Férfi kéziválogatottunk idegenben is legyőzte Spanyolországot!

NAGY PÉTER, VINCZE SZABOLCS, HATÁR DÁVIDNAGY PÉTER, VINCZE SZABOLCS, HATÁR DÁVID
2021.04.28. 20:20
Mikler Roland remekelt a kapuban, a mieink idegenben is legyőzték Spanyolországot (Fotó: Kovács Anikó/MKSZ, archív)
A 2022-es magyar–szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságon már biztosan részt vevő válogatottak számára kiírt Eurokupa 5. fordulójában a magyar válogatott idegenben 30–28-ra legyőzte az Eb-címvédő Spanyolországot.

FÉRFI KÉZILABDA EUROKUPA
5. FORDULÓ
SPANYOLORSZÁG–MAGYARORSZÁG 28–30 (15–14)
Antequera, 300
néző. Vezette: Ch. Bonaventura, J. Bonaventura
SPANYOLORSZÁG:
CORRALES – Balaguer 1, Maqueda 2, Guardiola, Marchán, Canellas 3, Á. Fernández 2. Csere: Pérez de Vargas (kapus), SARMIENTO 6, Entrerríos 2, FIGUERAS 8, Morros, Gurbindo, Rivera, Solé 3, Izquierdo 1 (1). Szövetségi kapitány: Jordi Ribera
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Rodríguez P. 3, Szita 4, LÉKAI 3, BÁNHIDI 8, Máthé 4 (2), Bóka 3. Csere: Sipos, Bodó 1, Leimeter 3, ifj. Rosta M., Ligetvári, Hanusz 1, Topic. Szövetségi kapitány: Gulyás István
Az eredmény alakulása. 4. perc: 0–0. 8. p.: 0–4. 15. p.: 3–9. 26.p.: 12–12. 28. p.: 14–13. 36. p.: 17–18. 44. p.: 22–20. 51. p.: 25–25. 57. p.: 27–28
Kiállítások: 6, ill. 10 perc
Hétméteresek: 2/1, ill. 2/2
Gulyás István:
–Az elején annyit kértünk a srácoktól, hogy olyan szellemiséggel harcoljanak, mint az eddigi meccseken tették, és küzdöttek is rendesen. Az első játékrész második felében volt egy gyengébb szakaszunk, amikor sok könnyű gólt kaptunk, a vonalról, beállóból is, de a szünet után sikerült rendezni a védekezésünket, ami önbizalmat adott. A sikerhez persze kellett Mikler zseniális kapusteljesítménye is. Lesz mit átbeszélni, mert sok buta hibát követtünk el, sok labdát adtunk el, ám ez egy ilyen meccs volt. Fontos győzelmet arattunk.

KORÁBBAN
Szlovákia–Horvátország24–32 (10–16)

Az állás:1. Magyarország 8 pont (5 mérk.), 2. Horvátország 6 (3), 3. Spanyolország 2 (4), 4. Szlovákia 0 (4)

Jóllehet, a jövő évi, részben hazai rendezésű Európa-bajnokság selejtezőit helyettesítő Eurokupa-sorozat a barátságos mérkőzések kategóriájába tartozik, ám attól még tény, hogy férfiválogatottunk egyike annak a négy csapatnak, amely az elmúlt két évben le tudta győzni a sportág nagyágyúját, Spanyolországot. Ráadásul a novemberi háromgólos siker értékét növeli, hogy Gulyás István együttese mindezt rendkívül tartalékosan, szinte csak itthon játszókkal tette, miközben koronavírusos fertőzése miatt maga a szövetségi kapitány sem lehetett jelen azon a találkozón. A szakmai stáb ezúttal sem lehetett teljes, mert Nagy László csapatvezetőaz elutazás előtt lebetegedett, így Gulyás Chema Rodríguez másodedzővel meccselt Antequerában. Nézők viszont voltak, vagyis a mieink idén először játszhattak szurkolók előtt.

A tétnélküliség rányomta a bélyegét a mérkőzésre, mindkét gárda kifejezetten sok hibával kezdett. Mégis mi kaptuk el először a fonalat, köszönhetően feszes, jól záró védelmünknek, no, meg kapusunknak, a ziccereket sorát hárító Mikler Rolandnak. Frissek, gyorsak voltunk, a saját hatosunk előtt többször labdát csentünk, és a lerohanásaink is ültek. Olyannyira, hogy a kétszeres világ- és Európa-bajnok spanyolok mestere, Jordi Ribera hamar időt kért, miután a kilencedik percig lenulláztuk őket.

A folytatásban sem hibáztunk, Bánhidi Bencét rendre megtaláltuk beállóban, emiatt a hazai drukkerek csak csendben figyelték az eseményeket. Negyedóra elteltével még mindig öttel mentünk, semmi előjele sem volt annak az összeomlásnak, amely ez után következett. Amíg az első tíz percben csak egy gólt kaptunk, addig a következő húszban 14-et. Fejetlenül mentünk előre, úgy szórtuk el a labdákat, mintha kötelező lenne, míg a hátsó alakzatunk csak kóválygott a pályán. Chema annyira kikelt magából, hogy még a maszkját is lekapta. A túloldalon eközben minden összejött: Gurbindo kínaijából Sarmiento kiegyenlített, majd a félidő hajrájában a vezetést is megszerezte Spanyolországnak. 15–14

A szünetet eleinte nem követett újabb hullámvölgy, különösen a beálló körüli játékunk működött jól, s ha Bánhidiig nem is mindig jutott el a labda, a szegedi világklasszis kivétel nélkül lekötötte a védőit, amivel helyzetet teremtett a társaknak. A ki nem kényszerített hibák számát azonban továbbra sem tudtuk lecsökkenteni, s ha nincs a kapuban a remekelő Mikler, jobban is kinyílhatott volna az olló. A spanyolok továbbra is úgy mentek át rajtunk, mint kés a vajon, s azzal kellett szembesülnünk, hogy a nemzetközi elittel ellentétben az öt egyes védekezés nálunk még nem igazán opció.

Azért viszont mindenképpen dicséret illeti a társaságot, hogy addig-addig kapartunk, amíg tíz perccel a vége előtt ki nem egyenlítettünk, sőt, Máthé Dominik bombájával visszavettük a vezetést. A tiszavirág-életű előnyünk után többször is elléphettünk volna, ám a kulcspillanatokban rontottunk. Addig, amíg Bánhidi lefordult, majd Mikler újabb spanyol lövést hárított, Szita Zoltán pedig mindenkit átvert, így egy rendkívül hektikus, hullámzó mérkőzésen az Eurokupában másodszor is legyőztük az Eb-címvédőt. 28–30

14.10, Veszprém:
Magyarország–Horvátország (Tv:M4 Sport) – élőben az NSO-n!
21.00:
Spanyolország–Szlovákia

A spanyol–magyar mérkőzés összefoglalója

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Szita nem szórakozik, a nyitott védekezés ellen gólt szerez (28–30), ráadásul Gurbindót utólag két percre kiállítják. Maqueda lövését is védi Mikler, megvan a meccs! Jön még egy kiállítás, sokan voltak a pályán a spanyolok. Ez a vége, a hazai pályán aratott háromgólos győzelem után idegenben 30–28-ra nyert a magyar válogatott az Eb-címvédő Spanyolország ellen!

59. perc: Szita harcol ki hetest, Morros volt szabálytalan. Máthé nem kegyelmez, kettővel vezetünk (27–29). Ismét időt kérnek a spanyolok. Sarmiento megtalálja Figuerast, aki nem hibázik. 28–29

58. perc: Hét a hat ellen támadnak a spanyolok, de eladják a labdát.

57. perc:Raúl Entrerríos remek bejátszása után Figueras találja magát ziccerben,d e Mikler véd! Szita passza után Bánhidinek megvan a labda, ez pedig egyet jelent a magyar góllal. Vezetünk: 27–28!

56. perc: Figuerastól veszik el a labdát. Máthé bejátszását megint lelesik a spanyolok.

55. perc: Bánhidinek ezúttal nem jó Máthé bejátszása. Időt kérnek a spanyolok, így még marad nekik egy.

54. perc: Visszavesszük a vezetést: Máthé eredményes átlövésből (26–27)! Gurbindo harcol ki hetest, Izquierdo belövi. 27–27

53. perc: Bodót küldik ki másodszor is két percre. Hiába az emberelőny, Ángel Fernándeznek véd egyet Mikler.

52. perc: Hanusz megtalálja a rést a falon, bemegy rajta, majd gólt lő.26–26

51. perc: Bodó remek passza után Bánhidi lő, a labda pedig Corrales kezét és a kapufát is érintve végül a kapuban köt ki (25–25). Sole lő gólt átlövésből. 26–25

50. perc: Belemenés Gurbindónál, az egyenlítésért támadhatunk.

