Férfi kézi-vb: mi húsz év után, a norvégok először juthatnak a négy közé

nemzetisport.hu nemzetisport.hunemzetisport.hu nemzetisport.hu
Vágólapra másolva!
2017.01.24. 10:54
null
Sabaté kapitány szerint nem lesz könnyebb a mai meccs, mint a dánok elleni (Fotó: AFP)
A magyar férfi kézilabda-válogatott már a négy közé jutásért lép pályára a franciaországi világbajnokságon, ami legutóbb húsz évvel ezelőtt sikerült nekünk. Albertville-ben az ellenfél Norvégia lesz (kezdés: 17.00, Tv: Sport1, élőben az NSO-n), amely ugyan csak szabadkártyával lehet itt a tornán, de az eddigi mérkőzéseken meggyőző teljesítményt nyújtott.  

A magyar válogatottnak hamar túl kellett lépnie a dánok kiverése okozta euforikus állapoton, hétfőn már teljes erőbedobással a norvégok elleni negyeddöntőre készült a csapat.

„Semmivel sem lesz könnyebb meccs, mint a dánok elleni volt – mondta Xavier Sabaté a Nemzeti Sportnak. – A két csapatot nem lehet összehasonlítani, az nem mérvadó, hogy mindkettő északi. Teljesen más a norvégok stílusa, játékkaraktere, valamint egészen más egyéniségek a játékosaik. A dánok sem lassúak, de a norvégok még többet rohannak, a góljaik többségét így szerzik. Éppen az lesz a dolgunk, hogy a felállt védőfalunkkal szembeni játékra kényszerítsük őket, mert magas és erős belső védőinket nehéz lesz nekik átlőni. Ha mégis, akkor számítunk újra a fantasztikus formában védő Mikler Rolandra, aki az egyik vezéregyéniségünk.”

A másik kapusunk, Fazekas Nándor hétfőn gyengélkedett, Erdélyi doktortól több injekciót is kapott, ugyanis lázzal, rossz közérzettel járó fertőzésen esett át. Hétfő délután már mosolyogva újságolta, hogy sokkal jobban van, keddre biztosan felépül.

A legjobb nyolc közé jutással a válogatott már teljesítette az elnökség előzetes elvárását, de most itt az esély, hogy 1997 után újra négy közé jussunk világbajnokságon. Akkor ehhez egymás után Csehországot és Izlandot győztük le egyaránt egy góllal, most a dánok után a norvégokat kellene felülmúlni. Tíz évvel ezelőtt, a németországi vb-n ez már sikerült a mieinknek, igaz akkor a csoportkörben találkoztunk a két skandináv együttessel.

„Ugyanúgy kell küzdenünk, mint a dánok ellen – mondta Császár Gábor. – Ha ez jó játékkal párosul, akkor szerencsések vagyunk, ha nem, akkor anélkül kell nyernünk. Számomra nagyon szimpatikus csapat a norvég, kemény mérkőzésre számítok. A svédek mellett a másik legjobban rohanó csapat, úgyhogy ez mindenkinek kellemetlen.”

Elsőre furcsán hangozhat, de Norvégia nem kvalifikálta magát a vb-re, mégis itt van. Ugyanis – miután a selejtezőben a szlovénok könnyedén átléptek rajuk – a nemzetközi szövetségtől szabadkártyát kaptak. A döntés mögött az állhatott, hogy a norvégok a 2016-os Eb-n bronzmérkőzést játszhattak, és bár kikaptak, a negyedik hellyel a férficsapat történetének legjobb eredményét érték el.

Szövetségi kapitányuk, a 43 éves Christian Berge 63-szor játszott beállóként a válogatottban, amelyet negyedik éve irányít. A keretből csak hárman kézilabdáznak norvég klubban, a többség dán vagy német egyesület tagja. Ez a norvég csapat 11. vb-szereplése, és a legjobb eredménye a 6. hely volt 1958-ban, legutóbb, 2011-ben a 9. lett. A norvégok tehát történelmet írnának egy esetleges győzelemmel, és titkon már éremben gondolkodnak.

Sagosen megcélozná a vb-aranyat (Fotó: Ruud, Vidar)
Sagosen megcélozná a vb-aranyat (Fotó: Ruud, Vidar)

A norvégok legnagyobb tehetsége a 21 éves irányító, Sander Sagosen, aki az Aalborgból a nyáron érkezik a PSG-be. A legrutinosabb játékos a volt veszprémi beálló, a 34 éves Bjarte Myrhol. A balátlövő Espen Lie Hansen 190-szeres válogatott, főleg a védekezés a dolga. Norvégia csak 1972-ben szerepelt olimpián.

