Női kézi NB I: az Óvár néggyel is vezetett, de az ETO nyert

2023.05.27. 18:08
A győriek így ünnepeltek a bajnoki trófeával a mérkőzés után (Fotó: Kisalföld/Nagy Gábor)
Hiába irányította háromnegyed órán át a mérkőzést a Mosonmagyaróvár, a 17. bajnoki címét már korábban biztossá tevő házigazda Győri Audi ETO nyerte meg 30–25-re a két csapat meccsét a női kézilabda NB I 2022–2023-as idényének szombati záró napján. A bajnoki bronzérmet a DVSC szerezte meg, amely búcsúzóul nagy különbségű győzelmet aratott Dunaújvárosban.

Győr-Moson-Sopron vármegyei rangadóval zárta a K&H Liga 2022–2023-as kiírását a címét megvédő Győri Audi ETO KC, amely a Motherson-Mosonmagyaróvárt fogadta a bajnokavatón. A találkozó egyben a Bajnokok Ligája négyes döntő előtti utolsó összecsapás, amolyan főpróba is volt a zöld-fehéreknek.

Álmoskásan kezdtek a csapatok a nagyjából kétharmadig telt Audi-arénában, kissé olyan érzése volt az embernek, mint egy kellemes matiné alkalmával. Az első tíz percben nem is vezettek egynél többször a zöld-fehérek, jobbára nekik kellett egyenlíteniük – egy-egy pillanatban hangosabban szólt a lelátóról az „MKC! MKC!” kiáltás, ugyanis közel százan elkísérték a szigetközieket a szomszédvárba.

A folytatásban azért próbált villanni az ETO, és – többnyire Rju Un Hi vezetésével – megmutatni, ki az úr a háznál, azonban a 20. percig egyáltalán nem lehetett megnyugtatónak nevezni a különbséget (11–7). Sőt! Gyurka János időkérése után nemcsak lázba jött az Óvár, eksztázisban játszva 7–0-s (!) sorozatot produkált, öt perccel a félidő vége előtt 14–11-re vezetett, előnyéből két gólt a szünetre is megőrzött.

A helyzet a második játékrészben sem változott: a győri védelmet teljesen szétzilálták a Lajta-partiak, akik szinte minden támadásuk végén betaláltak. A másik oldalon Szemerey Zsófi bravúrjai mellett az is közrejátszott a házigazdák eredménytelenségében, hogy folyamatosan az egy-egyeket erőltették, rendkívül pontatlanul.

VÉLEMÉNY
Amandine Leynaud, a Győr kapusa: – A gyors játékra képes mosonmagyaróvári csapat képességeinek birtokában számítottunk rá, hogy nem lesz könnyű mérkőzés. Számunkra kifejezetten előnyösnek bizonyult, hogy erős ellenféllel szemben kellett befejezni a bajnokságot. Nagyon nehéz összecsapás volt, de a döntő pillanatokban meg tudtuk mutatni igazi arcunkat, és ezzel átvettük a vezetést a mérkőzés befejező szakaszában.

A 40. percben egy vétlen helyzetben összecsúszott a labdáért vetődő Stine Oftedal ellenfelével – fel is hördült a közönség, amely néhány támadással később már a hazai vezetésnek örülhetett (23–22). Az utolsó negyedórára szép lassan elkezdte felőrölni ellenfelét a Győr, amely a hajrára hárommal ellépett, innen pedig már nem tudott visszajönni a Mosonmagyaróvár.

Míg a pályán összeállították a színpadot a díjátadóhoz, mindkét tábor megünnepelte a sajátjait: az óváriak boldogan fotózkodtak és énekeltek, míg az ETO-táborból szólt az „Izzik a csarnok, itt a magyar bajnok!” rigmus.

S habár a Queen örök klasszikusa is felcsendült a hangszórókból, a 17. bajnoki címét ünneplő Rába-parti csapat ezt a találkozót nem teheti a kirakatba.

A kék mezes mosonmagyaróváriak megizzasztották a bajnokcsapatot (Fotó: Kisalföld/Nagy Gábor)

A győriek győzelmével biztossá vált, hogy a DVSC szerzi meg a bronzérmet, ám ez nem kényelmesítette el a debrecenieket: egy híján 40 gólig jutva magabiztos győzelmet arattak a Dunaújváros vendégeként. A találkozó előtt a hazaiak búcsúztatták távozó játékosaikat, Gabriela Bartulovicot, Farkas Johannát, Farkas Katát, Kazai Anitát, Poczetnyik Lucát és Saskia Weisheitelt, míg a lefújást követően a győztes debreceniek át is vették a bronzérmeket Pitz Andrástól, a Magyar Kézilabda-szövetség operatív igazgatóhelyettesétől.