49. perc: Canellas is gólt lő (25–23). Leimeter egy átemelős csellel megveri egy az egyben Morrost, majd gólt lő. 25–24

48. perc: Bánhidi révén gyors gólt szerzünk. 24–23

47. perc: Figuerasnak is véd egyet Mikler, rohanunk, Bóka pedig gólt lő (23–22). Ángel Fernández jött vissza Rivera helyére, szerez is gyorsan egy gólt. 24–22

46. perc: Labdát vesztünk, de a lerohanás végén Mikler megint védi Rivera lövését.

45. perc: Leimeter egy remek csel után gólt lő (22–21). Raúl Entrerríos remek passza után Figueras lő újabb gólt. 23–21

44. perc: Egy spanyol lerohanás végén Rivera lövését védi Mikler bravúrral.

43. perc: Passzív miatt elveszik a labdát a spanyoloktól, de a gyorsindítás után Sarmiento visszaszerzi a labdát. Gyors góllal büntetnek, Sole talál be a jobb szélről beugorva. 22–20

42. perc: Remek passza a szélre, Máthé leosztása után Pedro lő gólt (21–20).Raúl Entrerríos lövése után Mikler véd, de a spanyoloké a kipattanó.

41. perc: Corrales elkapta a fonalat, ezúttal Szita lövését védi a spanyol kapus. Figueras tovább termeli a gólokat, átejti Miklert. 21–19

40. perc:Labdát szerzünk, eladjuk, majd a spanyolok ismét elszórják.

39. perc: Lékai lövése után Corrales véd.

38. perc: Szita megtalálja Bánhidit, akinek a lövését ezúttal Corrales védi. Ez már bent van, jó a passz a szélre, Bóka gólt lő (19–19). Gyors válasz, Figueras eredményes. 20–19

37. perc: MegintRaúl Entrerríos került földre, megint Sipost küldik ki két percre. Gyorsan kihasználják az emberelőnyt, Sarmiento lőtt gólt (18–18). Nem kapunk fújást,Raúl Entrerríos pedig az üres magyar kapuba dobja a labdát. 19–18

36. perc: Ez is bent van, megint Bánhidi eredményes. 17–18

35. perc: Mikler bemutat egy újabb pazar védést Ribera lövése után, de Sole a kipattanóból eredményes. 17–17

34. perc: Sipost küldik ki két percre,Raúl Entrerríos verte meg egy az egyben. Hetest is kapnak a spanyolok, Sole büntetőjét azonban Mikler védi. Az igen! Bánhidi háttal a kapunak, estében lő gólt. 16–17

33. perc:Raúl Entrerríos a kapufát találja el, de hiába van meg a kipattanó a mieinknek, Máthé rosszul indít.

32. perc: Sarmiento estében is a kapunkba bombázza a labdát (16–15). Szita sem szórakozik túl sokat, a szaggatotton kívülről bombázza a bal alsóba a labdát. 16–16

31. perc: Elkezdődött a második félidő, támadnak a spanyolok. Mikler védi Sole lövését. Máthé egy gyors góllal büntet. 15–15

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Canellas átlövése után is a kapunkban köt ki a labda (15–13). Bodó még kiharcol egy hetest, időn túli lesz. Máthé belövi, így a szünetben 15–14-re vezetnek a spanyolok.

29. perc: Rosta ziccerben hibázik, Corrales védett.

28. perc: Bánhidinek nem jó a bejátszás, megint jöhetnek a spanyolok. Előtte jön egy labdacsere. Sarmiento mint kés a vajon: egy betörés után újabb gólt lő. Először vezetnek a spanyolok. 14–13

27. perc: Hanusz eladja a labdát, de Guardiola ellépi, így oda a spanyol lerohanás. Újabb eladott labda, de Mikler bravúrral véd Rivera lövése után.

26. perc: Leimeter passza után Bóka lövi a jobb alsóba a labdát (12–13). Canellast hiába ráncigáljuk, gólt lő Miklernek. 13–13

25. perc: Gurbindo felteszi kínaira, Sarmiento pedig a kapunkba lövi a labdát, ezzel egyenlő az állás (12–12). Hat percen belül jön a második magyar időkérés.

24. perc: Bodótól veszik el a labdát lépéshiba miatt.

23. perc: Sarmiento pazar bejátszása után Figueras lő gólt. 11–12

22. perc: Emberelőnyben jó a húzás a szélre,Balaguernek nagy szöge van, nem is hibázik (10–12). Corrales véd Lékai lövése után.

21. perc:Lékaipattogtat néhányat, majd talpról kilövi a bal alsót(9–12). Bodót küldik ki két percre.

20. perc: Megint megtalálják Figuerast, aki ezúttal sem hibázik.9–11

19. perc: Figueras egymás után másodszor lő gólt, Ligetváriról fordult le (8–11). Nyitott védekezésre áll át a spanyol csapat, időt kér a magyar stáb. Bodó átlövése után Corrales véd.

18. perc: Figueras eredményes a bejátszás után (7–10). Leimeter előtt megnyílik a fal, így könnyű gólt lő. 7–11

17. perc:Raúl Entrerríos kapufája utánÁngel Fernández lő gólt a kipattanó begyűjtése után (6–10). Rosta nem tud gólt lőni.

16. perc: Lékai bejátszása nem jó, rohannak a spanyolok, Maqueda könnyű gólt lő (5–9). Bodó bejátszása után Bánhidi lefordul az emberéről, és értékesíti a ziccert. 5–10

15. perc: Sarmiento kerül egymás után másodszor a földre, de csak szabaddobást kap.Raúl Entrerríos lövi ki a kapu jobb alsó sarkát. 4–9

14. perc: Nincs megállás, Lékai szerez újabb gólt, meglepte Corralest (3–8). Sarmiento bejátszását Máthé lelesi, indulunk, Bodó pedig a lerohanás végén a kapuba bombázza a labdát. 3–9

13. perc:Raúl Entrerríosnak is véd egyet Mikler.

12. perc: Szitát küldik ki két percre, emberelőnyben a spanyolok. Sarmiento lövése után átpattog a gólvonalon a labda (3–7). Máthé lövése után Corrales véd.

11. perc: Egy szép spanyol támadás végén, a negyedik próbálkozásából, egy betörés után Maqueda köszön be (2–6). Pazar magyar támadás, Lékai, Máthé, Bánhidi a labda útja, végül a Szeged beállója eredményes. 2–7

10. perc: Maquedának nem megy, megint védte Mikler a lövését. Szita viszont nem kegyelmez, remek bombagólt szerez. 1–6

9. perc: Megtörik a jég, Sarmiento veszi be Mikler kapuját (1–4). Jön azonban a válasz, Máthé passza után Bánhidi befordul, és gólt lő. 1–5

8. perc:Mikler egyelőre ellenállhatatlan, Canellas lövése után is véd. Kétperces kiállítás a hazaiaknál, Guardiolának kell leülnie. Emberelőnyben is gólt lövünk, egy kereszt után Szita küldi a kapuba a labdát. 0–4

7. perc: Ez is bent van, Pedro szerzi meg a második gólját, a jobb szélről beugorva a bal alsóba lőtte a labdát (0–2). Mikler pazar, megint védi Maqueda lövését. Lékai egy gyors góllal büntet (0–3), időt kérnek a spanyolok.

6. perc: Mikler véd Sarmiento lövése után.

5. perc: Máthé labdaszerzése után Lékai indítja Pedrót, aki góllal fejezi be a lerohanást (0–1). Sipos löki fel Maquedát, sárga lap jár érte.

4. perc: Corrales is véd, Máthén fogott ki.

3. perc: Canellas átlövése után Mikler könnyedén véd. Máthé bejátszása nem jó Bánhidinek. Újabb védés, ezúttal Maqueda lövése után hárít a magyar kapus.

2. perc: Sarmiento bombázza a kapunk mellé a labdát, majd a másik oldalon Máthé találja el a kapufát.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a mieink vezethetik az első támadást. Lékai átlövése után Corrales véd.

Pirosban a hazaiak, fehérben a mieink.

A mieink tavaly novemberben 32–29-re legyőzték az Eb-címvédő Spanyolországot a Veszprém Arénában. Részletek itt!

A minitornát a 2022-es magyar-szlovák közös rendezésű Európa-bajnokságon már biztosan részt vevő válogatottak számára írták ki.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Spanyolország–Magyarország mérkőzés a férfi kézilabda Eurokupa 5. fordulójában.Tartsanak velünk!

ELLENFÉLNÉZŐ
Spanyolország legjobb eredményei
Olimpia:
3. hely (1996, 2000, 2008) – 9 részvétel
Vb: 1. hely (2005, 2013) – 19 részvétel
Eb:1. hely (2018, 2020) – 14 részvétel
Magyar mérleg ellene: 38 mérkőzés, 13 győzelem, 5 döntetlen, 20 vereség, 916–948-es gólkülönbség
Legutóbb egymás ellen:2021. január 25., Egyiptom, világbajnokság, Spanyolország–Magyarország 36–28 (21–14). Legjobb magyar dobók: Balogh Zs. 5, Győri M. 5