Férfi kézilabda-vb: megvannak a mieink középdöntős ellenfelei

N. T.N. T.
2021.01.19. 19:32
Ángel Fernández tíz góllal terhelte meg a tunéziai kaput (Fotó: AFP)
Spanyolország magabiztos győzelmet aratott Tunézia felett a B-csoportban az Egyiptomban zajló férfi kézilabda-világbajnokságon, ezzel három pontot visz magával a középdöntőbe, a mieinkre az Eb-győztes mellett Lengyelország és Brazília vár a folytatásban. A C-csoportban Japán kaparintotta meg az utolsó továbbjutó helyet, Horvátország meg a csoportelsőséget.

Magyar szempontból a B-csoport történései voltak a legérdekesebbek, ugyanis innen kapunk ellenfeleket a középdöntőben. Ebben a négyesben nagy volt a kuszaság a záró kör előtt, egyik csapat sem érezhette magát biztonságban, bár a legjobb helyzetből kétségtelenül a spanyolok indultak, ők csak egy négyes holtverseny esetén eshettek volna ki. Ellenfelüknek, Tunéziának ellenben nagy szüksége lett volna a győzelemre.

A meccs elején felváltva vezettek a csapatok, majd az Eb-győztes spanyolok tudtak elmenni három góllal, itt azonban megfogta az eredményt az afrikai csapat, amely egyre is visszajött, de a szünetben megint hárommal volt lemaradva (17–14). A spanyolok pontosabban játszottak az első félidőben, ráadásul a kapuban Gonzalo Pérez de Vargas is jobb teljesítményt nyújtott tunéziai kollégájánál. A mezőnyben különösen a szélső Ángel Fernández volt elemében, de Rubén Marchán is hatékonyan tette a dolgát.

A folytatásban a spanyolok öttel is meglógtak, innen meg már kettőnél közelebb nem tudott felzárkózni Tunézia, ezt is csak egyszer tette meg. Az afrikai csapat játékosai néha gyermeteg hibákat követtek el (Szkander Zajed egyszer a kispadhoz fordult hátra, miközben elvétett egy passzt), így nem volt esélye európai riválisa ellen. A spanyolok sem játszottak ellenállhatatlanul, de a csoportkörben most voltak a legjobbak, és több volt a jó egyéni teljesítmény. Daniel Dujshebaev például ezúttal védekezésben és támadásban is megbízható volt, míg a veszprémi Jorge Maqueda kétszer talált be.A spanyolok hatgólos sikerrel léptek tovább, és három ponttal kezdik a középdöntőt, míg az esti meccsen a lengyelek és a brazilok is már csak a továbbvitt egységekért küzdöttek meg.

Ez a küzdelem azonban viszonylag egyoldalúra sikeredett: a lengyelek rögtön magukhoz ragadták a kezdeményezést és a vezetést, és ugyan egyetlen időszakra a brazilok akarata érvényesült az első félidőben – 8–5-ös hátrányból fordítottak 9–8-ra a dél-amerikaiak – ezt leszámítva végig a lengyelek vezettek egy-két góllal, a szünetben speciel kettővel. A 13–11-es fordulás után viszont fokozatot váltott a lengyel csapat és két 4–0-s szériával a félidő közepére el döntötte a mérkőzést, hiszen tíz góllal, 25–15-re vezetett. A végére a dél-amerikaiak ebből még megpróbáltak faragni, s hogy ez mennyire sikerült, azt elárulja a végeredmény: 33–23 Lengyelországnak, amely a második helyen zárta a csoportot.

A mieink csütörtökön, szombaton és jövő hétfőn játszanak a B-csoport továbbjutóival a középdöntő I. csoportjában az Új Fővárosban, mégpedig először Brazília, két nappal később, Lengyelország, végül Spanyolország ellen lépnek pályára.

A C-csoportban Japán és Angola meccse határozott a harmadik, még továbbjutó helyről. A két csapat az előző két vb-n is találkozott egymással, két éve Angola nyert az utolsó hely elkerüléséről döntő találkozón.

Az afrikai együttes az első félidő közepén még 11–10-re vezetett, utána viszont rossz sorozatba került, és Japán 18–12-re elhúzott. Úgy tűnt, zsebben van a nyári, tokiói olimpiára készülő válogatott számára a meccs, ráadásul a döntetlen is neki kedvezett volna. Angola azonban magára talált, és az 55. percben már újra nyerő helyzetben volt (27–28). Csakhogy a hajrát elrontotta az afrikai együttes, sorra hibázott támadásban, ráadásul emberhátrányba is került. Japán egygólos sikerrel ment tovább a középdöntőbe, ahova a horvátok elleni iksznek köszönhetően pontot is visz magával.

A csoport későbbi meccsén Horvátország és Katar már a középdöntős pontokért küzdött. Az európai csapat végig vezetett, de csak szorosan tudott nyerni, megszerezve a csoportelsőséget. A Veszprém balszélsője, Manuel Strlek nyolc lövésből hat góllal járult hozzá a 26–24-es sikerhez.

Gauthier Mvumbi nem hibázott Bahrein ellen, de ez sem volt elég (Fotó: AFP)

A D-csoportban Bahrein és a Kongói DK egymás között döntött a továbbjutás sorsáról. Az újonc afrikai együttes egészen a hajráig versenyben volt, Bahrein csak a legvégén tudta biztossá tenni a győzelmét. Érdekesség, hogy a kongóiak nagy népszerűségre szert tevő beállója, Gauthiuer Mvumbi ezúttal sem rontott lövést, mind az öt helyzetét gólra váltotta.

Dánia és Argentína a csoportelsőségért küzdött, legalábbis papíron, mert a dánok a kezdeti bizonytalanság után a szünetre öt, a végére 11 góllal vezettek, 31–20-re győztek, így megnyerték a négyest.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (2021. január 13–31., Egyiptom)