„Norvégia–Franciaország döntő lesz Párizsban, amelyet mi nyerünk meg – jelentette ki magabiztosan Sagosen a norvég Tv2-nek. – Kiválóan játszottunk eddig a tornán, meglátjuk, hogyan ér véget a történetünk, de egy aranyról álmodunk.”

Az irányító a mieinkkel kapcsolatban elmondta, láttak minket nagyon jól és rosszul is játszani, így nehéz megjósolni, mire számíthatnak.

„Én is arra számítottam, hogy a dánokkal találkozunk a negyeddöntőben, de mivel jól ismerem a magyarokat, nem lepett meg, hogy magukra találtak – mondta Myrhol. – Nagy fizikai harcra számítok, meg kell próbálnunk minél több támadást rendezetlen védelem ellen végigvinni.”

SZAVAZÁS

Magyarország–Norvégia ütközet lesz a férfi kézi-vb negyeddöntőjében. Mit vár a mérkőzéstől?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

A norvégok eddig egyedül a házigazda franciáktól kaptak ki a vb-n (tőlük is csak három góllal), a macedónokat tízgólos sikerrel küldték haza a nyolcaddöntőben.

A magyar és a norvég válogatott eddig 28-szor mérkőzött meg egymással, a mieink mérlege 18 győzelem, 2 döntetlen és 8 vereség, a legutóbbi tétmérkőzésen, a 2014-es Európa-bajnokság csoportkörének utolsó fordulójában döntetlen játszottak a felek (26–26), ami akkor a mi továbbjutásunkat és az ellenfél kiesését jelentette.

Az oddszokat tekintve a norvégok a favoritok, a mieink győzelme kétszer annyit érhet jelenleg a fogadóknak, mint az északiak továbbjutása.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, FRANCIAORSZÁG
NEGYEDDÖNTŐ

17.00: Norvégia–MAGYARORSZÁG (Tv: Sport1)
19.00: Franciaország–Svédország (Tv: Sport1)
20.45: Spanyolország–Horvátország (Tv: Sport1)
20.45: Szlovénia–Katar (Tv: Sport2)

ELLENFÉLNÉZŐ: NORVÉGIA
Olimpia:
9. (1972) – 1 részvétel
Világbajnokság: 6. (1958), 7. (1974, 2005), 9. (2009, 2011), 12. (1997), 13. (1993, 1999, 2007), 14. (2001) – 10 részvétel
Európa-bajnokság: 4. (2016), 6. (2008), 7. (2010), 8. (2000), 11. (2006), 13. (2012), 14. (2014) – 7 részvétel
Egymás elleni mérlegünk Norvégiával szemben: 28 mérkőzés, 18 győzelem, 2 döntetlen, 8 vereség, 679–626-os gólkülönbség

Legutóbbi mérkőzés: 2015. január 11.
Norvégia–Magyarország 28–26 (14–16)
Ovideo.
Magyarország:
Mikler – Harsányi 5, Ancsin G. 7, Schuch, Ilyés, Nagy K., Lékai. Csere: Székely, Pallag (kapusok), Iváncsik G. 1, Bodó 5, Nagy L. 5, Szöllősi B. 2, Császár 1, Varsandán M., Szöllősi Sz., Zubai Sz., Balogh Zs., Gerdán. Szövetségi kapitány: Talant Dujsebajev

A MAGYAR FÉRFIVÁLOGATOTT KERETE A JÁTÉKOSOK NÉVJEGYEIT IDE KATTINTVA TEKINTHETIK MEG
Kapusok:
FAZEKAS Nándor (Balatonfüredi KSE), MIKLER Roland (Telekom Veszprém)
Jobbszélső: HARSÁNYI Gergely (Grundfos Tatabánya KC)
Jobbátlövők: ANCSIN Gábor (Telekom Veszprém), BALOGH Zsolt (Mol-Pick Szeged), *NAGY László (Telekom Veszprém)
Irányítók: CSÁSZÁR Gábor (Kadetten Schaffhausen, svájci), LÉKAI Máté (Telekom Veszprém)
Beállók: BÁNHIDI Bence (Mol-Pick Szeged), SCHUCH Timuzsin (Telekom Veszprém), SZÖLLŐSI Szabolcs (Grundfos Tatabánya KC), ZUBAI Szabolcs (Mol-Pick Szeged)
Balátlövők: BODÓ Richárd (Mol-Pick Szeged), DZSAMALI Iman (Meskov Breszt, fehérorosz), LIGETVÁRI Patrik (Telekom Veszprém)
Balszélső: JUHÁSZ Ádám (Grundfos Tatabánya KC),
Szövetségi kapitány:
Xavier SABATÉ
Edző:
DEBRE Viktor

*Bokasérülés miatt a harmadik csoportmeccsünk előtt Gulyás Péter váltotta a keretben, de a nyolcaddöntőre visszacseréltük

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik