Férfi kézi-vb: Egyiptom majdnem megtréfálta a svédeket

2019.01.11. 22:26
Tyimur Gyibirov még Balogh Zsoltnál is több gólt dobott az első fordulóban (Fotó: AFP)
Angola drámai végjátékban 24–23-ra felülmúlta Katart a férfi kézilabda-világbajnokság csoportkörének első fordulójában. A horvátok Izland legyőzésével kezdtek, míg a Szerbia–Oroszország összecsapás – az argentin–magyarhoz hasonlóan – döntetlennel zárult. A franciák két góllal nyertek a brazilok ellen, míg a norvégok és a spanyolok magabiztos sikert arattak.

A-CSOPORT

A címvédő, de Nikola Karabaticot nélkülöző francia válogatott több más sztáralakulathoz hasonlóan döcögősen kezdte a világbajnokságot, de az első félidő második felében 7–1-es szériával 16–11-re fordított Brazília ellen. A szünet után hatra nőtt a különbség (19–13), ám a dél-amerikai együttes óriási feltámadást bemutatva a 48. percben egyenlített (20–20). A hajrát azonban a rutinosabb franciák nyerték, akiknek 24 góljából 11-et a két barcelonai nehéztüzér, Timothey N'Guessan és Dika Mem lőtt, valamint Michaël Guigou is eljutott hat találatig.

Szerbia és Oroszország összecsapásán a szerbek kezdtek jobban (6–3), az oroszok a 24. percben vették át először a vezetést (12–13). A félidei döntetlent (16–16) követően a második játékrészben Szerbia négy góllal meglépett (23–19), majd miután az oroszok fordítottak (26–27), kettővel ismét Nemanja Ilicsék vezettek (30–28), ám a 12 gólig jutó szélső, Tyimur Gyibirov vezérletével Oroszország az utolsó két percben megint egyenlített (30–30). A fordulatos mérkőzés így döntetlennel zárult.

Luka Stepancic jó formában kezdte a vb-t (Fotó: AFP)

B-CSOPORT

Az izlandi és a horvát válogatott hasonlóan fordulatos meccset játszott egymással, mint az A-csoportban Szerbia és Oroszország, de azzal a találkozóval ellentétben Münchenben nem döntetlen született – legfőképpen azért nem, mert a horvátok az utolsó nyolc percet 6–1-re megnyerték. Aron Pálmarssonéknak az első félidő hajrája sem sikerült jól, hiszen 14–11-es előny után 16–14-es hátrányban fordulhattak a második játékrészre, amelyben négygólos hátrányból (17–21) 24–22-re fordítottak, ám a végjátékot csúnyán elrontották. A horvátoknál a nyáron Szegedre érkező Luka Stepancic nyolc gólt dobott.

Bahrein nem tudta megnehezíteni Spanyolország dolgát, Ferrán Soléék tízgólos győzelmet arattak (33–23). Volt közte tizenkettő is, de az utolsó két gólt az ázsiai együttes szerezte.

Macedónia magabiztosan nyert Japán ellen: az európai csapatban a Telekom Veszprém balszélsője, Dejan Manaszkov 11 lövésből hét gólt szerzett, míg az ázsiaiaknál a Dabas jobbátlövője, Tokuda Sinnoszuke hat kísérletből kétszer volt eredményes.

C-CSOPORT

A tíz próbálkozásból kilenc gólt szerző Magnus Jöndal vezérletével Norvégia 34–24-re megverte Tunéziát, de a győzelem nem volt annyira sima, mint amilyennek tűnik, hiszen a 45. percben még csak három gól volt az afrikaiak hátránya (21–24). Ausztria a jól sikerült első félidő (15–9) után magabiztos, hétgólos győzelmet aratott Szaúd-Arábia felett (29–22). Az osztrákoknál Nikola Bilyk hét gólt szerzett.

Az angolai Adelino Pestana (balra) és a katari Bertrand Roine csatája (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

D-CSOPORT

Azt nem állíthattuk, hogy Koppenhága kézilabda iránt fogékony rétegét igazán megmozgatta volna a D-csoport nyitó mérkőzése, a 12 500 néző befogadására alkalmas Royal Arénában inkább csak lézengtek az emberek. Ebben persze minden bizonnyal az Angola–Katar találkozó fél négyes kezdése is szerepet játszott. Aki viszont kilátogatott, azt láthatta, hogy az afrikaiak erőszakos védekezésükkel és pontos lövéseikkel hamar magukhoz ragadták a kezdeményezést, a katariakat irányító Valero Riverának már a kilencedik percben időt kellett kérnie (5–2). Közben az első magyar szurkolók is befutottak, de az már látszott, hogy az esti meccset játszó svédek számíthatnak majd a legnagyobb támogatásra a lelátóról.

Katar – amelynek keretében hatan maradtak a négy évvel ezelőtti vb-ezüstérmes csapatból – ezalatt némileg magához tért, és 7–6-ra felzárkózott, hogy aztán tíz percig újra ne tudjon betalálni. Angola ezt kihasználva néggyel meglépett, és ezt az előnyét a szünetre is megőrizte, a csapata legveszélyesebb lövőjének bizonyuló Rome Hebo szinte a dudaszó pillanatában talált be (12–8).

A második félidőre a rutinos Danijel Saric érkezett a katari kapuba, akinek nagy szerepe volt abban, hogy együttese kétszer is egyenlíteni tudott, majd az 57. percben a vezetést is átvette (22–23). Itt viszont még nem volt vége a fordulatoknak, Angola ugyanis az utolsó percekben kétszer is betalált, és végül megnyerte a meccset (24–23), majd a játékosok nagy ünneplésbe kezdtek a pályán. Volt is mit!

Az utolsó két percben Jim Gottfridsson három gólt szerzett, ezzel nyertek a svédek (Fotó: AFP)

A mieink csoportjának péntek esti programjában Svédország nagyon nehéz meccsen aratott háromgólos, 27–24-es győzelmet a veszprémi edző, David Davis vezette Egyiptom ellen. A svédek egy pillanatra sem engedték ki kezükből a vezetést, azonban hiába mentek mindkét félidőben öt-öt góllal (10–5, majd 19–14), az afrikai ellenfél nem csupán felzárkózott, de 22–22-nél, majd 24–24-nél utol is érte őket. Az utolsó két percben aztán már csak a flensburgi Jim Gottfridsson volt eredményes, aki három góljával eldöntötte a csatát.