat is, és hiába próbáltunk visszajönni, nem volt meg a kellő fizikai erő, megpróbáltunk mindent, de elfogytunk. Nem találtuk meg azokat a kulcsmozzanatokat, amelyekből gólokat lehetett volna szerezni, talán 11–9-nél volt egy pillanat, amikor fordulhatott volna a találkozó menete, de jött egy hiba, vagy egy játékvezetői fújás, ami visszavetett mindent. A bírók felfogásához nem tudtunk alkalmazkodni, de nem lehet erre fogni a vereséget, egyszerűen nem sikerült megtalálni a fordulópontot a mérkőzésen.”

Többet hibázott támadásban a Siófok ellenfelénél, öt percig nem talált be, így a Nantes 8–4-re elhúzott, Zdravko Zovkónak időt kellett kérnie. Ebben a periódusban talán csak Gnonsiane Niomblát lehetett kiemelni a magyar csapatból.

Jellemző momentum volt, hogy hiába védett egy francia támadás során háromszor is Szikora Melinda, újra visszakerült az ellenfélhez a labda, és negyedszerre már bevették a kapuját. Ötgólos előnyben megállt kicsit a Nantes játéka, így a Siófok 11–9-re fel tudott jönni, de a franciák ekkor kapcsoltak, és a szünetre 17–13-s előnnyel mehettek. A félidő előtt ráadásul Katarina Jezic megkapta a második két percét.

Aki arra számított, hogy a Nantes játékában eljön egy holtpont a második játékrészben, csalódnia kellett, a franciák magabiztosan tartották, sőt növelték is a különbséget. Hiába próbálkozott nyitott védekezéssel a Siófok, ezzel sem zavarta meg riválisát. Az MVP-nek is megválasztott brazil Bruna de Paula sok kellemetlen percet okozott, ráadásul a hét gólig jutó Nathalie Hagman is biztos kézzel értékesítette a helyzeteit, de összességében is kiegyensúlyozottabban játszott a francia csapat. Nyolc gól volt a két csapat közötti legnagyobb távolság, így hiába indított nagy rohamot a hajrában a Siófok, és jött fel az 58. percre 34–31-re, ez nem volt elég az egyenlítéshez.

A Siófok nem tudta megismételni az elődöntőben mutatott teljesítményét, így elmaradt ugyan a címvédés, de így is szép idényt zárt a nemzetközi porondon az ősszel négy rutinos játékosát is elveszítő, a sérült Andrea Kobeticet még mindig nélkülöző együttes. A Balaton-partiak a nemzetközi sorozatokban 17 veretlenül megvívott mérkőzés után kaptak ki (érdekesség, hogy 2019 novemberében is éppen a Nantes-tal szemben maradt alul), fájó, hogy éppen a döntőben.

A végül 36–31-re diadalmaskodó Nantes az első nemzetközi trófeáját nyerte meg, mindössze nyolc évvel azután, hogy feljutott a francia élvonalbeli bajnokságba. Francia csapat először nyerte meg az második számú sorozatot.

A Nantes első nemzetközi sikerének örülhetett (Fotó: EHF)

MÁSODIK FÉLIDŐ

Ezzel a Nantes első francia csapatként nyerte meg a második számú európai kupasorozatot, a Siófoknak pedig nem jött össze a címvédés.

60. perc: Kisst még kiküldik két percre. Mitrovics lő még egy gólt, ez a vége, a Nantes 36–31-re legyőzi a Siófokot.

59. perc: Elveszik a labdát a Siófoktól, jöhetnek a franciák.

58. perc: Labdát szerez a Siófok, jó a húzás a szélre, Such pedig a jobb felső sarokba bombázza a labdát (31–34). Kpodar gólt lő, ezzel minden bizonnyal eldőlt a döntő. 31–35

57. perc: Utolsó idejét is kikéri Zovko. Horacek eltalálja a kapufát, de kap egy hetest. Tóth ezt is belövi. 30–34

56. perc: Kpodar lövése után Szikora véd, majd jön egy gyors gól, Such eredményes (29–33). De Paula emelkedik, és a bal felső sarokba zúdítja a labdát. 29–34

55. perc: Niombla labdát szerez, de az üres kapura nem sikerül gólt lőni, majd belemenést látnak Niomblánál.

54. perc: Hibáznak a franciák is, rohan a Siófok, Tóth pedig kiharcol egy hetest. Sőt, Hagmant két percre kiküldik. Tóth belövi a büntetőt. 28–33

53. perc: De Paula maga mögött hagyja Kisst, és gólt lő (27–33). Passzívnál Kiss a kapu fölé bombázza a labdát.

52. perc: Kiss harcol ki hetest. André jön a kapuba, Tóth most belövi (27–32). Sorozatban három gólt szerzett most a Siófok. Passzívnál De Paula találja el a kapufát, de Hagmané a kipattanó.

51. perc: Hársfalvi gyors góllal büntet (26–32). Mitrovics támadás közben, labda nélkül borította fel Niomblát, két percre kiküldik. Ebben mondjukMazák-Németh is közrejátszott, hiszen rálökte a szerbet a csapattársára.

50. perc: Kiss lövése után a kapuban köt ki a labda (25–32). Időt kérnek a franciák. Elveszik a labdát a Nantes-tól.

49. perc: Maubon is a kapufára ejti a labdát, majd a másik oldalon Placzek véd Such lövése után, de oldalt megy ki a labda.

48. perc: Niombla harcol ki egy hetest. Tóth lövése után a kapufán csattan a labda.

47. perc: Horacek lövése utánPlaczek véd, indulnak a franciák,Escribano gólt lő. 24–32

46. perc: Kétperces kiállítás, Tomorinak kell leülnie. Hagman nem tud hibázni, újabb gólt szerez. 24–31

45. perc: Niombla passza után Horacek lő gólt (23–29). Maubon ismét eredményes a bal szélről (23–30). Horacek is újra beköszön. 24–30

44. perc: Niombla cselezi át magát a védőkön, majd gólt lő (22–28). De Paula egy remek csel után gólt lő. 22–29

43. perc: Horacek megint eladja a labdát. Elszórják a labdát a franciák is.

42. perc: Passzívnál Tomori harcol ki hetest, Tóth pedig belövi (21–27). Megint megtalálják Gassamát, aki befordul és közvetlenül a léc alá bombázza a labdát. 21–28

41. perc: Hagman felkanyarodik a jobb szélről, majd gólt lő. 20–27

40. perc: Horacek nagy nehezen megszerzi az első mai gólját. 20–26

39. perc: Eladják a labdát a franciák, a másik oldalon Tomori lövését védi a kapus. Ayglon szerez újabb gólt. 19–26

38. perc: A nyitottra hét a hat elleni játékkal reagálnak a franciák, Ayglon pedig ismét beköszön (19–25). Tóth lövése után a lécen csattan a labda, a kipattanó a franciáké.

37. perc: Megnyitja a védekezését a Siófok, kicsit meg is zavarják ezzel a franciákat. Annyira azért mégsem, De Paula bejátszása után Gassama lő gólt a vonalról (18–24). Megint jön a gyors válasz, Tóth passza után Such lő gólt. 19–24

36. perc: Maubon ugrik be balról, és a kapuba pattintja a labdát (18–22). Jezicnek jó a bejátszás, gólra is váltja. 18–23

35. perc: Tomori egy betörés után gólt lő (16–21). Hetest kapnak a franciák, Szikora helyére Csapó érkezik a kapuba. Hagman Csapónak is könnyedén belövi (16–22). Gyors szépítés, Tóth eredményes. 17–22

34. perc: Kpodar ráfut a falra, váratlanul lő, a labda pedig a kapuban köt ki. 15–21

33. perc: Szikora védése után Mitrovics szerzi meg szabálytalanul a labdát, majd gólt lő, a játékvezetők pedig megadják (14–20). Jezic harcol ki hetest, ráadásul Mitrovicsot két percre kiküldik. Tóth a kapuba bombázza a labdát. 15–20

32. perc: Niombla eladja a labdát, rohannak a franciák, Hagman gólt lő, először vezetnek hattal a franciák (13–19). Niombla megint rossz passzt ad, de valahogy mégis Hársfalvi elé kerül a labda, a magyar szélső pedig gólt lő. 14–19

31. perc: Elkezdődött a második félidő, támad a Nantes. Maubon rögtön gólt szerez. 13–18

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Ahanda bejátszása után Gassama találja el a kapufát. Horacek lövése után a lécről a kapu fülé pattan a labda. Szikora még véd egyet, így a szünetben 17–13-ra vezet a Nantes.