Nem volt kérdéses a váci mérkőzés kimenetele sem, a hazaiak 6–1-gyel indítottak, és fölényes győzelmet arattak az élvonaltól hosszú idő után búcsúzó Érd ellen.

A Budaörs az első félidő derekán átvette a vezetést, és izgalmas végjátékban ebben az idényben másodszor is legyőzte az élvonaltól búcsúzó NEKA-t.

NŐI KÉZILABDA NB I
26. (UTOLSÓ) FORDULÓ – szombati mérkőzések

GYŐRI AUDI ETO KC–MOTHERSON MOSONMAGYARÓVÁRI KC 30–25 (14–16)
Győr, 3791
néző. Vezette: Sándor, Szikszay
GYŐR: Sandra Toft – Győr-Lukács, Rju Un Hi 4, S. Oftedal 3, Broch 2, Nze-Minko 3, Fodor Cs. 2. Csere: LEYNAUD (kapus), Anne M. Hansen 2, Brattset 2, Gros 1, Haugsted 1, BLOHM 4, FALUVÉGI 5, Ogonovszky 1, Farkas J. Edző: Ambros Martín
MOSONMAGYARÓVÁR: SZEMEREY – Sztankovics, Lancz 1, Tóth G., Pásztor N. 3, TÓTH E. 4 (2), Stranigg Zs. 3. Csere: Iváncok 1, ALBEK 5, KOVÁCS P. 5, Faragó L. 3, Tóth N., Csire. Edző: Gyurka János
Az eredmény alakulása. 7. perc: 3–3. 13. p.: 6–5. 20. p.: 11–7. 25. p.: 11–14. 35. p.: 17–20. 45. p.: 23–22. 50. p.: 25–22. 55. p.: 28–24
Kiállítások: 6, ill. 12 perc
Hétméteresek: 2/–, ill. 2/2
Ambros Martín:
– Nagyon nehézzé tette a Mosonmagyaróvár a dolgunkat, fejben már túlságosan a Bajnokok Ligája négyes döntőjére koncentráltunk, ez okozta az első félidő gyengébb teljesítményét. A szünetben rendeztük a sorokat, és feljavult védekezéssel sikerült megfordítani a mérkőzést.
Gyurka János: – Elsősorban az egész éves teljesítményéért gratulálok az ETO-nak. De teljes mértékben elégedett vagyok a csapatommal is, amelyik ma nagyot küzdött, és bizonyította, hogy ebben a bajnoki évadban sikerült előbbre lépnünk.

NEKA–MOYRA-BUDAÖRS HANDBALL 23–26 (11–14)
Balatonboglár, 250
néző. Vezette: Bóna, Földesi.
NEKA: Zaj – GÉM 4, CSÍKOS 7 (2), Kellermann 3 (1), Kocsis B., Varga E. 2 (1), Szabó A. 2. Csere: Németh K., WÉNINGER (kapusok), Kovalcsik B., Szabó L. 2, Ferenczy D., Zsembery, Bató 1, Molnár D. 2. Edző: Bohus Beáta
BUDAÖRS: VARJAS-SIPEKI – Vártok T. 2, SCHNEIDER 5 (1), PÁLOS-BOGNÁR 5 (3), SZABADFI 3, Mlinkó 1, Tóth M. 5. Csere: Bőle (kapus), Gergely-Zsigmond 2, Gorilszka, Szekerczés 2 (2), Smid, Szabó-Májer 1. Edző: Buday Dániel
Az eredmény alakulása. 5. perc: 2–1. 13. p.: 4–5. 16. p.: 7–6. 23. p.: 9–9. 26. p.: 9–12. 34. p.: 14–15. 41. p.: 16–18. 47. p.: 16–21. 50. p.: 19–21. 55. p.: 22–23
Kiállítások: 6, ill. 10 perc
Hétméteresek: 7/4, ill. 6/6
Bohus Beáta:
– Úgy érzem, görcsösen akarták a lányok, hogy győzelemmel zárjuk a szezont. Rengeteg labdát adtunk el, sok technikai hibát vétettünk, ez döntött a vendégek javára. Nagyon sokat tanultunk a szezonból, büszke vagyok a csapatra, hogy egyetlen mérkőzésünkön sem feltartott kézzel léptünk pályára.
Buday Dániel: – Mindkét csapatnak jár a gratuláció, mert az utolsó erőtartalékokat mozgósítva küzdelmes mérkőzést vívtunk. Jó szezont futunk, elégedettek lehetünk, hiszen nagyon sűrű a mezőny közepe, sok esetben nüanszok, egy-egy labda vagy ziccer döntötte el a pontok sorsát.

DUNAÚJVÁROSI KOHÁSZ KA–DVSC-SCHAEFFLER 25–39 (14–22)
Dunaújváros, 300
néző. Vezette: Felhő, Öcsi
DUNAÚJVÁROS: Bartulovic – Agócs 2, BORGYOS 5, Weisheitel 3, Nick 1, Poczetnyik 1, Farkas J. 2. Csere: Oguntoye (kapus), Kazai 2, Szalai B. 1, Krupják-Molnár 2 (1), Lakatos P. 3, Fodor N. 3, Matucza, Gajdos. Edző: Rapatyi Tamás
DEBRECEN: Gabriel – TÖPFNER 13/6, PLANÉTA 5, Vámos P. 4, BORDÁS 5, Kácsor 3, Petrus 2. Csere: Giegerich, Torda (kapusok), Hámori, Füzi-Tóvizi 1, SZABÓ N. 3, Vámos M. 1, Csernyánszki 1 (1), Kiss Cs. 1, Panyi. Edző: Szilágyi Zoltán
Kiállítások: 8, ill. 4 perc
Hétméteresek: 2/1, ill. 8/7
Rapatyi Tamás:
– Mai játékunk az egész éves teljesítményünk tükre volt. Akadtak jó periódusaink, aztán minden széthullott. Tavaszi szezonunk Canossa-járás volt, sérülések is nehezítették a munkánkat. Bántó, hogy a bajnokság végére ennyire lecsúsztunk, jobb eredményt érhettünk volna el, de sok nehézséggel küszködtünk. Köszönöm a csapat munkáját, bizonyos dolgokban sokat léptünk előre, de nem tudtuk stabilizálni a játékunkat. Folytatjuk az utunkat.
Szilágyi Zoltán: – Tudtuk, hogy az utolsó fordulókban a maximumot kell nyújtanunk, ennek megfelelően álltunk bele minden mérkőzésbe. Hatvanhét gól különbséggel nyertük meg a négy legutóbbi találkozónkat, ez sokat elmond a hozzáállásunkról, tekintélyt parancsoló. Büszke vagyok a csapatra, két érmet is tudtunk nyerni ebben az évben. Ezen az úton kell haladnunk. Mindenkinek szeretnék gratulálni, és egyben köszönetet mondani.

PRAKTIKER-VÁC–ÉRD 37–30 (24–16)
Vác, 500
néző. Vezette: Kovács-Sebők, Vastag-Réti
VÁC: Bukovszky – Diószegi 3, Ballai B. 4 (1), HELEMBAI 6, KUCZORA 4, MARINCSÁK 5, Ballai A. 2. Csere: Csizmadia F. (kapus), Ferenczy F. 2, KURUCZ A. 4 (2), Kovalcsik J. 2, Kovács Anikó 1, Bánfai K., Schatzl Natalie 3, Pálffy 1. Edző: Herbert Gábor
ÉRD: Kántor – CSÁKI L. 6, Ábrahám 2, Kiss D. Zs., Csiszár-Szekeres, Gerháth 2, Háfra L. 1. Csere: Horváth-Csapó (kapus), KOPECZ 7, PARÓCZY 6, Csáki Zs. 2, Kerekes L. 1, Gerencsér 2, Pécsi 1, Sztankovics. Edző: Simics Judit
Kiállítások: 4, ill. 4 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 0/0
Herbert Gábor:
– Nagyon tisztességesen és becsületesen beleállt az ellenfelünk minden mérkőzésbe. A fejünk már nem mindig volt ott a pályán, a harminc kapott gólt soknak tartom. A bajnokságban elért hatodik hellyel és a megszerzett huszonnyolc ponttal azonban nem lehetünk elégedetlenek. Azt gondolom, hogy tudunk még együtt tovább dolgozni és fejlődni. Diószegi Nikolett olyan űrt fog maga után hagyni, amit nehéz lesz pótolni. Köszönöm a csapatomnak, hogy kibírtuk egymás mellett az együtt töltött időt.
Simics Judit: – A mai mérkőzésen nem volt szégyenkezni valónk, és megtettünk mindent, ami tőlünk telt. Megpróbáltam mindenkinek játéklehetőséget adni. Azt kértem a lányoktól, hogy próbálják meg élvezni a pályán töltött perceket ilyen összetételben, hiszen többen távoznak a csapatból vagy visszavonulnak a játéktól. Kőkeményen azon fogunk dolgozni, hogy visszajussunk az első osztályba.