29. perc: Hársfalvi ugrik be balról a hatoson belülre, és remekül átejti a kapust (13–17). Ahanda nem találja el a kaput, Szikora remekül indít, de Hársfalvi lövését André védi.

28. perc: Ahanda megy be, és a kapu bal oldalába lövi a labdát. 12–17

27. perc: Tomorit rángatják meg, szabaddobás, passzívon a Siófok. Tomori gondol egyet, és a bal felső sarokba bombázza a labdát. 12–16

26. perc: Újabb siófoki időkérés. Több kereszt után Tóth meglátja a rést a falon, bemegy rajta, és gólt lő (11–15). De Paula kapott egyet Jezictől, ez is kiállítás, a horvát beállónak ez már a második. Ez meg becsúszik,Escribano lövése után Szikora nem tud ráülni a labdára. 11–16

25. perc: Horacek félmagas lövése után André véd. Hetest kapnak a franciák,Escribano harcolta ki Tomorival szemben. Hagman ezt is belövi Szikorának, megint közte öt. 10–15

24. perc: De Paula lövése után Szikora nem tud védeni (10–13). Horacek belemegy az ellenfelébe, indulnak a franciák, a játékvezetők szerint Niombla szabálytalankodik Hagmannal szemben – hetes és két perc. Kpodar jön, gólt lő, megint néggyel vezetnek a franciák. 10–14

23. perc: Kpodar ütközik Tomorival, de nincs hetes, csak szabaddobást kapnak a franciák. Ahanda emelkedik, majd a kapu bal felső sarkába bombázza a labdát (9–12). Tomori kapufája után Niombla szedi össze a kipattanót, majd gólt lő. 10–12

22. perc:Zdravko Zovko reklamálásért sárga lapot kap. Ezúttal hiába találják meg, sikerül megfogni a francia csapat beállóját, kicsit megállt a támadójátékuk, időt is kérnek.

21. perc: Ahanda hibázik, Szikora azonnal indít, Jezic pedig góllal büntet (8–11). Kpodar a kapufát találja el, a kipattanó a Siófoké, indul Such, kapja a labdát, és gólt is lő. 9–11

20. perc: Passzívnál a franciák, De Paula passzát Niombla szerzi meg. Tomori passzába belekapnak, de a Siófoknál marad a labda. Niombla húzása a bal szélre jó, Hársfalvi pedig gólt lő. 7–11

19. perc: Nem jó a siófoki húzás a szélre, majd Horacek dobja ki a labdát a szélre, ott azonban nincs csapattárs.

18. perc: Horacek lövése nem volt pontos.Escribano visszaállítja az ötgólos különbséget. 6–11

17. perc: Szikora megint véd, de Jezicet két percre kiállítják. Az emberelőnyt gyorsan kihasználják a franciák, Ayglon eredményes. 6–10

16. perc: Szikora nyomja a kapufára a labdát, majd a kipattanó a franciáké, ám De Paula lövése után is oldalra nyomja a labdát a magyar kapus.

15. perc: A franciák támadása ezúttal gól nélkül zárul, jöhet a Siófok. Niombla megtalálja a rést, és gólt lő.6–9

14. perc: Kpodar érkezik, és gólt lő (4–9), már öttel vezet a Nantes. Such töri meg a siófoki gólcsendet, jobbról beugorva gólt lő. 5–9

13. perc:Zdravko Zovko időt kér. Belemenés miatt Horacektől veszik el a labdát. Megint megtalálják Syllát, akinek Kiss odaüt, ez így hetes.

12. perc: Jobbról Böhme ugrik be, de ő sem találja el a kaput. Jó a húzás a bal szélre, Sylla beugrik, és a bal alsó sarokba küldi a labdát. 4–8

11. perc: Passzívnál Tomori lövi a kapu mellé a labdát. Megint megtalálják Gassamát, aki befordul és kilövi a jobb alsó sarkot. 4–7

10. perc: Hetes és két perc, Kissnek kell leülnie, De Paula ellen szabálytalankodott. Szikora érezte az irányt, de nem tudta védeni Hagman büntetőjét. 4–6

9. perc: Tóth harcol ki hetest, a franciák kapust cserélnek. Niomblát ez nem zavarja, belövi a büntetőt. 4–5

8. perc: Mitrovics kap sárga lapot, majd lépéshiba miatt elveszik a labdát a Siófoktól. Sylla próbálja átejteni Szikorát, de a magyar kapus nagyot véd.

7. perc: Egy labdaszerzés után ezúttal Hagman szerez gólt. 3–5

6. perc: Eladják a labdát a franciák, rohan a Siófok, Niombla eredményes (3–3).Ayglon talpról kilövi a jobb alsó sarkot. 3–4

5. perc: Remek támadás végén megtalálják a rést a siófoki falon, De Paula pedig gólt is lő a betörés után (2–3). Niombla lövése pontatlan volt, nem találta el a kaput.

4. perc: Jó a bejátszás,Gassama befordul, és gólt lő (2–2). Böhme nem tudta megfogni a labdát.

3. perc: Védés a másik oldalon is, Szikora mutatta be. Ezt gyors góllal bünteti a Siófok, Böhme eredményes rendezetlen védelemmel szemben. 2–1

2. perc: Jön az egyenlítés,Bruna de Paula eredményes egy közbelövés után (1–1). Kiss lövése után a sáncon lelassul a labda, majd a kapus véd.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a siófokiak vezethetik az első támadást. Meg is van az első gól, Tomori passza utánAoustin lő gólt a bal szélről beugorva. 1–0

Feketében a Siófok, fehérben a Nantes.

Érdekesség, hogy éppen a Nantes volt, amely legutoljára legyőzte a Siófokot a nemzetközi kupaporondon – még 2019 novemberében, Magyarországon nyertek 34–29-re a franciák.

A nemzetközi kupasorozatokban a Siófok 17 mérkőzéses veretlenségi sorozata a második leghosszabb élő széria – ennél csak az 55 veretlen BL-mérkőzést maga mögött tudó Győri ETO büszkélkedhet hosszabbal.

Francia csapat még sosem nyerte meg az EHF-kupát – ehhez legközelebb a Metz és a Dijon járt, ám mind a két együttes elbukott a döntőben.

A Nantes története során először játszhat európai kupadöntőt – mindössze nyolc évvel azután, hogy feljutott a francia élvonalbeli bajnokságba.

A női EHF-kupa történetében eddig csupán egyszer volt címvédés, ám az éppen egy magyar csapat nevéhez köthető: az 1994–1995-ös, majd az 1995–1996-os idényben is a Debrecen ünnepelhetett.

A 2018–2019-es idényben a Siófok nyerte meg az EHF-kupát, majd a sorozat 2019–2020-as kiírásban hiába jutott be újra a négyes döntőbe, azt a koronavírus-járvány miatt törölték – így a magyar együttes a címvédésre hajt a Nantes ellen.

A bronzmérkőzés félidejében hiába vezetett három góllal a Herning-Ikast, a négyes döntő házigazdája, a Baia Mare végül 33–31-re nyert.

A szombati elődöntőben a Nantes 36–34-re győzte le a házigazda nagybányaiakat, míg a Siófok szintén 36–34-re nyert a dán Herning-Ikast ellen – igaz, a magyar csapat a hosszabbításban harcolta ki a döntőbe jutást, így az amúgy is előbb pályára lépő franciák nagyjából három órával többet pihenhettek.Részletek a szombati elődöntőkről itt!

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Siófok–Nantes döntő a női kézilabda Európa-ligában. Tartsanak velünk!